Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Bonika  2003.dec.2.

Szinte biztos, hogy a kutyája álvemhes! Ha lefelé görgeti ezt az oldalt, a korábbi válaszok között talál olyat, amiben részletesen szó esik a teendőkről!

Jelige: kutyus  2003.dec.2.

A sharpei kutyák szemhéjának felvarrása még egy átlagos állatorvosnak sem egyszerű feladat (főleg, ha jól akarják megcsinálni!)! Miből gondolja, hogy ezt Ön otthon házilag meg tudja oldani némi gyakorlati tanáccsal felvértezve? Emellett az sem mellékes, hogy ez a beavatkozás több hatályos törvény szerint is kizárólag állatorvos által végezhető! Miért akar Ön egyszerre több törvényt is megsérteni? Jobban jár, ha mégis keres olyan állatorvost, aki ezt megcsinálja Ön helyett! Magyarországon nincsenek távolságok, 3-4 óra alatt a legtávolabbi helyekről is fel lehet jutni akár a fővárosba is. Egy ilyen értékű kutya esetében ezen nem kellene spórolni!

Jelige: Roxana  2003.dec.1.

Kérdésében azt írta, hogy próbálkoztak már szemcseppel és kenőccsel, később az adatlap kitöltésekor viszont azt, hogy állatorvosnál még nem volt és gyógyszert nem kapott. Akkor most mi a valóság? Kapott vagy nem gyógyszert (szemkenőcsöt)?
Amit leírtak, az alapján ez egy szimpla kötőhártyahurutnak tűnik, ennek egy jól megválasztott antibiotikumos szemkenőcstől 4-5 nap után illenék javulni! Persze nem mindegy, hogy mit kennek bele! Ezért lenne jó elmenni vele egy állatorvoshoz és megmutatni! Ha az általa javasolt kezelésre sem javul, akkor viszont célszerű lenne szemész állatorvos specialistának megmutatni, mert akkor valószínűleg valami komolyabb baj lehet a háttérben.

Jelige: Dongo  2003.nov.29.

Azzal kezdeném a válaszomat, hogy nem igazán értem a kérdéseit. Egy 10 éves kutyánál nem hiszem, hogy a termékenyítő képessége lenne a legfontosabb kérdés egy ilyen problémánál! Már csak azért is, mert ebből még akár az is kikerekedhet, hogy a heréit el kell esetleg távolítani. Szerintem itt most egy olyan helyzet van, amikor még nincs pontos diagnózis, és a kimenetel még többféle is lehet. A leírt tünetek alapján ez valóban lehet akár heregyulladás is, de más problémák is szóba jöhetnek (legalább is szerintem)! A láz nem feltétlenül kötelező velejárója a folyamatnak, így a hiánya sem mond semmit. Nekem ezzel az esettel kapcsolatban több kérdésem is lenne, illetve én többféle vizsgálatot is elvégeznék (vagy elvégeztetnék) a kutyán. Így például nagyon jó lenne egy laborvizsgálta, vérkép, valamint egy gerincröntgen és hasi ultrahang vizsgálat. Meg kellene nézni az egész medencéjét, a prosztatáját és akár a heréit is! Szóval én azt javasolnám, hogy ha a helyi állatorvos kollégával nem tudják ezt megoldani, kerekedjenek fel a kutyával és vigyék el valahová, akár ide a Fővárosba is (Magyarországon ma nincsenek távolságok, 3-4 óra alatt a legtávolabbi helyekről is fel lehet jönni, ha ez fontos!).

Jelige: dudor  2003.nov.28.

Sajnos erre a rejtélyes jelenségre így hirtelenjében nem tudok mit mondani! Valószínűleg akkor sem sokkal többet, ha látnám, de azért ez minimálisan szükséges lenne a megítéléséhez. Mielőbb mutassa meg állatorvosnak!

Jelige: Robin  2003.nov.27.

Szinte majdnem biztos, hogy a kutyájának allergiás bőrbetegsége van, azon belül is leginkább az ún. bolhaallergia, vagy másnéven bolhaekcéma jöhet szóba! Mindenképpen vigye el állatorvoshoz, komoly kezelést igényelne, viszont szépen javulhat!

Jelige: Max  2003.nov.27.

Én azért nem vetném el teljesen a prosztataprobléma lehetőségét! Amit írt, az alapján ez a legvalószínűbb lehetőség! De ettől függetlenül mindenképpen jó lenne egy alapos ultrahangos vizsgálat, húgyhólyagról, prosztatáról és egy rendes röntgenfelvétel a gerincéről! Ez utóbbi azért, mert az öregkori csontosodási gondok is okozhatnak ilyen tünetet.

Jelige: Betegdobi  2003.nov.25.

Első megjegyzésem, hogy nem értem, miért csak a nyakáról és a medencéjéről készült röntgenfelvétel? Én a gerincoszlopát is megröntgeneztem volna teljes hosszában!
A felvetődött betegség neve helyesen: Wobbler féle betegség, talán így megtalálja a neten. Én még kiegészíteném a spondylosis deformans nevű kórléppel, ami szintén gyakori ebben a fajtában is (a gerincoszlop csontosodásával járó mozgászavar).
Kérdés, hogy javasol-t e a kollégám valamilyen kezelést, gyógyszert? Vagy miben maradtak? Ma már nagyon jó tabletták vannak, amelyek éppen az ilyen tipusú problémák kezelésére készültek és nagyon jó eredményeket lehet velük elérni! (A folyamatot nem befolyásolják, de az elviselhetőségét annál inkább javítják!)

Jelige: hkvirág  2003.nov.25.

Szerintem van egy kis félreértés, szerintem a kolléga nem azt mondta, hogy a tünetek panleukopénia miatt lehetnek, hanem azt, hogy leukózis miatt! A másik felvetett lehetőség, a macska-aids az stimmel. Mindkét fertőző betegség okozhatja az idült szájgyulladást. Viszont mindkét fertőző betegség meglétét egy egyszerű vérvizsgálattal tisztázni lehet, javaslom csináltassa meg a két tesztet! Az eredmények függvényében lehet eldönteni, hogy miről is lehet szó. Éppen ezért, mert most még bizonytalan a diagnózis, azt javaslom, hogy a kérdéseinek további részét halasszuk későbbre, hiszen még azt sem tudjuk, miről kellene beszélnünk! (Ugyanis nagyon nem mindegy, hogy csak az egyik van, vagy esetleg mindkettő, vagy egyik sem!)

Jelige: Lédybébi  2003.nov.25.

Először is szeretném figyelmébe ajánlani a Neo jeligére pár napja küldött válaszomat, részben igaz az Önök esetére is, beleértve a lábrágást is. Ami a harapdálást illeti, az inkább kutyanevelési, mint egészségi probléma, leginkább egy kutyaneveléshez jól értő szakember segíthetne Önöknek erről leszoktatni. Addig én azt ajánlom, hogy ne bonyolódjanak vele ilyen simogatós-harapdálós kapcsolatba, akkor nem szokja meg. (Ugyanis lehet, hogy most ezt jó játéknak tartja!) Ne felejtsék el, hogy a kutya számára a gazdái jelentik a falkáját, így kivel próbálgassa a "farkaskörmeit", ha nem velük! Ha most is a testvéreivel élne együtt, akkor velülk csinálná ugyanezt! A különbség annyi, hogy ha beleharap egy másik kutya lábába, akkor az egyrzészt jó eséllyel visszaharap, másrészt hangosan vinnyogni, sírni kezd. Erről tudja (tanulja meg) a kiskutya, hogy a másik félnek ez nem okozott örömet, sőt ez neki is viszontfájdalommal jár(hat). Ezt hívják a kutyák szocializációjának. A baj az, hogy sajnos mi emberek sokszor nem értünk jól kutyául és nem tudjuk, hogy a kutya egyes tettei mit is jelentenek kutyanyelven!

Jelige: Berci  2003.nov.24.

Sajnos a cicák általában sokkal kevesebbet isznak, mint azt várnánk, a kutyákhoz mérten pedig valóságosan is észlelhető ez a különbség. Sajnos éppen emiatt is nagyon labilis a húgyúti kiválasztó rendszerük, és emiatt is gyakoribbak a veseműködési zavarok. Ha azonban más, betegségre utaló tünetei nincsenek, önmagában emiatt nem kell aggódnia! A jelentős súlytöbblet már több gondot okozhat. Csináltasson időnként laborkontrollt, benne a veseműködést mutató paraméterekkel, és ha azok normálértéket mutatnak, akkor nem kell aggódnia!

Jelige: Neo  2003.nov.23.

Amikor egy kiskutya a saját farkát kergeti, ennek a legtöbbször az az egyszerű oka, hogy rájött, ez jó szórakozás, jó unaloműző időtöltés. Ha közben elterelik a figyelmét, játszanak vele, akkor azonnal abbahagyják. Ezen a viszketéscsillapítók és egyéb gyógyszerek nem segítenek. Ha nagyon zavaró, akkor a leszoktatáshoz én inkább az ún. műtéti védőgallér felhelyezését javasolnám, és legalább 3-4 hétre rajta hagynám. Így nem tudja elérni a farkát és előbb-utóbb keres magának más elfoglaltságot. Lehet kapni ún. nyakmerevítőt is, ettől szintén nem tud hátrafordulni. A lényeg a türelem és a kellően hosszú idő kivárása. A farok levágását nem támogatnám!

Jelige: Karnagy  2003.nov.23.

Erre a kérdésre nehéz jó választ adni, illetve könnyen meglehet, hogy egész más az oka a jelenségnek, mint amit én gondolok róla!
Szóval ez a jelenség általában hiánybetegségek miatt szokott megjelenni. Mai táplálási lehetőségek mellett azonban szinte kizárt, hogy valamiből a kutya ne jusson hozzá elegendőhöz. Így valószínűbb, hogy esetleg mégis csak valami rossz szokás az oka, vagy valami miatt nagyon ízlik neki! Próbáljon meg neki adni élesztőt (naponta egy pici galacsinnal), esetleg B vitaminokat, vagy Béres cseppet!

Jelige: Maci  2003.nov.22.

A következő diétát javaslom:
vegyenek csirkenyakat, szedjék le róla a bőrt és zsírt, egy erős késsel vágják fel k. ujjnyi széles karikákra, ezután minden egyes karikát törjenek össze péppé a húsklopfolóval. Ezt adják a kutyának, így nyersen! (És persze közben semmi mást!) A 2.naptól lehet ehhez keverni kb. 1/3 részben sok vízben, sokáig főzött rizst, de úgy összekeverve, hogy ne tudja kiválogatni belőle a húsos részt! Remélem használni fog! Gyógyszereket a következőket javasolnám: 3x4-5 szem Bolus Adstringens (recept nélkül kapható minden patikában) és esetleg 2x1 Reasec tablettát (ez viszont receptköteles, fel kellene íratni orvossal!).

Jelige: Harder  2003.nov.21.

Tudomásom szerint a Harder-mirigy eltávolítás a látást ugyan közvetlenül nem befolyásolja, de pár év múlva komoly gondokat okozhat a szem általános állapotában. Ennek oka az, hogy ez a mirigy termeli a könny 30-40%-át, és ha eltávolítják, akkor nagyon könnyen kialakulhat az ún. száraz-szem betegség. Több vélemény szerint a Harder-mirigy eltávolítás műhibának minősülő beavatkozás! Szóval nem ajánlanám ezt a műtétet!

Jelige: Joyi  2003.nov.21.

A leírtak alapján csak azt tudom javasolni, hogy mindenképpen (és mielőbb) vigye el a kutyát egy olyan állatorvosi rendelőbe, ahol tudnak jó minőségű röntgenfelvételeket készíteni. Mindenképpen meg kell nézetni a könyökeit és az első láb csontjait. Az sem lenne utolsó, ha tudna ortopédiában jártasabb állatorvossal is konzultálni. Nem tudom hol laknak, de ez a probléma megérhet annyit, hogy akár ide budapestre is feljöjjenek vele, ha kell!
A feltett kérdéseire csak akkor lehet válaszolni, ha tudjuk már, hogy mi a probléma, mi a diagnózis!

Jelige: Pepi  2003.nov.19.

A babesiosis nevű betegség kórokozóját a kullancs terjeszti. Ebből értelelmszerűen következik, hogy a kórokozó semmilyen más úton nem tud átjutni a megfertőzendő kutyába, csak a fertőzött kullancs csípésével. Ha ugyanazon a földrajzi helyen több kutya betegszik meg, akkor azok nem egymástól kapják el a betegséget, hanem ott azon a vidéken a kullancsok nagy százalékában van jelen a kórokozó, így nagy az esély arra, hogy a kutyába ilyen kullancs kerül.
A tünetek egyébként viszonylag egyszerűek: hirtelen jelentkező nagyon magas láz, ezzel egyidőben a vizelet elkezd erősen sötétedni, már másnapra rozsdabarna lesz (mint a cola), harmadnapra már a feketekávéhoz hasonló is lehet. Ha kullancs is volt benne, vagy a hely "híres" arról, hogy ott fertőzött kullancsok vannak, akkor elég hamar összeáll a diagnózis.
A betegség egyébként nem gyógyíthatatlan, sőt, az időben észlelt esetek egyetlen injekció beadásával látványosan meggyógyíthatók. Más kérdés, hogy ha késve veszik észre, vagy eleinte más betegség gyanújával kezelik, akkor a rohamos vérsejtpusztulás miatt tényleg halálos kimenetelű is lehet! Bővebbet erről a témáról a honlapom "Aktuális" rovatának archívumában olvashatnak a 2002. szeptemberi írásban!

Jelige: Maszat  2003.nov.17.

Mindkét kérdésére az a válaszom, hogy igen, lehetséges! De én inkább abban hiszek, hogy ezt nem a permetezőszer okozta, hanem ez egy epilepsziás betegség első rohama volt. A kérdést majd az élet dönti el! Ha később újra jelentkeznek rohamok (ahogy az egy "rendes" epilepsziánál lenni szokott), akkor nem lehetett a permetezés miatt. Ha soha többé nem lesz neki ilyen baja, akkor pedig lehetett akár ez miatt is. De utóbbi esetben ennek már semmi jelentősége nem lesz.

Jelige: macskajaj  2003.nov.13.

A leírt gondot, ill. problémát nagyon megértem, de ebben én nem sokat (mondhatnánk semmit) tudok segíteni Önnek! Csak az állatvédő egyesületek valamelyikét kellene megnyerni az ügynek, talán akad lyan, amelyik azért tudna segíteni.

Jelige: Deda  2003.nov.13.

A leírtak alapján nem vagyok meggyőződve arról, hogy a kutyájuk valóban epilepsziás! Szerintem sokkal inkább arról lehet szó, hogy időnként valami ok miatt epilepsziás tipusú rohamai vannak. Idős kutyákban ezt sok betegség előidézheti. Egy nagyon alapos kivizsgálás esetleg ezt kiderítheti, kérdés, hogy van-e értelme emiatt "nyúzni" őt egy ilyen vizsgálatsorozattal? Ha a megfigyelések szerint használ neki az, hogy nincs egyedül, akkor próbálják meg megszervezni a családon belül az állandó felügyeletét!

Jelige: Lotti  2003.nov.12.

Amit leírt a kutya viselkedéséről és az előzményekről, az teljességgel kimeríti az álvemhességnél ismert tüneteket!
Hogy mit tehet? Nehéz kérdés, igazán hatékony recept nincs a problémára! Sok mindennel lehet próbálkozni, de hogy mi jön majd be, azt előre nem lehet megmondani. Vegyék el a játékait, bánjanak vele úgy, mintha levegő lenne, ne babusgassák, ne szeretgessék. A szokásosnál jóval kevesebb folyadék és csökkentett ennivaló adag talán segít a tejtermelés visszahúzódásában.

Jelige: Szotyi  2003.nov.10.

Mindenben egyetértek soraival, és igazából csak bátorítani tudom! Erre a helyzetre valóban ez látszik a legjobb és leghelyénvalóbb megoldásnak! Szerintem, ha odafigyel az etetésére, akkor az elhízásveszélyt, mint egyetlen "káros" következményt, el tudja majd kerülni. Minden más "veszély" inkább csak elméleti, mint gyakorlati. Ugyan a kanok ivartalanítása ma még kevéssé szokásos eljárás, mint a szukáké, de meggyőződésem, hogy a helyzet a jövőben változni fog! Amikor pedig ilyen súlyos viselkedészavarokat idéz elő a túlzott kanosság, gyógyító hatású a beavatkozás.

Jelige: Kriszta II.  2003.nov.9.

A másik kutyájának a fülében levő foltról így nagyon nehezen lehetne megmondani, hogy mi az. Lehet, hogy még akkor se biztos, ha látnám! Ha nem múlik, vagy terjed, növekszik, mutassa meg állatorvosnak!

Jelige: Kriszta  2003.nov.9.

A tejelválasztást legjobban úgy tudja csökkenteni, ha jó néhány napig nagyon minimális mennyiségű vizet ad csak (szinte szomjaztatni kell), és enni is csak nagyon minimálisat. (Tejet ugyanis csak ezekből tud a szervezet készíteni. ha nincs folyadék és nincs "belevaló", akkor elapaszt). Lehet naponta többször hidegvizes borogatást tenni a cicijeire. És legvégül van olyan gyógyszer is, ami erre a célra használható, de nem ajánlanám, mert soka mellékhatás és eléggé rosszul szoktak lenni tőle a kutyák!

Jelige: Csámpás  2003.nov.9.

Sajnos nem tudok hatékony módszert javasolni. Egyese néha össze szokták kötni a hátsó lábakat, de nem mindig használ.

 1 ---- 342 - 343 - 344 - 345 - 346 - 347 - 348 - 349 - 350 - 351 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat