Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: szorulás 3  2004.máj.6.

Gondolom és remélem, hogy a tegnap esti email-váltások és a telefonon történt megbeszélés után (megfogadva a tanácsaimat) a barátnője ma délelőtt elvitte megvizsgáltatni a kutyát. Vizsgálat(ok) nélkül nem érdemes polemizálni egy-egy tünet okáról, különösen nem szabad mindenből rögtön a legrosszabb eshetőségekre gondolni! Ha mindig újabb és újabb eshetőségek jutnak az eszébe, hirtelenjében egy egész tankönyvet le lehetne írni válaszként! Látatlanban egyébként is nehéz megítélni egy-egy állat tüneteit és állapotát, sokszor egy rápillantás többet ér, mint fél órányi beszélgetés róla! Az alapos vizsgálatról nem is beszélve!

Jelige: Roki  2004.máj.6.

A jelenség szinte természetes, a nagyfokú örömtől van, ilyenkor a záróizmok szorítása kissé enged, és ez önkéntelen vizeletürítéssel jár. legtöbbször csak igen kis mennyiség ürül, a dolog nem is nevezhető igazi bepisilásnek, inkább csöpögtetésről van szó. Különösebb tennivalója nincs!

Jelige: szorulás  2004.máj.5.

Nem tudom, hogy miből gondolja, hogy a kutyának szorulása van, mert abból, hogy nem tud leülni, ez még nem következik! Vagy más tüneteket is produkál? Minden esetre a legjobb az lenne, ha megmutatná holnap egy állatorvosnak! Ha valóban szorulása van, akkor ennek a megoldásához komoly kezelés vagy kezelések kellenek, érdemes tehát minél előbb elkezdeni. ha meg más baja van, az is jobb, ha időben kiderül!

Jelige: Lord  2004.máj.5.

Az, hogy idegen test nem látható, nem jelenti azt, hogy nincs is benne4 Az ilyen duzzanatok oka legtöbbször valamilyen befúródott toklászdarab, tüske vagy hasonló oda nem való anyag szokott lenni. Mindenképpen érdemes állatorvosnak megmutatni, esetleg egy antibiotikum kúrával segíteni a beolvadást, majd ha kell, megnyitni és kiöblíteni az üregeket!

Jelige: Astor  2004.máj.5.

Én nem hiszek ebben a "meleg van" elméletben. Most ugyanis annyira meleg még nincs, hogy ettől egy kutya aktivitása ilyen mértékben csökkenjen! Az már nehezebbé teszi a gondolkodást, hogy más tünetet nem mutat, így valóban nehéz megtalálni a valós okot. Nincs jobb ötletem, mint az, hogy nagyon aprólékosan, minden részletre kiterjedően figyelni kell a kutyát és minden produkcióját, mert előbb-utóbb vagy megjavul, vagy jelentkezik valami észrevehető elváltozás is. Még akár a bélsarának a szokásosnál sötétebb, feketébb színe is kiindulópont lehet, érdemes azt is figyelni!

Jelige: Melus  2004.máj.4.

Az állatpatikákban ill. az állatorvosoknál számtalan bolhaellenes készítmény kapható, van tehát miből választani! Sajnos a legtöbb készítmény csak 10 hetes életkortól használható, de ha jól emlékszem, akad 1-2, ami már korábban is. Meg kellene nézni a részletes használati leírásokat, de ezt most nem tudom megtenni! Viszont a felsorolt beszerzési helyeken biztosan kap megfelelő segítséget!

Jelige: Picur  2004.máj.4.

Szerintem elég, ill. nem tűnik se soknak, se kevésnek!

Jelige: Soma  2004.máj.3.

Én magam szemészeti dolgokban nem vagyok szakértő, de ez a történet nekem több szempontból is "sántít". Attól, hogy víz alá dugja a fejét, sazruhártya gyulladása nem nagyon lehet. Az, hogy a szeme kékebb a szokásosnál, nem biztos, hogy szaruhártyagyulladás miatt van. Szóval legelőször is az lenne a felafat, hogy megfelelően tisztázni kellene, hogy van-e valami baja a szemének, vagy sem, illetve ha igen, akkor pontosan mi a problémája. Ennek eldöntésére azt javaslom, hogy vigye el egy állatorvosi szemészeti szakrendelésre! Ott majd alaposan megvizsgálják a szemét és megmondják, hogy mi a baja.

Jelige: Casper  2004.máj.3.

Igen adhat Béres cseppet, biztosan segíti az ellenállóképességének fokozódását. Ma már kapható kutyák számára készített kiszerelésben, MINERA csepp a neve, állatpatikákban beszerezhető recept nélkül! Adagja naponta annyi csepp, ahány kg a kutya.

Jelige: Skubicsek  2004.máj.2.

Szerintem semmi különös tennivalójuk nincs, egy kis önkoplaltatás után a kutya gyomra valószínűleg hamar helyre jön! Szerncsére a természet úgy alkotta meg a kutyákat, hogy az ilyen gyomorbajok legtöbbször könnyen és jól gyógyulnak. A kiszáradás elleni itatásnak sok értelme nincsen, mert ezek a problémák nem szoktak lényeges folyadékveszteséggel járni. Ha szomjas lesz, majd iszik magától, az erőltetett itatás viszont esetleg félrenyeléshez vezethez, ami aztán nagyobb baj lesz, mint a gyomorhurutja!

Jelige: Bundika  2004.máj.2.

Az emlődaganat megállapítása a legtöbb esetben valóban nem igényel komplikált vizsgálatokat, és valóban, sok esetben egyetlen ránézéssel, vagy egy gyors tapintással diagnosztizálható! Sok állattartó szemében egy "ránézés" nem is vizsgálat, pedig ez a módszer az ún. fizikális vizsgálatnak az egyik fontos és alapvető módszere! Ugyanilyen a tapintás is. Szóval, ha egy probléma egyszerű módszerekkel is megállapítható, akkor nem feltétlenül kell bonyolultabb (vagy éppen látványosabb) módszereket alkalmazni!
Az már egy más kérdés, hogy annak eldöntése, hogy a folyamat jó vagy rossz indulatú, így nem lehetséges. Praktikus szempontokból azonban erre legtöbbször nincs is szükség, mert a jelenlegi gyakorlat szerint, ha az állat jó általános állapotban van, ráadásul csak egyetlen (vagy kis számú) ilyen csomója van, a mielőbbi opreációt szoktuk javasolni. Más a helyzet akkor, ha a kutya már idősebb, altathatósága esetleg veszélyes lenne, vagy túl sok csomója van. Egyébként a jó, vagy rosszindulatúság csak ún. biopsziás mintavétellel dönthető el, ami legalább ugyanakkora megterhelés a betegnek, mint egy aprócska műtét.

Jelige: Apolló  2004.máj.2.

Nagyon megtisztelő, hogy Svájcból egy kutya miatt az én segítségemet kérik, de félek, hogy ebben a kérdésben én innen nem nagyon tudok segíteni. Ha a kivizsgálása megtörtént, és semmit nem találtak, akkor erre mondják azt, hogy "patthelyzet". Véleményem szerint azért biztosan van oka annak, hogy nem eszik, így jobb tanácsot nem tudok adni, mint azt, hogy próbálkozzanak tovább vizsgáltatni, esetleg másik állatorvosnál, vagy másik klinikán. Remélhetőleg előbb-utóbb sikerül megtalálni a gond gyökerét!

Jelige: Vaszkó Elek  2004.máj.1.

Az a megfogalmazás, hogy az orra és szeme váladékos, sajnos nem elég ahhoz, hogy errőlo véleményt lehessen mondani, ugyanis nagyon nem mindegy, hogy ez a váladék milyen mennyiségű és milyen kinézetű! A kutyáknál az allergiás tünetek csak nagyon ritkán mutatkoznak ilyen tünetekben, úgyhogy nekem nem ez lenne az első gondolatom. Szóba jöhet akár még fertőző betegség is (szopornyica), de lehet, hogy csak a por csinálja. A sokat fekvésnek lehet oka a melegebb időjárás is, de akár lázas is lehet. Ennek nem ártana utána nézni egy hőmérőzéssel!
A tüdőgyulladás tüneteiről nem érdemes beszélni, kutyáknak nagyon ritkán van csak tüdőgyulladása, leginkább csak a szopornyica esetén, de akkor nagyon beteg benyomását kelti egy kutya!

Jelige: Liza  2004.máj.1.

Nem, semmilyen veszéllyel nem jár!

Jelige: Grafy  2004.ápr.30.

Sajnos nagyon nehezen, vagy lehet, hogy nem is lehet! Általában ez egy amolyan "rossz szokás", aminek nem igen van reális magyarázata. Egyszer, valamikor rájött arra, hogy ez neki "élvezet", és azóta igyekszik ezt megtenni, ha módja van rá!
Jobb megoldást nem tudok, mint azt, hogy csak pórázon sétáltassák és egyszerűen rángassák el a kutyapiszoktól, ha odamenne hozzá!

Jelige: Betti  2004.ápr.29.

Levelében többször említi, hogy a kutyának "ég a gyomra". Jó lenne tudni, hogy mit ért ezen pontosan, mert azt azért tudnia kell, hogy az embernél "gyomorégés"-ként ismert jelenség a kutyánál azért nem egészen ugyanúgy van! Hány? Öklendezik?
A probléma további részeit illetően nekem is az a véleményem, hogy mindenképpen az étrenden kell valamit változtatni, de nem egészen úgy, ahogy Ön tette azt az elmúlt hetekben! Én a következő diétát javasolnám: karikára vágott, majd teljesen összetört nyers csirkenyak, összekeverve ragacsosra főzött rizzsel. 2/3 -rész összetört nyak + 1/3 -rész rizs arányban összekevereve. Ezen kívül semmi mást ne kapjon legalább 4-5 napon át! Ha ezt hajlandó megenni, akkor nagy remény van arra, hogy a gyomorműködése is javul és a széklete is besűrűsödik!

Jelige: eb  2004.ápr.28.

Elaltatni nem fogják, csak akkor, ha ön ezt kifejezetten kéri, vagy ha fel is vetődik ez a lehetőség, akkor is az Ön beleegyezése kell hozzá! Ha nem akarja ezt a megoldást választani, akkor nem ez fog történni! Így tehát ez nem lehet akadálya annak, hogy elvigye megvizsgáltatni. Emellett azonban azért sem lenne felesleges ezt megtenni, mert ma már sok olyan gyógyszer van, amelyek ezeket a mozgásszervi panaszokat nagyon jól elviselhetővé teszik és a kutya életminősége sokat javulhat. A tanácsom tehát: ne féljen, az állatorvosok nem harapnak! Mielőbb vigye el a kutyát megvizsgáltatni!

Jelige: Ginimini  2004.ápr.28.

Szerintem a leírt panaszok kialakulásában a bolháknak nem mellékes, hanem főszerepe van! A betegséget úgy hívják, hogy bolhaekzéma (bolhaallergia), és nagyon gyakori a kutyák esetében. A megelőző védekezés legfontosabb alapja, hogy folyamatosan használni kell valami valóban hatékony és tartós hatású bolhaellenes készítményt. Ma már számtalan ilyen termékből lehet válogatni, beszéljen az állatorvosukkal, hogy ő melyiket ajánlja! Emellett szíves figyelmébe ajánlom a honlapom "Aktuális" rovatának archív részében található egyik írásomat, amelyben ezt a témát részletesen kifejtettem.

Jelige: Dagi  2004.ápr.28.

Szülés után a méh tisztulása még több hétig is eltart. Ez idő alatt mindenféle színű és szagú váladékok ürülnek belőle, amelyek azonban nem tévesztendők össze a tüzelésnél tapasztalható váladékkal. (Szülés után egy héttel még egyébként sem nagyon beszélhetnénk tüzelésről!) Folyékony váladék mellett még az is előfordulhat, hogy kisebb-nagyobb szövetcafatok is távoznak majd, ez is természetes!

Jelige: Kevin  2004.ápr.27.

A cica szőrhullásának számtalan oka lehet. Miután levele nagyon szűkszavú volt, azon kívül, hogy hullik a szőre, nem igazán tudok szinte semmit azokról a dolgokról, amelyek befolyásolhatják a szőrzet és a bőr állapotát. Azt tanácsolom, hogy vigye el a cicát egy állatorvoshoz, vizsgáltassa meg alaposan, csináltasson esetleg egy alapvető rutin vérvizsgálatot és talán kidrül valami. De ha minden negatív, az is eredmény, ebben az esetben lehet elővenni a "banális" okokat (pl. túl száraz levegő, vitaminhiány, stb.)

Jelige: Pici  2004.ápr.27.

nehéz ilyesmit leírni, de a rendelkezésre álló információk alapján nekem is az a véleményem, hogy a felvetett lehetőség reális és vélhetőleg meg is kell ezt lépniük! Nem látom sok értelmét annak, hogy tovább húzzák a dolgot!

Jelige: Beigli  2004.ápr.25.

Az ember légúti fertőző betegségei nem veszélyeztetik a kutyákat. Még az influenza sem. Az viszont más kérdés, hogy gyakorta egy és ugyanazon forrásból betegszik meg a gazdi is és a kutya is, pl. amikor mondjuk megáznak együtt a séta során, majd mindegyik "megfázik". Amennyiben a saját torokgyulladását baktériumos betegség okozza, akkor a baktériumok elméletileg átvihetők a kutyára, pl. egy rátüsszentéssel, de a gyakorlatban ez nem szokott gondot okozni. A kutya oltásai, amiket a kölyökkorban meg kell kapnia, a kutyák fertőző vírusos betegségei ellen hivatottak megvédeni őt, aminek semmi köze a gazdi betegségeihez!

Jelige: Hópihécske  2004.ápr.24.

Az altatásból való ébredezés során, ahogy a vérben egyre kevesebb altatószer van, hasonló produkciók, mint amit a cicájuk csinált, teljesen megszokottak. Nem tudom milyen utasításokat kaptak a műtétet vlgző kollégáktól, de én mindenképpen felhívtam volna a figyelmüket arra, hogy amig teljesen nincs magánál, addig ne egyen egy falatot sem! Általában legalább egy teljes 24 órás időszak kell a normál állapotok visszaállásához. Ha ez után valami nem stimmel, a cica működése nem tér vissza a megszokott keretek közé, akkor felmerülhet valami szövődmény lehetősége (pl. belázasodik). Remélem, mire válaszomat olvassák, már rendeződtek a dolgok! Ha nem, keressék fel a műtétet végző kollégát!

Jelige: Vaszkó Elek  2004.ápr.22.

Nem biztos, hogy okos, amit mondani tudok, de szerintem vagy elkésett az az "antisex" injekció, vagy hatástalan volt, de a jelek szerint most egy kezdődő álterhesség van a kutyájánál. Pár nap múlva jobban meg lehet majd ítélni. Semmiképpen ne masszírozza és ne nyomkodja az emlőit, kinyomkodni, kifejni pedig egyenesen tilos! Kevesebb víz, kevesebbb ennivaló, kevesebb kényeztetés, ezek lehetnek a gyógyulás egyszerűbb tényezői.

Jelige: Pöfike  2004.ápr.22.

Minden bizonnyal a tasakba bejutott kosztól, portól és a bennük levő kórokozóktól gyulladt be! Férfiemberekkel is megesik néha, főleg ha valaki nem fordít kellő gondosságot ugyaneme szervének higiéniájára, hogy bizony csúnya, gyulladásos váladék képződik "ott bent". Szóval, félretéve a "komolytalankodást", nagy aggodalomra nincs ok, de időnként nem ártana legalább kiöblíteni a tasakját, esetleg enyhe fertőtlenító oldattal is. Ha nem boldogulnak vele, kérjék egy állatorvos segítségét!

 1 ---- 334 - 335 - 336 - 337 - 338 - 339 - 340 - 341 - 342 - 343 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat