Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Fionka  2004.okt.4.

Szerintem a szokványos, hétköznapi higiéniés szabályok betartása mellett a kutya betegsége semmiben nem fogja befolyásolni a saját szoptatását és egészen biztos vagyok abban is, hogy semmi hatása nem lesz a kisbabájára!

Jelige: Mimi  2004.okt.4.

A jelenséget én természetesnek tartom. Viszont azt javaslom, hogy azért ne nagyon nyomkodja a kutya emlőit!

Jelige: Devi  2004.okt.4.

Végül is igaza volt a kollégának, 1 héttela szülés után még minden különösebb ok nélkül előfordulhat az, hogy időnként kisebb-nagyobb mennyiségű váladékok (akár vér, vagy véres váladék) is folyik a méhből. Így ettől önmagában valóban nem kell megijedni. Azonban nem árt alaposan megfigyelni és ha bármi egyéb jel is utal arra, hogy valami nem stimmel, azonnal elvinni orvoshoz!

Jelige: Dundika  2004.okt.3.

Azzal szeretném kezdeni a válaszomat, hogy a testszerte való vakarózás, mint tünet, még nem jelenti feltétlenül azt, hogy a kutyájuk allergiás. Az allergiás bőrbetegségeknél a vakarózás mellett még sok egyéb bőrtünet is kialakul, és az allergia, mit lehetséges diagnózis felállítását ezek közül többnek az együttes megléte alapján lehet valószínűsíteni.

Valóban igaz, hogy az utóbbi időben terjed ezeknek a vérből történő allergén meghatározásoknak az alkalmazása a diagnosztkában. Sajnos a vizsgálatokat nem itt Magyarországon végzik, hanem a levett vérmintákat kiviszik külföldre (legtöbbször Németországba) és ott végzik el a vizsgálatokat, majd az eredményt küldik vissza. A vér levételével, ha szükséges, ma már egyre több állatorvosi rendelőben foglalkoznak, de ennek konkrétan utána kell érdeklődni, mielőtt valahová elviszik a kutyát. Tudni kell viszont az, hogy a módszer nem túl olcsó, sokáig tart, és az én személyes véleményem szerint nem annyira 100%-osan megbízható. Ennek egyik legfőbb oka, hogy éppen a drágasága miatt igyekeznek a megrendeléskor szűkíteni azoknak az anyagoknak a körét, amire kérik a vizsgálatot. Emiatt viszont néha kimaradnak olyan anyagok, ami lehet, hogy éppen pozitivitás mutatott volna, csak éppen nem kérték. A teljes skálát megrendelni azonban ma még nem nagyon lehet, mert ez egy vagyonba kerülne! Nagyon fontos ezért, hogy ezt a vizsgáló módszert soha nem javasoljuk elsőre igénybe venni, hanem inkább csak akkor, ha más módszerekkel nem sikerül rájönni az allergia fenntó okára. És még valamit: ha meg van ennek a vérvizsgálatnak az eredménye, akkor is csak azt tudjuk, hogy mi okozza a problémát. Ez után az a fontos, hogy megpróbáljuk kiküszöbölni a vele való találkozást. Ez azonban egyes esetekben nem sikerül, így eredmény sem igen lesz.

Jelige: Karolin  2004.okt.3.

A Magyarországra történő belépéshez a kutyáknak csak veszettség elleni oltás megléte az előírás, és az, hogy egészséges legyen. Ezen kívül másra nincs szükség. Ha az állat nem valamelyik EU-s államból érkezik, akkor ezt egy hatósági állatorvosi igazolással kell igazolni. Az igazolást az utazás előtt 1 héttel kérje a lakóhelye hatósági állatorvosától!

Jelige: Manó  2004.szept.30.

Ha most egy rendelőben beszélgetnénk, rögtön azt kérdezném, hogy konkrétan mit jelent az, hogy "ritkán"? Egész más ugyanis a helyzet akkor, ha csak havonta egy-egy alkalommal fordul elő, és más, ha mondjuk hetente. Így most pontosan nem tudnám megmondani, hogy pontosan mitől van, vélhetőleg a vastagbélből származik, és nagy valószínűséggel nincs nagy jelentősége. Ennek a kimondásához azonban nem ártana azért némi vizsgálatokat elvégezni (pl. bélsár parazitológia, vérkép, ha nagyon gyakori, akkor akár hasi ultrahang. És esetleg némi "állandó" diéta is jó lehetne. Ez alatt azt értem, hogy a meglévő ennivalójába minden nap keverjenek bele egy nagyon kevés csirkenyakat, hogy folyamatosan legyen "váza" a bélsárnak már a vastagbélben is.

Jelige: Panda  2004.szept.29.

Az az igazság, hogy ebben a helyzetben azért lenne néhány kérdésem a témában! Leginkább az, hogy milyen vizsgálatok történtek, mire alapul a jelenlegi diagnózis? Ez nagyon fontos, mert nagyon nem mindegy, hogy helyes diagnózis alapján megfelelő kezelést kap-e, vagy éppen egész mást kellene vele csinálni? A tüzelés után valóban valószínű egy esetleges méhgyulladás, bár az én tapasztalatom szerint ez inkább csak a tüzelés után másfél-két hónappal szokott észrevehető tüneteket okozni. Én mindenképpen megvizsgáltatnám ultrahanggal a hasát, benne a méhét. Ezzel szinte 100%-os biztonsággal meg lehet állapítani, hogy van-e baja a méhének, vagy sem. És egy vérkép, ill. máj-, vesefunkcuió is fontos lenne (nekem). Nem tudom, milyen lehetőségeik vannak ott helyben, de ma már Magyarországon nincsenek távolságok, néhány óra alatt bárhonnan fel lehet jönni akár ide a fővárosba is!

Jelige: Tökmag  2004.szept.29.

A szobatisztaság ügyében a legfontosabb tanácsom: TÜRELEM ! Számításaim szerint ez a kiskutya most 5 hónapos lehet. Az én tacskóm annak idején már majdnem 7 hónapos volt, amikor ez bekövetkezett. Előbb-utóbb (az Önök esetében valószínűbb, hogy utóbb), minden kiskutya megtanulja a szobatisztaságot.
A másik problémájuk ügyében azonban az a hírem, hogy ez vélhetőleg soha nem fog elmúlni, tehát az Önök részéről sokkal nagyobb toleranciára lesz szükségük. Ez nem betegség, nem is stresszérzékenység, hanem egy olyan jelenség, ami nagyon sok kutyánál, főleg a szukáknál meg van. Az öröm pillantában a húgyhólyag záróizomzatának szorítása enyhül egy kicsit, és emiatt csurog el a pár cseppnyi pisi. Emiatt bántani vagy büntetni nem szabad, mert ő erről nem tehet, ez nem szándékos, hanem reflexes produkció. Ha emiatt büntetik, még rossz élmények alakulnak ki benne a hazaérkezésükkel kapcsolatban (Pavlovi reflexek) és akkor valóban idegbeteg kutyájuk lesz. Ha el tudják fogadni ezt, biztosan sokkal könnyebb lesz túltenniük magukat azon a pár csepp csurgáson.

Jelige: Blöki  2004.szept.28.

Elnézést kérek, de sajnos annál többet nem tudok válaszolni ezekre a kérdésekre, mint azt, hogy nem tudom! Számtalan oka lehetett, valószínűleg viselkedési zavarok, korábbi rossz emlékek, félelem, ideggyengeség és még száz egyéb lehetőség. Ilyesmit utólag kielemezni már nem lehet!

Jelige: öregkutya  2004.szept.27.

Vélhetően ennek a kutyának nincs (már) minden rendben az idegrendszerével. Kutyáknál is ismertek olyan tipusú öregkori elbutulások, mint az embereknél. De lehet, hogy pusztán csak a látása és a hallása romlott olyan szintre, hogy már nem tud ingereket felfogni a környezetből. Ezeknek a feltételezéseknek a kivizsgálása nem egyszerű dolog, sokféle vizsgálat, sok idő és nem kevés anyagi ráfordítás kell hozzá. Önöknek, a családnak kell eldönteniük, hogy ezt akarják-e, tudják-e vállalni. Ha nem, akkor reális lehetőség a végleges elaltatása is.

Jelige: Gabika  2004.szept.27.

Bár a kérdése lényegében nagyon egyszerű, sajnos így általánosságban nagyon nehéz rá válaszolni! Nagyon nem midegy ugyanis, hogy konkrétan mikor és milyen körülmények között iszik-e a saját pisijáből, illetve az sem mindegy, hogy ez milyen mennnyiséget jelent? Nőstény kutyáknál gyakori jelenség, hogy a csöpögő vizeletet lenyalják magukról. Tudnom kellene azt is, hogy nincs-e esetleg ez a kutyus ivartalanítva (ami sok mindent megmagyarázna). Szóval sokkal bővebb problémakifejtés kellene ahhoz, hogy jól tudjak válaszolni. Kérem vagy írjon újra, vagy a honlapon szereplő számon hívjon fel telefonon!

Jelige: krónikus bélsár  2004.szept.17.

Az ilyen visszatérő bélsárrekedéses esetekben 2 dolog szokott előfordulni, mint erre hajlamosító tényező: az egyik, hogy a cica az átlagosnál több szőrt nyal és nyel le magáról a mosakodás közben, majd a szőrszálak a vastabbélben teljesen "átszövik" a tartalmat, amitől annak mozgása lelassul, így kialakul a bélsárpangás. A másik gyokri ok a beszűkült medence, ami főleg olyan cicákban fordul elő, amelyeket kicsi korukban mesterségesen, sokszor tehéntejjel neveltek fel. Ez azt eredményezi, hogy a medence csontok átmérője szűkebb a normálisnál, ezért a béltartalom nehezebben tud áthaladni.Egyszerű és látványos megoldás a problémára sajnos nincs. Lehet kapni ún. szőroldó pasztákat, és olyat is, ami kifejezetten lazító hatású (LAXATONE a neve), ezeket lehet vagy kell rendszeresen (akár naponta) eteteni, vagy bizonyos időközökkel (ezt ki kell tapasztalni) paraffin olajat itatni vele. Ezzel együtt néha mégis kialakulhat a baj, és tényleg csak beöntés segít. ma már erre is vannak jó készítmények, olyan speciális oldatok, amelyeket a végbélbe benyomva, szinte magától üríti ki a dugókat. Ezek a kezelések ha kellő óvatossággal végzik, általában nem jelentenek különösebb veszélyt, ill. káros hatást.

Jelige: Nyerő  2004.szept.16.

A herék természetes leszállásrára van még esély, bár elég kicsi, és ez is napról napra csökken. A hormonális injekciókkal történő lecsalogatással nekem sincsenek jó tapasztalataim, legtöbbször semmi eredményre nem vezet. Viszont ettől még megpróbálni meglehet, veszteni való nincs vele, legfeljebb mégis bejön! Ha nem szállnak le sehogy, akkor valóban szóba jöhet egy esetleges operáció. Én magam ezt sem szoktam nagyon szorgalmazni, bár vannak állatorvosok, akik ezt nem így látják. Az én nézetem szerint, ha a hasüregben maradó herék ott eldaganatosodnak, akkor annak időben, megfelelő és jól észlelhető tünetei lesznek, amelyek megjelenése után is meg lehet operáltatni. De van rá jó esélye, hogy egész életében nem lesz semmi hátrányos következménye, ha nem lesz megoperálva.

Jelige: Bonzi  2004.szept.16.

Sajnos nem sokat tudok mondani. Ezek a tünetek többféle bőrbetegségre is utalhatnak, legtöbbször még alapos vizsgálatok után sincs azonnal pontos diagnózis. Mindenképpen el kellene vinni egy állatorvosi rendelőbe, megmutatni. Aztán talán kiderül valami!

Jelige: Tomcat  2004.szept.16.

A leírtak alapján én nem a mérgezést tartom valószínűnek, hanem valamelyik fertőző macskabetegséget Egy 6 hónap alatti cica, ha nincs oltva, sajnos bármikor összeszedheti pl. a vírusos bélgyulladást, ami pontosan így kezdődik, mint amit a cicája most produkál. Mielőbb vigyék állatorvoshoz! Házilagos kezelgetését nem ajánlom.

Jelige: Hógolyó  2004.szept.16.

Sajnos nincsenek jó híreim! A probléma alapvetően nem orvosi, ill. egészségügyi kérdés, így ha ezzel a panasszal elviszi egy rendelőbe, vélhetőleg nem sokra megy ezzel. A jelenség oka a macskák nagyon érzény lelkületével magyarázhatók. Legtöbbször annak a jele, hogy a cica valamivel nincs megelégedve a környezetében, Elsősorban a macskaWC minősége, az alom, vagy a hely nyugodtsága, vagy éppen nyugtalansága válthatja ki. De sokszor egyszerű bosszúként is csinálhatnak ilyet. Van macska, aki néha a gazdi ágyába, vagy egyéb olyan helyre teszi meg ugyanezt, ahol az nagyon kellemetlen tud lenni. Nem tudok jobb ötletet adni, mint azt, hogy próbálja meg nagyon alaposan átgondolni (beleképzelve magát a cica helyébe), mi lehet a baj!

Jelige: macskanátha  2004.szept.16.

Egy beteg állatot magunkhoz venni mindig számos olyan kockázatot rejt magában, ami kiszámíthatalan. A leírtakból én azt gondolom, hogy ott, ahol a cicák 2 oltás ellenére ilyen tüneteket mutatnak, ott valami nagyon nincs rendben. Vagy eleve betegségre hajlamosan jöttek a világra, vagy a környezeti tényezőkkel, ellátással, stb. van komoly gond. Ha Ön ezért a cicáért még pénzt is adna, semmi bizosíték nincs arra, hogy ez a befektetés nem veszik-e el a későbbiekben. Egy betegség lefolyását nem lehet előre megjósolni. Lehet, hogy ha elhozza és gondosan ápolgatja, elviszi orvoshoz, kezeli, akkor szépen meggyógyul. De az is lehet, hogy nem. Mindez a folyamat a vételáron felül természetesen külön költségekkel is jár, de ezek összegét is nehéz megjósolni előre. Egy macskanáthás cica kezelésére 8-10 ezer forintot nagyon könnyen és gyorsan el lehet költeni, de lehet, hogy még többe is kerülne. Ráadásul rengeteg makkegészséges, szép cica várja, hogy valaki befogadja, megvegye, van tehát miből választani kisebb kockázatok mellett is!

Jelige: Aladin  2004.szept.15.

A leírtakból én úgy gondolom, hogy a kutyájának nem bélelzáródása volt, hanem egy masszív bélsárrekedése, de végül is ez így utólag teljesen mindegy. Most szerinte a végbélmirigyeivel lehet valami gond, ez a barnás lé azokból jöhet (lehet, hogy oldalra feltört és sipoly alakult ki), de erről látatlanban nem tudok többet mondani. Ha a mostani állatorvosukkal nem boldogul, próbáljon meg egy másikat felkeresni vele, mert nagyon fontos, hogy végra alaposan megnézze valaki a fenekét!

Jelige: Sunny  2004.szept.14.

A kutyájuknak valószínűleg ún. hüvelyelőesése van. Tüzeléskor elég gyakori probléma szokott ez lenni. Mindenképpen állatorvosi segítséget igényel, vigyék el megmutatni állatorvosnak!

Jelige: Manó  2004.szept.14.

Gyakori jelenség, hogy amikor a megvásárolt kiskutya bekerül az új környezetbe, akkor 2-3 napra enyhe hasmenése lesz a környezeti változások miatt. Ez azonban nem tart sokáig és nem lehet súlyos sem! Szerintem valószínűleg az etetése terén nem stimmel valami. Ebben a rovatban a korábbi válaszokban talál olyanokat, amelyekben pontosan le van írva a csirkenyakas diéta javaslatom. Eddig mindenkinél bejött, Önöknek is ezt ajánlom!
Azt, hogy lázas-e, a végbelébe dugott hőmérővel tudja ellenőrizni. A normális érték 38-39 fok között van. A vírusok okozta hasmenések esetében a kutya mindig nagyon betegnek is látszik, nem eszik, nem nagyon iszik és általában gyakran hány.

Jelige: Alex  2004.szept.14.

Sajnos több "bajom" is van a levelében leírtakkal! Az első: azt írja, a kutyájuk cukorbeteg, de a napi háromszori etetéssel ezt rendben tudják tartani. És azt is írja, hogy ettől a vércukorszintje normális. Bocsánat a kérdésért, de ezt honnan tudják? Nézik naponta vércukormérővel? És én még olyan cukorbetegséget nem láttam, ami inzulin nélkül, csak a napi etetések számának változásával beállt volna. Valószínűleg ez (vagyis, hogy mégsincs rendben ez a cukorbetegség) az oka annak is, hogy a kutya mégis rengeteget iszik!
A másik gondom a mozgásszervi bajával van. Ha ennyire rosszak a lábai, hogy időnként már összeesik, és szinte egész nap jelzi a fájdalamat (ezt jelzi a remegés), és már sorvadtak a hátsó láb izmai, szóval egy ilyen kutyánál nagyon komoly fájdalomcsillapító kezelésre lenne szükség. Azt írja, hogy kap(na) Rimadylt (ha megenné az ennivalójátt). Kérdés, hogy mennyit (ezt a testsúlya szerint kell pontosan kiszámítani) és ha nem eszik, akkor bizony kényszerrel kellene megetetni vele (ledugni a torkán)! Szóval nagyon, de nagyon zűrösnek érzem ezt a helyzetet. Én leginkább amellett lennék, talán jobb lenne elaltatni szegényt. Próbálja meg meggyőzni a szüleit!

Jelige: Picur  2004.szept.13.

Nekem is az a véleményem, hogy a jelenség mögött valamilyen allergia lehet. A kérdés azonban nem is ez, hanem az, hogy vajon m i okozza az allergiát. Éppen ennek a kiderítése miatt lehet fontos az állatorvosi vizsgálat. Ezt megelőzően érdemes egy alapos bolhaellenes kezelést csinálni valami jó szerrel (Frontline, vagy Duowin rácsepegtetőst tudnám ajánlani), és ha pár nappal azután sem szűnik a vakarózás, akkor vigyék el orvoshoz.

Jelige: Lucy  2004.szept.13.

Tapasztalataim szerint amikor az allergiás tünetek már kisebesedésben is mutatkoznak, a külső kezelés nem szokott elég lenni. Ilyenkor mindenképpen célszerű erős gyulladáscsökkentő hatású injekciós készítményekkel is kezelni. És persze az is kérdéses ill. leellenőrizendő, hogy a bolha ellenes kezelések valóban hatásosak voltak-e, ugyanis hiába kezelték, ha ez nem sikerült és még mindig vannak jelen bolhák, akkor addig a tünetek sem fognak igazán enyhülni.

Jelige: Bulldog  2004.szept.10.

Sok mindenről szó lehet, akár allergiáról is, de ezt így látatlanban nem lehet véleményezni! Sok esetben még vizsgálatokkal is nehéz a diagnózist megtalálni. Tehát nem tudok jobbat ajánlani, vigye el állatorvoshoz és mutassa meg!

Jelige: Kittike  2004.szept.10.

Annak a tünetnek, hogy a kutya habos nyálat öklendezik fel, a leggyakoribb oka a torok-mandula gyulladás. Ezért ilyen esetekben én mindig legelőbb ezt igyekszem tisztázni, hogy szó lehet-e erről, vagy sem? Egyébként a nyáltermelődés folyamatos, vagy időnkénti fokozódását sok minden előidézheti, de ilyen ok miatt nem szokott visszaöklendezés előfordulni. Inkább "csak" kifolyik a szájából. Mindenképpen érdemes lenne állatorvosnak megmutatni és alaposan átnézetni a száját, nyelvét, fogait, torkát és manduláit. Talán kiderül, hogy mi lehet az oka a bajnak! Az epilepsziától azonban ezek alapján szerintem szinte biztosan nem kell tartania!

 1 ---- 324 - 325 - 326 - 327 - 328 - 329 - 330 - 331 - 332 - 333 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat