Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Yorki  2004.nov.3.

Sajnos a leírtak alapján nem lehet megállapítani, hogy a feltételezett diagnózis helyes volt-e vagy sem, erre csak egy alapos kórboncolás adhatna választ. Miután a tünetek elég későn mutatkoztak és a kutya viszonylag hamar leromlott, az a gyanúm, hogy nincs miért lelkiismeret furdalásuknak lenni. Nem hiszem, hogy sokkal előbb tudtak volna bármi hasznosat tenni érte!

Jelige: Sophie  2004.nov.3.

A babéziózist csak a kórokozót tartalmazó kullancs csípésével lehet elkapni. Védőoltás nincs ellene. A lappangási idő 8-10 nap, az első észrevehető tünet legtöbbször a barnás, sötét vizelet és a lázas állapot.

Jelige: Baba  2004.nov.3.

Önöknek is ugyanazt tudom tanácsolni, mint az előző kérdezőnek: tessék a kutyát mielőbb állatorvoshoz vinni! Egyébként szerintem inkább az epilepszia a valószínűbb lehetőség, aminek a hátterben könnyen lehet, hogy egy szopornyicás eredetű idegrendszeri zavar áll.

Jelige: Manócska  2004.nov.3.

Tessék a cicát mielőbb állatorvoshoz vinni! Ő majd megmondja, hogy mit kell vele csinálni, milyen gyógyszerekre, kezelésre van szüksége!

Jelige: Bogi  2004.nov.3.

A leírtak alapján a probléma valóban epilepszia. Azt viszont én nem merném kijeenteni, hogy ennek a zsákbatevés volt az oka. Az epilepszia számtalan agyi problémának lehet a következménye, sajnos elég gyakori betegség. Gyógyszerezni akkor érdemes, ha a rohamok viszonylag gyakra (havonta, vagy annál is gyakrabban) mutatkoznak. A megfelelő gyógyszerek megtalálása azonban nem egyszerű, sokszor 3-4 félét is ki kell próbálni, mire megtalálják azt, ami segít!

Jelige: Bogár  2004.nov.3.

Hányást, öklendezést egy ilyen korú kutyában sok minden okozhat. Legegyszerűbb esetben csak elrontotta a gyomrát, de lehet például valamelyik fertőző betegség első tünete is. (Az, hogy már három oltást kapott, nem mond ellent ennek!) Ha tovább folytatja, ráadásul nem is akarna enni, mielőbb mutassák meg állatorvosnak!

Jelige: Herkules  2004.nov.3.

Szerintem a foltok nem jelentenek semmit. Gyakori, hogy a száj, az ajkak bőrén pigmentált foltok alakulnak ki. Nem betegség! Úgyhogy nem kell aggódnia.

Jelige: Toerdim  2004.nov.2.

Nem hiszem, hogy emiatt el kellene veszíteni a kutyát! Manapság már az idős állatok is nagy biztonsággal operálhatók, persze nem úgy, hogy sitty-sutty elaltatják őket, hanem előtte megfelelő kivizsgálást kell csinálni, vérvétel, EKG, röntgenfelvétel. Ha minden lelet negatív, akkor elég jó eséllyel lehet nekivágni egy operációnak. De kérdés, hogy valóban szükséges-e a műtét? Lehet, hogy egy (vagy több) másik állatorvos nem ugyanezen a véleményen lenne, esetleg valaki tud más megoldást is. Mutassa meg másik állatorvosoknak is a kutya lábát, és csak az után döntsön, ha egymástól függetlenül is ugyanazt mondják!

Jelige: Nola  2004.nov.1.

Valóban van egy-két állatorvos, aki akár csodákat is tud művelni ezekkel a szemekkel, de ehhez Budapestre.

Jelige: pincsi  2004.nov.1.

A torokgyulladás alapjában nem veszélyes, de sokszor elég nehezen gyógyul, így késő őszi-téli időben megvan akár egész tavaszig. Mindenképpen kellene gyógyszer neki és vigyázni kell azokra a dolgokra, amit írtam.

Jelige: Rebi  2004.okt.31.

A fibrosarcoma sajnos egyike a leginkább rosszindulatú daganatoknak. És sajnos elég nagy az áttétképző hajlama is. Ezzel együtt, ha az eltávolítása időben történt, és sikerült teljesen eltávolítani, kicsi az esélye annak, hogy később kiújuljon. Minden esetre a Béres Minera használata nem csak jó, hanem ajánlott is. Emellett kb. félévente vigye el alapos állatorvosi vizsgálatokra, beleértve vérkép ellenőrzést, esetleg röntgent. Így remélhetőleg időben kiszűrhető lesz, ha valahol ma még nem látható áttét fejlődik.

Jelige: zsömi-mömi  2004.okt.31.

A leírtak alapján nekem is az a véleményem, hogy ez a kiskutya valószínűleg szopornyicás. Ugyanis ez egy nagyon valószínű (sőt a legvalószínűbb) lehetőség egy menhelyről elhozott kutya esetében. Sajnos a menhelyeken rengeteg kórokozó van jelen, nem is lehet ott ezektől mentesíteni a helyet. Így, ha oda akár csak pár órára is, bekerül egy fogékony kutya (a fiatal, oltatlan kölyök pedig mindig az), akkor szinte biztos, hogy összeszedi valamelyiket.
Ha nincs megelégedve a jelenlegi rendelő szolgáltatásaival, az egyetlen dolog, amit tehetnek, hogy felkeresnek egy másik állatorvost is. A valós diagnózis megállapításához egyébként szerintem nem kell semmi különleges vizsgálat, mindössze a meglévő tüneteket és a körülményeket kell logikusan értékelni. A leírt jelenségek mind beleférnek a szopornyica tünetegyüttesébe. Sajnos ez a betegség éppen attól annyira veszélyes, hogy nagyon kiszámíthatatlanok mind a tünetek, mind a beteg sorsa. És a helyzet még akkor sem lesz teljesen megnyugtató, ha most esetleg rendbe is jön, ugyanis a szopornyica ún. idegrendszeri formája még akár 3-4 héttel később is kialakulhat.

Jelige: Pincsi  2004.okt.31.

A tapasztalt jelenség, a habos hányásszerű öklendezés általában torok-mandula gyulladás következménye. Érdemes állatorvosnak megmutatni. Addig is ne adjon neki hideg vizet, ne fusson, játsszon (kerülni kell a tátott szájjal való lihegést), az ennivalót aprózza össze, pépesítse meg.

Jelige: Alex  2004.okt.31.

A megjelenő féldiónyi duzzanat anatómiailag odavaló, így ez nem probléma. A véres váladék ürítés már annál inkább. Prosztata probléma lehet a háttérben, szerintem ebben az irányban kellene vizsgálatokat csinálni. A fekvés utáni sántikálás az más probléma, ezzel szerintem nincs összefüggése. Lehet, hogy semmi oka nincs, csak "elfekszi" a lábát, de lehet, hogy már ott is van némi korral járó probléma. Ezt is érdemes megnézetni.

Jelige: németjuhász  2004.okt.30.

A kiskutyákat 5 hetes koruk körül lehet elkezdeni elválasztani. Azt sajnos nehéz megmondani, hogy a mamakutya miért nem akarja szoptatni őket. Sajnos nem minden kutyában működnek jól az anyai ösztönök. Az helyes, hogy pótolják a hiányzó tejet tápszerrel. A féregtelenítésre erre való féregtelenítő gyógyszereket kell használni, erre legjobban a psztaszerűek (többféle is van), állatorvosnál kaphatnak receptet, vagy gyógyszert. A rajzos szín megjelenése még egy kicsit odébb van. Remélem minden kérdésére sikerült válaszolnom.

Jelige: Bohóka  2004.okt.30.

Sajnos nem tudok jobb tanácsot adni, mit azt, hogy mielőbb mutassa meg állatorvosnak a cicáját, mert ezen a problémán házilagos módszerekkel nem fog tudni segíteni. Majdnem biztos, hogy allergiás bőrbetegsége van.

Jelige: Yoda  2004.okt.29.

Sajnos a bolha- és kullancsellenes fronton nincsenek univerzális csodaszerek. Általában többféle készítményt vagy módszert is ki kell próbálni ahhoz, hogy kitapasztalják, az adott kutyábanés helyen melyik működik legjobban. Teljesen tökéleteset azonban biztosan nem fognak találni. És azt sem szabad elfelejteni, hogy ezek a spot on szerek nem valami védőburkot vonnak a kutya köré, amiről a kullancsok majd "lepattannak", hanem kontaktmérgek, amelyeknek a hatás eléréséhez kell az is, hogy a kullancs egy kis ideig mászkáljon a kutyában, mire összekeni magát a szerrel! Tehát az eredményesség nem azon látszik meg, hogy találunk-e kullancsot (bolhát) az állaton! Egyébként meg a hatásidő vége felé minden szer hatása gyengül már egy kicsit, és sok függ attól is, hogy a felvitelkor mennyi jutott valóban a bőrre, és mennyi pazarlódott el a szőrre? Ez utóbbi ugyanis hatástalan lesz a védelem szempontjából. Javaslataim: próbálják meg a KILTIX nevű Bayer nyakörvet, ez elég jó tapasztalatokat mutat, vagy a FRONTLINE SPRAY formáját, ami ugyan nehezebben kivitelezhető, mert az egész kutyát alaposan be kell fújni vele, de a kullancsos helyeken gyakran hatásosabb, mint a spot on változat.

Jelige: kicsi  2004.okt.29.

Az a baj, hogy a véleményalkotáshoz látni kellett volna eszt a rózsszín bőrelváltozást. Még azt is el tudom képzelni, hogy semmi különösebb baja nem volt, mindössze ez egy "új bőr" egy korábbi seb helyén! A herezacskó bőrén rendkívül finom és vékony bőr van. Könnyen sérül, de utána gyorsan is gyógyul. Ha leesik a pörk, alatt a friss új bőr jóval világosabb a környezeténél. Szerintem minden kezelés, kenegetés nélkül várjanak 3-4 hete és közben alaposan figyeljék meg, hogyan változik ez a terület. Talán ebből okosabbak lesznek egy kicsit!

Jelige: KIFLI  2004.okt.29.

A szopornyica sajnos éppen attól "rossz" betegség, hogy szinte teljesen kiszámíthatatlan, hogyan alakul a lefolyása. Minden variáció elképzelhető! Sajnos az idegrendszeri tünetek is. De ezek esetleges megjelenésére nem lehet időpontot megjósolni, lehet, hogy előbb jönnek, lehet, hogy később. És lehet, hogy meg is ússza! ápolgassák szorgalmasan és reménykedjenek!

Jelige: Totyi  2004.okt.28.

Sajnos a bőrelváltozásnak látszó valami nem biztos, hogy bőrelváltozás. Látni kellene ahhoz, hogy véleményt tudja mondani róla! Például lehet ez akár egy kifekélyesedett daganatos csomó is, ami a kenegetéstől természetesen nem múlik el.
Kicsit zavarosnak tűnik viszont az, hogy írt antibiotikumos kezelésről, műtétről de aztán azt írta, hogy mindenhonnan kenőcssel küldték el. Ez nekem nem világos!

Jelige: ernyő  2004.okt.28.

Kötőszöveti eredetű daganatféleség a histiocytoma. Én nem mondanám, hogy gyakran rosz indulatú, de az igaz, hogy lehet az is. Szerintem helyes volt, hogy eltávolították. Ha ügyesen és jól csinálták az operációt, szinte semmi esélye nincs annak, hogy kiújuljon.

Jelige: Deysi  2004.okt.28.

Elvileg lehet, bár a szokványos higiéniai szabályok betartása mellett kicsi az esély rá. Ráadásul az is kell hozzá, hogy a kutyán is hasonló elváltozások legyenek. Nem írta, hogy vannak-e, így ezt nem tudom. ha nincsenek, akkor nem nagyon valószínű.

Jelige: gumikutya  2004.okt.27.

A kutyájuknak szerintem is epilepsziás rohama volt, de ebből még nem következik az, hogy epilepsziás betegsége van. Az epilepszia egyébként is csak egy tünet, sokféle ok idézheti elő a rohamokat. Én is azon a véleményen vagyok, hogy egyelőre nincs értelme elsietni semmit. Legalább 6-8 ilyen rohamot ki kellene várni, hogy elegendő információ álljon rendelkezésre, ami nagyon fontos ahhoz, hogy meg lehessen mondani, mi legyen a teendő! A rohamokat megelőzni nem nagyon lehet. Általában a "bekattanást" valami fokozott stresszhelyzet idézi elő, ez lehet akár pozitiv irányú is (pl. nagy öröm), de lehet félelem, egy roszz illat, egy roszz élmény, bármi. A legjobb, amit most tehetnek, az a várakozás és információ gyűjtés. Érdemes egy naplót is vezetni a rohamokról, amiben minden apróságot fel lehet jegyezni egy-egy rohamáról és a körülményekről.

Jelige: Nonesz  2004.okt.27.

Sajnos a véleményem szerint az Ön jelenlegi helyzetében nincs olyan döntés, ami minden szempontból jó lenne. Tudomásul kell venni, hogy bármelyik megoldást választja, lesz egy olyan rész, amiben kénytelen lesz megalkudni a körülményekkel. Ha a kutyát a későbbiek során nem akarja majd pároztatni, akkor lehet adni a 4. injekciót, hiszen ebben az esetben végül is bevállalható az esetleges méheltávolítás kockázata. De ha még akarnak kiskutyákat valamikor, akkor ehhez szüksége van a méhére is, tehát ebben az esetben az a fő szempont, hogy ha lehet, ez megmaradjon neki. Én ez utóbbi szempont alapján javasoltam, hogy akkor inkább hagynám most szülni, ha esetleg mégis terhes maradna. Az természetesen más kérdés, hogy mi lesz, vagy legyen a megszületendő kiskutyákkal! Erre is vannak megoldások, mégha az olyan is, ami nem szívderítő. Ezt mindenki tudja! De a feladat most az, hogy valahogy megoldják ezt a szituációt. Döntsék el, hogy mit szeretnének, vagy mit szeretnének jobban, a másik oldalon ennek függvényében kell vállalni akár nemtetsző kompromisszumokat is.

Jelige: Nonesz  2004.okt.26.

Az a legnagyobb baj, hogy ez a szituáció, amit leírt, egyáltalán nem gyakori, sőt ilyesmiről most hallottam először!
Így nagyon nehéz megmondani, hogy most mi van, vagy mi várható!
Én magam egyébként sem vagyok nagyon híve ennek az "esemény utáni" injekciós kezelésnek, mert sajnos az így kezelt kutyáknak kb. 50%-a később (6-8 hét alatt) gennyes méhgyulladást kap. Ha ezt időben észre veszik, akkor még kezelhető, de ha nem, akkor bizony nincs más mód, mint a teljes kipakolása. Ezért én mindig el szoktam mondani a beadása előtt, hogy bizony el kell gondolkodni azon, mi a fontos, vagy a fontosabb és minden variációt bekalkulálva kell dönteni. Mert szerintem még mindig jobb lehet egy terhességet kihrdani és megszülni, mint az injekciós kezelés miatt végleg esetleg elveszteni a későbbi szaporulat lehetőségét! Az igaz, hogy 10 hónapos korban még nem szoktuk ajánlani a pároztatást, de végül is ha a természet már elég érettnek találja arra, hogy megfoganjon, akkor elég érett lesz ahhoz is, hogy megszülje a kölyköket.
De persze ez az Ön esetében már "eső után köpönyeg" esete, az injekciókat megkapta, ezt visszacsinálni már nem lehet.
Ennek az injekciónak az a hatásmechanizmusa, hogy a méh nyálkahártyájában olyan változásokat okoz, aminek következtében a megtermékenyült petesejt nem képes megtapadni a méhben, így nem jön létre a terhesség. A petesejt megtapadása a párzás után elég jól kiszámítható időben történik, ezért is kell "órára pontosan" beadni az injekciókat. Nagy kérdés a jelen esetben, hogy az első párzáshoz volt-e közelebb a peteérése, vagy a másodikhoz? Ettől is függ ugyanis, hogy hat-e még az injekció, vagy sem. Bár a kérdést elméleti jellegűnek tartom, mert én semmiesetre sem adnék neki újra injekciókat! Ezt én túl nagy kockázatnak tartanám, úgyhogy erről lebeszélném!

Az, hogy terhes-e vagy sem, ultrahangos vizsgálattal már a 3. hét végén eldönthető. Ennyit kell tehát várnia a biztos tudáshoz!
Végül: ha szabad, én azt javasolnám, hogy ha terhes maradt (lesz), akkor engedje, hogy megszüljön! Első terhességre még nem biztos, hogy túl sok kölyök lesz, de a megszületett kölykök egy részével még a megszületés után is lehet majd "gazdálkodni". Ezt a megoldást tartanám a leginkább kutyakímélőnek.
Ha nem lett terhes, akkor viszont azért kellene figyelni kb. 2 hónapig, hogy ha esetleg kialakulna a méhgyulladás, időben észrevegyék. Mire kell figyelni? A betegség előrehaladtával csökken az étvágy, miközben egyre nő a vízfogyasztás. A végén már csak iszik, de enni semmit sem hajlandó. Hüvelykifolyás nem mindig van, de érdemes ellenőrizni többször, nem látszik-e valamilyen kifolyás.És vinni állatorvoshoz, ha a legkisebb gyanúja is van annak, hogy valami nincs rendben!

 1 ---- 321 - 322 - 323 - 324 - 325 - 326 - 327 - 328 - 329 - 330 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat