Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Puha  2003.dec.30.

Az ilyen életkorú német juhászokban ezek a tünetek legtöbbször a csontfejlődéssel összefüggő betegségek miatt alakulnak ki. A panosztitisz nevű betegség ilyenkor nagyon gyakori. Az enyhébb eseteket nem is kell kezelni, a pihenés is javít rajta, de a súlyosabbaknál gyógyszerek is kellenek. Sajnos több hónapig is eltart a gyógyulás, de szinte mindegyik meggyógyul előbb-utóbb. De ettől függetlenül ünnepek után vigyék el állatorvoshoz!

Jelige: Saci  2003.dec.30.

Egy ilyen korú kutyának nyugodtan adhatnak kizárólag diétás (fogyasztó vagy szinten tartó) tápot, de azért ne hanyagoljá el a mozgást sem, és szerintem hetente 1 teljes koplaló nap is hasznára válna! A labrador ideális súlyát fejből nem tudnám pontosan megmondani, vannak erről különféle táblázatok megfelelő könyvekben. Miután elég gyakori fajta, szerintem biztosan találnak olyan könyvet, ami ezzel a fajtával foglalkozik. Legalább 3-4 féle sorozat van forgalomban a könyvesboltokban, amelyek sorra vették a fajtákat és külön könyveket jelentettek meg róluk. Esetleg nem úgy találják meg, hogy labrador, hanem a retrivereknél!

Jelige: Marcus  2003.dec.29.

Véleményem szerint a leírt jelenségnek egyelőre nem kell semmiféle jelentőséget tulajdonítani!

Jelige: Saci  2003.dec.29.

A leírtak alapján első megközelítésben én sem gondolnám azt, hogy valami nagy baja lenne ennek a kutyusnak. A környezetváltozás mindenképpen oka lehet. Tartsanak legalább 24 órás teljes koplaltatást (közben csak vizet kaphat), majd utána adjanak olyan diétát, amit a következő recept szerint készítsenek el:
Friss csirkenyakakról le kell szedni a bőrét és a zsírját, egy erős késsel kb. ujjnyi széles karikákra fel kell vágni, majd a húsklopfolóval minden karikát pépesre szét kell verni. Ezt így nyersen össze kell keverni sok vízzel hosszú ideig főzött rizzsel. Az arány: 2/3 rész húsos-csontos pép+ 1/3 rész főtt rizs. Az esetek legtöbbjében elég hamar rendezi az étrendi eredetű hasmenéseket.
Az egyetlen dolog ami miatt mégis aggódnék, az az a körülmény, hogy a kutya tenyésztőtől származik, ahol viszont sok vírus is jelen lehet (erre utal a tenyésztőtől kapott információ is), a Canigen oltás önmagában még nem garancia a teljes védettségre (kivéve ha többször volt ismételve). Úgyhogy könnyen előfordulhat, hogy ez mégis inkább egy vírusos bélfertőzés lesz. Sok múlik azon, hogy a kutyának van-e, lesz-e étvágya, hajlandó lesz-e megenni pl. a leírt diétát?
Azzal egyetértek, hogy ha nem javul, mutassák meg állatorvosnak!

Jelige: Epilepszia  2003.dec.28.

Érdekes véletlen, hogy a mai napon két szinte ugyanolyan kérdést kaptam. Alapvetően Önnek is azt tudom mondani, amit a "Falu" jeligére válaszoltam egy másik kutyatulajdonosnak. Az Önök esete annyiban más egy kicsit, hogy a kutyájuk még eléggé fiatal, emiatt nála okként szóba jöhet egy sor más dolog is, főként például egy lezajlott szopornyicás fertőzés, aminek gyakori "maradványa" az epilepszia. Minden más kérdésben ugyanaz a válaszom, mint a másik kérdezőnek!

Jelige: Falu  2003.dec.28.

A leírt tünetek alapján szinte teljességgel bizonyos, hogy a kutyája epilepsziás. A tapasztalt rohamok pedig epilepsziás rohamok. Ez a betegség eléggé gyakori a kutyáknál. Jó lenne alaposan kivizsgáltatni főleg belgyógyászatilag, esetleg kiderülhet valami, ami réstben befolyással lehet a rohamok jelentkezésére. Én a magam részéről csak akkor szoktam gyógyszeres kezelést javasolni, ha a rohamok viszonylag gyakran jelentkeznek. Az egyhavonta történő gyakoriság szerintem még éppen elfogadható, de ha ennél gyakoribbá válna, érdemes lehet elgondolkozni a kezeléséen. Sajnos univerzális, minden kutyának egyformán jó szerek nincsenek. Általában az emberi epileszi agyógyszereket használjuk, de sokszor hosszú hónapokba telik, mire sikerül megtalálni a valóban hatékony gyógyszert vagy gyógyszerkombinációt és az adagolást. Ezzel együtt is várható azonban, hogy időnként mégis lesznek rohamok. A végső stádiumban már szinte naponta jönnek a rohamok, esetleg órákig sem múlnak el, sokszor még injekciós kezelés mellett sem.
Tudni kell még azt is, hogy lehet csináltatni EEG (agyi elektromoos hullám) vizsgálatot és CT-t is, ezek segíthetnek kideríteni, hogy pontosan hol és milyen zavar van az agyban. A kezelést azonban a legritkább esetben befolyásolják.
Mindenképpen javaslom, hogy a kutyájukat mutassák meg kisállatgyógyászatban jártas állatorvosnak!

Jelige: Vaszkó Elek  2003.dec.25.

A leírt tünetek alapján egészen biztosnak tűnik, hogy a kutyájának a fülében valamilyen folyadék van, ez okozza a cuppogó hangot. Ez lehet sok fülzsír, esetleg gennyes váladék. Mindenképpen jó lenne, ha állatorvos megvizsgálná, belenézne a füleibe az otoscóp nevű műszerrel és megmondaná, hogy mit is látni ott belül. A fültisztító folyadék önmagában nem elegendő a kezelésre, ráadásul ha ilyen ritkán csinálja, semmit nem ér!

Jelige: Bobó  2003.dec.23.

A kérdéses képletek odavalók, a kutya természetes részei. Izgalami állapotban duzzanak meg. Önnek viszont így nem kell izgulnia!

Herold Viktóriának  2003.dec.22.

Kedves Viktória! Elnézését kérem, de bevallom őszintén, én már nem emlékszem arra, hogy mi is volt Bizsukánka az eredeti panasza, miért is kellett ezeket a teszteket megcsináltatnia! Kérem, hogy az "Orvos válaszol" rovatban töltse ki az adatlapot és írja meg részletesen mi volt a panasz!

Jelige: Fidó  2003.dec.22.

A leírt tünetek alapján és nagyon gyanakodnék a szőrtüsző atka okozta gennyes szőrtüsző gyulladásra. Ez az ilyen rövid szőrű kutyákban elég gyakori, leginkább a lábakon fordul elő, és az is éppen ilyen makacs, mint amit leírt! Javaslom, hogy nézesse meg a kinyomható váladékot az állatorvossal, az atkák mikroszkóppal jól láthatók, ha vannak. De ettől függetlenül lehet az is, hogy egyszerűen csak egy-egy "mély tályogja" van a kutyának, minden fertőző háttér nélkül. Ez is lehet lassú gyógyulású!

Jelige: Bonika  2003.dec.22.

A nagy kérdés csak az, hogy amit lát, az valóban tüzelés-e és nem esetleg valami más váladék? Ezért is jó lenne ezt megnézetni egy állatorvossal is! Hátha például valami méhből származó véres váladékot lát most, ami egészen más megítélés alá esik, mintha ezt tüzelésnek gondolnánk. Persze olyan is van, hogy egy-egy kutya néha a szokásosnál jóval gyakrabban tüzel. Ennek oka legtöbbször valamilyen hormonális zavar, sokszor a petefészekben van egy ciszta, az termel állandóan hormont. Én az Önök helyében kivzsgáltatnám ezt a kutyust, de nem "akárhol", hanem itt Budapesten, a z egyetem Szülészeti klinikáján!

Jelige: Kisbogika  2003.dec.21.

sajnálom, de nincs jobb ötletem, mint az, hogy valahogy mégis csak meg kellene mutatni a kutyust egy másik állatorvosnak. A leírt tünetek alapján nem nagyon hiszek ebben a tüdőgyulladásos diagnózisban, a nehezített légzés hátterében sokféle egyéb betegség állhat. Próbálja meg valahogy meggyőzni a szüleit, hogy mégis vigyék el valahová a közeli nagyobb városba, ahol esetleg találnak kutyához jobban értő kollégát!

Jelige: Gyógyulás  2003.dec.18.

Szerintem ennek a csontropogásnak nem lehet túl nagy jelentősége! Meg mondom őszintén, hosszú praxisom során hasonló panasszal még nem találkoztam, így eléggé tanácstalan vagyok abban, hogy mit válaszoljak, de valami azt súgja, hogy nem lehet ez komoly baj! Ha Önt mégis zavarja, vigye el egyszer egy olyan állatorvosi rendelőbe, ahol tudnak jó minőségű röntgenfelvételeket készíteni, talán kiderül(het) valami. Más ötletem nincs!

Jelige: Nagyon félek  2003.dec.17.

A leírt tünetek és a meglévő leletek alapján a cicájának minden bizonnyal veseelégtelensége van, esetleg még más bajokkal kiegészítve. A leírt kezelési módot csak helyeselni tudom, azzal a megjegyzéssel, hogy mindenképpen csináltassanak kontroll laborvizsgálatokat, mert valószínűleg romlottak az értékei!

Jelige: Megbetegedhet ettől?  2003.dec.11.

Szerintem közvetlenül nem lesz tőle baja, de azért ez nem egy teljesen normális dolog. Belekalkulálva az egyéb dolgokat is, amit írt, könnyen meglehet, hogy van valami "háttérbaja", amit jó lenne kideríteni és ha lehet, kezelni. Javaslom, hogy keressen a lakóhelyük közelében egy jó rendelőt, ahol értenek a kutyákhoz!

Jelige: Manó  2003.dec.11.

Nagyon sajnálom, de erre az ugatós problémára nem igen tudok hathatós tanácsot adni. Léteznek és kaphatók mindenféle "kütyük", amelyeket a kutya nyakára kell szerelni, és ha ugat, akkor valamilyen retorziót mér a szerkezet a kutyára (legtöbbször enyhe áramütést), de ezek hatása bizonytalan, ráadásul állatvédelmi szempontól is kifogásolható. Létezik olyan megoldás is, ami a kutya hangszálainak megoperálásával próbál segíteni, de ez is aggályos, főleg állatvédelmi oldalról, de állatorvos etikailag is, ezért nem nagyon fog találni olyan állatorvost, aki ezt elvállalja. Ezeken felül maradnak a neveléses eljárások, de ehhen olyan kutyakiképzőt kell találnia, aki ehhez a területhez ért (állítólag vannak ilyenek), de én sajnos nem ismerek közvetlenül, így ajánlani sem tudok!

Jelige: Iván  2003.dec.9.

A Rimadyl valóban nagyon jó gyógyszer, én magam is nagy híve vagyok az alkalmazásának. Nagyon fontos azonban tudni, hogy a testtömeg függvényében szükséges napi mennyiségre (2 részletre elosztva) FELTÉTLENÜL SZÜKSÉGE VAN a betegnek! Ha ezt nem kapja meg, akkor nem csak a várt hatás marad el, hanem a beadott csökkentett adag ára is kész pazarlás. A kétségtelenül magas ára miatt valóban osztani-szorozni kell, és ki kell számítani, hogy telik-e rá vagy sem. A féladagos "kényszermegoldások" azonban senkinek nem jók! A napi adag a kúra kezdetén (de ez azért nem 1 nap!) minimálisan 4 mg/1 ttkg, később lehet próbálkozni az adag csökkentésével, de nagi 2 mg/ 1 ttkg adag alá semmiképpen nem lehet menni! A kiszámított napi adagot mindenképpen két részletre elosztva, 12 órás időközzel kell beadni! Kérdezzenek rá az állatorvos kollégától, hogy a 100 db-os kiszerelésben nem tudná-e Önöknek adni a készítményt? Úgy sem olcsó (főleg egyben kifizetve), de 1 tabletta ára így sokkal kevesebbe kijönne, ami sokat segíthet a finanszírozásban. Egyébként is ilyen nagy testű állatnak pár nap alatt elfogyna a 20 db-os kiszerelés, így sokkal praktikusabb a 100-asat venni! Ha ez pénzügyileg nem finanszírozható, akkor azt javaslom, hogy próbálkozzanak esetleg más készítményekkel, van bőven miből válogatni, a legnagyobb gyógyszergyárak mindegyike kínál a palettán valami hasonlót! Ezek szinte mindegyike olcsóbb a Rimadylnál (bár szerintem nem is annyira jók, de ettől még lehet, hogy beválna valamelyik az Önök Ivánjának!).

Jelige: Fülike  2003.dec.9.

Bár valóban leginkább a megfázás jön szóba, azért más lehetőségeket sem felejtenék el egy köhögés kapcsán! Azt hiszem, nagy hiba lenne esetleg napokig félrekezelni azért, mert vizsgálat nélkül javasolok bizonyos gyógyszereket. A legjobb mégis az lenne, ha elvinni egy állatorvoshoz és megnézetné a torkát, meghallgattatná a tüdejét, stb. Egyébként is komolyabb gyógyszereket (pl. antibiotikumot) recept nélkül nem tudna adni neki, már csak ezért is állatorvoshoz kellene fordulni!

Jelige: Hugi  2003.dec.9.

Ne keseredjen el nagyon, a diszplázia súlyos betegség ugyan, de azért nem minden beteg állapota olyan rossz, hogy az elaltatása lenne az egyetlen megoldási lehetőség. A betegségnek legalább 3 féle súlyossági formája van, ebből a legenyhébbel szinte semmit nem kell csinálni, csak időnként pihentetni. Aztán vannak egyszerűbb és még megfizethetőbb műtétek, amelyekkel a nem túl súlyos esetekben jó eredménnyel lehet segíteni a kutyának. Akinek sok pénze van, az a nagyon súlyos eseteknél is megcsináltathatja a műtétet, pl. a protézis beültetését, de ezek már nem biztos, hogy minden kutyánál szóba jönnek, mint megoldás.
A legfontosabb feladata most, hogy a gyanút beigazolja vagy kizárja, keressen egy jó helyet, ahol megfelelően megcsinálják a röntgenfelvételt, és annak eredménye után lesz még ideje gondolkodni a megoldáson!

Jelige: Bizsu  2003.dec.7.

Én sem hiszem, hogy a nyugtató lenne a megoldás! Sajnos a kutyája egyelőre nagyon tünetszegény, ami azt jelenti, hogy ebből az egyetlen "produkcióból" még nem sok következtetést lehet levonni. Szerintem várni kellene egy kis időt, ezalatt valószínűleg mutat majd valami más tünetet is. Esetleg a véreredmény is mutathat valamit. Sajnos a jelen helyzetben nekem is csak inkább ötleteim vagy gondolataim lennének, mint határozott elképzeléseim!

Jelige: Johny  2003.dec.7.

Sajnos a leírt információk nem elegendőek ahhoz, hogy a problémáról "mélyebb" véleményt tudjak mondani! Minden bizonnyal valami idült jellegű emésztési probléma állhat fönnt a kutyájánál, de ennek kiderítése ill. pontos diagnosztizálása nem egyszerű feladat. Sokféle vizsgálatot kellene elvégezni hozzá! Nem tudom, hogy Önöknél erre milyen lehetőségek vannak, szét kellene nézni, több helyen utánakérdezni!

Jelige: Sziszi 2003-11-21  2003.dec.4.

Először is köszönöm levelét, még akkor is, ha abban számomra nem túl hízelgő dolgokat írt le. Úgy gondolom, lehet, hogy ebből is tanulok majd valamit! Ezzel együtt természetesen vannak megjegyzéseim a kérdéseire, amelyeket nem egy magánlevélben, hanem itt a honlap nyilvánossága előtt teszek közzé, elsősorban azért, mert talán ebből is látható lesz majd, hogy más dolog egy ajánlat, és más az, hogy abból lesz-e konkrét megrendelés.
Legelőször is tisztázzuk: a legelső hívásakor, ami éjjel fél 1-kor volt, semmi kifogásom nem volt az éjszakai hívásért, mondtam Önnek, hogy szívesen elmegyek, természetesen ha Ön vállalja a költségeket és a feltételeket. Szeretném felhívni a figyelmét, hogy az Ön emlékezete csal egy kicsit, mert a várható odaérkezés idejét nem 1 órában jelöltem meg, hanem kb. fél órában. Emellett most már elfelejtette, hogy tájékoztattam Önt arról is, hogy ha nem kívánja igénybe venni a szolgáltatásomat, akkor hová viheti el a cicáját. Még pontos címet is adtam Önnek! Ön ekkor azt mondta, hogy 5 perc múlva visszahív! Az öt perc bőven eltelt, amikorra elaludtam.
Ön ezután nem kb. 1 óra múlva (ismét egy apró pontosítani való), hanem hajnali fél4-kor hívott fel ismét, és elmondta, hogy közben elvitte a cicát egy rendelőbe (azt nem én ajánlottam!), de nem talált oda vele. Hazaérve ismét engem hívott. Ekkor már valóban nem vállaltam a kiszállást, de emiatt sem akkor nem volt, és most sincs lelkiismeretfurdalásom! Ha Ön el tudta vinni az állatot, akkor ez egyértelműen azt jelentette, hogy tudja szállítani őt! Ha pontosan olvassa a hirdetéseimet, abban szerepel, hogy ezt a szolgáltatást elsősorban a nem szállítható betegek ellátására célszerű igénybe venni! Így Ön már fél 1-kor megtehette volna, hogy elviszi az általam megadott helyre, ahol biztosan talált volna segítséget, és akkor a cicának nem kellett volna reggelig szenvednie. De megtehette volna azt is, hogy a megígért 5 perc múlva (de ha nem 5 perc, akkor 15 !) visszahív és akkor kimegyek Önhöz. Ezt Ön nem tette meg!
Ha figyelmesen olvasta a honlapomat, akkor azt is tudnia kell, hogy ezt a szolgáltatást én teljesen egyedül végzem! Ez azzal is jár, hogy sok esetben szinte szó szerint reggeltől-estig járom a várost, miközben néha 150 km-t is autózom! Néha, mint például akkor este is, szó szerint holtfáradtam érek haza és szó szerint bezuhanok az ágyba. És emellett mégsem veszem rossznéven, ha valaki fél 1-kor felkelt és a segítségemet kéri. Ha tudok, szívesen segítek, persze tisztességes díjazásért, ha ezt a megrendelő vállalja. Így volt ez az Ön esetében is. Ne haragudjon, de ha Ön nem élt ezzel a lehetőséggel, ne csodálkozzon azon, hogy pár órával később már nem vagyok kapható ugyanarra a feladatra! Aznap is nagyon fáradt, és hajnalra már annyira kimerült voltam, hogy vissza kellett utasítanom a hívását, főleg azért, mert teljesen nyilvánvaló volt, hogy a cica szállítható, Ön kb. 2 órát már úton is volt vele. Emellett mindvégig igyekeztem Önnek további tanácsot adni, hogy hová fordulhat! Még fél 4-kor is megtehette volna, hogy elviszi oda, ahová ajánlottam! Miután Ön tudomásom szerint azon az éjszakán még több kollégámat is felhívta ugyanezzel a kéréssel (kicsi szakma ez, hamar terjednek a hírek az ilyen érdekességekről), tudhatja, hogy ezt a kérést mások sem tekintették elsősegélynek és nem voltak hajlandóak Önhöz elmenni. Ehhez képest (ha már arra kér, nézzek magamba etikailag) azt hiszem lényeges különbség, hogy a legelső hívásakor én nem utasítottam el Önt, vállaltam volna a hívást! Ön volt az, aki ezt nem akarta igénybe venni!

Ami pedig az állatorvosi eskümet illeti: akkor is mondtam, hogy csodálkozni fog rajta mire is esküdtem fel, most is ezt mondom! Kedves Hölgyem! Jó, ha tudja, hogy az állatorvosok esküjében egy árva szó nincs az emberorvosok esküjében levő "segítünk a betegeken mindenáron" mondanivalójú dolgokról. Én is, és a ma végző kollégáim is a magyar mezőgazdaság felvirágoztatására, meg ilyesmikre esküdtünk fel (az én esetemben 1981-ben ez meg volt még "fűszerezve" némi szocialista sallanggal)!

A cicájuk elvesztésével kapcsolatos fájdalmát megértem, nagyon sajnálom, hogy ilyen módon kellett meghalnia, azonban volt lehetőség arra, hogy ez ne így történjen! Remélem, hogy e kissé hosszabbra sikerült levelem segített tisztába tenni az Önben meglévő nyitott kérdéseket!

Jelige: Alex  2003.dec.4.

A leírt probléma szerintem is valószínűleg allergiás eredetű lehet, de én azért ránézésre nem merném kijelenteni, hogy ez tápallergia! Emellett még 20 egyéb tényező is kiválthat és fenntarthat ilyen tüneteket. Azt is tudniuk kell, hogy lehetséges ún. allergiás tesztet is elvégezni a kutyán, ezzel pontosan meghatározható, hogy mire allergiás (sokszor több dologra is egyszerre!). Kérdezzenek rá az állatorvosuktól arra, hogy nem ajánlaná-e ezt megcsináltatni! Egyébként pedig megfelelő kezeléssel általában az ilyen tünetek jól visszaszoríthatók, sokszor hónapokra tünetmenetes lehet a beteg.

Jelige: Ugatós golden  2003.dec.4.

Sajnos ebben a problémában sok jót nem tudok ajánlani. Valóban lehetséges olyan műtétet csináltatni, amelynek során átvágják a hangszalagokat és ezutűn a kutya ugyan nem néma lesz, de jelentősen csökken a hangereje. Az ilyen műtétet azonban itt Magyarországon nagyon nem szívesen végzik az állatorvosok, sok az ellenzője, kérdés, hogy Önöknél hogy állnak ehhez. Persze ezt 10 kutya esetében nem is tartom nagyon kivitelezhetőnek.
Itt nálunk kaphatók olyan szerkezetek, amit a kutya nyakára lehet tenni egy nyakörvvel, és amikor ugat, akkor pici áramütést ad a kutyának, aki emiatt előbb-utóbb leszokik az ugatásról. Hatásuk azonban bizonytalan, hallottam már olyat, hogy semmit nem használt. Kérdés, hogy ez beszerezhető-e Önöknél. Más ötletem nincs!

Jelige: Bonika  2003.dec.3.

Nekem is az a véleményem, hogy nem igazán lenne jó megkockáztatni egy terhességet és egy szülést ezzel a kiskutyával! Lehetséges, hogy "összejönne", de kb. ugyanannyi esélye van annak is, hogy problémák adódnának (pl. a császármetszés szinte biztos sejthető). Ráadásul nagyon nehéz lenne méretben hozzá illő párt találni. Miután most is álterhességi problémái vannak, inkább azt javasolnám, hogy jobb lenne, ha ivartalaníttatná, mert ebből több haszon származna, mint a szülésből!

 1 ---- 341 - 342 - 343 - 344 - 345 - 346 - 347 - 348 - 349 - 350 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat