Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Hópihécske  2004.ápr.24.

Az altatásból való ébredezés során, ahogy a vérben egyre kevesebb altatószer van, hasonló produkciók, mint amit a cicájuk csinált, teljesen megszokottak. Nem tudom milyen utasításokat kaptak a műtétet vlgző kollégáktól, de én mindenképpen felhívtam volna a figyelmüket arra, hogy amig teljesen nincs magánál, addig ne egyen egy falatot sem! Általában legalább egy teljes 24 órás időszak kell a normál állapotok visszaállásához. Ha ez után valami nem stimmel, a cica működése nem tér vissza a megszokott keretek közé, akkor felmerülhet valami szövődmény lehetősége (pl. belázasodik). Remélem, mire válaszomat olvassák, már rendeződtek a dolgok! Ha nem, keressék fel a műtétet végző kollégát!

Jelige: Vaszkó Elek  2004.ápr.22.

Nem biztos, hogy okos, amit mondani tudok, de szerintem vagy elkésett az az "antisex" injekció, vagy hatástalan volt, de a jelek szerint most egy kezdődő álterhesség van a kutyájánál. Pár nap múlva jobban meg lehet majd ítélni. Semmiképpen ne masszírozza és ne nyomkodja az emlőit, kinyomkodni, kifejni pedig egyenesen tilos! Kevesebb víz, kevesebbb ennivaló, kevesebb kényeztetés, ezek lehetnek a gyógyulás egyszerűbb tényezői.

Jelige: Pöfike  2004.ápr.22.

Minden bizonnyal a tasakba bejutott kosztól, portól és a bennük levő kórokozóktól gyulladt be! Férfiemberekkel is megesik néha, főleg ha valaki nem fordít kellő gondosságot ugyaneme szervének higiéniájára, hogy bizony csúnya, gyulladásos váladék képződik "ott bent". Szóval, félretéve a "komolytalankodást", nagy aggodalomra nincs ok, de időnként nem ártana legalább kiöblíteni a tasakját, esetleg enyhe fertőtlenító oldattal is. Ha nem boldogulnak vele, kérjék egy állatorvos segítségét!

Jelige: Döme  2004.ápr.21.

Sajnos jobb tanácsot nem tudok adni, mint azt, hogy ha lehetséges, hozzák fel a kutyát a Fővárosba és vigyék el az Állatorvostud. Egyetemre, ott is a belgyógyászatra, ha lehet, hagyják ott 3-4 napra és kérjék a teljes és alapos kivizsgálást. Nem lesz olcsó, ez biztos, de a feltett kérdéseikre csak így lehet majd választ kapni!

Jelige: esztétikai?  2004.ápr.20.

Szerintem ez pusztán esztétikai gond, az egészségre minden bizonnyal nincs befolyása!

Jelige: Hippi  2004.ápr.20.

Kissé zavaros, hogy most oltást kapott, vagy védősavót, ugyanis a két dolog nem ugyan az! Az oltásra a szervezetnek kell reagálnia és a védőhatás csak 8-10 nap múlva alakul ki, míg a védősavó azonnal véd, de a hatása napról-napra csökken. Aggódnia addig kell, amíg le nem telik a betegségek leghosszabb lappangási ideje. Ez a szopornyicánál a hosszabb, mintegy 8-10 nap is lehet (a parvo ennél jóval kevesebb), így ha eltelik ennyi idő az elhozatatltól, akkor a telepről származó fertőzés már nem valószínű. Más kérdés viszont, hogy ha a szervezet védtelen valamelyik fertőző betegséggel szemben, akkor azokat már "itt kint" is bármikor benyalhatja, és akkor később is megjelenhetnek a tünetek! De az már nem az Illatos útról származó fertőzés lesz!

Jelige: Chris  2004.ápr.20.

Az elsorvadt fogíny nem nagyon fog visszanőni! De a metszőfogaknál ennek sok jelentősége amúgy sincs! A legtöbb kistestű kutyánál az öregedéssel kiesnek a metszőfogak vagy kíhúzzák őket, szinte mindegy, hogy vannak-e vagy sem!

Jelige: Flamo  2004.ápr.20.

Őszintén megmondva így hirtelenjében nem is tudom, mit válaszoljak Önnek. A penészgombás fertőzés kutyában elég ritka dolog. Jó lenne tudni, hogy hol és milyen elváltozásokat okozott, illetve mit mutatott a gombatenyésztéses vizsgálat. Elvileg a gombaellenes készítmények (külsőleg és belsőleg egyaránt) hatásosak lehetnek. Írjon még némi információt a problémáról!

Jelige: Maja  2004.ápr.20.

Egyetértek azzal, hogy ez a probléma nem egészségügyi, hanem kutyapszichológiai jellegű. A kutya szemszögéből nézve minden bizonnyal teljesen érthető és logikus, amit csinál, én egészen biztos vagyok abban, hogy nem bolondult meg, sőt! Más kérdés, hogy a gazdinak ez adott esetben nem tetszik, vagy kényelmetlen. Emiatt a büntetése sem nagyon vezet eredményre, mert éppen az ellenkező hatást váltja ki! Ez a viselkedés a falkajellegből következik, a kutya nagyon szeret ott tartózkodni, ahol a falkavezér biztonságot adó szagát érzi. Az ágy pedig ilyen hely! A megoldás: rendkívül sok türelem és főleg sok-sok odafigyelés, szervezés. Legelőször is a hálószoba ajtaját mindig tartsák zárva, ha a kutya egyedül van otthon! (Biztonságosan, nehogy ki tudja nyitni!) Másrészt keressenek neki más elfoglaltságot, tereljék el a figyelmét, esetleg vigyék magukkal többet házon kívülre is! És semmiképpen ne bántsák, mert csak rosszul fog elsülni a dolog! A kutya ugyanis nem fogja megérteni, hogy miért büntetik olyasmiért, ami az ő logikja szerint teljesen normális dolog, sőt valami nagy élmény!
A másik gond, az idegen lábtörlőkre való pisilés is hasonló jellegű, de ebben inkább a jelölés játszik szerepet. A közhiedelem szerint csak a kanok jelölnek a vizeletükkel, de ez nem így van, a szukák is megteszik. Az idegen szagokat akarják "felülírni". Megint az a gond, hogy az ő "szoftverjük" szerint ez teljesen logikus és helyénvaló dolog!
Szóval a megoldások érdekében próbáljanak meg minél többet a kutya fejével gondolkodni és e szerint alakítani a dolgokat!

Jelige: Neo  2004.ápr.19.

Az a véleményem hogy nagy valószínűséggel nem a kullancs miatt van a jelenség, de ez azért így látatlanban nem 100% !!! De ez nem amiatt van, hogy csak rövid ideig volt benne a kullancs, hanem azért, mert általábanh nem jellemző a kullancs által terjesztett betegségek eseténben. Ha van lehetősége, esetleg nem ártana azért megvizsgáltatni állatorvossal!

Jelige: Dorka  2004.ápr.19.

Sajnos nagyon kevés az információ ahhoz, hogy jó választ tudjak adni a kérdésére! Egy ilyen korú kutya visszatérő hasmenésének számtalan oka lehet, még az is előfordulhat, hogy "semmi baja", csak néha rosszabbul emészt valamit, ami hasmenéshez vezet. Sok mindent tudnék kérdezni Önöktől ahhoz, hogy kibogozzuk a rejtélyt!

Jelige: Toncsi  2004.ápr.9.

Nem baj, ha nem adnak neki csontot, az ő korában erere már nincs szüksége! A kormeghatározásra pontos módszer nincs, olyasmi, amire Ön gondol, pedig főleg nincs. A fogazat, a szőrzet, a szemek állapota alapján lehet megbecsülni, de sokszor lehet tévedni 1-2 évet ide-oda.

Jelige: Neo  2004.ápr.9.

A kan kutyák ivartalanítása nem annyaira általános, mint a szukáké, de egyre inkább terjedőben van ez a megoldás is. Manapság inkább "gyógyító céllal" szokták javasolni,főleg a túl agresszív, nehezen kezelhető kanok lecsillapítására, illetve bizonyos betegségekkel kapcsolatban (pl. prosztata bajok). A magam részéről nem beszélek se senkit erről, ha ez a gondolata támad. A műtét után arra kell csak figyelni, hogy ne hízzon el! Ezt a bevitt táplálék csökkentésével lehet megoldani.

Jelige: Neo  2004.ápr.8.

Őszintén megmondom, hogy a leírtak alapján fogalmam sincs, hogy mik lehetnek ezek a piros foltok. Abban azonban szinte teljesen biztos vagyok, hogy a vércukornak ehhez semmi köze! Sok lehetőség jöhet szóba, de az is lehet, hogy semmi baja nincs a bőrének, csak egy kicsit érzékenyebb és így reagál erre-arra, ami éri a bőrét. Ha ez régóta meglévő jelenség, és nem súlyosbodik észrevehetően, akkor ne foglalkozzanak vele!
Ami a lábát illeti, szerintem ezzel sincs semmi baj, egy ilyen apró sérülés után teljesen természetes, hogy egy ideig érzékeny a lába, és önként is pihenteti. Röntgenezni szerintem teljesen felesleges!

Jelige: Ildikó  2004.ápr.8.

Az alvás közbeni vizeletcsepegtetés arra utal, hogy a hólyag záróizomzata nem tud elég erősen zárni ahhoz, hogy az alvás közben létrejövő tónuscsökkenésnek ellenálljon. Alapvetően ez nem betegség, inkább egy kellemetlen állapot. Mivela kutya még nagyon fiatal, jó remény van arra, hogy ez később elmúlik (de azért felnőtt korában is előfordulhat). Semmiképpen ne bántsák érte, nem tehet róla ő sem!

Jelige: Dzseni  2004.ápr.8.

Szinte 100%, hogy ez valóban álterhesség. A megoldása nem egyszerű kérdés. Ha lehet, egy óvatlan pillanatban vegyék el a játékát és vigyázzanak arra, nehogy újat szerezzen magának. Nézzék levegőnek, csak a legalapvetőbb szükségleteit "elégítsék ki" (evés, ivás, séta), de egyébként nézzék levegőnek. Az ennivaló mennyiségét csökkentsék legalább 25%-al és inni is jóval kevesebbet adjanak neki, Ez azért kell, hogy a tejtermelés ne nagyon induljon be. Elvileg 3-4 hét alatt elmúlhat a dolog. Súlyos esetben hormonkezelés jöhet szóba, de nem ajánlom, csak a legvégső esetben!

Jelige: Neo  2004.ápr.8.

Nekem az a véleményem, hogy itt valami értelmezési probléma van, illetve olyan dolgok között keresnek kapcsolatot, ami között nincs! A vércukor érték, és az alfa-amiláz érték nem függ össze azzal, hogy a kutya mit eszik, illetve hogy milyen tápot eszik. A vércukor egy alkalomra felmehetett banális okok miatt is, ha rendeződött és most normális, akkor ezzel nem kell foglalkozni. Az alfa-amiláz a hasnyálmirigy által termelt emésztő enzim, ami a bélbe ürül és ott segíti a szénhidrátok emésztését. Normális esetben a vérből is kimutatható, mert mindig vannak széteső sejtek, amelyekből bejut a vérkeringésbe. Az értékének a megemelkedése hasnyálmirigy gyulladásra, pontosabban arra utalhat, hogy a szokásosnál több sejt esik szét. Azonban hangsúlyozni kell a feltételes módot! Ezzel a betegséggel ugyanis számos egyéb más tünet is jár, pl. a nagyfokú hasi fájdalom, hányás, stb. A 2200-as érték szerintem egyáltalán nem túl magas, fiatal kutyában bőven elmegy még! Ráadásul nincsenek tünetei sem, eszik. Miért keressünk betegséget ott, ahol nincs? Az pedig végképp hibás gondolatmenet, hogy ha odafigyelnek a zsírra és a szénhidrátokra, akkor ez majd leviszi az értéket. Ugyanis attól, hogy kevesebbet etetnek ezekből a tápanyagokból, attól még nem fog kevesebb enzim a vérbe jutni!
Szóval, egy szó, mint száz, a laboreredményeket soha sem szabad önmagukban értékelni, minden esetben össze kell vetni a beteg állapotával és tüneteivel. Ha azok nem utalnak betegségre, akkor csak a leletek alapján nem szabad betegnek kinevezni egy állatot (és az embereket sem!).

Jelige: Bence  2004.ápr.7.

Én is azon a véleményen vagyok, mint a kollégám! Ha pár nap (mondjuk még kb. 10-14 nap) alatt nem lesz javulás, akkor célszerű alaposan kivizsgáltatni: mellkasi röntgen, EKG, sziv ultrahang, labor. Ezekből bizonyára ki fog derülni, hogy mi okozhatja a tüneteket!

Jelige: Beagle  2004.ápr.7.

Egy elhízott kutya lefogyasztása nem egyszerű, de nem is lehetetlen feladat! Mindössze az kell hozzá, hogy az elhatározás mellett betartsunk néhány alapvető szabályt és még véletlenül se próbáljuk meg megideologizálni a jelenlegi rossz etetési szokásainkat! Már eleve helytelen a reggeli-ebéd-vacsora felfogásról beszélni. Egy felnőtt, egészséges kutyának naponta egy alkalommal kell enni adni és nem többször!!!! Mindenképpen szükséges a jelenlegi adag csökkentése valamennyivel. Ez lehet 15-20%, de lehet akár csak egy "gondolomnyi", amivel kevesebbet kap, mint most. Később ezt lehet tovább növelni. Tessék csak számolni! Ha naponta 1 dkg-al kevesebbet kap (ami ugye nagyon kis mennyiség), akkor egy évben ez már 365 dkg-ot, azaz több, mint másfél kilogrammnyi meg nem evett táplálékot jelent! Emellett én nagyon híve vagyok a koplalónapok bevezetésének. Eleinte hetente egyszer, majd később 2 hét alatt háromszor (minden ötödik napon) lehet koplaltani, amikor csak folyadékot kap! Ha tápot adnak neki, akkor vegyenek LIGHT jelzésűeket, de vannak speciális fogyasztó diétás eledelek is!

Jelige: Boxer  2004.ápr.1.

Minden lehetséges! De ebből a jelenségből azért még nem kell rögtön rosszara gondolni! Várjanak 1-2 napot, ki fog derülni, hogy van-e valami baja!

Jelige: Pumukli  2004.ápr.1.

A "radírozás" oka legritkábban a férgesség! Valószínűbb, hogy az ún. végbélmirigyei (bűzmirigyek) vannak megtelve, ez feszíti és ő saját maga akarja "megoldani" a problémát.

Jelige: Isti  2004.ápr.1.

Rövid kérdésére rövid válasz: nehezen, vagy szinte sehogy! A szőrtüszőatka betegség nagyon nehezen kezelhető, legtöbbször még a gyógyulás után is maradnak élő atkák, amelyek később bármikor újra aktivizálhatják magukat. Fontos lehet a jó kondició, a jó általános állapot, helyes táplálás, szóval úgy általában az egészségi állapot megtartása.

Jelige: Aladár  2004.márc.30.

Sajnos nagyon nehéz erről így véleményt mondani. Többféle probléma, ill. betegség is szóba jön, ezek között nem egyszerű eligazodni. És hát egyszer akár látni sem lenne rossz, mert ezek a dolgok elmondás után nem mindig képzelhetők el a valóságnak megfelelően. Én minden esetre az Ön helyében csináltatnék egy alapos belgyógyászati kivizsgálást, főleg a különböző ionok vérbeli szintjét illetően. És az epilepszia sem zárható még ki, bár az ritkán ját csak izomrángással és ritkán tart egy óráig.

Jelige: vizslabaj  2004.márc.30.

A leírt tünetek alapján igen valószínű, hogy a kutyájuk csalánkiütéssel reagál valamire. A kérdés csak az, hogy mi ez a valami? Ennek a kiderítése nem egyszerű dolog. A csalánkiütés ún. gyors típusú allergiás reakció, ami azt jelenti, hogy a kiváltó ok hatása után nagyon gyorsan, szine azonnal megjelennek a kiütések. Igy a kitalálós játékban azok között a dolgok között érdemes keresgélni, amelyek a kiütések megjelenése előtt érik a kutyát. Gondolják át nagyon alaposan, hogy a megelőző fél-egy órában hol járt, mit csinált, mit evett, mivel érintkezett, stb. Minden apróság fontos lehet!

Jelige: bőrprobléma  2004.márc.27.

A leírt jelenség leginkább az allergiás bőrbetegségekre jellemzőek. Gondolom viszket is neki, ill. vakarja is ezeket a területeket. meg kellene mutatni állatorvosnak, és ha valóban erre gyanús, akkor ki kell valahogy találni, tapasztalni, hogy mi váltja ki az allergiás reakciót?

 1 ---- 335 - 336 - 337 - 338 - 339 - 340 - 341 - 342 - 343 - 344 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat