Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: ricsovár  2004.aug.31.

Sajnos a leírt nagyon kevés információ alapján nem sokat tudok mondani. Ilyen tüneteket rengeteg minden okozhat. Nagyon alaposan meg kellene vizsgálni a kutyát, lehet, mék akkor sem tudnám rögtön, hogy mi lehet a háttérben. Mindenképpen vigye el állatorvoshoz!

Jelige: Buck  2004.aug.31.

A csípőizületi diszplázia olyan betegség, aminek több súlyossági formája létezik. A nagyon enyhe esetek akár kezelést sem igényelnek, míg a súlyos forma komoly fájdalmakkal járhat. Erről csak a röntgenfelvétele alapján lehet nyilatkozni. Ma már sok jó gyógyszer van, amivel jól lehet kezelni a fájdalmakat. Ezzel együtt lehet, hogy mégis érdemesebb lenne gyűjteni a műtétre, vagy kérni valami részletfizetési lehetőséget. Sok helyen ettől sem zárkóznak el!

Jelige: Bencuria  2004.aug.31.

A törzskönyvben csak származási adatok vannak, és a minősítések, ill. díjak vannak jelölve. Korábbi betegségekről a tenyésztőt kell kérdezni, aki viszont vagy őszinte, vagy nem. Sajnos tapasztalatom szerint többször nem, mint ahányszor igen. Úgyhogy az óvatosság nem árt!

Jelige: Edith  2004.aug.31.

Tessék ezt a tengerimalacot mielőbb állatorvoshoz elvinni! Valószínűleg csúnya gyulladás van az emlőjében, akár gennyes is lehet. Kezeltetni kell!

Jelige: reggelig  2004.aug.31.

Sajnos nincs semmi tippem, ami reggelig segítene. Egy 6 hetes kiskutyánál ezek a tünetek akár nagyon komoly (fertőző) betegség tünetei is lehetnek. Jobb lenne minél előbb állatorvoshoz vinni! Addig is itassák, esetleg Bolus adstringens tablettát lehet neki adni.

Jelige: erős  2004.aug.30.

Szerintem a kutyájának bolhaallergiája van. A hatásos kezelésének alapfeltétele, hogy valami jóü minőségű bolhaitrószerrel kell kezelni (pl. Frontline). A sebek helyi kezelése nem elégséges, gyulladáscsökkentő injekciós kezelésre lenne szükség. Mielőbb vigye el egy másik állatorvoshoz, vagy a mostanival beszélje meg, hogy adjon valami mást is a kenőcsökön kívül!

Jelige: Rexi  2004.aug.30.

Az oltásokat 7 - = és fél hetes korban tanácsos elkezdeni. Különféle betegségek ellen kell beoltani, majd mindegyiket meg is kell ismételni egy idő után. Ez azt jelenti, hogy az első oltást követeően egy jó darabig minden 2. héten meg kell bökni valami ellen! Ha elviszi állatorvoshoz, vele kell megbeszélnie a részletes oltási tervet!
Ami a másik kérdést illeti: Én a természetes módszerek híve vagyok. A kölyökkutyának a jó minőségű táplálékkal kell megkapnia mindazt, amire a szervezetének szüksége van. Ha valami jobb fajta kutyatápot etetnek vele, akkor abban minden benne van. A csonterősítő is. Csak arra kell figyelni, hogy mindig a korának megfelelő variációt kapja.
Házikoszt esetén kicsit jobban kell figyelni, hogy kellően változatos legyen az étrend. Ebben az esetben szerintem a legjobb csonterősítő a természetes csont! Csőr nélküli csirkefej, csirkenyak, farhát. Ezeket (eleinte összetörve) még egy kiskutya is meg tudja enni. A tablettás csonterősítőknek nem vagyok a híve, ha mégis adja, akkor a dobozon olvasható adagolási útmutató szerint adja!

Jelige: Goldenchild  2004.aug.30.

Amputált lábbal, három lábon is élhet a cica szép életet, de azt tudomásul kell venniük, hogy ha ezt a megoldást választják, akkor számtalan furcs és szokatlan szituációra kell felkészülniük a következő években, emellett az ilyen cica sokkal több törődést és figyelmet, gondoskodást igényel az átlagosnál. És kizárólag lakásban tartható, mert csak itt biztosítható számára a biztonság! Ezzel együtt, ha mégis az elaltatása mellett döntenek, azt is megértem, e mellett is számtalan reális indok szólhat. Dönteniük Önöknek kell!

Jelige: Mogyoró  2004.aug.29.

Olyan kevés az a pár szó, amit leírt a panaszról, hogy ebből semmire nem tudok következtetni! Westie-ről lévén szó, elképzelhetőnek tartom, hogy esetleg a fülébe ment valami (pl. toklász). Ha nem múlik el holnap reggelig, akkor vigyék el megmutatni állatorvoshoz!

Jelige: vakság  2004.aug.29.

Őszintén megmondom, a leírtakból semmi okosat nem tudok kitalálni! Mindenképpen alapos kivizsgálásra lenne szükség! A leírt gyógyszert nem ismerem, így nem tudom jó volt-e vagy sem. De külső kenegetésre ez a dolog valószínűleg nem is múlik el. Lehet vakság is, de ezt tisztázni kell megfelelő vizsgálatokkal.

Jelige: Fanni  2004.aug.29.

A leírtakból azt látom, hogy mi már szombaton reggel beszéltünk egymással telefonon. Semmi újdonságot nem tudok Önöknek most sem mondani! A kezelésnek vélhetőleg semmi köze nincs az epilepsziás rohamokhoz. Ha most elviszik vizsgálatokra, valószínűleg nem derül ki még semmi, ezért én azt javaslom, hogy várjanak még! Közben pedig vezessenek egy ún. rohamnaplót, írjanak fel minden körülményt, sokszor apróságoknak is jelentősége lehet! Az, hogy korábban a ketaminos altatásban volt epileptiform rohama, nem mond semmit, ez a ketamin sajátos mellékhatása, nagyon gyakori jelenség. 10 év feletti életkorban ez minden bizonnyal ún. szerzett epilepszia, aminek számtalan oka lehet, ezt a kérdést itt kibogozni biztosan nem fogjuk tudni!

Jelige: Minyu  2004.aug.29.

Ez a jelenség nem betegség, hanem egy olyan jelenség, ami a legtöbb nagyobb testű, nagyobb súlyú kutyánál megfigyelhető. Lényegében amolyan bőrkeményedés féle. Amiatt alakul ki, hogy a kutya állandóan "könyököl" a kemény talajon. Egyelőre különösebb kezelést nem igényel, de később berepedezhet, időnként begyulladhat.

Jelige: Nero  2004.aug.27.

Sajnos így semmit nem tudok mondani Önnek! Az, hogy megmérgezték, rendkívül tág fogalom (és szerintem még nem is biztos), ebből nem lehet kiindulni. Mivel, mennyire? Ezek nagyon fontos kérdések. Ha volt vele állatorvosnál, őt kellett volna ezekről a dolgokról kérdezni, hiszen ő látta és vizsgálta.

Jelige: Dorka  2004.aug.27.

Nagyon sürgősen tessék ezt a kutyust állatorvoshoz vinni, majdnem 100%, hogy gennyes méhgyulladása van! Ha időben megoperálják, még hosszú életű lehet, de ha sokat késlekednek, akkor akár bele is pusztulhat.

Jelige: Roni  2004.aug.26.

Az én véleményen szerint a csirhenyak, farhát és a csőr nélküli csirkefej adható a kutyának, de az ún. hosszú csöves csontokat (láb, szárny) kerülni kell, mert ezek hegyesen, szilánkosan törnek, ezért okozhatnak esetleg gondot. Amit leírt, abból számomra nem következik egyenesen, hogy a csont miatt krákogna a kutyájuk. A kköhögés és a krákogás alapjában védekező reakciót, éppen az a feladatuk, hogy megakadályozzák a félenyelést. Sok kutya van, amelyiknek úgy van szinte állandó torokgyulladása, hogy a gazdájuk erről mit sem tud, de az evés, ill. a nyelés közbeni gyakoribb krákogás hívhatja fel a figyelmet az érzékenyebb nyálkahártyára. Javaslom, hogy a csontot etetés előtt Önök aprítsák fel megfelelően kis méretre, és ne a kutyára bízzák rá, hogy mekkorára rágja szét!

Jelige: Mazsi  2004.aug.26.

Nekem is az a véleményem hogy sem az altatás, sem az altatószerek nem okozhatnak sok ivás-sok pisilis-es tünetet. Legalább is én még ilyennel eddig nem találkoztam. Miután írta, hogy többször volt vizeletvizsgálat, ebből azért legalább gyanú szintjén illett volna kiderülni, ha a veséjének baja van. Kivéve egy esetet, amikor a veseműködésből az ún. vízvisszaszívási képesség romlott csak, mert ebben az esetben semmi oda nem való anyag nem jut bele a vizeletbe, csak az éppen jóval hígabb a megszokottnál. Ez a folyamat egyébként az idősödő kutyák egyik leggyakoribb problémája. Tehát könnyen lehet, hogy az Ön kutyájának sincs semmi különleges baja, mindössze annyi, hogy kezd korosodni. Ezzel együtt -kicsit belekapaszkodva egy apró megjegyzésébe, amit arról írt, hogy a vizeletben a cukor a határértéken volt- alaposan meg kellene nézetni őt, hogy nincs-e esetleg cukorbetegsége! Ez ugyanis szintén sok ivással, sok pisiléssel jár, és az egyéb tünetek is beleillhetnek egy ilyen betegségbe. Hogy van-e cukorbetegsége, vagy sem, könnyen kideríthető egy alapos (nem teszcsíkkal, hanem reagens oldatokkal végzett) vizeletvizsgálattal és 2-3 alkalommal történő éhgyomri vérvétellel. Ezt a lehetőséget azért kellene tisztázni, mert ha mégis ez lenne (akár csak enyhe fokban), ezen ma már jól lehet segíteni.

Jelige: Öcsi  2004.aug.26.

Megmondom őszintén, a mesterséges megtermékenyítés annyira speciális szakterülete a szakmánknak, hogy azzal alig néhány kolléga foglalkozik. Én magam soha nem csináltam ilyet, fogalmam sincs, hogy a 2 ml sok vagy kevés, illetve mire elég. Azt javaslom, hogy ezügyben forduljon olyan szakrendeléshez, ahol ezzel foglalkoznak. Csepelen és a XI. kerületben vannak ilyen rendelések (sajnos közelebbit most hirtelenjében fejből nem tudok megadni).

Jelige: Jessyke  2004.aug.25.

A mikrochip lényegében egy digitálisan kódolt számsor, amit egy kicsi kapszula tartalmaz. Ezt a kis kapszulát egy injekciós tűszerű eszközzel bejuttatjuk valahová az állat bőre alá, egy olyan meghatározott helyre, ahol az nem zavarja sem az állatot, sem annak életfunkcióit. A mikrochip kapszula számsora egy speciális leolvasó berendezésnek a bőr feletti mozgatásával olvasható le. A számsorhoz tartozó adatokat egy számítógépes rendszerben tárolják és ezen az úton lehet hozzájutni a szükséges információkhoz. Számos országban ma már az állatok mikrochip-es megjelölése előírás, az állatok szállítása, utazása csak így lehetséges. (2004. október 1-től az Európai Unión belül csak olyan kutya, macska és vadászgörény szállítható, amely mikrochippel meg van jelölve!) Hazánkban a védett állatfajok közé sorolt állatok esetében már most is előírás azok kötelező, legtöbbször mikrochippel történő megjelölése. Várható az is, hogy a következő évek során sor kerül valamilyen formában a kutyák ilyen módon történő megjelölésének kötelezővé tételére. Addig pedig a mikrocip-es megjelölés különösen az elveszett állatok gazdáikhoz való visszakerülésében lehet fontos segítő eszköz. A mikrochipes megjelölés iránti igénnyel forduljon állatorvosához!

Jelige: nagy gond  2004.aug.25.

Állatorvosi körökben is néha vita tárgyát képezi, hogy mikor legyen a kölyökkutyák első oltása. Ennek az időpontnak a meghatározása nem egyszerű feladat, mert sok és sokféle tényezőt kell(ene) figyelembe venni. Én magam mindig is azon az oldalon álltam és állok, hogy 8 hetes kor előtt felesleges minden oltás, főleg akkor, ha az anyakutya rendszeresen oltott volt. Az ilyen anyák első napi, ún. föcstejében annyi ellenanyag van, ami hosszú hetekre képes megvédeni a kölyköket a fertőzésektől. Az oltások alkalmával gyengített kórokozókat juttatunk az állatokba. Ha azoknak meg van a szükséges védettsége (ellenanyagai), akkor ezek szinte azonnal semlegsítik az oltóanyag amúgy is gyengített kórokozóit. Viszont ez egy olyan harc, amiben a "katona" is ottmarad, és ez után már nem képes védeni tovább. Ő megtette a dolgát.
Úgy kell ezt elképzelni, mintha a kiskutya az anyjától kapna az elején 100 db harcedzett, állig felgfegyverzett katonát, hogy ezt "ossza be" magának élete első 8-10 hetére. A katonák teszik a dolgukat és szépen fogynak, mert értelemszerű, hogy a kiskutyákat naponta érik támadások. A 100-as létszám olyan, hogy ha nem történik semmi különös, akkor képes eleget tenni a feladatának, Ha azonban egyszer, vagy ráadásul kétszer extra terhelésnek (vírustámadásnak) tesszük ki a kutyát, akkor a katonaság létszáma hirtelen fog csökkenni. Utána viszont már nem lesznek elegen ahhoz, hogy képesek legyenek kivédeni egy természetes fertőzést.
Az elmúlt 20 év alatt számtalan kiskutya esetében végeztem el az oltási programot. Egyértelmű tapasztalatom volt, hogy azok a kölykök, amelyek csak 8 (min. 7 és fél) hetes korukban kapták az első oltást, nem mutattak semmiféle ilyen (Ön által is leírt) reakciót. Szóval ha a véleményemre volt kíváncsi, akkor én azt mondom: az anyakutyákra koncentráljon, azok legyenek rendesen oltva, utána a szoptatás alatt legyen rend, tisztaság, odafigyelés, minimális vendégforgalom (egyszóval az ún. általános járványvédelmi szabályok betartása, és akkor nagy valószínűséggel nem lesz baj a kölykökkel. És ráadásul megspórolhatja az oltások költségeit is!

Jelige: Rozi  2004.aug.25.

Az lenne a legjobb, ha mielőbb meg tudná mutatni a cicát állatorvosnak. A hasmenésének sok oka lehet, lehet, hogy nincs semmi komoly baja, de lehet, hogy gyógyszerekre is szorulna. Egyébként sem árt meg egy féregtelenités. És jó lenne a korát is megbecsülni, ebben is segítségére lehet egy vizsgálat. Semmiképpen ne adjanak neki tejet! Diétának a péppé öszetört nyers csirkenyakat javasolnám, ez legtöbbször jól segít. (De a csirkenyakat nagyon alaposan össze kell törni a húsklopfolóval!)

Jelige: Cirip és Cérna  2004.aug.25.

Igazából ez nem is egészségügyi kérdés, de azért megpróbálok valami okosat mondani, tanácsolni. Szerintem ebben a helyzetben szinte teljesen mindegy, hogy hogyan dönt! Mindkét Ön által felvetett eshetőség megfelelő megoldás lehet, ami a cicáknak is jó. Ugyanis ha csak az egyiket tartja meg, akkor a másiknak előbb-utóbb (de reméljük inkább előbb) lesz másik gazdája. Most még olyan fiatal, hogy számára nem fog ez semmiféle lelki megrázkódtatást okozni, hiszen ez az a kor, amikor egyébként is rövid idő alatt bármit meg tudnak szokni. Ha megtartja mindkettőt, akkor ez számos előnnyel járhat hosszú távon, viszont legtöbbször nem jár az esetleges gondok megkétszereződésével. Azt tartják, hogy ahol egy macska elfér, ott a kettő is meg lesz minden gond nélkül. Persze idő kell nekik ahhoz, hogy teljesen akklimatizálódjanak. Pár nap erre nem elég. Higgye el 3-4 hét múlva egész más lenne a helyzet.
Ha a döntésénél mégis jót akar tenni, én inkább azt javaslom, ogy tartsa meg mindkettőt, mert lehet, hogy amelyiket nem akarná megtartani, annak nem lesz azonnal új gazdája, esetleg 3-4 helyre is beveszik "próbaidőre", de aztán kiteszik a szűrét. ez sokkal nagyobb "veszély", mint az, hogy most még látszólag nem értik meg ők egymást!

Jelige: vagány  2004.aug.23.

Azzal egyetértek, hogy ez a jelenség kellemetlen, viszont nem tudok túl sok okosat mondani rá, ez ugyanis egy olyan dolog, ami "simán belefér2 egy kutya életébe. Valószínűleg a hétvégé rágcsálás az oka, esetleg a sok rohangálás miatt hamarabb éhes is lehet és ezért beindul a gyomorsava. Esetleg pár szem tápot adhatna neki már kora reggel. Hátha segít. De még egyszer mondom, nagy jelentősége nincs. Csak kellemetlen takarítani utána....

Jelige: 4 cica  2004.aug.23.

Ebben a rovatban többször is írtam már választ hasonló ügyben. Az anya nélkül maradt kiscicák felnevelése sajnos nem egyszerű éd nem biztosan sikerrel kevsegtető feladat és próbálkozás. Egyelőre még kb. 7-10 napig anyatejpótló tápszerrel kellene szoptatni őket, az után lehet próbálkozni mással is, de csak szépen fokozatosan adagolva. A szemük összeragadása is arra utal, hogy nincs minden rendben az egészségükkel, nem ártana megmuatatni állatorvosnak. Szemkenőcs, esetleg más gyógyszer is kellhet hozzá. A popsiprobléma megoldása sem egyszerű, az ilyen korú kiscicák normális emésztéshez az anyjuk is hozzájárul, aki gyakorta nyalogatja, masszírozza a végbelüket, ezzel segíti az ürítési ingert. Nedves vattával kell megpróbálni ezt utánozni.

Jelige: Zsófika  2004.aug.23.

Sajnos mindaz, amit nagyon szűkszavúan leírt, nem elég ahhoz, hogy bármit is mondani tudjak. Gyógymódot meg főleg nem! A legjobb az lenne, ha megmutatná állatorvosnak, lehetőleg valami kisállatos rendelőben, mert elég valószínű, hogy még megvizsgálva sem lesz egyszerű kitalálni az okát!

Jelige: Fruzsikaa  2004.aug.13.

A kiskutya szeme alatt levő elszíneződésnek semmi köze nincs ahhoz, hogy mit eszik. Ez a probléma egy ún. fajtajellegzetesség. Két fő oka van: az egyik a sok kusza szőr a szemei körül, a másik az ún. könnycsatorna beszűkülése vagy elzáródása (ezen folyna le a szemekből a felesleges könny az orrba. Ez minden ilyen tipusú kutyánál így van. Sajnos a fehér szőr, ha valahol tartósan nedvesség éri, akkor megbarnul, megvörösödik. Ezen csak úgy lehet segíteni, ha rendszeresen tisztogatják a szeme környékét. A patikákban kapható bórvíz pedig segít egy kicsit visszafehéríteni a szőrt. Ha a probléma nagyon súlyos, később műtét jöhet szóba!

 1 ---- 326 - 327 - 328 - 329 - 330 - 331 - 332 - 333 - 334 - 335 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat