Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: 4 cica  2004.aug.23.

Ebben a rovatban többször is írtam már választ hasonló ügyben. Az anya nélkül maradt kiscicák felnevelése sajnos nem egyszerű éd nem biztosan sikerrel kevsegtető feladat és próbálkozás. Egyelőre még kb. 7-10 napig anyatejpótló tápszerrel kellene szoptatni őket, az után lehet próbálkozni mással is, de csak szépen fokozatosan adagolva. A szemük összeragadása is arra utal, hogy nincs minden rendben az egészségükkel, nem ártana megmuatatni állatorvosnak. Szemkenőcs, esetleg más gyógyszer is kellhet hozzá. A popsiprobléma megoldása sem egyszerű, az ilyen korú kiscicák normális emésztéshez az anyjuk is hozzájárul, aki gyakorta nyalogatja, masszírozza a végbelüket, ezzel segíti az ürítési ingert. Nedves vattával kell megpróbálni ezt utánozni.

Jelige: Zsófika  2004.aug.23.

Sajnos mindaz, amit nagyon szűkszavúan leírt, nem elég ahhoz, hogy bármit is mondani tudjak. Gyógymódot meg főleg nem! A legjobb az lenne, ha megmutatná állatorvosnak, lehetőleg valami kisállatos rendelőben, mert elég valószínű, hogy még megvizsgálva sem lesz egyszerű kitalálni az okát!

Jelige: Fruzsikaa  2004.aug.13.

A kiskutya szeme alatt levő elszíneződésnek semmi köze nincs ahhoz, hogy mit eszik. Ez a probléma egy ún. fajtajellegzetesség. Két fő oka van: az egyik a sok kusza szőr a szemei körül, a másik az ún. könnycsatorna beszűkülése vagy elzáródása (ezen folyna le a szemekből a felesleges könny az orrba. Ez minden ilyen tipusú kutyánál így van. Sajnos a fehér szőr, ha valahol tartósan nedvesség éri, akkor megbarnul, megvörösödik. Ezen csak úgy lehet segíteni, ha rendszeresen tisztogatják a szeme környékét. A patikákban kapható bórvíz pedig segít egy kicsit visszafehéríteni a szőrt. Ha a probléma nagyon súlyos, később műtét jöhet szóba!

Jelige: Muci  2004.aug.13.

Mielőbb vigyék el egy állatorvoshoz megmutatni!

Jelige: Szetti  2004.aug.13.

Nem hiszem, hogy ettől megvakulna! A jelenség, amit lát, az öregedéssel függ össze. Olyan ez, mint amikor egy újkorában üveghez hasonlóan átlátszó plexi lap az idő múlásával a sok apró karcolástól behomályosodik.

Jelige: Stella  2004.aug.13.

A szerencsés kutyatulajdonos a kutyája egész életében azt sem tudja, hogy az állatnak ilyen szervecskéje van. Szóval ha a bűzmirigy jól működik, akkor azt észre sem lehet venni. Az még nem lenne baj, ha ürül, az a nagyobb gond, ha nem, és emiatt időnként ki kell nyomni. A mirigyben felgyülemlő váladék sok olyan anygaot tartalmaz, ami nem jó, ha sokáig ott van, ráadásul könnyen el is fertőződik az ilyen mirigy, ami további problémákkal jár. Beszélje meg az állatorvosával, hogy milyen megoldásokat lehetne csinálni (pl. a mirigy műtéti eltávolítása).
A havonta egy-egy alkalommal történő hányásnak nincs semmilyen jelentősége.
Azt, hogy évente 3-4 alkalommal begombásodik, nem értem pontosan. Mi és hol gombásodik be?

Jelige: Picur  2004.aug.13.

Sajnos így látatlanban nagyon nehéz bármit is mondani. Jó ötletnek tűnik, ha elviszi megmutatni egy állatorvosnak!

Jelige: Sziporka  2004.aug.12.

Sürgősen és mielőbb vigye el állatorvoshoz a cicát! Elég nagy a valószínűsége, hogy fertőző betegsége van, ami megfelelő kezelés nélkül könnyen a halálához vezethet!

Jelige: Lux  2004.aug.12.

Azt javaslom, hogy mielőbb vigye el megmutatni egy állatorvosnak. Ő majd megmondja, hogy a helyi kezelésen kívül mire lehet még szükség. Elképzelhető, hogy akár operáció is szóba jön, mert szerintem könnyen meglehet, hogy ez egy kifekélyesedett daganat.

Jelige: Canu  2004.aug.12.

Ha a sziámi cicája ennek a hányós szokásának ellenére nem sovány, jó a kondiciója, akkor azt is mondhatnám, hogy ne csináljon nagy gondot a problémából. Ha viszont rossz a kondiciója, akkor alaopsan ki kellene vizsgáltatni. Leginkább a mohó evés és egy a gyomrában levő szőrgombóc együttes hatására tudok gondolni. Megpróbálkozhatna azzal, hogy a száraztápot etetés előtt pár perccel beáztatja egy kicsit vizben, vagy húsleves lében. Talán megpuhulva nem habzsolja annyira. És esetleg érdemes a két macskát egymástól jól elkülönitve etetni (ha esetleg eddig nem igy történt), mert lehet, hogy a habzsolás némi féltékenység miatt van. Más ötletem nincs!

Jelige: Whisky  2004.aug.12.

A mai napon "aggódó gazdi" jeligére olvashat a honlapomon egy válasz, ami ebben a témakörben született. Önnek is hasonlókat tudok mondani. Először próbálkozni kell hormoninjekciókkal, ha ez nem sikeres, akkor a műtét időpontját Önöknek kell eldönteniük, attól függően, hogy mennyire aggódnak.

Jelige: aggódó gazdi  2004.aug.12.

A néhány hónapja lejárt oltóanyag használata véleményem szerint sem jelent semmi problémát. A gyártók mindeig elég rendes "ráhagyással" állapítják meg a lejárati időt, lényegében ezzel azt jelzik, hogy ők eddig az ideig garantálják a minőséget, utána már nem. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ami május 26-án még jó volt, az 27-én már nem az. Ráadásul az oltásokat egyébként is ismételni kell még néhány alkalommal, így biztos, hogy a védettség eszempontjából ez nem okoz semmi hátrányt!
A másik kérdését illetően: ez a herés történet szerintem is sántít egy kicsit. Olyan van, nem is ritkán, hogy az egyik vagy mindkét here ide-oda járkál a hasüreg és a herezacskó között (olyan ez, mint régen a jojo nevű játék volt) és nem minden alkalommal lehet kitapintani őket. Ez az állapot azonban nem tarthat így sokáig, mert a hasüreg és a herezacskó között 4 hónapos kor körül (de hogy pontosan mikor, azt nem lehet megmondani) lezáródik a járta. Ha eddig lejött, akkor lent is marad, ha éppen feljebb volt, akkor már később nem tud leszállni. Itt van a tenyésztő véleményének legfőbb hibája! A hormonális kezelés mindenképpen indokolt, ártani nem fog, a próbálkozást kihagyni ezért nem érdmes. Abban viszont egyetértek a kollégával, hogy a kezelés sajnos többször eredménytelen, mint eredményes. A hasüregben maradt rejtett here ügyében viszont nagyon eltérőek a különböző állatorvosok véleményei. Én (is) azon a párton állok, akik nem feltétlenül javasolják az azonnali operációt. A hasüregben maradt here okozta problémák esélye 50-50%, lehet, hogy soha életében nem okoz semmi gondot. Ha viszont igen, akkor ennek általában látványos jelei lesznek, és akkor se lesz még késő megoperáltatni. De erről dönteni Önnek, a gazdának kell!

Jelige: Fifike  2004.aug.12.

Az, hogy vakarja magát, önmagában még nem biztos, hogy nagy baj. Más a helyzet persze akkor, ha a vakart területen kisebesedik a bőre. Nekem az a tapasztalatom, hogy sok esetben akkor is a bolha a fő bűnös, ha nem találják meg benne, ezért mindenképpen érdemes valami hatásos bolhaírtót használni (pl. Frontline). Ha ez után sem szűnik meg (pár nap türelem azért kell majd), akkor lehet gondolkodni azon, mi egyéb oka lehet. Ha végképp nem hagyja majd abba, mutassák meg állatorvosnak.

Jelige: Cézár  2004.aug.11.

Az egyszerű válaszom az, hogy nem tudom. Látni kellene! valószínűleg tényleg amolyan árpa féle. Feltehetőleg egy gennyes pattanás szerűség egy szörtüszőben. Vigye el álatorvoshoz megmutatni!

Jelige: Bonnie  2004.aug.10.

Sok és sokféle kérdést tett fel, ami (és meg ne haragudjanak érte), egy kicsit arról árulkodok, hogy nem nagyon tájékozódtak előzetesen, hogy mivel jár egy pár hetes kiskutya tartása, ill. mi jellemző a kölyökkutyákra. Nos lássuk....
A 7 hetes kiskutya még bizony nem tanítható! Olyan korban van, mint mondjuk egy embergyerek kb. 2-3 éves korában. Ne várjanak tőle többet, mint amire képes!
Az ilyen korú kutyák akkor és ott végzik el a dolgukat, ahol rájuk jön. Alomra sajnos nem nagyon szoktathatók, legtöbbször mindig máshová csinálják. Hosszú hete fognak eltelni, amíg javulni fog a helyzet. A szobatisztaság sokszor csak 5-6 hónapos korra következik be.
A szeme körüli szőr miatt váladékos a szeme, ezt tényleg nem szabad levágni. Viszont úgynevezett fajtajellegzetességről van szó, ami ennél a kutyánál szinte egész életében probléma lesz.
Összegezve: ne várjanak többet a kiskutyától, mint amit a kora alapján lehetséges!

Jelige: tinito  2004.aug.10.

Sajnos nehéz helyzetben vagyok, mert a leírás szerint már sokan és sokszor vizsgálták a kutyáját. Ha ezek alapján nem sikerült rájönni a baj okára, akkor mit tudok én mondani vizsgálatok nélkül, látatlanban? Nincs jobb ötletem, mint az, hogy fel kell keresni újabb és újabb állatorvosokat, hátha akad közöttük valaki, aki rájön a dolog nyitjára!

Jelige: Tixi  2004.aug.10.

Nekem az a gyanúm, hogy ezek a rohamok egy kezdődő félben levő epilepsziás betegség első jelei. Vélhetőleg később a rohamok egyre jobban fognak hasonlítani az epilepsziás roham ismert jeleire. Az óvatosság valóban nem árt, de a biztonságos elhelyezés kérdéseit Önnek kell megoldania!

Jelige: Pötyi  2004.aug.9.

A mérgezés reális esélye nagyon kicsi. Szóba kerülhet, de nem hiszek benne. Viszont a leírt körülmények alapján és a produkált tünetek mellett elég nagy valószínűségét látom pl. a vírusos bélgyulladás nevű fertőző betegségnek. Főleg azért, mert nincs oltva a cica. De lehet ilyen tünetegyüttes pl. veseelégtelenség miatt is, a laboreredmények minden bizonnyal ebből a szempontból útbaigazítóak lesznek. A reményeket és a kilátásokat illetően nehéz bármit is jósolni, a leletek ismeretében talán több eséllyel lehet következtetni. Addig pedig szorgalmasan járjanak vele kezelésekre, mert erre ebben az állapotában nagy szüksége van!

Jelige: Manó  2004.aug.8.

Amit leírt, az nem teljesen egy epilepsziás roham leírása, de nagyon hasonlít hozzé. Az a véleményem, hogy ebből később könnyen lehetnek rendes epilepsziás rohamok. Tekintettel a kutya nagyon fiatal korára, sajnos nem kizárt, hogy valami fejlődési rendellenesség vagy betegség következménye. A kilátások nagyon nem jók, hiszem ha már ilyen fiatalon beteg, mi lesz később? Persze ha a tünetek folytatódnak, mielőbb ki kell vizsgáltatni, mégpedig alaposan!

Jelige: Szimba  2004.aug.7.

A macskavész szóval a "kutyás nyelv" a kutyák parvovírusos bélgyulladását nevezi, annak ellenére, hogy a betegségnek nincsen semmi köze a macskákhoz. Ez egy olyan betegség, amit kizárólag kutyák kaphatnak el, mégpedig egy másik kutyától! Így az Ön kutyája nincs veszélyben. Ennek következtében az, hogy a környékükön a macskák is ebben betegek, kissé zavaros, ők ugyanis biztos, hogy valami más fertőző betegségben szenvednek. Mind a macskák, mind a kutyák védőoltással megvédhetők az ismert fertőző betegségekkel szemben.

Jelige: Pamacs  2004.aug.6.

Sajnos nagyon nehéz jót, vagy jól válaszolni a kérdésére. Jó lenne tudni, hogy eddig mivel próbálkoztak az étvágya fokozása érdekében, mert erről nem írt. Ráadásul az sem mindegy, hogy a kutya a rossz étvágya mellett milyen kondicióban van? Mert ha keveset eszik, de ettől nem sovány, akkor nem is biztos, hogy sokat kell törődniük az evésével. Eszik, amennyit eszik, a fő, hogy éhen ne haljon! Ha ő kicsivel is beéri, akkor így is jó. De ha sovány, akkor lehet, hogy tényleg érdemes lenne valamit kipróbálni.
Nekem jó tapasztalataim vannak a Béres cseppel (kutyának MINERA csepp néven kapható), vagy a VETRI-DMG oldattal (állatpatikákban kapható), és beválhat naponta egy csipetnyi friss élesztő is, amit az ennivalójába kell beletenni. Ha ez sem jön be, lehet adni egy injekció kúrát, amolyan anyagcsere élénkítő szerekkel, de ehhez 6-8 napig naponta meg kell szúrni, tehát ez már komplikáltabb megoldás.

Jelige: Polli  2004.aug.5.

A legtöbb kutya nem szereti, ha hosszú percekig turkálnak a szájában, ezért tanácsos a bóditásuk, altatásuk a fogkőleszedéshez. Azonban vannak olyan kutyák, akik ezt egész jól tűrik, őket nem feltétlenül kell altatni. Önnek, mint gazdinak kell ismernie a kutyát ahhhoz, hogy alkalmas-e erre vagy sem. A kutyák fogain olyan lyukak, mint az embernél, nem szoktak lenni, így olyan tipusú fogtömést sem szokásos csinálni, mint az embereknél. Ha egy fog nagyon rossz, tanácsos inkább kihúzni. Amikor a száját rendbe teszik a fogkőeltávolításnál, ez is kiderül, és akkor ezt is meg lehet tenni. Manapság egyébként vannak olyan altatószerek, amelyekkel még az idősebb állatok is viszonylag biztonságosan, kis kockázattal altathatók el, utána fel is lehet ébreszteni őket egy másik gyógyszerrel. Érdeklődjön az állatorvosánál!

Jelige: karomeltávolitás  2004.aug.5.

A macskák karmainak műtéti eltávolítása az USA-ban "jött divatba" a nyolcvanas években. Mint minden ilyesmi, ez is begyűrűzött ide hozzánk is, de nálunk szerencsére nem lett belőle elterjedt szokás. Mi állatorvosok nagyon ellene vagyunk ennek a beavatkozásnak, mert ezzel a cicát teljesen megfosztjuk mindenféle védekezési lehetőségétől, valamit a kapaszkodástól is. Ha később bármi okból kikerülne a lakásból, teljesen életképtelen lenne. Ráadásul az Állatvédelmi Törvény kifejezetten tiltja is ezt a fajta műtétet! Nem is tudok olyan kollégáról, aki ilyet vállalna! Én sem javaslom!
A tapéta karmolásáról ha nehezen is, de azért meg lehet próbálni leszoktatni. A macska szemszögéből teljesen érthető, hogy a lakásfelújítás után ezt teszi, ugyanis az ilyenn karmolást nem azért csinálja, hogy koptassa a karmait, hanem meg akarja lejölni a felségterületének a határait. Az új tapáta illata számára teljesen idegen, érthető, hogy el akarja rajta helyezni a saját szagnyomait (a karmok mellett vannak olyan faggyúmirigyek, amik ilyen váladékot termelnek) Ugyanezt teszi egy kerti macska is a fák törzsével, csak az ott nem zavar senkit! Szóval meg kell érteni a cica szempontjait is! Némi büntetéssel (pl. egy zörgő kulcscsomó odahajitásával) kialakitható egy kis rossz élmény, (pavlovi reflexek). Egyébként tanácsos a falra (főleg a kiálló, feltűnö helyekre) házilagosan készíteni olyan felületeket, amelyeket nyugodtan karmolászhat, ráadásul még akár esztétikus is lehet. Erre jó pl. némi hulladék padlószőnyeg csik, amit fel kell ragasztani a falra, körbe léccel le lehet keríteni, még mutat is valahogy. Az első időben egy fölülre bevert szögre lógassanak le valami játékot (akár csak egy darab alufóliát), hogy felkeltse az érdeklődését. A kaparófák is jók lehetnek, de egyrészt automatikusan nem fogja tudni, hogy az miért van, euzért erre is oda kell szoktatni. Erre alkalmas lehet az, hogy egy ideig valami játékszert kell rátenni, ami felkelti az érdeklődését. Másrészt nem elég egyetlen kaparófa, legalább 4-5 darabot tegyenek a lakásba, feltűnö helyekre (ez fontos!).

Jelige: Bundidundi  2004.aug.4.

Leginkább azt tudnám javasolni, hogy el kellene vinni ezt a kutyust megvizsgáltatni. Lehet, hogy csak torokgyulladása van, de azért nem árt megnézetni, mert elvileg lehet számos más baja is (pl egy félrenyelt idgentest darab), és nem lenne jó, ha napokig nem derülne ki. Egyébként is, ha gyógyszerre van szükség, ahhoz nem árt egy vizsgálat!

Jelige: Tommy  2004.aug.4.

Mielőtt a CT vizsgálatra elviszi, én azt javaslom, hogy keressen fel a kutyával néhány orthopédiában jártas állatorvost! Az, hogy az eddigi röntgenfelvételen nem látható semmi, még nem jelenti azt, hogy egy másik (tapasztaltabb) szakember esetleg nem tud mégis megállapítani valamit! Az "egylábas" bajoknak általában megtalálható az oka. Ha nem, akkor viszont legtöbbször komolyabb ok áll a háttérben (pl. daganat).

 1 ---- 327 - 328 - 329 - 330 - 331 - 332 - 333 - 334 - 335 - 336 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat