Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Buch  2004.júl.24.

Ilyen mértékű viselkedés változás azért a meleg miatt nem szokott lenni! (Ráadásul meleg volt már az elmúlt napokban is, akkor pedig miért nem mutatott hasonló inaktivitást tegnap, tegnap előtt?) Szóval a jelenség mindenképpen gyanús! Figyelje a kutyát a mai napon, nézzen utána annak is, hogy milyen a vizelete, bélsara, nincs-e hányás, vagy egyéb produkció! Esetleg megpróbálkozhat azzal is, hogy ad neki egy egész Algopyrin tablettát, hátha ettől jobban lesz! Ha nem lesz javulás, mindennképpen vigye állatorvoshoz, akár már holnap is!

Jelige: Maffia  2004.júl.24.

Bizonyos mértékű vakarózás minden állat életéhez hozzátartozik, ez is a természetes tisztuláshoz kell. Ezért nagyon ideális állapot lenne azt képzelni, hogy egy kutya vagy macska soha nem vakarózzon! Természetesen nagyon nem mindegy a vakarózás napi mennyisége és főleg az intenzitása. Bajra akkor kell gondolni, ha egyrészt a korábbi állapotokhoz képest szembetűnő a különbség, másrészt ha a vakarózás azzal is jár, hogy a bőr kisebesedik.
A meleg önmagában is oka lehet a fokozódó vakarózásnak, hiszen a nagy melegben ezzel tudja a szőrszálakat fellazítani, szellőztetni. Ha a bőre egyébként ép, nem sebes, nem pörkös, és azért egy elfogadható szinten van a jelenség, akkor emiatt nagyon ne aggódjanak! Emellett azonban nagyon vigyázzanak a fürdetéssel, samponokat nem célszerű használni (nagyon szárítják a bőrt)!

Jelige: Sissy  2004.júl.23.

Szerintem vagy a jelenlegi száraztápból próbáljanak többet (többször) adni neki, vagy próbáljanak olya tápot venni, ami energiában dúsított. A legjobb márkák esetében (Royal Canine, Hill’s) létezik ilyen is, állatpatikákban és állatorvosoknál érdeklődhet utána.

Jelige: Roxana  2004.júl.23.

Amit a röntgendiagnózisról leírt, az valóban nem túl rózsás. Ennek alapján a kutya valóban súlyos betegnek minősíthető. A műtétet én sem javasolnám, mert olyan kicsi az esélye annak, hogy javítson a helyzetén, viszont nagyok a kockázatok és a költségek. Így valóban etikailag kétségbe vonható lenne nekiállni.
Egészen más kérdés az, hogy ebben a helyzetben Önök, mint döntésre jogosult gazdák, mit és mikor tesznek (vagy nem tesznek) meg. Mindenféle gyógyszeres próbálkozás (pl. erős fájdalom csillapítók) csak időhúzást jelent, de sokaknak erre is szükségük van ahhoz, hogy fel tudják dolgozni magukban az eseményeket. A kiskutya elaltatásához az is szükséges, hogy Önök belássák, hogy nincs más út, és ez az egyetlen jó választás!

Jelige: medál  2004.júl.19.

Ha a medál fémből készült, akkor a röntgenvizsgálat egészen biztosan kimutatja, ha a kutyában van. Ezzel együtt nem kell azonnal rohanni vele röntgenre, mert az is könnyen lehetséges, hogy a normál bélműködéssel áthalad a bélcsatornán, és a bélsárral eltávozik. Érdemes tehát a kutya bélsarát egy arra alkalmas eszközzel alaposan szétpiszkálni és átvizsgálni. A lenyelt medál (de általában az idegen testek) csak akkor okoznak tüneteket, ha elakadnak valahol a bélben és bélelzáródást okoznak. Ennek egyre fokozódó hányás a fő jele.
Ezzel együtt azt tanácsolom, hogy érdemes alaposan körülnézni, a saját praxisomban is volt már olyan eset, amikor az egész család azt hitte, hogy a kutya megette a gazdi fülbevalóját, ami aztán jó 10 nap múlva megtalálták a szőnyeg alatt!

Jelige: Glynnisz  2004.júl.19.

Bármennyire is kínzúeszköznek tartják a gallért, sajnos csak és kizárólag ez az egyetlen olyan hatásos védőeszköz, amivel meg lehet védeni a sebet attól, hogy a varratokat szétszedje a kutya! ennek pedig semmi köze a nyálhoz! Bármennyire is esetlenül mozog egy kutya a gallérban, hoggye el nekem, hogy 1-2 nap alatt tökéletesen megtanul vele közlekedni, és nem fogja őt zavarni. A gallérhasználat soha nem a kutya miatt "bukik meg", hanem mindig a gazdik túlzott aggályoskodása miatt mondják azt, hogy nem vált be! pedig nagyon jó módszer! És még mindeig olcsóbb, mint 3-4 nap múlva újraoperáltatni a kutyát, ha mégis kiszedi a varratokat a még össze nem tapadt sebből, ami után szétnyílhat a sebe!

Jelige: Edgar  2004.júl.19.

A táplálék (táp) váltásnál elég gyakori jelenség a hasmenés jelentkezése, de ez legtöbbször magától elmúlik 1-2 nap alatt, ha hozzászokik az új táphoz, vagy ha abbahagyják az etetését. Ennek tükrében kicsit gyanús nekem, hogy az Ön kutyájánka nem csak ettől lehet baja, hanem esetleg valami más (is) állhat a háttérben. A véres ürítés miatt mindenképpen indokolt lenne megmutatni állatorvosnak!

Jelige: SOS  2004.júl.18.

Biztos jel nincs, aleírtak alapján valóban szóba kerülhet akár a Lyme kór is, de szóba jöhet még egy sor más betegség is! Mindenképpen meg kellene győzni az apukát arról, hogy jó lenne mielőbb állatorvoshoz vinni a kutyát! E nélkül ugyanis nem fog menni sem a probléma behatárolása, sem a kezelése!

Jelige: Cecy  2004.júl.18.

Bár a pár évvel ezelőtti szabályokhoz képest nagyon sokat enyhült az szigetországba való kutyabeutaztatás szigorúsága, azért ma sem túl egyszerű a helyzet! Az EU-n belül is Nagy-Britannia szabályai a legmacerásabbak. Mindenképpen azonosító mikrochip kell a kutyába, ezután egy vérvétel szükséges, amit el kell küldeni valamelyik akkreditált európai laboratóriumba veszetség elleni ellenanyag titer meghatározásra. Ha az érték elér egy szükséges alapot, az után utazhat a kutya. Emellett szükség lesz az EU-s állatútlevélre, de ilyet Magyarországon a dolgok jelenlegi állása szerint majd csak ősszel kaphat, mert adigra lesz készen a magyar rendszer. (A jelenleg érvényben lévő átmeneti igazolást szerintem az ottani hatóságok nem fogadják el!) Ha jól emlékszem az utazásnál még be kell tartani még 1-2 időpont szabályt, de ezekre most nem tudok fejből pontos információt adni. Érdemes tehát nagyon alaposan mérlegelni, hogy nagyon ragaszkodnak-e a kutya kiutazásához!

Jelige: Jerry  2004.júl.16.

A kiskutyák kb. 3 hónapos korukban érik el azt a fejlettségi szintet, amikor az immunrendszerük már hosszabb ideig tartó és erősebb válaszreakcióra képes. Ezért, a 3 hónapos kor előtt kapott oltások védőhatása elmúlna, ha nem lenne ismétlés. A védőoltások soha nem eredményeznek 100%-os védettséget, sajnos vannak olyan egyedek, amelyek reakciója, és így a védettsége nem lesz elégséges az oltások ellenére sem, vagy éppen a vírustámadás túl erős, ezért bizony előfordulhat, hogy a rendesen beoltott kutya mégis elkapja valamelyik fertőző betegséget, ami ellen oltva volt. Kutyák közé akkor lehet biztondsággal vinni, amikor az alapvető oltások legalább egyszer meg lettek ismételve (és eltelt +10 nap -kb. ennyi idő kell a reakcióhoz).

Jelige: vizsla  2004.júl.15.

Az a megállapítás, hogy "piros a szeme", nagyon tág megfogalmazása a szemproblámának. Ebből én nem nagyon tudom eldönteni, hogy a szemnek melyik része pirosodott ki, a kötőhártya, vagy a sclerának nevezett rész, vagy mindkettő. Az sem mindegy, hogy csak kipirosodás van, vagy váladékképződés is, ill. ha ez utóbbi van, akkor milyen a váladék minősége, mennyisége. Az a tény, hogy az antibiotikumos kezelésre nem mutatott javulást, atta utal, hogy nem baktériumos fertőzés okozza. Viszont számtalan egyéb ok miatt lehetséges (pl. huzat, por). Érdemes lenne tehát alaposan átgondolni a dolgokat, ezekről részletesen konzultálni valamelyik állatorvossal, és így meghatározni a további lépéseket!

Jelige: Cila cica  2004.júl.15.

Nekem az elmondottakból az a gyanúm, hogy mégis csak megsérülhetett a cica gerince, amit leírt, az egyértelműen erre utal. Az, hogy vannak részleges mozgatói funkciók, nem szól ez ellen a lehetőség ellen! Azt javasolom, hogy mielőbb vigyék el egy megfelelő felszerelésű rendelőbe és alaposan vizsgáltassák meg! Minden további lépésről csak akkor lehet beszélni, ha tudjuk )tudják), hogy konkrétan mi a baja, és milyen súlyosak az elváltozások!

Jelige: hefi  2004.júl.14.

Innen a távolból nem tudom eldönteni, hogy mi lehet ez a kinövés a kutyáján. Lehetséges, hogy még egy alapos vizsgálat után sem lehetne ezt rögtön eldönteni, de mindenképpen több esély van rá, mint így interneten át. Ráadásul lehetséges, hogy más bajai is vannak (főleg a fogyás miatt gondolom ezt), így azt hiszem itt az ideje egy állatorvosi vizsgálatnak!

Jelige: figyuka  2004.júl.14.

Az álvemhesség magától nehezen múlik csak el! Vissza kell venni az ennivalóból, sokkal kevesebbet kell adni inni, és teljesen abba kell hagyni mindenféle babusgatást. Az esetek egy kisebb része ettől javul. ha mégsem, akkor viszont célszerűbb állatorvosi segítséget is igénybe venni!

Jelige: Csuti  2004.júl.14.

Ez tipikusan az a szituáció, amikor a kérdésre betegvizsgálat nélkül választ adni nem lehet! A hat kutya köhögése között lehet, hogy bvan összefüggés, de lehet, hogy nincs! Egy kutya számtalan ok miatt tud köhögni, nem mindegy, hogy mi áll a háttérben. Ennek megfelelően kellene a gyógyszereket is megválasztani. Nem tudok jobb tanácsot adni, minthogy meg kellene őket vizsgáltatni állatorvossal!

Jelige: Mirrmurr  2004.júl.14.

Egy ilyen pici cica anya nélküli felnevelése nem egy egyszerű feladat. Nem minden a jószándék, sajnos a természetet nem nagyon lehet "megerőszakolni". A kiscicák szofverje az anyja alatti életmódra készült. A rendszeres ürítéshez az anyjuk hathatós közreműködésére is szükségük van. Ezt lehet próbálni utánozni, de nem biztos, hogy az teljesen sikerül!
Az a véleményem, hogy szinte mindegy, hogy ezt Ön vagy egy állatorvos próbálja elérni, nem ezen múlik elsősorban. Ha minden igyekezet ellenére mondjuk valami komoly baj történne a cicával, azon semmi csodálkozni való nem lenne! Szerintem lassa már valóban próbálkozhatna szilárd ennivalóval is, megkapart hússal, májkrémmel, krémsajttal,péppé nyomott kölyök Whiskassal. Ez azonban közel sem biztos, hogy az ürítési gondokon segíteni fog, ill. rendezi-e a kérdést, az csak a kipróbálás után derül majd ki!

Jelige: Állatbarát  2004.júl.13.

Vélhetően valami allergiás eredetű bőrbetegsége van a kutyának, de vizsgálatok nélkül erről ennél többet nem nagyon lehet mondani, mindenképpen javasolnám elvinni állatorvoshoz egy alapos kivizsgálásra. A vizsgálat során az is kiderülhet, hogy mi egyéb betegség jöhet még szóba!

Jelige: Szirano  2004.júl.13.

Véleményem szerint gerincoszlop meszesedési problémája lehet ennek a kutyusnak. Ebben a fajtában és korban ez már nem ritka jelenség. A kezelési lehetősége elég jó, bár a kezelés inkább tüneti jellegű, ami azt jelenti, hogy a betegséget nem tudjuk befolyásolni, csak elviselhetővé tenni. Mindenképpen javasolnám elvinni megvizsgáltatni, esetleg egy röntgent készíteni a gerincéről és megbeszélni a lehetséges kezelését.

Jelige: cicus  2004.júl.12.

A bélműtétek után azért nem kaphat megszokott ételt a beteg, mert a bélfal gyógyulásáig a szilárd béltartalom bajokat okozhat. Ezért kell kifejezetten pépes jellegű ennivalókat adni. A magam részéről a CALOPET pasztát forszíroznám leginkább, mert ebből viszonylag kevéssel is elegendő energiát lehet bevnni a cica szervezetébe. Szépen fokozatosan lehet egyre szilárdabbakat enni adni neki, műtét után 5-6 nappal már szerintem szinte majdnem normális kosztot kaphat(na).

Jelige: cila füle  2004.júl.11.

Tapasztalataim szerint egy cic akkor vakarja a füleit, ha abban belülről, a hallójárat felől van valami. legtöbbször váladék, vagy a szokásosnál több fülzsír, de lehet benne akár élősködő (fülrüh) is. A fülvakarás megszüntetéséhez tehát az kell, hogy megnézessék a füleit állatorvossal, aki majd eldönti, hogy van-e benne valami oda nem való, vagy nincs. Ha van, akkor kezelni kell a fülét, és akkor lehet remélni, hogy elmúlik a fülvakarás. Ha naincs, akkor sem árt meg a vizsgálat, az állatorvos valószínűleg jobb módszereket tud majd ajánlani, mint a hintőporozás.

Jelige: Enzo  2004.júl.11.

A kérdéserire sajnos nem tudok bíztató választ adni. A légcsőszűkület olyan betegség, aminek genetikai okai vannak, operálni nem lehet, és legtöbbször csak a rosszabbodásra lehet számítani. Arra ügyeljenek, hogy ne kerüljön olyan sziuációkba, amikor hirtelen sok levegőre lenne szüksége! Tehát például egyáltalán ne engedjék, hogy fusson, szaladgáljon. Szerencsés esetben ezzel elérhetik azt, hogy nem lesz hirtelen levegőhiányos állapota.

Jelige: Fifi  2004.júl.11.

A csípőizületi diszplázia egyes fajtákban valóban eléggé elterjedt betegség, de a palotapincsi (és általában a kistestű kutyák) nem tartoznak ezek közé! Elméletileg nem lehetetlen, de a tapasztalat szerint nem valószínű! Nekem az a véleményem, hogy ennek a jelenségnek, amit időnként tapasztalnak, más oka lehet, nem is biztos, hogy a csípőjénél kell keresni. Könnyen lehet, hogy pl. a térdénél van baj. Egy térdkalács ficam sokkal nagyobb valószínűséggel okoz kattogó hangot. de erről így nem célszerű polemizálni, el kell vinni a kutyust egy alapos orthopédiai kivizsgálásra, röntgennel együtt, és ki kell deríttetni a bajok okát, majd ha lehet, kezelni kellene!

Jelige: Roxanne  2004.júl.8.

Sok jó tanáccsal sajnos nem szolgálhatok. A spaniel nem az a fajta, akit csak úgy be lehetne zárni egy kennelbe, így érthető a nemteszése a dologgal szemben. Mielőbb meg kell oldaniuk a kerítés dolgát, és kiengedni a fogságából, de még ekkor is előfordulhat, hogy a kertben is vonyítani fog, ha nem engedik be a lakásba. De igazából nem értem, hogy ha a szülei otthon dolgoznak, akkor miért nem engedik a be a kutyát maguk mellé a lakásba? A kutya társas lény, nem szeret egyedül lenni, akkor érzi jól magát, ha a gazdái közelében lehet. Én állatorvosként nem csodálkozom a viselkedésén, és csak azt tudom tanácsolni, hogy egy családon belüli beszélgetésben kellene megoldást találni a helyzetre!
A labdázási mániáját is lényegében megértem, kutya szemmel nézve logikus a viselkedése, miért ne labdázhatna, ha ő azt szereti? Más kérdés, ha ettől a gazdi kiborul! De akkor miért szoktaták korábban a labdázásra? Gondolom eleinte tetszett Önöknek is, hogy visszahozza. Változtatni a mostani helyzeten már nagyon nehéz lesz! Próbáljanak meg kutyaszemmel, és az ő oldaláról gondolkodni, ez bizonyára sokat segít majd a gondok megoldásában!

Jelige: Állatimádó  2004.júl.8.

A természetnek nagyon régóta az a rendje, hogy egy emlős állatnak az a jó, ha van mamája, aki az első óráktól kezdve szoptatja és neveli. Ha ez nem így van, és mint Önök is, mestreségesen akarunk felnevelni olyan kölyköket, amelyek elvesztették az anyjukat, akkor ez vagy sikerül, vagy nem. Ebben pedig nincs semmi meglepő, és ezt bizony tudomásul kell venni. Ebben a mesterséges felnevelési folyamatban számtalan olyan elem is van, vagy lehet, amire nekünk nem sok befolyásunk van, és a szerencse vagy pech kategóriába tartoznak. Ha még azt is hozzáteszem, hogy bizonyos helyzetekben még anya által nevelt almokban is előfordul a kölykök hirtelen halála, akkor láthatja, hogy a kérdés nem egyszerű! A most még meglévő egyetlen kölyök ügyében sok tanácsot nem tudok adni, csinálják rendületlenül a szoptatását, kb. 2 hét múlva már etethetik esetleg mással is, mit anyatej pótlóval. És reménykedjenek!

Jelige: Anna  2004.júl.7.

A kölyökmacskák között a bélférgesség eléggé elterjedt, éppen emiatt tanácsos őket viszonylag gyakran féregteleníteni. Elméletileg az emberek is elkaphatják az állatoktól, bár ehhez az kell, hogy durván vétsenek a szokásos higiéniés szabályok ellen, illetve az átlagosnál is szorosabb testi kontaktusban legyenek (pl. gyakori nyalakodás a cica részéről az ember szája környékén) Átlagos esetekben azonban nem kell tartani ilyen veszélyektől. Saját székletminta vizsgálatának nem sok értelmét látom, az a tapasztalatom, hogy az emberorvosok hajlamosak eltúlozni a dolgokat, és feleslegesen rémísztgetik a betegeket.
Étrend ügyben nehéz tanácsot adni, 4 macska etetése nem olcsó, akárhogyan is oldja meg. Javaslom pl. a csirkenyakat, ami azért nem olyan drága, és a cicák is szeretik, ráadásul eléggé ideális az "összetétele".

 1 ---- 329 - 330 - 331 - 332 - 333 - 334 - 335 - 336 - 337 - 338 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat