Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Csucsu  2004.márc.27.

Szerintem sem nem idegrendszeri, sem nem bőrbetegség. Sokkal inkább egy rossz szokás lehet. Végső esetben el tudom képzelni, hogy néha van valamilyen farokból eredő kellemetlen érzése (viszketés, esetleg fájdalom9, de ennek bizonyítása rendkívül nehéz. Én azt javasolnám, hogy vegyenek egy ún. műtéti védőgallért neki, ez legyen készenlétben otthon, és amikor rákezd erre a produkcióra, tegyék rá 1 napra. Így nem fogja tudni kirágni a farkát.

Jelige: Szagi  2004.márc.25.

Sajnos nehéz a probléma, nem igazán tudok jó megoldást javasolni. Valóban nem betegség, hanem inkább rossz szokás, vagy amolyan rigolya, pótcselekvés. A megoldás talán az lehet, ha kialakítanak neki egy olyan 5-10 négyzetméteres kennelt, ahol szabadon lehet, de mégsem tudja a füvet kikaparni.

Jelige: Carlos  2004.márc.25.

Van olyan nyugtató hatású tabletta, amiből a szükséges mennyiséget beadva lekókad annyira, hogy esetleg sikerülne megvizsgálni, de legalább egy altató injekciót beadni, aztán már megnézhető alaposabban.

Jelige: Alfika  2004.márc.24.

Attól függ, hogy konkrétan melyik tápmárkáról van szó! Az igényes gyártók részletes felvilágosításokat adnak a csomagolásokon, és a tápjukat népszerűsítő prospektusokban arról, hogy melyik változatot mennyi idős korhatárok között javasolják adni. Ha ilyen információ nem áll rendelkezésre, akkor általánosságban kb. 1 éves korig nyugodtan adhat juniortápot. Nagy testű fajták esetében lehet kicsit tovább is. De megkérdezheti a tápot Magyarországon forgalmazó cég ügyfélszolgálatán is, hogy mit javasolnak. Telefonszámok, levélcímek általában megtalálhatók a zacskókon vagy a címkéken.

Jelige: Alex  2004.márc.24.

Az, hogy a kutyában kullancsok voltak, még nem jelenti azt, hogy azoktól feltétlenül beteg is lesz! Persze a mostani bágyadtásga azért rosszat sejtet, és mindenképpen gondolni kell a kullancsok által közvetített fertőzésekre! Nekem azonban először nem a Lyme-kór jutna eszembe, hanem a Babéziózis nevű betegség, ami sokkal elterjedtebb, ráadásul most kezdődik a szezonja. Ha olyan helyen laknak, ahol a betegség honos, akkor erre nagy esély van. Nagyon figyeljék a vizeletét, nem lesz-e erősen sötét, akár cola-szerű? Persze lehet, hogy a kapott injekciók egyike már éppen ez ellen volt, akkor nem biztos, hogy ezt látni fogják.
További részletesebb információkat találnak a honlapomon az "Aktuális" rovat archív részében, a felsorolás legalján, a 2002. szeptember havi írásban! Olvassák el!

Jelige: Tinky  2004.márc.24.

Ezekkel a tünetekkel számos belső szervi betegség ill. probléma szóba jöhet, amelyek között eligazodni nem könnyű. Mindenképpen itt lenne az ideje egy alaposabb belgyógyászati kivizsgálásnak, de legalább egy részletes vérvizsgálatnak. Ha abból nem derülne ki semmi, akkor lehetne tovább lépni (pl. hasi ultrahang, röntgen, stb). Szerintem lehet például veseelégtelensége, amit leírt, abból ennek elég nagy az esélye. Szóval mielőbb vigyék el valahová, ahol a kivizsgálást meg tudják oldani!

Jelige: Pici  2004.márc.23.

Sajnos ezt így látatlanban, vizsgálat nélkül nem lehet megítélni. Javaslom, hogy mutassák meg olyan állatorvosnak, aki ért a kutyákhoz (is, és aki hajlandó közelről is alaposan megvizsgálni (nem csak ránézéssel)!

Jelige: Gina  2004.márc.22.

Én a magam részéről nem hiszem, hogy a jó levegőn való tartózkodás megoldaná ezt a problémát,viszont hirtelenjében nem nagyon van ötletem arra vonatkozólag, hogyan lehetne közelebb jutni a probléma megoldásához. Bizonyára nem tól nagy oka vban ahorkolásnak, de azért lehetséges ez-az. Én csináltatnék egy röntgenfelvételt a fejéről, orráról és a légcsövéről is. Aztán tennék egy sötétben is látó kamerát a fekhelye mellé, hogy felvegye, milyen pózokban alszik éjjelente, hol nyomja esetleg meg a légcsövét, a torkát. De aztán lehet, hogy ezekkel a dolgokkal sem jutnánk közelebb a megoldáshoz.

Jelige: kutyus  2004.márc.22.

A legelső javaslatom az, hogy jó lenne azért ezt a sérült fület megmutatni egy állatorvosnak. Egy szakszerű ellátás minden bizonnyal sokat segíthetne, ráadásul előfordulhat, hogy akár antibiotikumos kezelésre is szükség lenne! Helyileg Betadine oldattal vagy Hyperol oldattal fertőtlenítheti.

Jelige: szaruhártya gyulladás  2004.márc.20.

Sajnos ez a feltett kérdés abba a kategóriába, vagy témakörbe tartozik, amiben nem vagyok igazán otthon. Miután itt a Fővárosban, ahol én is dolgozom, három szemész specilaista kollégám is dolgozik, én is mindig valamelyikükhöz irányítom a szemproblémás betegeimet. Feltett kérdéseire így az az őszinte válaszom, hogy nem tudom! Azt minden esetre megjegyzem, hogy tudomásom szerint a Harder mirigyek eltávolítása ügyében (szabad-e vagy sem?)még a szakmán belül is nagy vita folyik és nagyon nem egységes a megítélése. Egyébként pedig azt tudom javasolni, hogy érdemes lenne esetleg felhozni a kutyát ide budapestre valamelyik szemész specialistához. ha felhívnak a honlapon megadott telefonszámokon, megadom az egyikük elérhetőségeit!

Jelige: Bobi14  2004.márc.19.

Abból, hogy történt vérvétel, és hogy gyógyszereket is kapott, én arra következtetek, hogy voltak vele állatorvosnál. Ő nem mondta, hogy mi lehet a baja, ill. mitől van a ferde fejtartás?
Neki annyi előnye mindenképpen van hozzám képest, hogy ő már látta és vizsgálta a kutyát, én pedig nem! Szerintem vagy belső fülgyulladása lehet, vagy tényleg valami agyi folyamat. A viselkedés zavar (hogy nem iszik), felveti ezt az utóbbi lehetőséget is. Ha tényleg hosszú ideig nem vesz magához folyadékot, akkor infúziót kellene majd kapnia. De a szteroid injekció általában mindig szomjúságot idéz elő, tehát biozonyára azóta már ivott.

Jelige: heho  2004.márc.17.

Az a véleményem, hogy amennyiben a kiskutya minden más tekintetben egészségesnek látszik, rendesen és eleget eszik, játszik, nincs hasmenése, nem hány, és folyamatosan gyarapodik, akkor ne foglalkozzon azzal, hogy valójában mennyit iszik. Feltehetőleg annyit, amennyire a szervezének szüksége van. Ha szomjas lesz, majd inni fog, annyit, amennyire a belső jelzőrendszerei szerint szüksége van.

Jelige: Ditti  2004.márc.16.

Nincs jobb ötletem, mint az, hogy el kellene vinni a kölyköket megmutatni egy állatorvosnak! Bizonyára van oka ennek a tünetnek, de ehhez alaposan meg kellene nézni ezeket a pörkös foltokat.

Jelige: Delfinke  2004.márc.10.

Nagyon sajnálom a kutyájukat, de ahogy már korábban is írtam, az, ami vizsgálat és kezelés címén történt vele, az édeskevés volt ahhoz, hogy egyrészt tudni lehessen, mi is volt a baja pontosan, másrészt ahhoz, hogy eredményesen lehett volna kezelni. Azt eldönteni, hogy ebben ki mennyire volt hibás, én sajnos nem tudom, de gondolom nem ártott volna esetleg időben elvinni másik állatorvoshoz, vagy állatkórházba. Persze az ilyen "mi lett volna, ha" kezdetű dolgoknak most már semmi értelme!

Jelige: Suzy  2004.márc.10.

Sajnos jó ötletem nincs! Sok gazdi már annak is örülne, ha felengednék a kutyáját az utastérbe, és nem kellene a kutyának a csomagtérben utaznia. Érthető, ha a személyzet nem rajong az útközbeni kiengedésért, bár szerintem ez sokszor attól is függ, hogy az éppen szolgálatban levő stewardess-ek éppen mennyire állatbarátok, vagy van-e nekik saját kutyájuk. A gyógyszerek hatása szerintem is kiszámíthatatlan. Esetleg próbálják meg inkább otthon hagyni egy ismerősnél, vagy barátnál, ha nagyon kellemetlen ez a hercehurca!

Jelige: már vége  2004.márc.10.

Sajnos manapság az állatok körében is ugyanolyan magas a daganatos betegségek előfordulási aránya, mint az embereknél. A kutyatápok ebben a vonatkozásban kb. annyira gyanúsíthatók, mint az embernél egyes táplálékok. Azt gondolom, hogy hiba lenne így kijelenteni, hogy a daganatokat a táp okozta! Ezer más oka is lehetett, sajnos erre ma még legtöbb esetben nem tudjuk a pontos válaszokat!

Jelige: kezdő állatbarát  2004.márc.10.

A természet szerencsére úgy alkotta meg a dolgokat, hogy legtöbb esetben a gazdinak közvetlenül nincs semmi extra teendője a szülés előtt/alatt. A kutyák 90-95%-a különösebb gond nélkül, a genetikailag beleprogramozott "szoftver" szerint megszül magától. A gazdinak eközben nem szükséges beavatkoznia. Azokban a problémás esetekben, amikor ez mégsem így van, akkor inkább állatorvosi segítségre van szükség, mert ilyenkor a laikus gazdi (bármilyen előzetes felkészítés ellenére) a legritkább esetben tud hahatósan segíteni. Perzse előetesen nem árt esetleg tudni a várható kölykök számát, méretét, amit egy ultrahangos vizsgálattal tisztázni lehet. Ez azért is előnyös, mert akkor tudják, hogy hány kölyökre kell várni, esetleg megjósolható, hogy mekkora esélye van a nehéz szülésnek. A szülés előtt különösebb etetési szabály nincs, ne hízlalják el, ez a legfontosabb.
Amikor közeledik a szülés ideje, a kutya vackolni kezd majd, helyet keres a szüléshez. Ilyenkor célszerű nyugalmas környezetet biztosítani a számára. Az első kölyök megszületéséig azonban hosszú órák telhetnek el. A kölykök között általában nagyjából azonos idő szokott eltelni, de hogy ez mennyi, az kutyánként eltérő. Azt, hogy valami nincs rendben, és segítségre lenne szükség, általában jó érzékkel megérzik a gazdik.

Jelige: Matso  2004.márc.9.

A leírt probléma valóban leginkább a spanielekre jellemző, mert ebben a kutyafajtában van olyan speciális bőrredő a szájszélen, ahol a baktériumok "meg tudnak bújni" és az ő tevékenységük eredménye ez a furcs és kellemetlen szag a száj körül. Nézze csak meg alaposan az alsó állkapocsnál a két szemfog mellett a bőrét a szája szélénél! Fogja látni, hogy ott szinte egy mély zacskószerű bemélyedés van, ami feltehetőleg tele van bűzös tartalommal. A megoldás az, hogy ezt naponta tisztítani, gondozmni kell, minden evés-oivás után szárazra törölni, esetleg fertőtlenítő oldattal lemosni. És az elején esetleg egy jól megválasztott antibiotikum kúra is sokat tud segíteni. És akár egy állatorvosnak is megmutathatnák (az antibiotikum miatt amúgy is szükséges lenne)!

Jelige: Rex  2004.márc.8.

A prosztata belül van, kívülről kenőccsel nem lehet kezelni! Diéta csak annyiban segít, hogy nem szabad olyasmit adni, amitől túl kemény bélsár képződne (pl. csontot). Egyébként valóban csak a tablettás kezelés van, vagy az esetleges műtét. Ez utóbbi azonban elsősorban az ivartalanítást jelenti, ehhez azonban nem biztos, hogy túl "mély" altatás kell, illetve a mai modern gyógyszerekkel lehet biztonságosan altatni idősebb állatokat is, ha szükséges.

Jelige: fatep  2004.márc.8.

Úgy lehet megállapítani, hogy elviszik egy hozzáértő állatorvoshoz, aki alaposan megvizsgálja a szemét, belenéz egy speciális szerkezettel, stb. Bízza ezt szakemberre! Házilag nem fog menni....

Jelige: hasmenés  2004.márc.8.

Kutyát diétáztatni úgy lehet, hogy csak egy bizonyos fajta (vagy összetételű) ennivalót ad neki 4-5 napon át, és közben nagyon ügyel arra, nehogy mást is összeegyen. A konkrét esetben legelőször is akadályozza meg a patakba való beleivást (menjenek másfelé sétálni, koplaltassa ki 24 órát, aztán adjon neki 4-5 napig összetört csirkenyakat ragacsosra főzött rizzsel keverve. Az elkészítés módját Ön is megtalálja a korábbi válaszok között.

Jelige: Edda  2004.márc.8.

A legelső javaslatom az, hogy ha komolyabb egészségi problémái vannak a kutyával, akkor halgassa meg ugyan a kutyások "véleményét", de alapvetően azért ne őrájuk hallgasson, hanem inkább az állatorvosokra. A daganatok esete talán ide sorolható kérdés!
Ami a bepisilésés panaszt illeti, azzal kapcsolatban is a legjobb az lenne, ha "nőgyógyászatilag" kivizsgáltatnák! Komoly betegségek is szóba jöhetnek a háttérben (pl. méhgyulladás). Jó lenne laborvizsgálatot csináltatni és méh ultrahangos vizsgálatot is!

Jelige: Kismackóm  2004.márc.8.

Sajnos ez egy olyan probléma, amiről rendkívül nehéz bármit is mondani alapos vizsgálatok (kivizsgálás) nélkül. Főként ez a szőrkihullás zavar, könnyen lehet, hogy akár valami hormonális zűrzavar is lehet a háttérben. A régóta fennálló hasmenéses panasz is komoly mérlegelsét igényelne. Miután azt írták, hogy állatorvosnál még nem voltak vele, a legfontosabb javaslatom az, hogy mielőbb mutassák meg kisállathoz értő kollégának. Esetleg ki lehetne próbálni az összetört csirkenyakas diétát. Az elkészítési módját itt a rovatban megtalálják, néhány napja írtam le valakinek hasonló panasz miatt.

Jelige: Nina  2004.márc.8.

Én az Önök helyében most egy darabig nem tennék semmit azon kívül, hogy figyelemmel kísérem a csomó viselkedését a következő hónapokban. Ha nem növekszik, ha nem változik (pl. a keménysége, fájdalmassága), akkor elélhet ezzel élete végéig. De ha észrevehetően növekszik, vagy bármi rossz tulajdonságot mutat, akkor lehet mérlegelni az esetleges opráció lehetőségét. Elkapkodni semmit nem kell!

Jelige: Picur  2004.márc.7.

Sajnos az ilyen tipusú szívbetegségekre nincs igazából hatásos gyógyszer. Sószegény diéta segíthet valami keveset, de sajnos nem ezen fog múlni a sorsa! Igazából szerencse vagy pech kérdése, hogy meddig bírja majd! Leginkább kímélni kell, nem szabad a szeívét semmiféle terhelésnek kitenni: szaladgálni, futkározni, játszani, sokat örülni nem szabad, mert ezek mind fokozódó szívműködést igényelnek, amit nem biztos, hogy az ő szíve bírni fog.
Az, hogy hasonló korú kutyák közül az egyik beteg, a másik nem, csak szerencse kérdése. Embereknél is van ilyen, van aki 40-50 évesen már súlyos problémákkal küszködik, más meg még 90 évesen is szinte makkegészséges!

 1 ---- 336 - 337 - 338 - 339 - 340 - 341 - 342 - 343 - 344 - 345 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat