Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Maggie  2004.aug.4.

Igen, van megoldás, úgy hívják, hogy INCURIN tabletta. Állatorvosi receptre kapható az állatpatikákban. Az egyetlen "hibája", hogy élete hátralévő idején minden nap kell adni neki belőle!

Jelige: Mici  2004.aug.4.

Minden elsősorban attól függ, hogy a műtét során hogyan tudják helyreállítani a sérült izomzatot. ha ez nem sikerül hibátlanul, akkor sajnos ezen semmilyen cseppel, vagy gyógyszerrel nem fog tudni segíteni. Embereknél hasonló sérülések után gyógytornára kell járni, fejleszteni az izomzatot, stb. Ezt sajnos egy cicával nem lehet megtenni. Így elképzelhető, hogy nem lesz tökéletes. De erről most még korai beszélni. Egyébként minden fontosnak látszó kérdését beszélje meg a műtétet végző kollégákkal, biztosan fognak segíteni!

Jelige: kis állat, nagy fájdalom  2004.aug.3.

Sajnos sok jó hírrel nem szolgálhatok. ha már ilyen fiatalon kijött rajta ez a betegség, akkor nem túl sok jó kilátásuk van arra, hogy sokáig éljen. Leginkább azért, mert ez a betegség nagyon sok ápolást, gondozást, kezelést igényel, a folyamatos gyógyszerezése is sok kiszámíthatatlan mellékhatást eredményezhet, és tapasztalatom szerint előbb-utóbb a család unja meg ezt az áldatlan állapotot. Az a véleményem, hogy a döntés Önöknél van, gondolják át alaposan a helyzetet, és ennek eredménye alapján tervezzék meg, hogy mi legyen a továbbiakban!

Jelige: Kaska  2004.aug.3.

Én legelőször is nagyon alaposan megnézném, nincsenek-e bolhái ennek a kutyának. De ha nem találnék, akkor is leginkább bolhaekzemára (bolhaallergiára) gyanakodnék, mert ez a leggyakoribb és ebben a szezonban a legvalószínűbb oka az ilyen tüneteknek. Javaslom, hogy tegyen rá valamilyen hatásos és jó bolhaitrót (pl. Frontline) és várjon pár napot. Ha nincs javulás, akkor viszont mindenképpen vigye el állatorvoshoz!

Jelige: Cirmi  2004.aug.3.

Válaszom rövid: igen, adhatja! Szerintem biztosan használni is fog. De emellett ha lehet, ne adjon se tejet (higitva sem), se Darlingot, mert ez elég zsiros, ami önmagában is okozhatja a hasmenést.

Jelige: tacsi  2004.aug.3.

A tüsszögésről kutya esetében nekem nem az allergia lenne a gondolatom, bár nem kizárt ez sem, mégsem tartom valószínűnek. Ráadásul ha az lenne, lényegében egyetlen injekcióval szépen elmúlasztható lenne. Véleményem szerint máshol kell tehát keresni az okot! Figyelembe véve az évszakot is, leginkább arra gondolmnék, hogy valamit (toklászdarab, fűdarab, por, homok, stb.) beszippantottak az orrukba, és a tüsszentéssel ezt akarják onnan eltávolítani (végül is a tüsszentés, mint élettani reakció, éppen erre lett kitalálva). Más kérdés az, hogy ez nem biztos, hogy könnyen sikerül. Ha nem hagyják abba, ráadásul valamilyen váladék is folyni kezdene az orrnyilásokból, alaposabb vizsgálatokra (pl. akár endoszkópos betekintésre) is szükség lehet.

Jelige: bolhás cicák  2004.aug.3.

Sajnos a helyzet nem könnyű! A legtöbb bolhaellenes készítmény csak 10 hetes kortól alkalmas, de ezt pontosan meg kell nézni a használati utasításukban, ha jól emlékszem talán van olyan, ami már fiatalabbakon is használható. A megfürdetésben is van ráció, legalább is jelentősen meggyéríthető a bolhák száma, viszont itt arra kell vigyázni, nehogy megfázzanak a fürdetés után! Az anyának viszont nem fog ártani a fürdetés.

Jelige: Lucky  2004.aug.3.

Az anya nélkül maradt kiscicák felnevelése nem lehetetlen, de nem is könnyű vállakozás. Különösen nehéz és kétséges eredménnyel járó dolog ez akkor, ha ennyire fiatal, néhány napos állatról van szó. Mindenképpen szerezzenek be macskák számára készült anyatejpótló tápszert, és ezzel etessék, gyakran kisebb adagokban. A cumiztatáshoz való készletet is lehet készen kapni. Tápszert és cumiskészletet az állatpatikákban, vagy az állatorvosoknál lehet vásárolni. Ezzel együtt készüljenek el minden rosszra is, könnyen lehet, hogy minden igyekezetük ellenére nem járnak majd sikerrel. Ebben semmi meglepő nincs, ez a természet rendje, amit sok esetben a legnagyobb jószándékkal sem lehet "megerőszakolni"
(A témában hasonló kérdésre adott korábbi válaszokat talál még ha belenéz a régebbi válaszokba - szomjas jelige, 2004.07.25. és Mirrmurr jelige 2004.07.14.)

Jelige: epilepszia  2004.aug.2.

Sajnos a kilátások nem a legjobbak, ha már naponta vannak rohamok. Kérdés persze, hogy egy-egy rohama meddig tart illetve mennyi idő alatt normalizálódik a helyzet a rohamot követően. Minden ilyen kutya sorsát igazából az határozza meg, hogy a gazdáinak mekkora a türelme, meddig tudják ezt a helyzetet elviselni. Gyógyszerváltoztatás lehet, hogy segít valamit, de ezt csak huzamosabb szedés után lehet lemérni, így viszont addig is el kell viselni a napi rohamokat. Szerintem az egész szituációt kell mérlegelni és annak alapján dönteni, hogy mi a család hozzáállása a kérdéshez. Ha úgy döntenek, hogy még egy darabig próbálkoznak, akkor viszont mindenre fel kell készülniük!

Jelige: cicwarek  2004.aug.2.

Kedves kérdező! Nagyon szépen kérem, hogy a rettentően szűkszavú panaszát, miszerint "nem eszik a cica", fejtse ki kicsit bővebben, mert így nem tudok Önnek semmit sem válaszolni! Mióta nem eszik, egyáltalán semmit sem, vagy csak válogat, milyen az általános állapota, milyen a kedve, milyen a bélsara, stb. Minél több információt tud elmondani, annál könnyebb a válaszadás!

Jelige: vizicica  2004.aug.2.

ha röviden kellene válaszolnom, azt mondanám: lehet is, meg nem is! Bővebben: ez a jelenség általában annaka kifejezése a cica részéről, hogy valamivel nincs megelégedve. Lényegében azt kell(ene) kideríteni, kitalálni, hogy mi ez a "valami". Sokszor fordul elő amolyan bosszú jelleggel is. Megoldási lehetőség sajnos nem nagyon van, próbálkozni lehet, de az eredmény gyakorta kétséges. Próbálja meg kielemezni a helyzetet, hátha sikerül rájönni, hogy a másik cica "elvesztésén" kívül mi egyéb ok állhat a háttérben. Ha helyes volt az ok meghatározása, akkor már félúton van a siker felé!

Jelige: Toncsi  2004.aug.2.

Sajnos ez a probléma olyan, amin túl sokat nem lehet javítani, elmúlni pedig biztosan nem fog! Igyekezzenek úgy intézni a dologkat, hogy minél kevesebbet tudjon a kemény talajon feküdni. A könyökeit naponta le kell tisztogatni, fertőtleníteni és pl. Neogranormon kenőccsel rendszeresen bekenni. Ha gennyes részeket is találnak rajta, akkor időnként valami hatásos antibiotikum kúra is szükséges lehet.

Jelige: kiskedvencünk Fifike  2004.júl.30.

Minden olyasmivel meg lehet próbálkozni, amiről úgy gondolják, hogy egy kutya számára ehető lehet. De arra azért nagyon kell ügyelni, hogy túl sok színhúst ne kapjon, mert abból komoly betegségek alakulhatnak ki. A csirkenyak, farhát, csőr nélküli csirkefej nagyon ideális, ezt a legtöbb kutya szereti. Túró, sajt, gyümölcsök, zöldségek, tojás, túró.....szóval minden, ami ehető. Kínálják meg, majd eldönti eszi-e vagy sem? Arra azonban vigyázzanak, hogy ha valami újdonságot adnak, amit addig még soha, akkor első 1-2 alkalommal csak nagyon keveset kapjon, hogy az emésztése hozzá tudjon szokni! Később lehet az adagot növelni. Töltelékanyagnak inkább a főtt rizst javaslo, de lehet mással is próbálkozni. A tésztafélékkel viszont nagyon kell vigyázni, mert az könnyen okoz felfújódást.
A fentebb javasolt házi kosztba meg lehet próbálni belekeverni a száraztápot, eleinte csak pár szemet, később egyre többet, esetleg hagyni kell állni pár percig, hogy átvegye az ízeket.

Jelige: kutyafül  2004.júl.29.

Lehetni lehet, de minek? Ha a bolhanyakörv jó minőségű, akkor sokkal hatásosabban és tartósabban véd a bolháktól, mint a Bobi sampon. Ezzel együtt ha valóban hatásos és főleg tartós bolha elleni védelmet szeretne, akkor én inkább az ún. rácsepegtetős bolhairtó szereket javasolnám (pl. Frontline spot on, mert ezek az igazán jók!

Jelige: Viza  2004.júl.28.

Sajnos számomra a leírt előzmény kissé "zavaros", nem nagyon tudom belőle kihámozni, hogy most éppen mi baja lehet a kutyájának. Az, hogy korábban átesett az említett betegségeken, önmagában nem ok arra, hogy most ilyen tüneteket produkáljon. A vörösvérsejtek megfogyását számtalan kórok előidézheti, ez csak alapos kivizsgálással deríthető ki (sokszor még úgy sem). Leginkább Önöknek kellene eldönteni, hogy mit akarnak kihozni a helyzetből, mindenképpen erőltetni akarják a kezelését, vagy esetleg gondolkodtak más lehetőségeken (mondjuk ki, az elaltatásán) is?

Jelige: Scirocco  2004.júl.28.

Nem könnyű tanácsot adni, szerintem erős fájdalom csillapító gyógyszerekkel talán még segíteni lehetne valamit a kutyáján. Kérdés, hogy eddig konkrétan milyen gyógyszereket kapott, hátha van még olyan, amit eddig nem próbáltak (pl. RIMADYL tabletta volt-e?). A zöldkagylós gyógyszer nem fájdalom csillapító, ez nem fog javítani (önmagában) az állapotán. És azért bízzon a fiatal kollégában, talán ő is tud majd jó dolgokat ajánlani!

Jelige: Cicaszem  2004.júl.28.

A leghelyesebb és legjobb dolog amit tehet, az az, hogy mindenféle kísérletezés helyett megpróbálja megfogni ezt a cicát és mielőbb elviszi egy állatorvosi rendelőbe. A lápisz helyett (ami még akár árthat is) antibiotikumos szemkenőcsökre, cseppekre, esetleg egyéb kezelésre van szüksége.

Jelige: Tequila  2004.júl.28.

Minden bizonnyal ún. komplex problémáról van szó, ez is, az is belejátszik a meglévő tünetek kialakulásába. Egy rendes féregteleítés mindenképpen szükséges, de valószínűleg át kell alakítani az étrendjét is. Próbáljon meg péppé összetört nyers csirkenyakat adni neki, először csak 1-2 falatot, majd fokozatosan egyre többet. Tejet semmiképpen ne adjon neki, mert az önmagában is hasmenést okozhat. És esetleg elvihetné állatorvoshoz is....

Jelige: Matyi  2004.júl.28.

Sajnos rendkívül kevés a rendelkezésre álló információ! Nagyon nem mindegy, hogy mi okozza a véres vizelete? Lehet csak egyszerűen egy hóhaggyulladás, lehet húgykövesség is, de lehet akár egy vérző daganat is a hólyag falában (nem is ritka). Leginkább azt tudnám javasolni, hogy mindenképpen el kellene vinni húgyhólyag ultrahangos vizsgálatra, ez sokat segítene kideríteni, hogy mi a vérzés oka. Addig pedig szedje a gógyszereket.

Jelige: Gini  2004.júl.27.

Az EU-n kívüli országokba történő állatutazás szabályai semmit nem változtak az eddigiekhez képest. Igyanaz érvényes, mint korábban. Keresse fel a lakóhelye szerint illetékes hatósági állatorvost, aki kiállítja az ilyenkor szükséges igazolást. De vigyázat, ez a pariros csak 6 napig érvényes a határátlépéshez, tehát az utazás előtti napokban kell elintézni!

Jelige: ciccccc  2004.júl.26.

Az ilyen fiatal cicák náthája sokszor hetekig eltart, így nincs ok a túlzott aggodalomra, amennyiben azért "működik" a cica (eszik, fejlődik, élénk, játszik). Fontos, hogy naponta többször kell ápolgatni, a szemeit, orrnyílásait tisztogatni, hogy mindig jól szeleljen és kapjon levegőt. Általános immunerősítők nem ártanak, esetleg adjon valamit (pl. Minera cseppek) az ételébe.

Jelige: Szotyi  2004.júl.26.

Sajnos nagyon kevés az információ, amit leírt, de azért megpróbálok válaszolni:
Ha a kutyának van étvágya, akkor jó pár napig a következő diétával etesse: friss csirkenyakat nyersen össze kell vágni karikára, majd a húsklopfolóval péppé összetörni. Ezt kell keverni ragacsosra főzött rizzsel. 2/3 rész csontos-húsos pép, 1/3 rész főtt rizs. Ezen kívül semmi mást nem kaphat enni, inni tiszta vizet. Ha nem hányja ki, és egyébként nem látszik betegnek, akkor már 2-3 nap múlva sokkal sűrűbbnek kell lennie a bélsarának. Ha beválik, akár heteken át adhatja ezt, nagyon ideális ennivaló egy kölyöknek. Emellett lehet adni kutyának való MINERA cseppeket, ahány kilgramm a kutya, annyi cseppet naponta ebbe az ennivalóba belekeverve.

Jelige: kálcium  2004.júl.26.

Én is azok közé tartozom, akik nem a mesterséges ásványi anyag bevitelt favorizálják, hanem a természetes úton, a táplálékkal történő hozzájutást. Az igényes és minőségi tápok esetében a tápban minden szükséges anyag benne van (csak felismerhetetlen formában), ezért azokat nem kell kiegészíteni semmivel. Házikoszt esetében pedig a legjobb csonterősítő a természetes csont, csirkenyak, farhát, csőr nélküli csirkefej. De túlzásba ezt sem kell vinni! Emellett a collie nem az a fajta, amelyiknél ez a probléma túlzottan gyakori lenne.

Jelige: dinamik  2004.júl.26.

Rövid távon sajnos semmi jóval nem tudom kecsegtetni! Minden kutyával előfordul időnként, hogy a szőrzete elöregszik és kicserélődik újra. Ez a folyamat azonban nem egyszerre és nem egyidőben zajlik le, néha hosszú heteket, hónapokat vesz igénybe. Javaslom, hogy naponta kefélje ki a szőrét és ezzel siettesse a már kilazult szőrszálak eltávolítását. Gyógyszerben szerintem a legjobb a kutya Béres-csepp (Minera) használata, esetleg naponta egyszer adjon friss élesztőt (nagyon pici darabkát, kb. mint egy feketebors szem). De ezektől is csak 3-4 hét után remélhető számottevő hatás!

Jelige: szomjas?  2004.júl.25.

Az anya nélkül maradt kismacskák (és kutyák) mesterséges felnevelése olyan vállalkozás, aminek már a kezdetén tisztában kell lenni azzal, hogy könnyen lehet, nem sikerül majd! A mesterséges táplálékon kívül számtalan egyéb tényezőnek is megfelelően kell "összejönnie" ahhoz, hogy sikerüljön felnevelni a kölyköt. A természetben ezek az állatkák elpusztulának, mert ez a természet rendje. Az emberi beavatkozás éppen ez ellen hat. Nagy kérdés, hogy jó-e ez? Sok olyan cumival felnevelt állatot ismerek, amelyek felnőttek ugyan, de alapjában érzékenyebb, betegesebb egyedek lettek, mint a természetes úton fejlődött társaik.
Ennyi "bevezető" után a konkrét helyzetben azt tudom mondani, hogy vélhetőleg valami nincs rendben a kiscicával. Ha nincs változás, meg kellene mutatni állatorvosnak!

 1 ---- 328 - 329 - 330 - 331 - 332 - 333 - 334 - 335 - 336 - 337 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat