Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Mendi  2004.máj.23.

Sajnos a leírt tünetek annyira vegyesek, hogy ebből így nagyon nehéz kibogozni, vajon mi baja lehet. Az összes tünetből az a legaggasztóbb, hogy a széklete fekete, mert ez sajnos arra utal, hogy valahol a gyomrában, vagy a beleiben vérző fekély(ek) van(nak)! Ez pedig pár óra alatt is súlyos állapothoz, akár a halálához is vezethet!
Ezt elvileg okozhatta a Voltaren, de nem értem pontosan, hogy összesen egy fél szemet kapott, vagy napokon át kapott napi fél szemet? Ha csak egyszer adtak neki, akkor az azért nagyon kevés ehhez, de ha folyamatosan kapta, akkor elvileg lehetséges, hogy ez van a háttérben.
Azt sajnos nem tudom megmondani, vajon kibírja-e holnapig, amíg állatorvos tudja látni. Nem tudnak valami más megoldással előbb állatorvoshoz fordulni? Csak azért, nehogy késő legyen!

Jelige: Linda  2004.máj.22.

Majdnem biztos vagyok abban, hogy a hasmenéses és hányásos tünetek nem az oltás miatt vannak! Sokkal inkább reális az esély arra, hogy az oltás időpontjában már lappangott benne valamelyik kölyökkori fertőző betegség, és ennek jelei mutatkoztak most! Mielőbb vigyék állatorvoshoz, nehogy késő legyen!

Jelige: Viszketeg  2004.máj.22.

Ennyi előzmény és négy állatorvos tanácstalansága után nem tudok jobb tanácsot adni, mint azt, hogy meg kellene szervezni a kutya fölhozatalát ide Budapestre az Állatorvos-tudományi Egyetem belklinikájára, ahol ki kellene vizsgáltatni. Ez már csak azért is fontos, mert megfelelően kezelni csak akkor lehet(ne), ha megszületne végre a valós diagnózis. Tény azonban, hogy egy ilyen kivizsgálás bizonyos költségekkel jár, erre áldozni ekkll, ha eredményt akarnak elérni! Látatlanban sokféle bőrbetegség szóba jöhet, akár a rühösség is, bár az eddig alkalmazott kezelések már mutattak volna eredményt!

Jelige: Marcika  2004.máj.19.

Sajnos minden menhelyről (jelen esetben az Illatos úti telepest is ide sorolom)elhozot fiatal, kiskutya esetében óriási esélye van annak, hogy a menhelyen való tartózkodásuk ideje alatt (még ha csak pár órát is voltak csak ott) fertőződjenek valamelyik fertőző betegség kórokozójával. Így sajnos semmi csodálkozni való nincs az Önök esetében sem!
A szopornyica veszélyes és súlyos betegség, de elvileg legalább is nem gyógyíthatatlan. Ez azt jelenti, hogy ha a dolgok jól jönnek össze, akár tökéletesen meg is gyógyulhat! Ezt azonban sajnos nem lehet előre megígérni, majd a lefolyás során derül ki! Reménykedni azért lehet, sőt érdemes is!

Jelige: golden  2004.máj.19.

Sajnos az ilyen esetek soha nem tartoznak az egyszerűek közé, mert legtöbbször nagyon kevés valós információ ll rendelkezésre. Az orrnyílásokba belenézés is legtöbbször csak az orrjáratok legelejéről ad némi felvilágosítást, de azt nem lehet látni, hogy mi van feljebb az orrjáratokban! Egyoldali orrvérzés okaként többféle lehetőség is szóba jöhet, a befúródott idegen testtől (pl. toklászdarab) egészen a fejlődőben lévő daganatig (nem akarom ijesztgetni). Ha a helyzet nem változik, akkor bizonyos időközökkel újra és újra meg kell vizsgáltatni, esetleg röntgenfelvételt is célszerű csináltatni, netán úgynevezett endoszkóppal is belenézetni. Szóval nem irigylem Önöket!

Jelige: Maryke  2004.máj.18.

Igen, lehetséges, hogy álterhes, bár jó lenne tudni, hogy mikor tüzelt utoljára? Az álterhesség legtöbbször a tüzelés után 6-8 héttel szokott jelentkezni. Az orvos válaszol rovat régebbi válaszaiban olvashat erre vonatkozóan több választ is, amit feltehetőleg Ön is jól tud majd hasznosítani! Kérem nézzen utána!

Jelige: Jhonny  2004.máj.17.

Szívem szerint azt kérdezném, hogy honnan tudják, hogy a parlagfűre és a poratkára allergiás a kutya? Csináltak rajta allergiás tesztet? Ezt azért vetem fel kérdésként, mert kutyákban az allergiának ezek az okai rendkívül ritkák, a legtöbb kutya egészen más dolgokra allaergiás, legtöbbször pl. a bolhanyálra. Szóval jó lenne először is tiszutázni, hogy ez most igazolt tény, vagy csak gondolnak rá? Ha valóban erről van szó, a megelőzés csak abból állhat, hogy kerülni kell a vele (velük) való találkozást és kontaktust. Magyarul nem kivinni olyan helyre ahol ez a növény nő, illetve gyakran porszívózni, szőnyegpadlós lakásba nem vinni. Mást nem tudnék tanácsolni! De azért tisztázzák a dolgot, hogy tényleg erről van-e szó?

Jelige: Efectin  2004.máj.17.

Az észlelt probléma szinte egészen biztosan az ivartalanítási műtéttel áll összefüggésben, ill. annak következménye. A női hormon hiánya okozza. Ma már van rá jó gyógyszer, igaz, hogy naponta kell adni, de a legtöbb esetben teljesen megszünteti a panaszokat. A gyógyszer neve: INCURIN tabletta, állatpatikákban vagy állatorvosoknál kapható receptre.

Jelige: Salamon  2004.máj.16.

Tapasztalatom szerint az ilyen hirtelen jött kedvetlenségnek, bágyadtságnak láz vagy hőemelkedés szokott az oka lenni. Ha van rá mód, mérjék meg a végbelében a testhőmérsékletét, ha 39,3 C-nál magasabb, akkor biztosan emiatt van. Ez után már csak azt kell kideríteni, hogy mitől lázas. De ha nincs mód a hőmérőzésre, akkor egy fél Algopyrin tabl.-t adjanak be, ha ezután fél órával sokkal élénkebbé válik, akkor ez indirekt módon bizonyítja, hogy előtte lázas lehetett. Ha nem történik változás, akkor holnap mindenképpen mutassák meg állatorvosnak!

Jelige: Kincső  2004.máj.16.

Az a legnagyobb baj, hogy ugyan el tudom képzelni azokat a kis göböket, amiket észlelt a kutyán, de ahhoz, hogy alaposabb véleményt tudja mondani, igazából látni kellene. sajnos a bőrbetegségek egy jó részénél még az alapos vizsgálat után sem mindig lehet pontosan tudni, hogy mi okozza a tüneteket. Valóban szóba jöhet az allergia, de lehet ez más eredetű is. Nem tudom milyenek a lehetőségei, van-e mód elvinni másik állatorvoshoz, aki esetleg jobban ért a bőrbetegségekhez, meg kellene próbálni!

Jelige: Deryl  2004.máj.15.

Sajnos mindig az a legnehezebb, hogy megjósoljuk a jövőt! Nehéz dönteni a kutya további sorsáról, bár sokszor a súlyos állapotból is felépülnek. Én az adott helyzetben azt tanácsolom, hogy leginkább a kezelő orvosainak a véleményére támaszkodjon a döntésben, mert ők azok, akik a legjobban meg tudják ítélni, hogy orvosilag mire van remény!

Jelige: Bella  2004.máj.14.

Ha jól számolok, akkor alig több, mint 2 hét telt el a szülés óta. A méh szülés utáni visszaalakulása során még hosszú ideig lehet vérzés, vagy váladékozás a hüvelyből, ez nem minősíthető kórosnak. Intenzitása és jelentkezése váltakozó lehet. Azt javaslom, hogy amennyiben van rá lehetőségük és meg lehet oldani, egy ellenőrző méh ultrahangos vizsgálatot azért célszerű végeztetni, csak azért, hogy megnyugodjanak, valóban minden rendben van!

Jelige: Skippy  2004.máj.13.

Sajnos elég kevés az információ, ami alapján alapos véleményt tudnék mondani! Jó lenne tudni, hogy esetleg más ennivalóval is ezt csinálja, vagy csak a régivel? Egy ilyen fiatal kutyánál valóban furcsa dolog ez. Alaposan át kellene vizsgálni, hogy kiderülhessen mi az oka. Esetleg a fogai? Esetleg valami gyullaldásos folyamat? Szóval valószínűleg az lenne a legjobb, ha megmutatná egy állatorvosnak!

Jelige: Buci  2004.máj.13.

A sok ivás-sok pisilés jellegzetes időskori tünet, Önhöz hasonlóan sok kutyánál tapasztalják ezt a gazdáik. A jelenség okának kiderítésében azonban nagyon fontos kideríteni és eldönteni azt, hogy mi volt előbb: valami miatt sokat iszik, ezért következményesen sokat pisil, vagy előbb sok folyadékot veszít, emiatt szomjas lesz, és sokat iszik. Ez nagyon sarkalatos kérdés! Ennek eldöntésére alapos belgyógyászati kivizsgálással lehet választ kapni. Emellett számolni kell pl. a cukorbetegséggel is, ami szintén ilyen tüneteket okozhat! Mindenképpen szükséges vizeletvizsgálat és egy minimális vérlaboratóriumi ellenőrzés, de esetleg egy vesefunkciós próba vagy vese ultrahangos vizsgálat is szóba jöhet. Ha a jelenlegi állatorvosukkal nem jutnak dűlőre a kérdésben, javaslom, hogy keressenek fel egy másikat!

Jelige: Zeus  2004.máj.12.

Őszintén megmondom, hogy a legnagyobb bajom a levelével kapcsolatban az, hogy nem írta meg, melyik lábára sántít ez a szegény kutya, ill. mindig ugyanarra, vagy váltakozva, hol erre, hol arra. Ezek ugyanis olyan alapkérdések, amiket nagyon fontos tisztázni, mielőtt véleményt mond az ember. Egyébként az sem mindegy, hogy most is ugyanazon ok miatt sántít-e, mint pár hónappal ezelőtt. Könnyen lehet, hogy a korábbi sántításnak egészen más oka volt, mint a mostaninak! Nem biztos, hogy a kettő között van kapcsolat.
Azt tudni kell, hogy egy ilyen nagytestű kutya számtalan ok miatt tud sántítani. Másfél éves korában sokkal inkább a sérüléses okok kerülnek előtérbe, mint a fiatalkori csontfejlődéses dolgok. Szóval én most jobb tanácsot nem tudok adni, mint azt, hohy bizony kellene ezzel a kutyával utazgatni egy kicsit, Miskolcra vagy esetleg ide Budapestre és kellene csináltatni róla egy alapos ortopédiai kivizsgálást, röntgennel, szakvizsgálattal. Mert könnyen kiderülhet egy-két kacifántos probléma, mint akár a dysplázia, akár a porcleválás! De ezek megállapításához valóban szakember kell! Azt javaslom, hogy ne várjon ezzel túl sokáig,mert lehet, hogy késő lesz!

Jelige: hermafroditizmus  2004.máj.12.

Próbáltam közvetlenóül email-ben válaszolni a kérdésére, sajnos visszajött a levél azzal a megjegyzéssel, hogy nem lehet kézbesíteni. Így itt válaszolnék. A hermafroditizmus kérdésében célszerűbb a szakterülethez jobban értő kollégákhoz fordulni, tudnék is ajánlani ilyet, de ehhez kérem, hogy a honlapon megtalálható telefonszámok valamelyikén hívjon fel!

Jelige: az egyetlen túlélő  2004.máj.10.

1-2 napos kiskutya mesterséges felnevelésének esélye még dunai kaland nélkül is csekély! Nagyon sok szerencse is kell hozzá. A dologban a legkisebb problémának a dunai kalandot tartom, szerintem ilyen fiatalon ő fel sem fogta mi is történt vele. Viszont az etetésére mielőbb szerezzenek be speciálisan kutyák számára készült tejport, mert a tehén és kecsketej nem lesz jó tartósan! Mikor mondhatják, hogy sikerült? Hát, nem is tudom! Talán 3-4 hét múlva, amikor elkezd magától enni.

Jelige: ysani  2004.máj.10.

Nagyon nehéz megmondani, hogy mit tegyen ill. várjon-e vagy sem a vizsgálattal. A remegés oka lehet fájdalomérzet (görcs), vagy pl. láz, hőemelkedés. Próbáljon meg 2-3 napig napi 3xfél Algopyrin tabl.-t adni és figyelje meg, hogy történik-e változás. Ha nem, akkor mutassa meg az állatorvosnak!

Jelige: Teddy  2004.máj.10.

Nagyon sajnálom, de ebben a helyzetben valóban csak találgatás szintjén lenne értelme kutyatni a kutyájuk hirtelen halálának okát. Ha a kérdéseikre választ szerettek volna kapni, akkor mindenképpen szükség lett volna a boncolására. E nélkül nagyon nehéz tippelni a szóba jöhető betegségek körére, de leginkább szív (keringési) eredetű problémát tudok elképzelni.

Jelige: Treff  2004.máj.9.

A kutya mellett talált döglött patkány csak akkor okozhat veszettséget, ha maga a patkány is veszett volt (kicsi az esély rá!), a kutyája marakodott vel és sérülései voltak tőle (ezt meg lehet nézni egy alapos átvizsgálással) A kérdezett oltás amolyan "mindenes" kombinált oltás, benne van minden, ami egy kutyának kell, a veszettséég is!

Jelige: Spajki  2004.máj.9.

Sajnos a levele rendkívül szűkszavú, nem sok információ áll a rendelkezésemre ahhoz, hogy válaszoljak, bár még azt sem igazán tudom, hogy mi a kérdése. Azt írja, hogy a kutyája az utóbbi hetekben étvágytalan. Ez mit jelent konkrétan? Semmit nem eszik, vagy válogat, vagy csak kevesebbet eszik? Mit jelent az, hogy a főtt ételt kihányja? A snyerset nem? Vagy a kutyatápot, konzervet is? nem mindegy az sem, hogy eközben milyen az általános állapota, kedve, viselkedése? Ezzel együtt azt javaslom, hogy nem ártana megmutatni egy állatiorvosnak!

Jelige: Kiss Bertalan  2004.máj.8.

Egy vakcinát akkor nevezünk "kombinált"-nak, ha egynél több betegség ellen véd. nem mindegy tehát, hogy mi van a kombinációban! De ezzel együtt megnyugtathatom, a mai kutyás köznyelvben "kombinált"-nak nevezett vakcinákban van szopornyica ellenei komponens is! A hatékonyság attól függ, hogy milyen korú az állat. Általában 3 hónapos kor felett van hosszabb hatása, de csak ha megismétlik legalább egyszer!

Jelige: állatok  2004.máj.8.

Ha egy teknős (gondolom ékszerteknős) állandóan csukva tartja a szemét és az még meg is van duzzadva, akkor ez anyagforgalmi illetőleg vitamin ellátottsági problémákra utal. Gyakran együtt jár vele az étvágytalanság is, esetleg a páncél puhasága is. Az én tapasztalataim szerint a szemcsepp ezen nem segít! Legtöbbször teljesen át kell alakítani az étrendjét, és az első idpben többször ismételt injekciókra is szüksége lehet. Vigye el ismét állatorvoshoz és beszélje meg vele, mit tudnak tenni!

Jelige: Pötypinb  2004.máj.7.

Megmondom őszintén, hogy én ezt a dolgot úgy, ahogy van nem értem! Induljunk el onnan, hogy azt gondolták, hogy vemhes. Miből gondolták? Nőtt a hasa? Megállapította az állatovos? Ha most úgy gondolják, hogy nem az, azt mi alapján feltételezik? A kutyáknál az elvetélés rendkívül ritka dolog, ahhoz, hogy ez bekövetkezzen, durva hatásnak kell érnie a magzatokat. Kicsi a valószínűsége. Akkor viszont marad az a variáció, hogy valahol megszült. Ennek viszont még 2-3 héttel a szülés után is komoly nyomai láthatók a hüvelyben, váladékozik is, ezt tehát mindenképpen észrevette volna az állatorvos. Egyébként ugyanez a helyzet a vetéléssel is, annak is vannak nyomai, persze alaposan meg kell vizsgálni. Tehát a végére marad az a verzió, hogy csak álterhes volt és most is az, legfeljebb valami miatt kisebb lett a hasa (ha nagyobb volt eddig). A roszz közérzete és az, hogy keresi a nem létező kölykeit, erre utalnak. De ha biztosak akarnak lenni mindebben, akkor vigyék el egy másik állatorvoshoz, esetleg olyanhoz, akinek van ultrahangja és viizsgáltassák meg alaposan!

Jelige: Mackó  2004.máj.7.

A probléma nem egyszreű, mert sajnos a külső hallójárat gyulladásos betegségeinek kezelése során nem nagyon (vagy egyáltalán nem ) nélkülözhető a rendszeres tisztítás és a fülcseppes kezelés. E nélkül, csak szájon át szadett gyógyszerekkel nem lehet jó eredményt elérni. Így igazán az lenne a jó megoldás, ha valahogy mégis hozzá tudnák szoktatni a kutyát a procedúrához, akár némi fizikai erőszakot (lefogás) is alkalmazva, esetleg a száját bekötve közben. Persze ez nem egyemberes feladat, mindenképpen kell hozzá egy kellő fizikummal rendelkező segítő, aki legyűri a kutyát.

 1 ---- 333 - 334 - 335 - 336 - 337 - 338 - 339 - 340 - 341 - 342 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat