Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Molly  2004.szept.9.

A variációk: korábbi sérülés helye, jó indulatú daganat, rossz indulatú daganat, hasfali sérv. De ehhez mindenképpen vizsgálni, látni kellene. Ha ideges miatta, mutassa meg állatorvosnak, ő majd eldönti, hogy kell-e aggódnia.

Jelige: fertőző  2004.szept.9.

Én is hallottam ilyen rémhíreket, (bár pontosan úgy szólnak, hogy agyhártyagyulladást terjesztenek), de én magam még soha nem tálálkoztam azzal, hogy ez valóban kialakult volna. Korábban nekem is volt sok aranyhörcsögöm, nekem és a családomnak sem lett semmi baja soha. És annak a sok százezernyi családnak sem, ahol ezt az aranyos kis jószágot tartják. A szokványos, úgymond józan paraszti ésszel vett higiéniés szabályok betartása mellett ettől nem kell tartani. Persze csókolgatni, puszilgatni, nyali-falni azért nem szabad a höriket. És nem árt gyakrankezetmosni, főleg a takarításuk után.

Jelige: Adastra  2004.szept.8.

A leírt tünetekből számomra nem következik egyenesen a veseelégtelenség diagnózisa, bár nem kizárt. A veseelégtelenség meglétét egy egyszerű vérlabor vizsgálattal lehet beigazolni, ha gyanú van rá.Két dolgot kell megnézetni, a vérkarbamidot és a vérkreatinint. Ha ezek értéke jelentősen emelkedett, akor van veseelégtelenség. De emellett nem ártana pl. ultrahangos vizsgálat sem, főleg azért, mert a tapintással rendellenes alakúak voltak a veséi.

Jelige: Mimi  2004.szept.8.

Bizony, 3 héttel a tüzelés után már elkezdődhet az álterhesség! A kezelés sajnos nem egyszerű. Vannak erre való gyógyszerek, de mindegyik hormon, amit én magam nem nagyon szeretek adni, csak ha nagyon muszály! Segíthet a folyadék részleges megvonása (kevés folyadékból csak kevés tejet tud termelni!), az ennivaló visszafogása, és hát ami a legkevésbé szokott menni a gazdáknak: a babusgatás, kényeztetés nullára redukálása! Ha azonban ezek nem járnak sikerrel, kérjen gyógyszert az állatorvosától!

Jelige: Bóbita  2004.szept.8.

Bárcsak ilyen egyszerű lenne az allergi kérdés! De sajnos nem az! Legelőször is azt kell mondanom, hogy a vakarózásból még nem következik az, hogy a kutya allergiás. A vakarózásnak sok egyéb oka is lehet! Másrészt ha mégis tényleg allergiás lenne, akkor az allergia kiváltó okát nem lehet "gondolom" alapon kitalálni. Sajnos sok esetben komoly allergéntesztekkel sem sikerül. Abban igaza van, hogy sok kutyánál van ún. táplálékallergia, de azért ennek aránya az összes allergiás okhoz képest elég elenyésző! Szóval nem érdemes ezért a családon belül bárkivel összeveszni, mert hát sajnos könnyen lehet, hogy semmi köze a jelenségnek ehhez a tescos ennivalóhoz!

Jelige: Fifi  2004.szept.8.

Ezt sajnos nagyon nehéz megmondani! Egy ilyen korú kiskutyában ezekkel a tünetekkel akár még fertőző betegségekre is lehet gondolni. Egy állatorvosi vizsgálat mindenképpen jó lenne. Ha amúgy is vinni kellene, gondolom ez nem lesz gond, de amíg nincs rendben, addig ne oltassák be!

Jelige: Husky  2004.szept.8.

Naponta kb. annyit, mint amekkora egy nagyobb feketebors szem, vagy egy kisebb norsószem. Semmiképpen nem többet ennél! És legalább 6 hétig, de lehet tovább is!

Jelige: Benji  2004.szept.7.

Sajnos nehéz helyzetben vagyok, mert a levelében sokat és nagyon alaposan írt a cicáról és a tünetekről, de ezekre így a távolból nem sokat tudok mondani! Én nem hiszem, hogy a korábbi bajának bármiköze lenne a mostanihoz. Az is elég valószínűnek tűnik, hogy a veséjével lehet gond, mert ez nagyon gyakori probléma a macskáknál. De ezt azért nem a fogínyből lehet következtetni. Azt is tudnia kell, hogy sok macskában (főleg ha nem ismerjük a származását és a "hátterét") az ilyen jelenségek mögött például komoly vírusos betegségek állhatnak (pl.macskaleukózis, vagy az ún. "macskaAIDS"). Miután ahogy írta, most állatorvos látta, vizsgálta és kezelés alatt áll, jelenleg többet nem nagyon tehet, minthogy követia kolléga útmutatásait és reménykedik a gyógyulásban!

Jelige: Norbi  2004.szept.7.

Szerintem a legjobb az lenne, ha a következő napokban megmutatná ezt a cicát egy állatorvosnak. Amit leírt, azoknak ugyanis lehetnek betegségek is a hátterében, de ezt vizsgálatok nélkül nem lehet megmondani. Ha egy cica 2 napja nem eszik, annak biztos komoly oka van!

Jelige: kékszemű  2004.szept.7.

Alkalmas lehet a VETRI-DMG oldat (állatpatikákban kapható recept nélkül), és/vagy a NIZORAL tabletta (ez humán gyógyszer, receptre adják ki). A Nizoral alapvetően gombaellenes készítmény, tehát eleva ajánlható a probléma kezelésére, amellett is, hogy az immunrendszert is stimulálja. De a szedése alatt időnként vérvételekkel kell ellenőrizni a vérképet.

Jelige: Jerry  2004.szept.6.

Az első, amit mondani szeretnék ebben a kérdésben, hogy nem kell a kutya dolgait túlságosan emberiesíteni! A kutyáknál ez a mama-gyereke viszony, meg a "régi környezete" nem úgy működik, mint az embereknél. Szerintem ettől nem kell tartani. Az más kérdés, hogy most pont abban az életkorban van, amikor jobb lenne, ha a gazdáival lenne, nem pedig másokkal. És itt nem is a "pszichés" terhelésről van szó, hanem arról, hogy a későbbi dolgokat befolyásolhatja jelentősen, ha ebben a korban más körülmények közé kerül. Most van ugyanis az ideje annak, hogy úgymond bevésődjenek az agyába bizonyos dolgok, szagok, ingerek. Gondolják át még egyszer, hogy nincs-e valami más megoldás? Nem lehet valakit a családból megkérni arra, hogy egy hétre költözzön oda Önökhöz vigyázni a kutyára? De azt is mondhatnám, hogy érdemes meggondolni, hogy egy egyhetes külföldi utazás miatt érdemes-e kockáztatni több, mint tíz évnyi együttlét feltételerendszerének kialakulását? Nem tud valaki a családból itthon maradni?

Jelige: kékszemű  2004.szept.6.

Valóban érdekes és szokatlan a jelenség, én magam nem emlékszem arra, hogy egy kutyában egy egyszer már elmúlt bőrgombásodás visszajött volna később. Feltehetőleg a kutya immunrendszerével lehet valami (nagy) hiba, ami miatt képtelen a szervezete megfelelően védekezni. Létezik bőrgombásodás elleni vakcina, érdeklődjön az állatorvosánál. Megpróbálni mindenképpen érdemes lenne, bár lehet, hogy éppen a válaszreakció hibája miatt ez sem lesze tartósan eredményes.

Jelige: pici-viki  2004.szept.6.

A kiscicák szeme 7-10 napos kor körül nyílik ki. Az ilyen kicsi cicák tápláláshoz kifejezettem macskák számára készült anyatejpótló tápszert használjanak, ami állatpatikákban szerezhető be. Ugyanott megfelelő cumis készletet is lehet venni, ami kicsit barátságosabb, mint a fecskendő. Ha visszanézi ennek a rovatnak a korábbi válaszait, több olyat is fog találni, ami ezzel a témával foglalkozik!

Jelige: Kata  2004.szept.5.

Minden bizonnyal az egyik here daganatos elváltozásáról van szó. El kell vinni állatorvoshoz és célszerű kivetetni mindkettőt!

Jelige: Maxim  2004.szept.3.

Igazából nem nagyon értem,mire kíváncsi. A megadott adatok szerint Önnek kan kutyája van. A kanok ivartalanítása a herélés. Általában alapesetben nem szoktuk ezt forszírozni, kanoknál inkább csak bizonyos szituációkban (pl. túl agresszív viselkedés), vagy egyes betegségekben (pl. prosztata problémák) szoktuk javasolni. A műtét maga nem egy "különlegesség", altatásban történik. A herélt kanok viselkedése általában a "megnyugvás" irányába változik meg. Elhízás veszélye fennállhat, de megfelelő odafigyeléssel ez elkerülhető.

Jelige: Bono  2004.szept.3.

Önnek is csak ugyanazt tudom mondani, amit egy kedves másik kérdezőnek az imént: lehet, de lehet hogy nem. Ebből a jelenségből ez nem következik egyenesen, de nem is zárható ki. Ugyanazt ajánlom, mint az előző kérdezőnek az étvágy javítására: Béres csepp és élesztő. Ezek ugyanis a bőr és a szőrzet regenerálásban is csodákra képesek.

Jelige: Kékszemű  2004.szept.3.

Valószínűleg nincs teljesen rendben az emésztése, ettől lehet a fűevés és az öklendezés. Ami az étvágyának a javítását illeti: ajánlom a kutyáknak készült Béres-cseppet (MINERA csepp), állatpatikákban beszerezhető, valamint naponta egy rizsszemnyi élesztőt adjanak az ennivalójába legalább 6 héten át. Ezek általában szoktak segíteni!

Jelige: Molly  2004.szept.3.

Lehet. De lehet, hogy nem.

Jelige: Samuka  2004.szept.3.

Rövid válaszom, hogy nem kell tartaniuk semmitől! Ez az "esemény" a veszettség lehetőségének szempontjából még említésre sem méltó. Emellett a mai oltóanyagok védőhatása jóval hosszabb, mint egy év (az más kérdés, hogy ma Magyarországon évente köztelező a megismétlése), tehát vélhetően akkor sem lenne ok aggodalomra, ha számítana valamit is! De azért jól teszik, ha mielőbb pótolják a lejárt oltást, mert számtalan egyéb kellemetlenség adódhat a késedelemből, különösen akkor, ha a kutya véletlenül sérülést okoz valakinek.

Jelige: FIP  2004.szept.2.

A macskák fertőző hashártyagyulladása (FIP) a mai ismereteink szerint sajnos gyógyíthatatlan betegség. A már kifejezett tüneteket mutató állatok pár hónapon belül egészen biztosan elpusztulank. A kezelés arra irányul, hogy a szervezet leépülését lassítsuk, az étvágyat javítsuk, miközben vizelethajtókkal igyekszünk a hasában gyűlő folyadék mennyiségét csökkenteni. A felsorolt gyógyszerek ezeknek a céloknak az elérésére szolgálna: vízhajtók, infuziós folyadélkpótló, étvágyjavítók, keringés javítók.

Jelige: fülecske  2004.szept.1.

Sajnos nem tudom megmondani, hogy mi lehet a baj! Egy 5 hónapos cicánál ez nagyon nem normális jelenség, úgyhogy javaslom, mielőbb vigye állatorvoshoz! Egy alapos vizsgálat bizonyára kideríti majd, mi lehet az oka a tüneteknek!

Jelige: Lilyke  2004.szept.1.

A Rimady nagyon jó gyógyszer, azonban a várt hatás csak akkor észlelhető, ha a kutya megkapja a testtömege szerint szükséges adagot. Ez 4 mg/kg naponta. Ez azt jelenti, hogy egy 25 kg-os kutyának napi 100 mg-ra van szüksége, ez az 50 mg-os tablettából napi 2 db. Ezt kell két részletben reggel-este beadni. Mérjék meg a kutyát valahogy, és számolják ki a szükéges mennyiséget.
Miután azonban a kétoldali diszplázia okozta fájdalom azért teljesen nem szüntethető meg, ezzel együtt is előfordulhat, hogy időnként (pl. frontátvonulásoknál) rosszabbul lesz!

Jelige: Daganat?  2004.szept.1.

Sajnos ezt így nem tudom megmondani! Lehet daganat is, de látni és vizsgálni kellene. Mindenképpen javaslom, hogy ne Ön gondolkodjon rajta, hogy mi ez, hanem mielőbb mutassa meg állatorvosnak!

Jelige: Artúr a csodakutya  2004.szept.1.

Sajnos a bolhásság megszüntetésére univerzális módszerek nincsenek! Talán éppen ezért is van ennyi különféle szer a piacon, mert minden állatnál ill. háznál más és más válik be. Nem tudok jobb ötletet adni, mint azt, hogy szépen sorjában végig kell próbálni többféle készítményt, és kiválasztani azt, ami majd jó lesz. Az állatorvosuk biztosan segít majd ebben Önöknek. Általánosságban pedig javaslom a minél nagyobb tisztaságra való törekvést az állatokkal kapcsolatban. A bolhák elleni küzdelemben nem csak magukat az állatokat kell bolhátlanítani, hanem a környezetben is folyamatosan ritkítani kell a bolhákat ill. a lerakott bolhapetéket. Háztartási boltokban kapható általános rovarirtó szerekkel kell folyamotan kezelni a ház környékét, a lakást.

Jelige: Cézár  2004.aug.31.

Önmagában az a tény, hogy egy állat be van oltva valamilyen betegség ellen, nem zárja ki azt, hogy esetleg mégis elkaphassa. Különnösen igaz ez az ilyen fiatal kiskutyákra. A parvo nagyon veszélyes betegség, de intenzív kezeléssel a betegek jó része ma már meggyógyítható. Nagyon nem mindegy azonban, hogy milyen kezelést kap. Naponta többszöri infúziós kezelés az alapja mindennek.

 1 ---- 325 - 326 - 327 - 328 - 329 - 330 - 331 - 332 - 333 - 334 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat