Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Gombóc  2003.nov.6.

A leírtak alapján én is először a leukózisra gyanakodnék, amit leírt az erre utal. Ha nem, akkor tovább kell vizsgálni. A kórjóslat azonban így sem, úgy sem jó!

Jelige: elek firga  2003.nov.6.

A kutyákat soha nem oltották tbc ellen, így ilyen komponenst egyetlen kutyaoltóanyag sem tartalmaz. Ennek megfelelően a kombinált oltás sem véd ettől a betegségtől. Ezzel együtt nem igazán értem a kérdést! Miért kellenen a kutyát a tbc-től oltással védeni? Tbc-s ember van aközelében vagy tbc-s szarvasmarhatelepen van (ilyen egyébként nem lehet, mert az ország mentes ettől a betegségtól már jó pár évtizede)?

Jelige: Judacso  2003.nov.5.

A leírt eddigi táplálási módszer nem olyan rossz, szerintem nem sokat kell rajta változtatni. A középschnauzer nem túlzottan nő nagyra, így nincsenek nagy igényei a növekedésből adódóan.
A napi kétszeri etetés még egy jó darabig maradjon. Hogy tápokat (száraz és konzerv) kapjon-e inkább, vagy házi kosztot, az sok mindentől függ, többek között attól is, hogy ezt pénztárcával hogy bírják. A tápok nagy előnye, hogy ha jól választják ki a neki valót, akkor abban minden benne van és nincs szükség kiegészítőkre. Mindenképpen JUNIOR változatot kapjon, bármelyik márkát is veszik. A konzerv ugyanolyan jó, mint a száraz.
Ha inkább házikoszton akarják tartani, akkor a tészát nem javaslom, mert gondokat okozhat. A legjobb "alap" a csirkenyak, farhát, és a csőr nélküli csirkefej. Főtt rizzsel, esetleg kevés tarhonyával lehet keverni. De kapjon zöldségeket is, néha tejtermékeket, túrót, sajtot, tojást!

Jelige: Ági  2003.nov.5.

Ha jól fordítom le magamnak a leírtakat, akkor a kutyájuknak leukózis nevű betegsége van, ami nem más, mint a vérképzőrendszer daganatos betegsége. A hosszútávú esélyek valóban nem túl jók, de én nem nagyon mernék ilyen százalékos esélyeket megfogalmazni. Sajnos csodagyógyszerek erre a betegségre nincsenek, mindent lehet neki adni, ami javítja a szervezet általános állapotát, vigyázni kell, nehogy fertőzéseket szedjen össze.

Jelige: Abigél  2003.nov.4.

Ma már rengeteg bolhairtó szer kapható, ezek között biztosan van olyan, ami tartósan használhat a kutyájuknak. Ahhoz, hogy ajánljak valamit, tudni kellene, hogy eddig mit próbáltak már ki. Egyébként korlátlan ideig hatásos szerek azért nincsenek, ilyen hosszú szőrzet mellett már az is szép eredmény lehet, ha 1 hónapig működik! Sajnos ilyenkor nem lehet mást tenni, mint rendszeresen ismételni!

Jelige: Malamut  2003.nov.4.

A leírtak alapján az a gyanúm, hogy ez a probléma akár epilepszia is lehet, sőt én ezt tartom a legvalószínűbbnek. A többi kérdésére nagyon nehéz válaszolni, mert ez a vélemény azért nem 100%-os diagnózis, valamint pár mondatban ezt nagyon nehéz kifejteni.

Jelige: Lizy  2003.nov.2.

Őszintén szólva nem igazán értem a kérdést! Kit kellene elaltatni? Vagy a kutya kit akar alaltatni? Kérem pontosítsák a kérdésüket, mert ez így zavaros!

Jelige: Havanese  2003.nov.2.

A fedeztetés előtt külön vitamint nem kell adatnai, viszont a szuka oltásaikt (főleg a kombináltat) fel kellene frissíteni, ha fél évnél régebben kapott utoljára (ez jót tesz majd a kölykök védettségének).
A terhesség alatt különösebb gondozást nem igényel, de az 5.hét környékén jó lenne ultrahanggal megnézetni, hogy mekkorák a kölykök és hány van? A szülés az esetek legnagyobb részében problémamentesen lezajlik, bár az ilyen kisméretű fajtákban azért gyakoriak a nehézellések (ezért is jó előre tudni, hogy kb. mekkorák lesznek a kölykök). Otthoni beavatkozásra szinte semmi lehetőség nincs a méretbeli gondok miatt, ha baj van, azonnal irány valamelyik elérhető ügyelet. Szerintem Budapesten nincsenek távolságok, Óbudáról is be lehet érni viszonylag hamar bárhová. Hogy hová mennének vele, az sok minden mástól is függ, például attól, hogy milyen napszakra esik a gond, mert eset vagy éjjel már nehéz válogatni, abból a 2-3 ügyeletből kell választani, ami nyitva van!

Jelige: Marci 3  2003.okt.31.

Én az Önök helyében azért elvinném ezt a meglőtt cicust megröntgeneztetni, mert azért nem ártana pontosan megállapítani, hol is landolt az a légpuskalövedék! Az, hogy "nem ért létfontosságú szervet", egy nagyon tág megfogalmazás. A leírt tünetek alapján mégis csak úgy néz ki, hogy valami kárt azért okoz a cicának. (És én nem az ólommérgezésre gondolok elsősorban!) Már az is elég, ha begyullad a környéke. Szóval ne habozzanak sokáig, holnap vigyék el egy "komoly helyre", ahol alaposan megvizsgálják és megröntgenezik!

Jelige: Mia  2003.okt.30.

Az álla alatt észlet csomók valószínűleg nyirokcsomók. Ezek sok ok miatt megduzzadhatnak. Alapos állatorvosi vizsgálat minden bizonnyal kideríti majd, hogy miről lehet szó! Vigyék el őt ismét megvizsgáltatni!
A "fenéktolásos" jelenségről nekem is az a véleményem, hogy az feltehetőleg az ivarzás jele, ilyenkor tényleg kevesebbet esznek a cicák.

Jelige: Dagadtmadár  2003.okt.30.

Nem sok újdonságot tudok írni a második levele után sem! Ha amikor Önhöz került a kutya, vékony volt, most meg hirtelen vastagodott meg, akkor még az is lehet, hogy nem terhes, hanem valami más baja van. Ezt viszont csak alapos betegvizsgálattal lehet eldönteni! Ha az állatorvos kollégám azt mondta, hogy terhes, akkor nem tudok mást mondani, mint hogy higgyen neki! Ha ő vállalja a műtétet, akkor csináltasa meg vele, ha nem, akkor forduljon máshoz!
Azt nem igazán értem, hogy mit ért "abortusz" alatt, egy ilyen műtét nem minősül abortusznak! Az abortusz olyan beavatkozás, amikor a terhességet gyógyszerek beadásával szüntetjük meg, az állatot idő előtti szülésre kényszerítjük. ezt kutyánál tudomásom szerint nem szokták végezni.

Jelige: Blöki kutyus  2003.okt.30.

Azt javaslom, hogy keressenek meg egy (vagy akár több) kutyakiképzéssel foglalkozó szakembert, biztosan fog tudni segíteni Önöknek!

Jelige: Vizsla  2003.okt.30.

Mindenképpen mutassa meg állatorvosnak. Valószínűleg elfertőződött a seb és a környéke. A házilagos ellátása nem lesz elegendő!

Jelige: Súlyos vakarózó  2003.okt.29.

Én azért abban nem lennék olyan biztos, hogy nincsenek bolhái ennek a kutyusnak! amit leírt, az 100%-ig ráillik a bolhaekzéma nevű (nagyon gyakori) betegségnél ismert tünetekre. Láttam én már bolhát sok olyan kutyában, amelyről a gazdája megesküdött, hogy nincs benne. Akkor lepődött meg legjobban, amikor ott helyben megmutattam neki!

Persze ettől még valóban lehetséges, hogy nem ez a baja, és más okozza a problémát, de akkor ezt nem lesz könnyű kideríteni. A heves vakarózás és a szőrtépés mindenképpen allergiás eredetre utal, azt kell kideríteni, vajon mire allergiás. Erre is van mód, lehet allergiatesztet csináltatni.

Jelige: Dagadtmadár  2003.okt.29.

A jelen helyzetben ez a kutyus már válaószínűleg nem a terhesség első heteiben van, hanem az utolsókban! Megoperálni, és a petefészekkel együtt a terhes méhet is eltávolítani mindaddig lehet, amíg magától meg nem szül. Persze az más kérdés, hogy a második hónapban ez már elég nagy műtétnek számít, az állatorvosnak is többet kell dolgoznia majd vele, mintha ugyanez az első hetekben történne. Én olyan módszerről nem tudok, amivel egy ilyen előrehaladott terhességet el lehetne vetéltetni anélkül, hogy az a kutyának ne ártson! Szerintem, ha a kolléga vállalja a műtétet így is, inkább operáltassa meg!

Jelige: Michael  2003.okt.28.

Megmondom őszintén, eléggé érdekes és nem mindennapos jelenségről írt. Próbálom elképzelni a dolgot, de azért vannak gondjaim a szituációval. Abban én is biztos vagyok, hogy ez valami fertőzés miatt lehet, de nem értem, mi volt az a mészszerű anyag, amit eltávolítottak, egyáltalán miért volt elaltatva. Az antibiotikum kúrával én is egyetértek, ha azonban nincs javulás, én azt javasolnám, hogy érdemes lehet esetleg akár Budapestre is felhozni, mondjuk az Állatorvosi Egyetemre (Karra), mert szerintem itt valami különlegességről lehet szó! Értelemszerűen gyógymódot nem tudk így javasolni!

Jelige: Frida  2003.okt.27.

Sajnos nem sok jót tudok mondani. Az eddigi hormonális próbálkozásokkal én magam nem értek egyet, de ez nem változtat a tényeken. Szerintem már réges régen jobb lett volna megműteni az állatot, akkor nem lett volna szükség a hormonokra, amelyeknek azért vannak nem kívánt mellékhatásai is (akár a daganat keletkezésének elősegítése). Most már nehezebb a helyzet, lehetséges, hogy most a kutya már nincs is operálható állapotban. Mielőtt megoperálják, feltétlenül csináltassank alapvető viszgálatokat, Röntgent a mellkasáról, vérvizsgálatot. Ha már az emlőkben és a fülében vannak daganatok, lehetnek máshol is!
A hónapok óta fennálló álvemhesség "elmúlasztása" egyébként nagyon nehéz (amint ezt az Önök példája is mutatja). Nincs jó ötletem!

Jelige: Lupusz  2003.okt.27.

Sajnos a leírtak alapján nehéz véleményt mondani. A korábbi panaszok esetében én is inkább a növekedéssel összefüggő csontfejlődési zavarra gondolnék, ebben a fajtában ez elég gyakori, szinte nincs is olyan egyed, amelyik megúszná. Ez a probléma azonban később még kezelés nélkül is javulni szokott, így furcsának tartom, hogy most újra mozgászavar van. Német juhász esetén mindenképpen tisztázni kellene, hogy nincs-e csípőizületi diszpláziája, ami ennyi idős korra már okozhat mozgászavart (és ez tipikusan a hátsó lábon mutatkozik). Ez egy megfelelő testhelyzetben készített röntgenfelvétellel eldönthető. De ha már röntgenezik, a lábak csontjait is érdemes megvizsgáltatni, a röntgenfelvételről nagyon jól el lehet dönteni, hogy milyen állapotúak a csontjai.
Ha helyben nincs mód az alaposabb vizsgálatra, mindenképpen próbálják elvinni valahová! Ma Magyarországon nincsenek távolságok, 1-2 óra alatt el lehet vinni másik városba, akár ide Budapestre is egy vizsgálatra. Ha fontos Önöknek az állat sorsa, ennyit megér a dolog!

Jelige: tacskó  2003.okt.27.

Sajnos a leírt tünetekből nem tudom pontosan eldönteni, hogy miről is lehet szó! Gyanítom, hogy inkább arról, hogy a kutya fülének két rétege között vér van, ilyenkor a fülkagylók párnaszerűen vastagodnak meg. Ez a probléma kezelés (műtét) nélkül nem oldható meg! Ha kifakad, akkor sajnos csak hegesedéssel gyógyul. Mielőbb meg kellene mutatni állatorvosnak!

Jelige: Alisma  2003.okt.22.

Meg mondom őszintén, hogy aranyhörcsög ügyben nem vagyok a csúcson, egyszerűen nem értek hozzá, maximum olyan szinten, hogy fiatal koromban nekem is volt jó néhány. Ilyen problémával azonban nem találkoztam. A fekete foltok a bőrén szerintem nem részei a problémának, sok hörcsög bőre pigmentált, csak a szőrtől nem látszik. A korpásodás és a szőrritkulás feltehetőleg valamilyen bőrélősködő miatt lehet, de anyagforgalmi betegség is állhat a hátterében. Erre azért is gondolnék, mert írja, hogy le is fogyott. Gyógyszert nem tudok ajánlani, szerintem hasznosabb lehet, ha a lakóhelye közelében körbekérdez, hol van olyan állatorvos kolléga, aki ért a hörcsögökhöz is, és vigye el hozzá!

Jelige: Blöki  2003.okt.20.

Az étvágytalanság nem biztos, hogy nagy baj, ha közben elfogadható a kondíciója (magyarul nem sovány), akkor nem érdemes vele foglalkozni. Esetleg próbálkozhat Béres-csepp-el (MINERA csepp kutyának), ami jól szokta javítani az étvágyat.
Az alvás közbeni dolgokkal ne törődjenek, ha ébren minden rendben van! Sok kutya élmodik, közben fut, ugat és egyebek. Nincs jelentősége mindaddig, amíg ébren teljesen normálisan működik.

Jelige: Beagle1  2003.okt.17.

Szinte biztos, hogy a kutyája álvemhes, főleg akkor, ha az elmúlt 2 hónapban tüzelt is!
Az álterhesség tüneteit elég nehéz visszaszorítani, de az ügy érdekében a következőket próbálja meg:
- vegyen el tőle minden játékot, labdát, papucsot, bármit, ami maga alá hurcolhatna!
- adjon kevesebbet enni és inni a mostaninál (kb. 8-10 napig)
- nézze a kutyát az egész család levegőnek, ne babusgassák, ne kényeztessék! Vigyék le sétálni, adjanak neki enni, inni, de azon kívül mintha ott sem lenne.
- semmiképpen ne masszírozzák a hasát, ha az emlői is megduzzadnának, tegyenek rá hidegvizes borogatást.
- ha a tünetek ezekkel az "intézkedésekkel" nem enyhülnének, forduljanak állatorvoshoz, aki esetleg gyógyszeresen tud segíteni!

Jelige: Lesszy  2003.okt.16.

A kutyájának minden jel szerint külső hallójárat gyulladása van. Semmiképpen nem ajánlom a házilagos kezelését! Mindenképpen meg kellene mutatni állatorvosnak, mert lehet, hogy esetleg a hallójáratban van valami oda nem való idegen dolog (pl. toklász), amit előbb el kell távolítani. Ha nincs ilyen, akkor is jobb, ha előbb orvos látja és majd ő megmondja, hogy mit kell tenni vele. A kamillát semmiképpen ne használja!

Jelige: Foltos  2003.okt.16.

Valóban nehéz erről az esetről így bármit is mondani! Nekem első olvasatra az jutott eszembe, hogy ez akár egy Lyme-fertőzés következménye is lehet! Erre jellemző a vándorló izületi gyulladás, bár nem jellemző, hogy az gennyes jellegű lenne. Márpedig a leírtak alapján az Ön kutyájának inkább gennyes izületgyiulladása lehet. Ha már többször volt antibiotikum kúra, nem igazán értem, hogy miért nem gyógyul meg rendesen? Esetleg kellene rezisztencia vizsgálatot csináltatni! Beszéljen erről a kezelő orvosokkal!

Jelige: Mira  2003.okt.16.

A rozsdás tűdarab tetanusz fertőzést okozhat. Ha nem volt lehetőség a sebet kitisztítani és fertőtleníteni, mindenképpen ajánlatos lenne tetanusz elleni szérummal kezeltetni, valamint esetleg antibiotikum kúrát is adni. Persze az is lehet, hogy semmi baja nem lesz, de mi van akkor, ha mégis? A kialakuló betegség nagyon csúnya állapot, és akár bele is pusztulhat a kutya! Javaslom, hogy vigye el állatorvoshoz és beszélje meg vele, hogy mit tegyenek!

 1 ---- 343 - 344 - 345 - 346 - 347 - 348 - 349 - 350 - 351 - 352 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat