Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: K-9  2004.jún.12.

Szerintem valószínűleg nincs semmi különösebb baja ennek a kutyusnak, mindössze annyi, hogy rájött arra, hogy a saját farkának a kergetése jó időtöltés, jó szórakozás. Nagyon ritkán előfordulnak gerincvelői okok, de akkor ez a farokkergetés inkább kényszeres, és állandó jelenség.
A másik jelenség pedig további megfigyeléseket igényel(ne), de nem szabad elkapkodni a véleményalkotást! Könnyen lehet, hogy ennek sincs semmi különösebb oka!

Jelige: Kamilla  2004.jún.10.

Véleményem szerint legelőször is azt kellene tisztázni, hogy Mónika hasán ez a bizonyos valami konkrétan micsoda? Valóba szemölcs, vagy esetleg egy daganat? Csak ennek eldöntése után lehet megmondani, hogy mit kell vagy lehet vele csinálni. Én azt javaslom, hogy érdemes lenne több állatorvos véleményét is meghallgatni és összehasonlítani, és csak azután dönteni, ha kikristályosodik valami a véleményekből!

Jelige: Boni  2004.jún.10.

Csak azt tudom javasolni, hogy mindenkléppen el kellene menni állatorvoshoz (estleg többhöz is) megmutatni és megkerestetni az okát. Lehet allergiás folyamat (ez a legvalószínűbb), de lehet más is, aminek eldöntéséhez mindenképpen szükséges az alapos bőrgyógyászati vizsgálat!

Jelige: Gordon  2004.jún.10.

Nekem a leírtak alapján az a véleményem, hogy ebben a kutyában valami lényeges "gyári hiba" lehet, amit így nehéz pontosan beazonosítani és megállapítani, de nagyon nincs rendjén, hogy ilyen fiatalom már harmadszorra mutat bénulásokat! Szerintem könnyen lehetséges, hogy már a legelső ilyen jelenség sem közvetlenül a hajfesték evés miatt volt (ilyem tipusú mérgezést én nem ismerek), hanem magával a betegséggel együtt járó stressz okozhatja. Mivel még nagyon fiatal, bizony szóba kerül valamilyen fejlődési rendellenesség lehetősége! Sajnos, mivel gyakran mutatkoznak a bénulásos rohamok, sok jóra nem számíthatnak.

Jelige: Rozika  2004.jún.9.

Könnyen meglehet, hogy ez a ma esti viharos időjárás meghozza a szülést is! Amit leírt a viselkedéséről, az egyébként is arra utal, hogy már közeleg az ideje. Ne legyenek türelmetlenek, még akár 1-2 napig várhatnak nyugodtan, ugyanis a petesejt megtermékenyülése nem biztos, hogy pontosan a fedeztetés napján következik be, így a 63 napot nem minden esetben a fedeztetéstől kell számolni. Így +1-2 nap még nem gond. Ha azonban mondjuk csütörtökig nincs szülés mégsem, akkor el kellene vinni mindenképpen ultrahangos vizsgálatra és hüvelytükrözésre!

Jelige: Lux  2004.jún.9.

Akkor kell az elaltatásán gondolkodni (ill. ezt választani), amikor egyrészről a kutya elveszti "kutyaformáját", másrészről a család elveszti a töürelmét a kutya ápolásában, a vele való bajok elviselésében. Azt nagyon nehéz megmondani, hogy ez pontosan mikor következik be, de én azt hiszem és tapasztalom, hogy minden gazdi ráérez arra, mikor jön el az idő!

Jelige: Márkó  2004.jún.8.

Én azt javasolnám, hogy vigye el egy másik állatorvoshoz, kérjen egy alapos vizsgálatot, esetleg egy mellkasröntgent, szív vizsgálatot. Talán akkor közelebb jut a valós diagnózishoz és kaphat valóban hatásos gyógyszereket!

Jelige: Ancsa  2004.jún.8.

Sajnos amit leírt a kutyáról, az nagyon kevés ahhoz, hogy véleményt mondjak. Nagyon alapos betegvizsgálatra lenne szükség, illetve több kérdést is fel tudnék még tenni az előzményeket illetően is! Javaslom, hogy mielőbb keressenek fel egy jó állatorvost, aki nem csak vitaminokat ad, hanem alaposan megvizsgálja, esetleg vért is vesz, netán megnézi, mi van a hasában (pl. ultrahanggal)!

Jelige: Robi  2004.jún.8.

Véleményem szerint ez most nem izületes panasz, hanem nyaki gerincprobléma, valószínűleg öregkori elcsontosodás miatt. Szükség lenne alapos és jó minőségű röntgenvizsgálatokra a nyakáról, ill. az egész gerincéről, de még az is lehet, hogy ún, kontrasztos gerincfestés is szükséges lehet a diagnózis felállításához. Sajnos ez utóbbi nem veszélytelen beavatkozás! Mindenképpen az Algopyrinnél sokkal komolyabb gyógyszerekre szorul!

Jelige: emlőrák  2004.jún.7.

Sajnos igazán jó gyógymód nincs a problémára. A helyzet persze attól is függ, hogy ezek a daganatos csomók milyen állapotban vannak és van-e már más szervben áttétjük. Ha nem lehet operálni (ami a jelen helyzetben valószínű), akkor az a fő cél, hogy általánosságban igyekezzenek jól tartani, húzni a dolgot addig, amíg kutyaformája van. Meg lehet próbálkozni a MINERA cseppel, vagy a VETRI-DMG oldattal, ezek sokat javíthatnak az immunállapotán. (Mindkettő állatpatikában kapható)

Jelige: Bogi  2004.jún.7.

Ma már korszerű elvek szerint dolgozó állatorvostól nem hall olyan tanácsot, hogy egy szuka legalább egyszer szüljön! 15-20 évvel ezelőtt valóban ez volt a szemlélet, de mostanra már tudjuk, hogy attól, hogy egy szuka nem szül, nem lesz semmi baja! Attól viszont lehet, ha nem kellően átgondolva fedeztetik és esetleg olyan magzatokat kell kihordania, amelyeket esetleg nem tud majd megszülni.
Ezek az apró termetű kutyák egyébként is nehezebben szülnek, sokkal gyakrabban van szükség császármetszésre. Azt is érdemes mérlegelni, hogy egyáltalán érdemes-e végigcsinálni az egész terhességet, szülést? Én sokkal inkább azt javasolnám, hogy ha nincsenek valami okból feltétlen szaporítási (tenyésztési) céljaik, akkor inkább ivartalaníttassák, ezzel sokkal többet használnak a kutyájuknak!

Jelige: Rocki  2004.jún.7.

Egyszerű gyógymódot ajánlanék: Vigyék el állatorvoshoz!

Jelige: vizslovics  2004.jún.7.

Ha terhes volt, ez semmilyen következményekkel nem jár. Számtalan terhes szukát műtenek meg még a szülés előtt, éppen azért, hogy ne szülessenek meg a nem kívánt kiskutyák. A műtét után 8-10 nappal kell varratokat szedni, ettől kezdve mindent csinálhat, amit korábban!

Jelige: Vacak  2004.jún.6.

Volt már néhány olyan cicapáciensem, aki egy padláson, vagy egy pincében volt bezárva hetekig, mégis életben maradt. Erre azonban biztos ígéret nincs. A szomszéd lakásába való esetleges bejutás ügyében azt javaslom, hogy az önkormányzatnál, eseteleg a rendőrségen érdeklődjön!

Jelige: Pami  2004.jún.6.

Nekem is az a véleményem, hogy a megfigyelt és leírt "rohamok" epilepszia miatt lehetnek. Gyakori megfigyelés, hogy az epilepsziás betegek a legelős néhány alkalommal még nem egészen azt csinálják, amit később, inkább csak a tünetekre emlékeztető furcsa produkcióik vannak. Később aztán minden egyes ismétlődésnél egyre jobban hasonlítanak a tünetek arra, amit egy epilepsziás rohamról tudunk. Sajnos két ilyen állapot közötti időben nem nagyon lehet semmit megállapítani, amikor meg rajta van a roham, akkor olyan gyorsan nem lehet állatorvosnak megmutatni. Ezért azt javaslom, hogy igyekezzenek minél részletesebb eseménynaplót vezetni a dolgokról, feljegyezve minden lényeges vagy lényegtelen információt, ami a rohamok előtt és után 5-10 perccel történt!

Jelige: sorrrrr  2004.jún.6.

Sajnos csak nagyon nehezen! A veszettség olyan betegség, ami a végén halálos, de az odáig vezető úton szinte majdnem mindegyik beteg más tüneteket produkál. Sok esetben (az ún. csendes veszettségnél) alig van tünet, inkább csak a viselkedés változik meg. Miután a betegség agyvelőgyulladást okoz, a tünetek is az idegi és az agyműködés zavarával függnek össze. A legvégén, a halál előtti időben persze már nem nehéz megállapítani a betegség gyanúját, de előtte sajnos igen.
Ezzel együtt Magyarországon a veszettség nagyon ritkán fordul elő kutyákon, ezért kicsi a valószínűsége annak, hogy egy kutya veszett legyen. Ha a gyanú felmerül, mindenképppen állatorvoshoz kell fordulni, és ő majd megteszi a szükséges lépéseket!

Jelige: Nimród  2004.jún.6.

Azzal kezdeném a válaszomat, hogy most nagyon jól jött a válaszadáshoz, hogy ilyen részletesen írta le a dolgokat! Mindent egybevetve az az érzésem, hogy talán egy kicsit félremagyarázza a helyzetet. Amit a kutya produkál, az nekem úgy tűnik, hogy nem más, mint a falkán belüli "rangsorvita". Hasonló szituáció sokakkal megesik, és majdnem mindig a gyerek vagy a gyerekek a "szenvedő alanyai". A kutya természeténél fogva mindig arra törekszik (vagy időnként megpróbálja), hogy előrébb kerüljön a falkán beüli sorban, vagy akár ő legyen a fővezér. A gyerekek erőben általában egy szinten vannak vele egy darabig, de aztán, főleg a kisebbekekkelszemben megmutatkozik a kutya erőfölénye. Ennek elismertetéséhez néha elég neki egyet morrantania, máskor azonban egy hirtelen odakapással jelzi, hogy ő van előrébb! Sajnos a baj szinte mindig az, hogy a gyerek ném érti ezt a "jelbeszédet" és nem úgy viselkedik ebben a helyzetben, mint ahogy egy másik kutya tenné! Véleményem szerint szinte majdnem mindig valami hasonló ok áll a médiában hallható kutyatámadásos esetek hátterében is. Az ivartalanítás esetleg segíthet, de ez nem biztos (megpróbálni azért nem árt), de azt tanácsolom, hogy nagyon gondolja át a helyzetüket, mielőtt még komolyabb baleset történik!

Jelige: Cora  2004.jún.4.

A tapasztalt jelenségek összefügghetnek a műtéttel, de ez azért nem 100%! Lehet esetleg más oka is, de ezt csak úgy lehet eldönteni, hogyha nem változik a helyzet, akkor visszaviszi a kutyát oda, ahol operálták és megvizsgáltatja!

Jelige: Kira  2004.jún.3.

A kérdésre nehéz vagy nem is lehet igazán jól válaszolni. Ahány állatorvos, annyi féle véleményt fog hallani. Nem mindegy az sem, hogy milyen márkájú (gyártmányú) vakcinát kapott és mi volt az első és mi a második? Én ebben a szituációban inkább nem vinném még le addig, amíg az oltásai nincsenek megismételve (+10 nap az oltástól számítva,mert a hatás nem azonnal jön meg!).

Jelige: Zeusz  2004.jún.3.

Az epilepsziás beteg gyógyszeres kezelése az egyik legnehezebb feladat. Sokféle gyógyszer áll rendelkezésre, sok esetben kombinációban kell adni többfélét is egyszerre ahhoz, hogy a kívánt hatást elérjük. Ezzel együtt ha most másfél havonta vannak csak rohamai, akkor nem bizots, hogy hatástalanok a mostani gyógyszerei, egyszerűen csak ezt az időközt tudják hozni. Könnyen lehet, hogy más gyógyszerekkel is ugyanez lenne az eredmény. A gyógyszeres kezelésnek igazából akkor van látványosan észrevehető hatása, ha a rohamok elég sűrün, mondjuk 2 hetente vagy ennél is gyakrabban vannak. Ekkor lehet lemérni, hogy egy gyógyszer hatásos-e vagy sem!

Jelige: Berci1  2004.jún.2.

Sajnos a Sedalinnál jobb gyógyszert nem tudok javasolni, de 2 szem egy ekkora állatnak (amint az Önök példája is mutatja) a tapasztalatok szerint kevés. Sok állatorvos kollégám szerint a Sedalinnak a paszta formájú változata sokkal hatásosabb, de azzal sem kell "takarékoskodni"! Előtte minél jobban legyen kiéheztetve (bár ezt gondolom nehéz megoldani, hiszen bárhol, mármit ehet). Ha mégis sikerülne annyira elbódítani, hogy meg tudják fogni, jobb lenne, ha nem maguk próbálkoznának, hanem keresnének egy állatorvost, mert egy ilyen seb komolyabb ellátást is igényelhet! ha már megfogható, a száját gézzel be lehet kötni, nehogy harapjon! Ne felejtsék azonban azt sem, hogy a Sedalin nem altatószer, hanem nyugtató, tehát nem azt kell várni tőle, hogy elalszik, hanem azt, hogy a tudata elhomályosodik és ezáltal nem érzékeli a valóságot rendesen.

Jelige: Mici  2004.máj.28.

A "jelenség" valóban elgondolkoztató és tényleg kérdés, hogy egészségügyi vagy inkább lelki (pszichológiai) okai vannak. Ennek eldöntése nem lesz egyszerű és bizonyára néhány bepisilés be fog még következni, mire sikerül eldönteni. Minden esetre egy belgyógyászati (különösen húgyúti) kivizsgálás nem árthat meg (vizelet vizsgálat, húgyhólyag ultrahang), hátha mégis kiderül belőle valami (pl. egy hólyaghurut). Ha van rá lehetőségük, csináltassák ezt meg!

Jelige: Blöki  2004.máj.27.

Ha már több állatorvos is látta a kutyát és egyik sem tudta, hogy mi a baja, akkor én, így látatlanban mi alapján mondhatnék bármit is? A bőrbetegségek legtöbbjénél nagyon alapos betegvizsgálatra, bőrkaparékvételre, esetleg baktérium vagy gombatenyésztésre van (lehet) szükség. Ezek nélkül csak találgatni lehet, ami nem vezet eredményre! Azt javaslom, hogy ha eredményt akarnak elérni, hozzák fel a kutyát ide Budapestre az Állatorvostudományi Egyetem belgyógyászatára, hagyják ott 4-5 napra és vizsgáltassák ki!

Jelige: kétlábtörött  2004.máj.27.

Sajnos nem tudok mást mondani, mint azt, hogy amíg panaszok vannak a lábával, addig újra és újra vissza kell vinni utókezelésre. Ha ilyen összeget áldozott már rá, kár lenne a legvégén veszni hagyni az egészet!

Jelige: Soma  2004.máj.27.

Megmondom őszintén, igazából ez az a kérdés, amire így, vizsgálat nélkül semmit nem lehet mondani. Ha a kutya azt csinálja, amire én a leírás alapján gondolok, akkor annak nincs jelentősége, a csukláshoz hasonlítható állapot, ami elmúlik magától pár perc után. de ha mégis van valami más oka, az így nem fog kiderülni soha! Tehát nem tudok jobb tanácsot adni, mint azt, hogy el kell vinni a kutyát állatorvoshoz és ki kell vizsgáltatni. Ha kiderül, hogy a légzőszerveivel minden rendben van, akkor jöhet az általam elképzelt verzió feltételezése!

 1 ---- 332 - 333 - 334 - 335 - 336 - 337 - 338 - 339 - 340 - 341 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat