Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Kismama  2004.nov.14.

A szopornyica csak a kutyákra fertőző betegség, ember nem kaphatja el. Ebből adódóan a kismamát semmi veszély nem fenyegeti. Más a helyzet a kölyökkutyával. A passzív immunsavó elvileg meg kellene, hogy védje, de azért nem árt az óvatosság. A vírus ugyanis hetekig jelen lehet. Bár az az igazság, hogy máshol is jelen van, hiszen nagyon elterjedt betegségről van szó, akár az utcáról is haza lehet vinni cipőtalpon, szatyor alján, stb.

Jelige: Yoda  2004.nov.12.

Én is azzal a felfogással értek egyet, hogy jobb a védekezést folyamatosan, egész évben folytatni. Ugyanis az időjárás már régen nem olyan, mint volt valamikor. Néha nyáron van tél, télen meg tavasz, stb. És a kullancsok is alkalmazkodnak ám ehhez, sokkal ellenállóbbak. Tehát nem abbahagyni!
A fül ügyében nem tudok mit mondani, de végül is nem mndegy, hogyan áll a füle? Ha nem áll föl, akkor mi lesz? Visszaviszik? Biztos vagyok benne, hogy nem!

Jelige: Bobby  2004.nov.12.

Az a gyanúm, hogy az a legnagyobb kelésszerű valami esetleg egy daganat lehet. Sajnos nagyon gyakori az előfordulása. Persze biztosat mondani így látatlanban nagyon nehéz, sokszor még látva sem könnyű! Csak azt tudom javasolni, hogy rendszeresen nézesse meg, akár egy másik állatorvossal is (több szem, többet lát)!

Jelige: spaniel  2004.nov.12.

Sajnos az Illatos úti telep nem kórház és nem klinika, de még csak nem is menhely! Az ottani állatok nem azért vannak ott, hogy kezeljék őket, hanem azért, hogy kiderüljön, nem veszettek-e (ezért van a 15 napos karantén, nem a gazdavárás miatt). Sajnos a telepen mindenféle vírusos fertőző betegség kórokozója jelen van, az onnan elhozott állatok legtöbbje pl. szopornyicás lesz, mire kihozzák onnan. A szemváladékozás már most is ennek a jele lehet. Ha elhozzák majd a kutyát onnan, minden bizonnyal állatorvoshoz kell majd vinni és alaposan meg kell vizsgáltatni, ill. kezeltetni kell, ha nem bizonyul egészségesnek. A pincébe való vitelét nem helyeslem, az legalább annyira rossz, mint ott lenni a telepen. Ha nem tartja egészségesnek, ill. ezt veszélyesnek gondolja, jobban teszi, ha inkább nem viszi haza. Minden esetre szerintem otthon egy kis szervezéssel megoldható, hogy az első időben pl. a gyerek ne simogassa, ne ölelgesse.

Jelige: Zserbo  2004.nov.12.

A cica tartásával kapcsolatosan sajnos nem tudok röviden válaszolni, ennek legjobb különböző könyvekben utána nézni. Bár szerintem különös intézkedéseket nem igényel. Legyen etetőedénye, vizestálja, alomlátcája alommal, legyen egy búvühelyként funkcionáló fekvőhelye. Kb. ennyi, ami a legfontosabb. Az állatorvoshoz való elvitel valóban fontos (féregtelenítés, oltás, egyelőre olyan nagy hidegek még nincsenek, ráadásul ma már a legtöbb kerületben van 5-6 (néhol több is) rendelő, így nem hiszem, hogy túl sokáig kellene a hidegben lennie.

Jelige: Béla  2004.nov.11.

Az a véleményem, hogy ha a cicájuk máskor nem ment messzire, most viszont nem jött haza, akkor feltehetőleg olyasmi történt vele, ami miatt ezt nem tudja megtenni. Baleset érte, vagy bezárták valahová. Esetleg valaki azt hitte, hogy kóbor macska, és befogadta (befogta), így most nem tud hazamenni. Alaposan körül kellene nézni és kérdezni a környéken, hátha megtalálják, vagy valaki tud róla.

Jelige: egyensúlyvesztett cica  2004.nov.11.

Mindenképpen javaslom, hogy mielőbb vigyék állatorvoshoz és alaposan vizsgáltassák meg! Különösen a füleit, hallójáratait.

Jelige: Adici  2004.nov.11.

Kölyökkorban 4 és 12 hetes kor között 2 hetenként, később félévenként egy alkalommal. Ennél gyakoribb féregtelenitést lehet ugyan csinálni, de praktikusan nincs sok értelme. Ha valaki nagyon-nagyon fél a férgességtől, 3 havonta végezhet féregtelenítést.

Jelige: Lizi  2004.nov.10.

Gondolom az, amit leírt, a röntgenlelet eredménye? Vagy ez a diagnózis? Végül is mindegy, a leírás szerint részlegesen van megbénulva a h. lába. Az, hogy ez mennyire végleges, majd 1-2 nap után dől el, addig erről nem nagyon lehet jósolni. Várni kell türelemmel. Viszont a lelet szerint bajok vannak a mellkasában is (a PTX azt jelenti, hogy levegő került a mellüregbe), ami szintén okozhat még gondokat!

Jelige: Danny  2004.nov.10.

Őszintén szólva nem nagyon tudom, hogy mit mondjak. Mindenképpen jó lenne látni, vizsgálni. Biztosan nem egyszerű esetről van szó, főleg a visszatérő volta miatt. Javaslom, hogy ne Önök találgassák az okát, hanem mielőbb mutassák meg állatorvosnak. Akár többnek is!

Jelige: Krisztina  2004.nov.9.

Kutya esetében általában be szokott válni az a trükk, hogy ha válogatós, akkor addig nem kap enni, amíg meg nem eszi azt, amit kap. Kölyökkutya esetében azért ezzel óvatosabban bánnék, hiszen neki a fejlődéshez szüksége van tápanyagokra, de azért 1-1 evést ki lehet hagyni. Ha már nagyon éhes lesz, jó eséllyel meg fogja enni azt, amit kap. Esetleg az étvágya stabilizálásához lehetne próbálkozni kutya Béres cseppel (Minera csepp) és/vagy naponta egy picike darab élesztővel is. Mindkettő elég jó étvágyat csinál, de nem azonnal, hanem 8-10 nap után. Egyébként nagy "tragédiát" nem kell csinálni abból, ha keveset eszik, vagy válogat, vélhetőleg annyit mindig fog enni, hogy "éhen ne haljon". A lassabb növekedés egyébként is jobb, mint ha a sok ennivalótól hirtelen nőne nagyot!

Jelige: Mexx  2004.nov.8.

Miután a kutya kezelés alatt áll, ahogy látom a leírásból mindent megtettek azért, hogy mielőbb legyen pontos diagnózis, így van remény arra, hogy talán megoldódik a probléma. Addig is rendületlenül hordják kezelésekre, főleg az infúzió fontos, ha nem marad benne semmi. Gondolom 2-3 nap múlva csinálnak ismét vizsgálatokat, és akkor talán kiderül valami. Esetleg "több szem többet lát" alapon elvihetik egy másik kliikára is, hátha ott észrevesznek valamit, amit a korábbi helyen nem. Más ötletem nincs!

Jelige: Az én nagy cicám  2004.nov.8.

A legegyszerűbbnek az tűnik, hogy a játékmaciját kellene elvenni tőle! Ha ez sem segít, akkor még kb. 1 hónapig el kellene neki nézni ezt, majd megcsináltatni a kiherélését.

Jelige: orci  2004.nov.7.

Miután a leírás szerint a probléma már legalább 2 hete fennáll, csak azt tudom tanácsolni, hohy mielőbb vigyék állatorvoshoz a cicát, nehogy késő legyen a segítség! Az egyoldali orrvérzések hátterében általában egyoldali, helyi, az orrban lévő oko állnak. Ez lehet idegen tárgy (felszippantott), vagy pl. daganat. Ezt mielőbb tisztázni kellene!

Jelige: Alexa  2004.nov.7.

A normál alapesetben a kiskutyáknak legalább 4-5 hetes korukig kell szopniuk, ez után lehet elkezdeni más ennivalót is adni nekik. Eleinte keveset, majd egyre többet. Lehet kutyatápot is, de junior változatot. Ha az anyakutya durva a kicsikkel, akkor nagyon oda kell figyelni, azért jó, ha naponta legalább egyszer szopnak is (felügyelettel), de lehet nekik tászert is adni, de csak kutyának készült tejpótlót! Az esélyük nagy!

Jelige: kis  2004.nov.7.

Elvileg lehet, de a valóságban nem nagyon valószínű! De igazából nem értem, miből, mi alapján jött ez a kérdés? A kiskutyákat 7-8 hetes korban kell elkezdeni oltani, többféle betegség ellen, az első veszettség oltás ideje a 3-4 hónapos kor között van.

Jelige: riri  2004.nov.5.

A demodicosis (szőrtüszőatka betegség) kórokozója gyakorlatilag széles körben elterjedt, egyes vélemények szerint nincs is olyan kutya, amelyiknek a testéről alapos vizsgálattal ne lehetne kimutatni. Más kérdés, hogy konkrét megbetegdést, tüneteket csak akkor tud okozni, ha az állat immunrendszere helyileg vagy általánosan legyengült és nem tud védekezni ellenük. Ezért is nevezik ún. indikátorbetegségnek, ami azt jelenti, hogy jelzi, hogy valami nincs rendben a kutyával. Ez lehet tartási, táplálási zavar, lehet párhuzamosan zajló más betegség, stb. Én magam is nagyon fontosnak tartom, hogy a beteg kutya kezelésében nem csak az atkák ellen kell kezelni, hanem az egész immunrendszert kell erősíteni minden olyan szerrel, ami erre szóba jöhet. Az Ivomec-es kezelés is segíthet, ez igaz, de a tapasztalatom szerint ezzel sem lehet 100%-os eredményt elérni. Ami a tenyészthetőséget illeti: alapvetően nem kizáró ok, persze nagyon megfontolandó a kérdés. Minden esetre nagyon oda kellene figyelni a következő alomnál minden apróságra!

Jelige: Doni  2004.nov.4.

A leírt probléma sajnos nem egyszerű helyzetet mutat, én innen a távolból ebben nem is nagyon tudok állást foglalni. A véleményem az, hogy a hátulsó végtag leírt tünetei ún, kiesési tünetek, amelyeket inkább gerincbetegségek, ill. a kilépő idegek károsodása szokott előidézni. A gyógyulás, javulás esélyei egyediek, jósolni nem nagyon lehet. Az a gyanúm, ha eddig nem következett be a teljes gyógyulás, akkor ennek esélye az idő múlásával csökkenni fog. "Csodamódszereket" én sem ismerek, az izomzat fejlesztésére gyógytornáztatása jöhet szóba, itt Budapesten ma már van ilyen szakrendelés is, kérdés, hogy ott Önöknél ez hogyan oldható meg?

Jelige: Olivér  2004.nov.4.

Nem akarom a kedves kollégámat így a távolból kritizálni, de a leírt diagnózis helyességében kételkedem. Az allergia gyakori betegség, de én magam ennek az A-vitamin hiányos formájáról nem hallottam még soha! Nem értettek félre valamit? Az A-vitamin hiányát, mint betegséget, a mai viszonyok között még kísérletesen is nehéz előidézni, magától szinte soha nem alakul ki, mert elég sokféle ennivalóban benne van (a kutyatápokban is)! Azt valószínűnek tartom én is, hogy a problémát allergia okozza, de hogy ennek mi az oka, azt ki kellene deríteni (pl. ún. allergia teszttel)!

Jelige: aqua13  2004.nov.4.

nem a legyektől vana seb, hanem a sebre jönnek a legyek! Azt kell kideríteni, hogy mi okozza a váladékozó sebet! Ez biztosan nem vitaminhiány, vagy ilyesmi, legtöbbször sajnos egy speciális daganatszerű elváltozásról van szó. A kezelés, megelőzés rendkivül nehéz, sokat nem tudok segíteni ebben.

Jelige: Kormi  2004.nov.4.

Az epilepsziás kutyák gyógyszeres kezelését akkor szoktuk javasolni, ha a rohamok kb. 1 hónapnál gyakrabban mutatkoznak. Ha ennél ritkábban vannak csak, akkor szerintem sincs sok értelme gyógyszerezni. Ha gyógyszert kell adni, akkor nem egyszerű megtalálni az adott állatban hatásos szert, vagy szereket. Mindegyiknél más és más válik be. Legtöbbször az emberi gyógyszereket használjuk, de próbálkozni kell. Ebben az állatorvosuk tanácsait kérjék ki. Amikor már gyógyszerezni kell, akkor azt folyamatosan kell adni.

Jelige: Lady  2004.nov.4.

A tüzelés jelentkezésére a fél éves gyakoriság csak nagyjából igaz, nem szabad napra pontosan várni a kezdetét. Sok tényező befolyásolja, hogy konkrétan mikor mutatkozik. Ilyenek pl. az évszak, hőmérséklet, egyéb serkentő ingerek (pl. kanok közelsége) megléte vagy hiánya, stb. 1 hónapos késés még nem jelent semmit. De még az sem, ha esetleg pl. ez a mostani tüzelés kimaradna. Ha viszont az előzőhöz képest kb. 1 évre sem tüzelne, akkor mindenképpen célszerű elvinni kivizsgáltatni!

Jelige: Jasper  2004.nov.4.

Sajnos nincsenek jó híreim. Az a tény, hogy a két hátsó lába lebénult, nagyon rossz jel! Nem is lehet megmondani, hogy ez javul-e valaha, vagy sem. Jó esély van arra, hogy akármilyen kezelést kap, így marad. Ilyen esetekben mindig nagyon át kell gondolni, hogy mit szeretnánek? Érdemes-e próbálkozni, vagy inkább más döntésen kellene gondolkodni? Tudom, ez nem könnyű! De így nem maradhat. Ha a kezelés további folytatása mellett döntenek, fel kell készülni arra, hogy az ápolása rengeteg időt, energiát igényel és bizony végig kell nézni a szenvedéseit is. Még akkor is, ha netán egy idő múlva mégis javulás állna be! Mindenképpen beszélje meg az állandó állatorvosukkal, hogy ő mit javasolna.

Jelige: jenny  2004.nov.4.

A féregtelenítő gyógszeres kezelés célszerű többször megismételni. Ha van ehhez elegendő gyógyszerük, akkor csak emiatt nem kell újra elvinni az állatorvoshoz. Ha nincs, írassanak fel újabb adagot. Ha a kezelés után ürülnek a férgek, az természetes, hiszen éppen azért adjuk a gyógyszert!

Jelige: Yorki  2004.nov.3.

Sajnos a leírtak alapján nem lehet megállapítani, hogy a feltételezett diagnózis helyes volt-e vagy sem, erre csak egy alapos kórboncolás adhatna választ. Miután a tünetek elég későn mutatkoztak és a kutya viszonylag hamar leromlott, az a gyanúm, hogy nincs miért lelkiismeret furdalásuknak lenni. Nem hiszem, hogy sokkal előbb tudtak volna bármi hasznosat tenni érte!

 1 ---- 320 - 321 - 322 - 323 - 324 - 325 - 326 - 327 - 328 - 329 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat