Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Nércike  2004.júl.7.

Sajnos nagyon nehéz válaszolni, mert a pontatlan fogalmazás miatt azt sem tudom igazán, hogy alulról fölfelé dagadt-e a lába, vagy fordítva föntől lefelé. Bár végül is mindegy, mert mindkét esetben nélkülözhetetlennek látszik az alapos állatorvosi vizsgálat, amit a nehéz kezelhetőség ellenére mégis csak meg kellene oldani valahogy. Esetleg most is lehetne előzetesen benyugtatózni, vagy egy gyors injekcióval elaltatni egy rövid időre, hogy meg lehessen vizsgálni!

Jelige: Bodri  2004.júl.7.

A magam részéről egyelőre nem venném "készpénznek" ezt a most megszületett diagnózist. Nem lehetetlen, hogy valóban legyen egy szerológiai (tehát a vérből kimutatható) pozitivitás a cicában, de akkor a fertőződése már sokkal korábban be kellett, hogy következzen, mert a vérvizsgálta csak azt mutatja ki, hogy ellenanyagok vannak a vérében. Ráadásul 3 évesen kicsit fiatalnak tartom ahhoz, hogy emiatt tüneteket mutasson.
A macskaleukózisról egyébkéntt dióhéjban azt kell tudni, hogy ez egy olyan vírusos fertőzés, ami az esetek ó részében semmi közvetlen tünetet nem okoz, csak gyengíti az immunrendszert, így a fertőzött macskák gyakrabban betegek, ill. a betegségekből nehezebben gyógyulnak meg. Bizonyos daganatos betegségek esetében is ez áll a háttérben. A tüneteket mutató állatok legtöbbje 5 éves, vagy annál idősebb, mert a lapppangási idő hosszú. Fiatal korban akkor szokott tüneteket okozni, ha a cica még az anyaméhben fertőződött az anyjától, így már viszonylag fiatalabb korára volt elég idő a tünetek kialalkulásához. A vérből kimutatott pozitivitás nem jelenti azt, hogy az állat beteg is, ez csak tünetekkel együtt értékelhető! Ráadásul a leveléből azt veszem ki, hogy ugyan tavaly nem volt beoltva leukózis ellen, de korábban igen. Ez is befolyásolhatja a teszt eredményét, ráadásul ha oltva volt, akkor kisebb a valószínűsége annak, hogy elkapja a betegséget (hiszen éppen ezért oltjuk).
Azt javaslom, hogy érdemes esetleg még pár alkalommal elvégeztetni a vizsgálatokat, esetleg megmutatni másik állatorvosnak is!

Jelige: Fanni  2004.júl.7.

A napi kétszeri ürítés elvileg elegendő lehet egy kutyának, főleg akkor, ha ezt az évek során megszokta és alkalmazkodni tudott hozzá. Más kérdés azonban az, hogy a sétáltatásnak más funkciói is vannak, vagy inkább lennének. Ezért ez a szegény kutyus biztosan nagyon örülne, ha többször és hosszabb sétákra vinné el a gazdája!
Az öröm közbeni maga alá vizelés normális reakció, ezzel nincs probléma. Az állatorvosi rendelők díjszabásai változóak, ráadásul ezek a beavatkozások, amelyeket leírt, inkább kozmetikai jellegűek, nem is biztos, hogy minden rendelőben elvállalják, ezért mindenképpen jó lenne konkrétan megkérdezni ezt azokban a rendelőkben, amelyek a közelben vannak, és ahová le tudná őt vinni.

Jelige: Jennko  2004.júl.7.

A kérdésére nagyon egyszerű választ tudok adni: semmilyet!
A csípőizületi diszplázia olyan betegség, amit a különböző kiegészítők nem befolyásolnak lényegesen. Egyes állatorvosok ajánlják például a züld alga kivonatokat, aminek porcjavító hatása van, de ebben a betegségben én magam nem hiszek ennek a hatásában! A vitamonok pedig nem befolyásolják ezt a folyamatot. Amennyiben a betegség súlyossági foka olyan, hogy nem igényel korrekciós műtétet, de mégis vannak bizonyos fájdalmassági jelek, akkor elsősorban a hatékony fájdalomcsillapító szerek adása indokolt. Célszerű nem elhízlalni a kutyát, így érdemes az evésre ebben az értelemben odafigyelni! Egy 7 éves kutya esetében érdemes időnként kontroll vizsgálatokat végeztetni és az állapot romlás függvényében meghatározni a teendőket.

Jelige: kisvakond  2004.júl.6.

Óvatosan, de mégis erővel meg kellene próbálni széthúzni az összeragadt szemhéjakat. Utána lehet kamillázni, kenegetni szemkenőccsel. Ha házilag nem sikerül, vigye el egy állatorvoshoz, aki bizonyára megoldja a problémát. A bolhaellenes kezeléssel viszont most várnia kell legalább a kicsik 10 hetes koráig!

Jelige: Cindy cica  2004.júl.6.

Az ivarzó fogamzóképes nőstényt az ügyeletes kandúr szinte majdnem biztosan magáévá teszi, így elég nagy a valószínűsége annak, hogy ez a kaland terhességgel végződik. Ha eleve az volt a szándéka, hogy ivartalanítani akarja, akkor minél előbb (max. 2 héten belül) vigye el állatorvoshoz és sürgősen operáltassa meg! Ha a műtétet ilyen korai terhesség esetén végzik el, akkor ez nem jelent semmiféle extra megterhelést, és így nem lesznek kiscicák sem!

Jelige: Útlevél  2004.júl.5.

Való igaz, az EU illetékes bizottsága a nyári időszakra való tekintettel 2004. október 1-ig adott haladékot az új szabályozás teljes körű életbe léptetésére. Addig a korábbi és az új rendszer párhuzamosan működik, más kérdés, hogy Magyarországon jelen pillanatban még fizikai valóságában nem létezik az EU-s állatútlevél, így ennek hiányában nem is tudnánk az új szabályok szerinti igazolásokat kiállítani! Információink szerint ez az útlevél elsősorban az EU-n belüli utazásoknál lesz használatos, de ha a nem EU-s államok is elfogadják, akkor máshová is érvényes lehet. Erről azonban nem mi, és nem is az EU dönt, hanem az adott nem EU-s ország állategészségügyi hatóságai!

Jelige: Dongó  2004.júl.4.

Valószínűleg túl mohón eszik, ezért öklendezi ki. Próbálkozzanak egyszerre kisebb adagot elé tenni és rábírni a lassabb evésre!

Jelige: Zsembe  2004.júl.4.

Véleményem szerint ige, úszhat, sőt jót is tehet neki!

Jelige: spaniel  2004.júl.4.

A cukorbeteg állat étrendjének és diétájának összeállítása nem egyszerű kérdés, sajnos így interneten nem is lehet ezt jól megtenni! Mindenképpen a kezelő állatorvosával kell (kellene) alaposan és részletesen megbeszélni a kérdést, mert nem mindegy, hogy milyen inzulin készítményt kap (van többféle is, minegyikhez más evési, etetési utasítás kell). Fontos azonban a stabil étrend, nem szabad váltogatni az ennivalókat, mert akkor nem lehet jól kiszámítani a bevitt energia mennyiságet az inzulin adagjához képest!

Jelige: Lizzy  2004.júl.1.

őszintén megmondom, nem tudom! Talán egy kutyakiképző tudna segíteni, próbálják meg megkérdezni egy kutyaiskolában!

Jelige: Lucy  2004.jún.30.

Abból, hogy a kutya fekszik és nem eszik, nem tudom hogyan következikaz, hogy méhgyulladása van? Gondolom a kollégám alaposan megvizsgálta és mérlegelte az előzményeket, és ez alapján mondta ezt a diagnózist. Ha valóban ez a baja, akkor viszont szerintem csak az antibiotikumos kezelés nem lesz elegendő, ettől egy igazi méhgyulladás nem fog meggyógyulni. A tényleges gyógyuláshoz mindenképpen műtét kell, e nélkül nagy eséllyel rámehet a kutya az egész betegségre. Az, hogy már 10 éves, nem indok a műtét ellen! Ma már a korszerű altatási módokon minden gond nélkül meg lehet operálni egy idősebb állatot is! Egyébként pedig veszteni valójuk nincs, mert ha valóban méhgyulladáűsa van, de nem operáltatják meg, akkor a végeredmény így is, úgy is a kutya halála lesz! Javaslom, hogy beszéljék ezt meg alaposan az állatorvosukkal!

Jelige: zsembe  2004.jún.29.

A porkorongsérv ezekben a kutyákban elég gyakori probléma. A kezelés ideje alatt jelentősen korlátozni kell a mozgását (helyette kell a gazdinak gondolkodni, mert ő nem érzi a fájdalmat, így nagyobb az esélye a súlyosbodásnak). Sajnos a helyzet akár odáig súlyosbodhat, hogy akár meg is bénul a hátsó testfele. Sérvkötő és ilyesmik nincsnek, ezt a problémát ezzel sem megelőzni. Emellett ha most meg ius gyógyul, később ismét előjöhet nála!

Jelige: Nanook  2004.jún.29.

Az a vélemémnyem, hogy amit leírt, az a bolhaekzemára jellemző tünetegyüttes! Így én mégis a bolhaügyben keresném a megoldást, még akkor is, ha kezelve van. Sajnos sok esetben előfordul, hogy a bolhák nem reagálnak a használt szerekre. De mindenképpen érdemes lenne állatorvosnak is megmutatni, mert a heveny tünetek nem fognak elmúlni gyógyszerek nélkül, a bolhairtás csak megelőzésnek lesz jó a későbbiekre nézve. Most kezeltetni kellene!

Jelige: Vacak  2004.jún.28.

Szerintem a kutyája epilepsziás, csak nála a rohamok nem úgy jelentkeznek, mint a legtöbb epilepsziás kutyában, hanem ezen a sajátos módon. Ki kellene vizsgáltatni, hátha kiderül valami az okoról!

Jelige: csancsa  2004.jún.28.

Kérdésében a válasz! Igen, ha nem múlik, mutassa meg a foltokat állatorvosnak! Ennél jobb ötletem nekem sincs!

Jelige: Zsuzsi  2004.jún.28.

Amikor a kutya úgy legeli a füvet, mintha mondjuk szarvasmarha lenne, az mindig annak a jele, hogy hányingere van, valamit ki akar a gyomrából varázsolni, ehhez kell neki "csomagolóanyag". Hirtelen evő, falánk kutyáknál gyakori a hirtelen gyomortehelés miatt. Próbálkozzon azzal, hogy egyszerre csak keveset kapjon enni, azt is apróra szétdarabolva, nyugodt tempóban elfogyasztva. Egyébként ha sikerül a hányás, ez nem probléma, ettől rögtön meg is fog gyógyulni!

Jelige: Nusi  2004.jún.27.

Különböző kisebb-nagyobb dudorok számtalan okból lehetnek egy kutya oldalán. Nem mindegy az sem, hogy a dudort a bőrben, vagy a bőr alatt érzik-e? Lehet, hogy egy korábbi oltás vagy injekció helyén keletkezett egy kisebb irritáció, és ettől alakult ki egy kis csomó. De lehet sok más ok is rá, úgyhogy nem nagyon tudok így mit mondani. Figyelni kell, hogy változik-e (merete, alakja, tömöörsége, fájdalmassága, stb) és ha változásokat észlelnek akkor mutassák meg állatorvosnak!

Jelige: Csilla  2004.jún.26.

Jó lenne tudni, hogy eddig milyen vizsgálatok történtek, volt-e röntgen, volt-e orrüreg tükrözés, volt-e vérvizsgálat? Az persze tény, hogy ilyen tünet esetén ez a két dolog (idegen test és daganat) szokott szóba kerülni, de azért nem mindegy, hogy milyen eredmények alapján zárjuk ki (vagy valószínűsítjük) az egyiket, vagy másikat! Amennyiben valóban a daganatos verzió igazolódna be, azt kell mondanom, hogy bármi lehet. Egy ilyen helyeződésű daganat növekedése lehet lassú is, gyors is, a jó, vagy rosszindulatúsága is változó. Szóval jósolni nehéz!

Jelige: teo25  2004.jún.24.

Ha ez a kutya ugyanaz, mint amiről tegnap kérdezett, amit a baleset ért korábban, akkor könnyen lehet, hogy ez a furcsa szokása esetleg ezzel áll összefüggésben. De lehetséges attól is, hogy "csak" érdeklődő kutya, akinek inden felkelti a figyelmét, ami mozog. Szerintem ez sokkal inkánn a gazdi számára lehet idegesítő, nem hiszem, hogy a kutyának ettől bármi baja lenne. Esetleg ha megpróbálna számára minél több elfoglaltságot keresni, játékkal lekötni, talán kevésbé csinálná!

Jelige: Teo25  2004.jún.23.

Szerintem egy műtét semmilyen eredményre nem vezetne, így ha mostanra már gyakorlottak e speciális helyzet mindennapi megoldásában, igyekezzenek ebben nem változtatni! Esetleg abban lehet kísérletezni egy kicsit, hogy mi az a sűrűség, amíg el lehet menni hányás nélkül?

Jelige: segítség(IV.)  2004.jún.23.

A Béres cseppnek van egy kutyák számára készült változata, MINERA csepp-nek hívják, állatpatikában kapható recept nélkül. Ahány kilogramm a kutya súlya, annyi cseppet kell adni naponta az ennivalójába keverve.

Jelige: Samu  2004.jún.23.

Ha a Samunak most valami vírusos betegsége volt, akkor most a közeli jövőben abba nem fog visszaesni. Viszont elkaphatja bármelyik másik (sajnos van bőven) fertőző betegséget is. Ezért az óvatosság nem árt, ne engedjék, hogy idegenek simogassák, ne vigyék egyelőre az utcára, és folytatni kell az oltásainak a beadatását is! És egyetértek a takarítással, fertőtlenítéssel is!

Jelige: segítség (III.)  2004.jún.22.

A menhelyekről illetve az Illatos útról elhozott kutyákkal általában gyakrabban vannak bajok, főleg az első hetekben, amikor nagy az esélye annak, hogy valamelyik fertőző betegség tünetei mutatkozzanak. 2 év elteltével azonban én nem keresnék már kapcsolatot a mostani bajok és a menhelyi előzmények között. Ezek a problémák valószínűleg akkor is meglennének, ha nem a menhelyről hozta volna el őt!

Jelige: segítség (II.)  2004.jún.22.

Kedves Brigi! Így már értem, bár nem tudom, hogy az én honlapomból hogyan gondolta, hogy egy másik intézmény állatorvossa fog itt válaszolni? Eléggé egyértelműen kiderül (legalább is ezt remélem), hogy kiről, ill. miről is van szó!
Ami a kutyája problémáját illeti: sajnos alapos kivizsgálás nélkül nem nagyon lehet megmondani, hogy mi okozza azt, hogy mindig van valami baja. Erre pedig sajnos áldozni kellene, ha ez nem oldható meg, akkor nehéz megfelelően kezelni is. Lehetséges, hogy az immunállapota gyenge, nehezen tud védekezni a betegségekkel szemben. Esetleg adhatna neki 1 pár hétig Béres cseppet, ez azért nem olyan drága, hátha használ valamit.

 1 ---- 330 - 331 - 332 - 333 - 334 - 335 - 336 - 337 - 338 - 339 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat