Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Tappancs  2004.jan.18.

A fülgyulladás (pontosabb nevén a külső hallójárat gyulladás) sajnos azok közé a problémák közé tartozik, amelyek legtöbbször sokáig tartanak, nehezen javulnak, és bizony gyakori a visszaesés is. Egyes fajtákban (és ilyen az uszkár is) sokkal gyakoribb, mint másokban. Ennek egyik fő oka az, hogy pl. az uszkároknak is szőr nő a hallójáratukban is, ami sokszor összecsomósodik, és úgy működik, mint egy kis dugó. Nem engedi szellőzni a hallójáratot, de nem tud eltávozni a termelődő fülzsír sem. Az ilyen kutyák fülével szinte állandóan foglalkozni kell, ami persze nem jelenti azt, hogy minden nap bele kellene piszkálni, de azt igen, hogy gyakorta ellenőrizni kell a fülek állapotát.
A begyulladt hallójáratok kezelése sem egyszerű feladat, az a legnehezebb, hogy kitapasztaljuk azt a gyakoriságot és intenzitást, amivel kezelni, ápolni, tisztogatni kell. Sok esetben a túlzásba vitt igyekezet több kárt okoz, mint a kicsit visszafogottabb kezelés. Ha váladék is képződik, először azt kell óvatosan kitisztítani, eltávolítani. Utána lehet a gyógyszereket belecseppenteni. Sok esetben időről-időre váltogatni kell a készítményeket, hogy elkerüljük a megszokást. Én magam a Beatdint nem nagyon szoktam használni és javasolni, de ettől még jó lehet. A fülbe való becseppentését nem javaslom, de ha pl. fültisztító pálcika végén levő vattacsomót benedvesítik vele, akkor ezzel óvatosan a hallójárat mélyebb részeibe is be tudják juttatni!
És még valami: a saját tapasztalataim szerint akkor lehet igazán jó esélyekkel gyógyítani a fülgyulladást, ha nem csak helyileg kezeljük, hanem kiegészítjük a kezelést injekciókban, vagy szájon át adagolt antibiotikummal, esetleg gyulladáscsökkentő szerekkel. Ezzel a módszerrel sokkal hamarabb és eredményesebben gyógyulnak a fülproblémák!

Jelige: Újpest  2004.jan.17.

Csak azt tudom javasolni, hogy mielőbb mutassák meg állatorvosnak,mert egy ilyen fiatal kutyában a folyamatos hányás akár komoly betegség jele is lehet! Egy vizsgálat már csak azért is fontos lehet, mert hányásos tünetet sokféle betegség okozhat, nagyon nem mindegy, hogy milyen egyéb tünetek észlelhetők a kutyán!

Jelige: Lulu  2004.jan.17.

Nagyon ritkán szoktam ilyen választ adni, mert ennek a rovatnak egyáltalán nem a pacientúra növelés a célja, de a jelen helyzetben mégis azt kérném, hogy próbáljanak meg felkeresni a kutyájukkal, akkor talán többet tudok segíteni!

Jelige: A kutya  2004.jan.16.

Sajnos jósolni nem nagyon lehet és nem is érdemes. Ez a betegség sajnos ilyen, a javulás sokszor nem következik be, bármennyire is várjuk azt! Az esélyek a javulásra napról-napra csökkennek, de elméletileg azért lehet javulás még később is! Döntenie Önöknek kell, mi állatorvosok csak támpontokat tudunk adni ehhez a döntéshez!

Jelige: Zizike  2004.jan.16.

Szerintem azt kellene tenni, hogy megfelelő gyógyszerrel (Sedalin) előre kellene kezelni a kutyát (ez egy nyugtató tipusú szer, amitől a félelemérzete elmúlhat), és úgy elvinni az álatorvoshoz. Lehet, hogy ott még egy kicsit érdemes lenne tovább bódítani is egy keveset, hogy nyugodtan lehessen dolgozni a lábain. Beszéljék meg a részleteket az állatorvosukkal!

Jelige: Kukac  2004.jan.15.

Amit leírt, az alapján én is egészen biztos vagyok abban, hogy a kutyája epilepsziás. Várható, hogy a jövőben egyre gyakrabban lesznek rohamai, sajnos ez a betegség már csak ilyen. Ami a kivizsgálását illeti: nem egyszerű a dolog, és sok esetben hiába vizsgálják szegény kutyát minden oldalról, nem derül ki semmi a végére (viszont a rohamok megmaradnak). Szoktunk javasolni egy komplett vérlabor vizsgálatot, fej röntgent, esetleg CT-t, EEG vizsgálatot. Ezek összköltsége elérheti a több tízezer Forintot is, érdemes tehát megfontolni, hogy nekiállnak-e a kivizsgálásnak. A kezelési lehetőségekről oldalakat lehetne írni, a lényeg, hogy ha a rohamok már elég gyakran mutatkoznak, akkor érdemes lehet megpróbálkozni valamelyik epilepszia ellenes szerrel, és meg kell próbálni megtalálni a leghatásosabbat. Ez sem egyszerű dolog, és hosszú idő is kell hozzá. Javaslom, hogy azért forduljon egy állatorvoshoz, mutassa meg a kutyát, és közösen döntsék el, hogy mit érdemes, vagy lehet tenni!

Jelige: Verácska  2004.jan.14.

A leírtak alapján szerintem a kutyájuknak ilyenkor epilepsziás rohamai vannak! Én milyen irányban vizsgáltatnám ki. Az epilepsziánál nem minden esetben alapfeltétel, hogy rángatózzon is közben, vannak esetek, amikor ez hiányzik. Minden leírt jelenség azonban erre a betegségre utal, főként a "ritmusos" jelentkezése, a lefolyás időtartama, és az utána észlelhető jelenségek is!
Én a magam részéről ezt a szívritmus zavar elméletet nem tartom valószínűnek, főleg úgy, hogy időről-időre előjön. Mitől lenne ez így? Ezt nem tudom megmagyarázni. A szívbeteg kutya szive folyamatosan beteg, így szinte folyamatosan kellene produkálnia a tüneteket.

Jelige: Sonja  2004.jan.14.

Azon kívül, hogy az általános immunállapotát igyekeznek karbantartani, más különösebb gyógymód nem létezik. Erre alkalmas lehet akár a macska Béres csepp, akár a Vetri-DMG oldat (mindkettő állatpatikákban kapható). A homeopátiás lehetőségeket sajnos nem ismerem.

Jelige: Beagle1  2004.jan.14.

A fedeztetés után közvetlenül nem kell állatorvoshoz vinni, de később azért nem árt, főként azért, hogy "időben" kiderüljön, hogy sikeres volt-e a fedezés, és várható-e a kölykök érkezése, vagy sem. Ennek optimális ideje kb. az 5. héten van. A legjobb az ultrahangos ellenőrzés, ha lehet, ezt érdemes megcsináltatni.
Ami a vemhesség alatti teendőket illeti, az én elképzeléseim szerint semmi extrát, vagy különöset nem kell tenniük, ha lehet, ne hízlalják el. Mozgását bízzák a kutyára, ösztönösen fogja tudni mennyi mozgás kell neki. Persze a durva ugrálások azért nnem tesznek jót egy kutyának sem, ha éppen terhes!

Jelige: Don  2004.jan.13.

Sajnos én nem igazán értek a csipőizületi dysplázia műtéti megoldásaihoz, így azt sem tudom megmondani, hogy jó volt-e, vagy sem az a megoldás, amit a kutyáján végeztek. Ebben azért még a hozzáértők sem mindig egyformán nyilatkoznak! Jobb ötletem nincs, mint az, hogy el kell vinni akár több másik szakértő helyre, és alapos vizsgálat után ki kell kérni a véleményüket. Szóba jöhet akár az is, hogy a kutyát újra meg kell operálni. De ha nem kell, akkor adni kell esetleg valamelyik erős hatású fájdalomcsillapítót (ma már sok ilyen van)!

Jelige: Árgyi  2004.jan.13.

Szerintem a legnagyobb baj az, hogy amikor a sérülés történt, lényegében csak felületesen lett megvizsgálva a cica, és nem született pontos diagnózis. Talán jó lett volna meg is röntgenezni a sérült lábát! Most, 6 héttel a sérülés után már nem biztos, hogy lehet segíteni rajta. De hogy ezt meg lehessen mondani, tudni kellene az is, hogy valójában mi a baja! Nem tudok mást javasolni, mint azt, hogy vigye el egy másik rendelőbe, esetleg akár messzebbre is, ahol bagyobb tapasztalattal rendelkeznek a traumatológiában. Akár ide a fővárosba is érdemes lenne feljönni vele, ha ott a közelben nincs ilyen!

Jelige: Dönci  2004.jan.13.

Furcsa és szokatlan dolog a kutyájának a ragaszkodása a malackákhoz, de nem vagyok meggyőződve arról, hogy egy másik kutyával is hasonló rajongása lenne. Egy másik kutya sokkal inkább konkurrencia lehet, mint más fajú állatok. Bár ki tudja? És bármennyire is szeretnék valami jótanácsot adni, félek, ennek a problémának a megoldása nem orvosi feladat!

Jelige: Lucifer  2004.jan.13.

Sajnos ez az az eset, amikor ennyi információ birtokában szinte semmit nem tudok mondani. És bizony ebben az esetben jó lenne a beteget is látni és alaposan megvizsgálni.

Jelige: Mindenem a kutya  2004.jan.11.

A felnőtt kutya korának megállapítása nem egyszerű feladat, és bizony a leggondosabb kormegállapítás során is lehet tévedni, sokszor nem is keveset. Legfőbb tájékoztatási pont a fogazat és annak állapota, de éppen emiatt vannak a tévedési lehetőségek is, mert a fogak elhasználódottsága nem csak a kortól függ, hanem a használattól is.
Második kérdésére válaszolva: sajnos olyan szer nincs, amivel külsőleg elmúlaszthatná a szőrhullást. Ráadásul nagyon nem mindegy, hogy a szőrhullás milyen ok miatt van, a leírt történet alapján az a sejtésem van, hogy könnyen lehet, az Önök kutyájának hormonális eredetű ez a baja, azon pedig a külsőleges szerek egyébként sem használnak. Sajnos ez olyan kérdés, amihez nagyon kellene látni a kutyát! Esetleg megpróbálkozhatnak a Minera csepp nevű szerrel, ezt etetni kell, az ennivalóra csepegtetve, de így, pontos diagnózis nálkül ne számítsanak csodára!

Jelige: Wagga  2004.jan.9.

Sajnos a probléma nem egyszerű és nem tudom semmi jóval bíztatni! A leírtak alapján a bolhaekzémás okot én elvetném, az nem a fejen szokott jelentkezni, hanem a háton, a farok környékén. A táplálékallergia sem a fej környékén jellemző. A fennmaradó lehetőségek közül szerintem mindneképpen ki kell zárni a szőrtüszőatka betegséget (ehhez ún. bőrkaparékot kell venni és azt mikroszkóppal megvizsgálni), illetve a gennyes bőrgyulladás jön még szóba! A bőr, illetve a kutya kellemetlen szaga két okból eredhet, egyrészt a gennytől van, másrészt valószínűleg a fokozott faggyútermeléstől is van egy megváltozott szaga.
Sajnos az ilyen tipúsú bőrbetegségek pontos megállapítása sok esetben nem egyszerű, és ha az első próbálkozások nem vezetnek eredményre, akkor nincs mit tenni, el kell vinni olyan szakrendelésekre, ahol ehhez az átlagnál jobban értenek.

Jelige: Dagi  2004.jan.8.

A régi szakkönyvekben az olvasható, és 20-30 éve még a állatorvosi oktatásban is azt tanították, hogy a saját bélsár megevése általában valamilyen hiánybetegségnek a jele. Mára azonban jelentősen megváltozott a felfogásunk erről a kérdésről, leginkább azért, mert a mai kutyatápok korában szinte elképzelhetetlen az a szituáció, hogy egy kutya a táplálékkal ne jusson hozzá a számára szükséges anyagokhoz. Ezért ma ezt a jelenséget sokkal inkább rossz szokásnak tartjuk, amiről meg kell próbálni leszoktatni a kutyát. Ez persze sokaknak nem egyszerű feladat, de azért nem megoldhatatlan. Az is érdekes része a kérdésnek, hogy egy 7 hónapos kutyának elvileg már szobatisztának kellene lennie, tehát a lakásban nem lenne szabad ürüléknek lennie, a séta alkalmával pedig azonnal el kell rángatni onnan, így nem tudja megenni azt!
Emellett azért esetleg próbálkozzanak meg azzal, hogy naponta adnak egy bors-szemnyi élesztőt a kutyának, ill. valamilyen kölyöknek való vitaminos táplálékkiegészítőt, esetleg kutya Béres-cseppet (Minera csepp a neve).

Jelige: Dzsoszer  2004.jan.7.

A Rimadyl tabletta leírásában és a hozzá megtalálható irodalomban valóban több helyen szerepelnek olyan mellékhatások, amelyekre óvatosságból felhívják a használók figyelmét, ezek azonban a legtöbb esetben inkább a gyártó "védelmét" szolgálják. A saját személyes tapasztalataim szerint ezt a készítményt viszonylag nagy adagokban és hosszú ideig lehet adni anélkül, hogy bármi bajt, mellékhatást okozna. Volt olyan betegem, (80 kg-os ír farkas kutya), amelyik közel 2 évig szedett naponta 5 tablettát, és olyan betegség vitte el végül, aminek semmi köze nem volt a gyógyszerhez! Ma is van legalább 5-6 olyan betegem, amelyik már hosszú hónapok óta kapja, szintén mellékhatások nélkül. Természetesen az óvatosság nem árt, de ez nem jelenti azt, hogy emiatt ne lenne jó a szer.
Ajánlom még szíves figyelmébe az Orvos válaszol rovatban 2003.12.09.-én IVÁN jeligére írt válaszomat (megtalálja a lap alján a >>> jelre kattintva) az adagolással kapcsolatosan!

Jelige: Lupus  2004.jan.6.

Azt javaslom, hogy keressék fel a kutyával az Állatorvostudományi Egyetem Sebészeti Klinikáját, remélhetőleg ott tudnak segíteni majd Önöknek! Szerintem mindenképpen meg kellene röntgenezni a lábát ill. az izületeit és egy alaposabb belgyógyászati vizsgálat sem ártana, főleg bizonyos laborvizsgálatok.

Jelige: Tequila  2004.jan.6.

A 9 hetes kiskutyával még lehet várni 2-3 hetet a herék leszállása ügyében, de azután már jó lenne megmutatni majd állatorvosnak, mert az esetleges gyógyszeres lehozatalnak vannak időbeli korlátai, ami miatt azt időben el kell kezdeni! Emellett nem ártana a tenyésztőt is majd tájékoztatni, ha nem jönnek le a herék.

Jelige: A kutya  2004.jan.4.

Sajnos a közölt információk alapján nagyon nehéz bármit is mondani a várható kilátásokról! Az én tapasztalatom szerint az Egyetemen eléggé rendesen fel szokták világosítani a tulajdonosokat a várható esélyekről, talán jobb lett volna ott rákérdezni.
Elvileg nem lehetetlen, hogy javulás következzen be, sok függ attól is, hogy a mostani gyógyszerekre hogyan reagál majd, lesz-e bármiféle javulás, vagy sem? Pár nap után már sokkal többet lehet majd mondani. De sajnos azzal a lehetőséggel is számolniuk kell, hogy nem fog meggyógyulni és esetleg el kell majd altatni!

Jelige: Morzsi  2004.jan.4.

Morzsi állandó "harca" és vetélkedése a fiú kutyákkal szemben teljesen érthető, más kanokkal is gyakorta megesik ez a probléma. Az ivartalanítás valóban reális lehetőség e túlzott hím viselkedés visszafogására, de valóban igaza van, sajnos nem minden esetben következik be a kívánt változás. Én azért mindenképpen megkérdezném a dologról egy (vagy akár több) kutyakiképző véleményét, akik sokszor hatásosan tudnak segíteni az ilyen gondok megoldásában.
Ha más megoldás nem marad, akkor persze szó lehet a műtétről. Az, hogy ezt mivel köti össze még, más kérdés, ez azon múlik, hogy a műtétet végző állatorvossal miben állapodik meg. Szerintem az egyidejű fogkőleszedésnek nincs akadálya. Az ivartalanítás utáni esetleges elhízás veszélye sem törvényszerű, ha nagyon odafigyel az etetésére és a mozgatására, akkor nem kell feltétlenül elhíznia majd!

Jelige: Buksi  2004.jan.3.

Szerintem ennek a mostani bepisilős jelenségnek nem nagyon lehet köze a korábbi problémákhoz. Lehet, hogy csak egyszerűen fölfázott és van egy kis hólyaghurutja, de persze arról is szó lehet, hogy tényleg az öregedés miatt csinálja. Ez utóbbi esetben azonban a lakásban is gyakorta vétene a szobatisztaság ellen és nem nagyon tartogatná vissza a vizeletét. Ezért gondolok inkább a hólyaghurutra. Persze azért nem ártana esetleg egy friss kivizsgálás, mert ilyen esetekben sokszor nem nagyon lehet támaszkodni még 1-2 hetes leletekre sem! Lehet, hogy valami (pl. egy daganat) nyomja a húgyhólyagot és ezért pisil be! Vagy bármi más ok is lehet! Utána kell alaposan nézni!

Jelige: Mcmck  2004.jan.2.

A jelzett probléma oka valószínűleg a gerincvelő müködészavara, ami ilyen korú német juhászokban gyakori betegség, leginkább a gerincoszlop csontosodási betegsége okozza. A Rimadyl jó gyógyszer lehet erre, de ez sem csodaszer, sajnos vannak esetek, amikor már ez sem segít! Röntgenvizsgálat szükséges ahhoz, hogy el lehessen dönteni, mire van remény! Ahogy látom, ezt nem fogják megúszni, kérje meg az állatorvosát, hogy mindenképpen csináljon röntgent!

Jelige: fekete macska  2003.dec.30.

A vírusfertőzés diagnózisban én is kételkednék. Nem tudok jobbat mondani, mint azt, hogy irány egy másik állatorvos! Csináltassanak mellkasi röntgent, laborvizsgálatokat! És még az is lehet, hogy nem légzzőszervi, hanem szív eredetű a probléma, tehát akár ilyen irányba is kellene nyomozni!

Jelige: A kutyám  2003.dec.30.

Vannak erős hatású fájdalomcsillapítók, kifejezetten az ilyen problémákra, sajnos nem olcsóak, de nagyon hatásosak lehetnek! Beszélje meg az állatorvosával, és írassa fel vele, vagy ha neki is van, vegyenek Tőle.

 1 ---- 340 - 341 - 342 - 343 - 344 - 345 - 346 - 347 - 348 - 349 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat