Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Lehetséges?  2004.febr.16.

Sajnos a válaszom: IGEN, lehetséges! A természet mindent megold, és egy tüzelő szuka és egy párzásra éhes kan minden nehézséget és akadályt képes legyőzni az áhított aktus kedvéért. Így születnek aztán a tacskóméretű német juhászok.
Komolyra fordítva a szót, ha valóban megesett a dolog, ettől azért még nem kell ennyire kétségbe esnie. Egyrészt azért nem rottweiler méretűek lesznek a kölykök, hiszen azért az anya génjei is érvényesülnek valamennyire, másrészt nem feltétlenül kell természetes úton szülnie, lehet eleve császármetszést csinálni. De ha nem akarnák ezeket a kölyköket, akkor még a terhesség alatt meg lehet operáltatni, és ivartalanítással együtt eltávolítják a terhes méhét. Ebben az esetben persze sem most, sem később nem lesznek kiskutyák! Ez a megoldás azért is lehet célszerű, mert a mostani probléma egy évben kétszer folyamatosan elő fog állni! És ha most nem, egyszer azonban majd bekövetkezik az, amit nem szeretnének!

Jelige: Gyógyulás  2004.febr.16.

Egy 14 éves kutya a meghűlésen kívül még nagyon sok más ok és betegség miatt köhöghet. Ezek közül a legfontosabb lehetőség pl. egy idült szívbetegség, vagy pl. tüdődaganat. Mielőtt tehát arról beszélnénk, hogy mitől múlna el, jó lenne pontosan megtudni, mitől is van a köhögés! Ez pedig nem fog menni másként, mint hogy elviszik egy állatorvoshoz és alaposan megvizsgáltatják!

Jelige: Serivce  2004.febr.16.

Amit leírt (a westie elrózsaszínesedése), az érdekes, de rendkívül ritka jelenség. Őszintén megmondom, hirtelenjében nem tudom rá a helyes és a jó választ, ennek bizony utána kell néznem! Általánosságban azonban megjegyzem, hogy minden fehér szőrzet viszonylag hamar rózsszínessé, barnássá válik ott, ahol tartósan nedvesség éri. Ezért van a fehér kutyáknál a szemzugok alatt barnás csík, ha váladékos a szemük, vagy elszínesednek a lábujjai, ha gyakran nyalogatja őket, stb. Sejtésem szerint valami hasonló oka lehet ennek a jelenségnek is!
Egyelőre ennyit tudok mondani, néhány nap türelmet kérek, amint megtudok valamit, üzenek újra!

Jelige: Hányás  2004.febr.14.

Szerintem inkább a gyomorsavval lehet gond, bár ha csak hetente egyszer csinálja, és mellette semmi egyéb tünetet nem mutat, jó az étvágya, élénk a viselkedése és nem fogy, akkor nem biztos, hogy emiatt érdemes bármit is csinálni! A kutyák között sok olyan van, amelyik ezt rendszeresen előadja anélkül, hogy bármi baja is lenne! Fontos azonban, hogy ha bármi egyéb rendellenességet is észlelnek, akkor azért nem ártana kivizsgáltatni. Mert elméletileg előfordulhat pl. az is, hogy van a gyomrában mondjuk valami oda nem való idegen tárgy (ez lehet akár pár mm-es is!), ami attól függően, hogy hogy fordul, okozhat ilyen panaszt!

Jelige: Gigi  2004.febr.14.

Az, hogy alomtestvérek nem egyformán fejlődnek, és nem egyformára nőnek, mondhatni mindennapos dolog, emiatt önmagában nem kellene aggódniuk.
Az étvágytalanság már más kérdés, próbáljanak ki valamilyen étvágyfokozó gyógyszert. Én ajánlani tudnám pl. a kutya Béres cseppet (MINERA csepp a neve), állatpatikában kapható, amiből egy 4-6 hetes kúra biztosan nagyon jót tenne. Már kb. 10 nap után jelentkezik a javuló étvágy és a testsúlygyarapodás.

Jelige: Axel  2004.febr.14.

A bőrtünetekkel, ill a szőrhullással, kihúzhatósággal kapcsolatosan -figyelembe véve a leírt előzményeket- én sokkal nagyobb valószínűséggel arra gondolnék, hogy a kapott injekció, ill. a beadott gyógyszer esetleges mellékhatása okozza. Miután nem tudják, hogy miket kapott, a mozgásszervi tünetek javulásából arra következtetek, hogy valószínűleg depo hatású szteroid lehetett az injekció. A homeopátiás szerre vonatkozólag nincs ötletem. Viszont ez okozhattott olyan anyagcserezavarokat, ami a mostani panaszokat eredményezi.
Szerintem jó lenne csináltatni egy alapos vérvizsgálatot, máj-, veseműködés ellenőrzését is beleértve, + vérképet. Hátha kiderül valami, ami most még rejteve van!

Jelige: Frici  2004.febr.13.

Sajnos ez nem egy olyan egyszerű kérdés, hogy így röviden lehessen rá válaszolni. Ilyesmikről néha 40-50 perceket beszélgetek a gazdikkal. A FIV pozitivitás semmiképpen nem jó dolog, nagyon rontja az esélyeit. Leukózis ellen semmiképpen nem oltatnám be! Immunrendszer erősítő szereket lehetne neki adni (pl. Vetri-DMG oldat -állatpatikákban kapható, ezek talán lassítják a folyamtok romlását!

Jelige: Falat  2004.febr.12.

Őszintén szólva, nem tudom mitől lehet ez a dolog! Látni kellene, de az is lehet, hogy még egy alapos vizsgálat után se tudnék rögtön valamit is mondani! Ezek a hirtelen jött bőrbajok sok esetben elég nehezen deríthetők ki. Csak azt tudom javasolni, hogy mindenképpen meg kellene mutatni állatorvosnak!

Jelige: Székrekedés  2004.febr.12.

Legelőször szabadjon egy apró kiigazítást megtenni a megadott jelszó kapcsán: állatok esetében nem székrekedésről szoktunk beszélni, hanem bélsárrekedésről, vagy bélsárpangásról.
Ami a kérdése lényegét illeti: szerintem valószínűleg a sok lenyalt szőr okozza, mint fő ok, de szerepe lehet benne annak is, hogy valószínűleg beszűkült a medencecsontja, ami miatt a szokásos méretű bélsár is vastagnak bizonyul. A megoldás: rendszeresen adni kell valamit, ami segíti a bélműködést, ill. nem engedi összeállni azt. Első próbálkozásként rá kellene szoktatni ún. szőroldó pasztára (állatpatikákban kapható), ami segíthet feloldani a szőrszálakat, mielőtt azok összeállnának. Ha ez sem elég, paraffin olajat kell adni neki. És még így is megeshet, hogy időnként úgy kell kibányászni belőle...

Jelige: Sipi  2004.febr.11.

Sajnos ezek a jelenségek már nagy valószínűséggel a korral járó szenilitás következményei! Nekem is egy 18 éves kutyám van, sajnos mi is hasonló gondokkal küzködünk. Gyógyszert erre a problémára nehéz javasolni, csodaszer nincs rá ugyanis! Próbálják meg a körülményeket úgy elrendezni, hogy minél kevesebb kellemetlenséget okozzanak ezek a produkciók!

Jelige: Timi  2004.febr.11.

Sajnos ebből a párosításból valószínűleg ún. relatív nagy magzatok lesznek, tehát elég nagy a valószínűsége, hogy nehéz lesz a szülése, vagy akár meg sem tudja rendesen szülni a kölyköket. Mindenképpen el kellene vinni még most egy ultrahangos vizsgálatra az egyetem szülészeti klinikájára, ahol meg tudják nézni a magzatok méretét. Ebből már lehet majd tudni, hogy mire számíthatnak. Esetleg jobb lenne már alapból egy császármetszést betervezni, mert ez kisebb terhelés lenne a mamának, mint egy zűrzavaros szülés!

Jelige: Mocorgó  2004.febr.11.

Miután lány kutyáról van szó, az első és legfontosabb dolog annak a tisztázása, hogy nincs-e gennyes méhgyulladása? Ha nem régen tüzelt is, akkor erre elég nagy az esély! Vérvizsgálatot és feltétlenül hasi ultrahangos vizsgálatot kellene csináltatni! A dolog sürgős, mert ha valóban ezzel van probléma, akár rá is mehet a kutya!
Ha kiderül, hogy nem ettől vannak a tünetei, akkor pedig mindenképpen ki kell vizsgáltatni belgyógyászatilag!

Jelige: Tücsi  2004.febr.11.

Sajnos az epilepsziás betegek hatásos kezeléséhez szükséges gyógyszer, vagy gyógyszerkombináció megtalálása nem egyszerű feladat. Azt, hogy egy szer (vagy kombináció) hatásos-e, csak abból lehet lemérni, hogy a rohamok közötti időszak hogyan változik. Sajnos az a tapasztalatom, hogy amikor már nagyon sűrün jelentkeznek a rohamok, akkor a gyógyszerek már nem sokat érnek. Mindenképpen beszélje meg az állatorvosával, hogy milyen egyéb készítményeket lehetne még kipróbálni, esetleg úgy, hogy egyszerre többfélét is kapjon. Ha végigolvassa e rovat régebbi üzeneteit is, talál közöttük e témára vonatkozó válaszokat, talán ezek is segítségére lesznek!

Jelige: Yoda  2004.febr.10.

Szerintem a műtét napján alapvetően békén kell hagyni az állatot. Tapasztalataim szerint az altatószer teljes kiürüléséhez annyi idő kell, hogy igazából másnapra szoktak jól működni. Teljesen természetes, hogy hányt az ébredés alatt, ezért is kellett koplaltatni a műtét előtt, hogy üres legyen a gyomra!
Nekem az a tapasztalatom, hogy a legtöbb cica nem szokta nagyon piszkáni a műtét után a sebét. ha mégis, akkor sem nagyon tudnak kárt okozni. A gallér felhelyezése nem nehéz, az a trükkje, hogy a rögzítő nyakörvet kellően szorosra kell rakni a nyakára. Ha Önök kézzel sem tudják előre felé lehúzni a nyakáról a nyakörvet, akkor az a gallérral sem fog lejönni. persze nem kell sajnálni a cicát, azon a címen, hogy szegénynek túl szoros! De a gallérnál jobban beválhat egy trükkös fedőkötés is, amit a patikákban kapható térhálós szerkezetű kötésröhzítővel lehet megcsinálni (sajnos a pontos nevét nem tudom), amiből egy hurkaszerű darabot kell a testére ráhúzni, elöl és hátul a lábaknál kivágni és a lábakat kibújtatni rajta.
Szerintem most a legfontosabb az, hogy megvárják a holnapot, megnézzék, hogy hogyan viselkedik "normális" alaphelyzetben, hogyan viszonyul a sebéhez, és aztán majd meglátják, hogy kell-e egyáltalán valamit csinálni!

Jelige: Cékla  2004.febr.10.

Sajnos ez a probléma, amiről ír, egy nagyon nehezen megfejthető és megmagyarázható jelenség. Amikor egy macska a szokottól eltérő módon nem az alomba, hanem más helyekre, így például a gazdi ágyába végzi a dolgát, azzal macskanyelven valamit el akar magyarázni, valami nem tetszik neki, ami ellen ő "fellázad". Ennek a rejtvénynek a megfejtése a nem egyszerű dolog!
Lehetséges, hogy noncs megelégedve az alom minőségével, vagy tisztaságával. Lehet, hogy ott az ágyban van valai új illat, ami zacvarja őt, és amit el akar fedni a saját szagával. Ne felejtsék el, hogy a macska a saját életterét igyekszik nagyon jól megjelölni, behatárolni. Ezen belül idegen illatokat nem nagyon tűr meg, mert az arra emlékezteti őt, hogy valaki "idegen" akar az ő területére behatolni. Ezzel a válaszreakcióval azt is jelezheti, hogy "ide nézzen mindenki, itt én vagyok az úr!". Perzse emellett még számtalan egyéb lehetőség is szóba jöhet, mint reális magyarázat! Éppen ebből adódik, hogy sokszor csak a véletlen segít, máskor próbálkozhat a gazdi, lehet, hogy egy időre van is változás, de aztán újra jelentkezik a jelenség.
Azt javaslom, hogy először is próbálja meg gyakrabban cserélni az almot, és kerüljenek minden idegen illatanyagot a cica tartózkodási helyeinek közelében. Kandúr esetében szóba jöhet az esetleges ivartalanítása is!

Jelige: babykutyu  2004.febr.10.

Semmi nincs elkésve, egy 7 hetes kiskutyának még nem nagyon kell lennie oltásainak. Van olyan tenyésztő, aki 6 hetes korban beadatja az első oltást, de én magam mindig jobban szerettem az olyan kölyköket, akinél ezt nem csinálták. Ha hazavitték a kiskutyát, NE ROHANJANAK vele azonnal állatorvoshoz, hanem várjanak 3 napot, hagyjanak neki időt az akklimatizációra. Utána nyugodtan levihetik az első oltásra, nem fognak elkésni vele!

Jelige: Saci  2004.febr.9.

Sajnos nem írta meg, hogy mióta adja a kutyának az inzulint, és azt sem, hogy ettől hogy működik a jószág? Ezek azért fontosak, mert ha már jó pár hete adja a mostani etetési szokások mellett, és jól van (tehát nincsenek jellegzetes panaszai, akkor nem nagyon kell változtatni a mostani etetésen. Sajnos a diétás tápok nem olcsóak, úgyhogy a leírt szituációban szerintem nem nagyon jönnek szóba. A házi diéta alapja, hogy kevés szénhidrátdús tápanyagot adjon, sok rostfélét, és gyakorta kisebb mennyiségeket. És az sem mindegy, hogy milyen inzulint használnak, mert a különböző készítmények eltérnek egymástól abban, hogy mikor van a hatásmaximum és mennyi ideig tart a hatása. Ezt pedig nagyon figyelembe kell venni az etetések idejének megválasztásában. És az első időben gyakorta kell ellenőrizni a vércukor alakulását is, de nem csak naponta egyszer, hanem 4-6 alkalommal egy nap folyamán. Ezzel lehet ellenőrizni, hogy eleget ad-e, jó időben adja-e és elég gyakran eteti-e a kutyát. Szóval nem egyszerű dolog ez! Mindenképpen beszélgessen a részletekről az álatorvosával!

Jelige: Zizike  2004.febr.7.

Azt nem tartom valószínűnek, hogy a belső varratok szétnyíltak volna! Ez a savó-szerű szívárgás feltehetőleg a bőr alatti részekből jön, műtétek után gyakori jelenség, bár tudomáso szerint azért nem is jó dolog! Ha a váladék tiszta, nem véres és napról napra csökken a mennyisége, akkor nem kell aggódni, ellenkező esetben mutassák meg újra az operációt végző kollégának!

Jelige: Arthúr  2004.febr.7.

Az igazán szerencsés kutyatulajdonos a kutyája egész életében nem is tudja, hogy annak végbélmirigye is van! Ez az aprócska kis miriggy rendes körülmények között úgy ürül, hogy azt észre sem lehet venni. A mechanizmus lényege, hogy a kellően kemény bélsár folyamatosan kimasszírozza a tartalmat belőle. Ha pár nagig átmenetileg puhább, lazább (netán hasmenéses) a bélsár, akkor kiesik a masszírozó hatás, és a kivezető járatba beleszárad a tartalom, ami később egy kis dugóként funkcionál. A mirigy megnyomásával lényegében ezt a kis dugót távolítjuk el, ill. a felgyülemlett tartalmat. Sajnos vannak kutyák, akiknél valóban szükség van a rendszeres kinyomásra, mert magától sehogy nem akar menni a dolog. Antibiotikumot én csak akkor szoktam adni, ha a mirigy be is gyulladt, elgennyesedett a tartalom, és kívülről is látszanak a gyulladásos jelek. Ha ez nincs, akkor elvileg felesleges az antibiotikum (szerintem). Arra törekedjenek, hogy kellően kemény állagú legyen mindig a bélsara, ne legyen több napig puhább.
A másik kérdése ügyében azt tudom mondani, hogy ez egy nagyon speciális ortopédiai szakprobléma, aminek megítéléséhez én nem értek, ezért nem nagyon akarok ebben véleményt mondani. Javaslom, hogy ezt a dolgot azzal a kollégával beszélje meg, aki operálta őt!
A bútorokra való fel-le ugrálás önmagában nem nagy baj, de esetleg sérülésveszélyes lehet, szerintem ha lehet, ne nagyon engedjék, inkább kézzel tegyék őt föl-le!

Jelige: Rex  2004.febr.6.

A leírt jelenség biztosan nem a bolhásság miatt van! Így nem is csoda, hogy a bolhairtás nem javított a helyzeten. Az ilyen tipusú problémák általában eléggé nehezen diagnosztizálhatók. Könnyen lehet, hogy korábban valami sérülés érte a farkát, ami miatt egy ún. fonákérzés alakult ki, ami kényszeredett rágást eredményez. Sajnos legtöbbször csak a farok csonkolásával lehet időlegesen eredményt elérni, de sok esetben kiújul a dolog! Nem irigylem a helyzetért! Azt javaslom, hogy mindenképpen mutassa meg a kutyát állatorvosnak, akár többnek is, kérje ki a véleményüket, hasonlítsa össze azt, amit mondanak!

Jelige: Parvo3  2004.febr.6.

Az elmúlt napi leveleiből sajnos azt a következtetést kellett levonnom, hogy vélhetőleg nagyon kevés információval rendelkezik a kutyák eme nagyon veszélyes fertőző betegségéről. A jelen szituáció, amelynek során nagy esély van arra, hogy mindkét kiskutyája elpusztul a betegségben, talán kellő "leckeként" szolgál majd!
A kutyák parvovírusos bélgyulladása a 80-as évek közepe óta ismert betegség Magyarországon. A megjelenése utáni 5-8 évben rengeteg kölyökkutya megbetegedését és halálát okozta. Miután a kutyatulajdonosok megtanulták, hogy ez a betegség csak a többször megismételt védőoltások sorozatával előzhető meg, és ma már a kölyökkutyák legtöbbje időben megkapja ez ellen az oltást, az utóbbi 10 évben már alig találkozunk igazi parvós beteggel. Általában csak azok a kölykök betegszenek meg, amelyeket nem oltattak be rendesen. A megbetegedett állatok, ahogy tegnap is írtam, csak nagyon intenzív kezeléssel gyógyíthatók meg. E nélkül a legtöbb elpusztul.
Ebből következően számíthat arra, hogy a másik kiskutya is csak valami csoda segítségével számíthat az életben maradásra. A fél éves foxija még bizony veszélyeztetett, az idősebb kutya talán nem annyira, de azért nem ártana őket mielőbb beoltatni! Ha a beteg kiskutya mégis meggyógyulna, akkor legalább 8-10 napig ne engedje a többiek közé. Elsősorban a beteg kutyák még meglévő váladékait és azok nyomait kell eltakarítania és fertőtlenítenie, mert ezek a leginkább fertőzésközvetítő dolgok.

Jelige: Bukfenc  2004.febr.5.

Véleményem szerint amit leírt, mint jelenség, nagyon sok olyan kutyánál is előfordul, akit nem altattak és nem műtöttek soha! Jobb példát nem is tudnék hozni, mint a saját kutyámét, aki rendszeresen előadja azokat a dolgokat, amelyeket Ön is leírt, sőt néha még ugat is álmában! Szóval én nem keresnék kapcsolatot a műtét és az álmában történő dolgok között, mert ez enélkül is megtörténik gyakran! A kutyák már csak ilyenek! Ezért (is) szeretjük őket! Ebből következően nem hiszem, hogy bármi különleges tennivalójuk lenne.

Jelige: Tappancs  2004.febr.4.

Sajnos nagyon nagy valószínűséggel valami komolyabb baj lehet a gerincoszlop hátulsó (ún. ágyéki) szakaszán, ami miatt ezek az ún. kiesési tünetek mutatkoznak. Többféle betegség is okozhat ilyen tüneteket, ha nem múlik, vagy nem javul, akkor mielőbb nagyon alapos kivizsgálásra szorul a kutya! Kellene jó minőségű röntgen a gerincéről, esetleg akár gerincfestéses eljárással is (ami viszont nem veszélytelen beavatkozás). Ezek után lehetne nyilatkozni arról, hogy kezelhető-e és hogyan, kell-e operálni, vagy inkább gyógyszerekkel jobb próbálkozni.

Jelige: Parvo2  2004.febr.4.

A leírása alapján komoly kételyeim vannak arra vonatkozólag, hogy vajon jó kezekben vannak-e az ön parvos kiskutyái? Csak tea itatással ugyanis biztosan nem lehet őket meggyógyítani! Az eredményes kezeléshez komoly, intenzív terápia szükséges, naponta többszöri infúziós kezelésekkel, injekciókkal, stb. Ez legtöbbször inkább csak állatkórházban oldható meg, vagy naponta 3-4-szer kell visszavinni kezelésre a rendelőbe. Otthon hiába itatgatja őket, ettől nem lesznek jobban, sőt, ahogy írja is, még más szövődmények (pl. az erőszakolt itatás miatti félrenyelés) is kialakulhatnak!

Jelige: Nyacsi  2004.febr.4.

Az emberi bőrgyógyászathoz nem értek, viszont valóban rühös kutyát is csak egyszer láttam 25 éves praxisom alatt! Nekem az a gyanúm, hogy itt valami zavaros, nem tiszta fogalmazásról van szó a bőrgyógyász részéről! Ha Önnek rühatkás bőrbetegsége van, akkor azt be kell bizonyítani megfelelő kiegészítő vizsgálatokkal (mi állatorvosok például ún. bőrkaparékvizsgálatot csinálunk). Ha ez pozitív, akkor lehet keresni azt, hogy honnan fertőződhetett meg. A jelen helyzetben viszont elhamarkodott kijelentésnek tartom "gyanúba keverni" szegény állatait, amelyeknek majdnem biztos, hogy semmi közük nincs az Ön bőrbajához, Ha mégis, akkor viszont feltehetőleg nem rühösségről van szó, hanem valami másról!
Sajnos más esetekben is gyakran tapsztalom, hogy az emberorvosok egy része hajlamos azonnal a környezetben élő háziállatokra fogni a gazdi tüneteit, vagy betegségét anélkül, hogy mélyebb ismeretei lennének ezekről a dolgokról!

 1 ---- 338 - 339 - 340 - 341 - 342 - 343 - 344 - 345 - 346 - 347 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat