Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: nofrete  2004.nov.21.

Sajnos semmi jót és bíztatót nem tudok mondani, egy cukorbeteg állat állapota időközben sokat változhatott, nagyon nem midegy, hogy mekkora jelenleg a vércukra, iletve, hogy az utóbbi hónapokban mi, és mennyire ment tönkre a szervezetében. Ha már napok óta nem eszik, az nagyon rossz jel, könnyen lehet, hogy az lesz a vége, hogy elpusztul.

Jelige: Talpi  2004.nov.20.

Elnézést, az előbb véletlenül rosszul írtam: nem a megevett szőr, hanem a toll okozhatja a problémát!

Jelige: Talpi  2004.nov.20.

Sajnos könnyen lehet, hogy a szétrágott és lenyelt szőr okozza a problémát. Mindenképpen állatorvoshoz kellene fordulni, mert a probléma javulásáig hosszabb idő telhet el, a folyadékveszteség miatt viszont komolyabb kezelés lehet szükséges.

Jelige: Dorka  2004.nov.20.

Sajnos semmi jót nem tudok mondani. Ez a probléma, ill. jelenség ismert, de az okát nem sokerült eddig megnyugtatóan tisztázni. A legelfogadottabbnak tekinthető elmélet szerint a faroknak egy sajátos izgalmáról lehet szó, ami miatt állandó késztetést érez a rágására, ami az öncsonkítás szintjéig folytatódik. Megfelelő kezelése nem ismeretes. Időről, időre csonkolni kell, majd elfogy a farok. A végén pedig legtöbbször el kell altatni a kutyát.

Jelige: Polly  2004.nov.19.

A szőrtüszőatka betegség attól fránya egy nyavalya, hogy alapvetően csak akkor jön elő és okoz tüneteket, ha a kutya szervezete valami miatt gyengébb, vagy éppen legyengül. Ebből adódóan a kezelésében is az a legfontosabb feladat, hogy az atkák elpusztítására irányuló kezeléseken kívül erősítsük a szervezetet is. Erre jó lehet az Immunovet is, de sok egyéb dolog is szükséges még: kitűnő minőségű táplálék, sok napfény, kevés nedvesség, minél kevesebb stressztényező, stb, stb. A Taktic-os fürdetést pedig nagyon alaposan kell elvégezni, nem csak úgy lazán fürdetni, hanem egy megfelelő kefével erőteljesen beledörzsölve a bőrébe! És több héten keresztül meg kjell ismételni időnként.

Jelige: Totoka  2004.nov.18.

Az lenne a legfontosabb feladat és teendő, hogy végre valahára pontosan meg kellene állapítani, hogy mi a kutya baja, van-e bőrbetegsége, vagy nincs: Az, hogy a kolléga véleménye szerint szőrtüszőatkáról van szó, csak akkor fogadható el, ha ezt a feltételezést bőrkaparék vizsgálati eredmény is igazolja. Az is lehet, hogy más baja van, pl. bőrgombásodás is lehet ilyen tünetkkel. De ezt megint csak vizsgálatokkal kell beigazolni vagy kizárni. És még az is lehetséges, hogy semmi különösebb baja nincs a bőrének. Nem tudok jobb ötletet adni, mint azt, hogy menni kell a dolgok után, ha kell, újabb állatorvoshoz és kérni a vizsgálatokat!

Jelige: Endzsi  2004.nov.17.

Igen, a jelenség oka nagy valószínűséggel a kora miatt van. De azért egy alapos belgyógyászati (különösen húgyúti) kivizsgálás nem ártana, hogy kiderüljön, nincs-e valami probléma, ami szintén előidézheti ezt a dolgot. Ha minden vizsgálat negatív eredményt hoz, akkor marad ez a kor dolog. (Ha esetleg ivartalanított kutyáról van szó, akkor lehet még hormonhiány miatt vizeletcsorgatás is, bár ez azért elég jól megkülönböztethető attól, hogy bepisil a lakásba.)

Jelige: Jessy  2004.nov.17.

Kérdésére az a szakszerű válaszom, hogy igen, elvileg valóban elkaphatta a veszettséget is, főleg akkor, ha az oltása már túl régi volt, és a védettsége nem volt olyan erős, hogy ellenálljon a fertőzésnek. Persze ehhez az kellett, hogy veszett állattal verekedjen, mert máskülönben nem tudja elkapni. Ennek azonban szerencsére kicsi a valószínűsége. Esetleg ha mondjuk rókával verekedett össze. De ebben az esetben általában a róka nem nagyon tud súlyos sérüléseket okozni egy kutyának, inkább csak odakap. Most az a teendő, hogy legalább 3 hónapig alaposan figyeljék a kutyát (persze nem kell azért minden alkalommal azonnal pánikba esni, amikor valami nem stimmel), és ha valami furcsát, szokatlant észlelnek, főleg a viselkedésében, akkor el kell vinni állatorvoshoz és el kell mesélni a mostani eseményeket is.

Jelige: Szisz  2004.nov.17.

A kérdések száma nem sok, szívesen válaszolok.
A tejbegrízzel nem értek egyet, az nem kiskutyáknak való. Vegyenek nekik JUNIOR kutyatápokat, lehet konzerv is, de lehet száraztáp is. A lényeg, hogy kölyöktáp legyen. De házikosztot is kaphatnak, összetört csirkenyakat, húsféléket, főtt tojást, túrót, sajtot, szóval bármit amit megesznek. Csak arra kell vigyázni, hogy az újdonságokból elsőre ne egyenek sokat, hanem fokozatosan szokják meg. Az új gazdinál az első napokban biztosan fognak egy kicsit nyűgösködni, de ez 2-3 nap alatt mindegyiknél el fog múlni! Vizet ihatna, sőt az a jó, ha inkább azt isznak, mint tejet.

Jelige: Bulldog  2004.nov.17.

Ez tág fogalom, sok minden lehet jó! Ne legyen egysikú, ne csak húst egyen hússal, hanem mindent, amire egy ragadozónak szüksége lehet. Vagy valamelyik prémium minőségű kutyatáppal is etetheti, akkor biztosan mindenhez hozzájut, amire szüksége lehet.

Jelige: Csizmás  2004.nov.17.

Ugyanazt a diétát tudom javasolni a cicának is (a rizs nélkül), amit Bella jeligére írtam le egy hasonló problémával küszködő kutyának.

Jelige: Bella  2004.nov.17.

Ha beleolvasgatnak ennek a rovatnak a korábbi válaszaiba is, akkor sok olyat fognak találni, ahol ugyanilyen problémában adtam tanácsot. Röviden azért leírom, amit javasolnék.
A diéta receptje: vegyenek friss csirkenyakat, szedjék le róla a bőrét és a zsíros részeket, vágják föl ujjnyi széles karikákra, minden karikára csapjanak rá egy nagyot a húsklopfolóval. Ebből a péppé összetört csirkenyakból adjanak neki először keveset, majd egyre többet. A 3. naptól már szinte csak ezt kapja. Ha már eszi rendesen, akkor ragacsosra megfőzött rizzsel lehet összekeverni, amikor a rizs még meleg. A keverési arány: 2/3 rész húsos pép, 1/3 rész rizs. És mielőtt félreértés lenne, a csirkenyakat nem kell megfőzni! Ez a diéta eddig még szinte minden esetben bevált! Egyetlen hátránya, hogy a kutya annyira megszereti, hogy később már mást nem akar megenni. Ezen úgy lehet segíteni, hogy amikor már legalább kétszer volt rendes széklete, akkor el kell kezdeni a régi tápjából belekeverni, egyre növelni a táp adagot és közben figyelni a széklet alakulását. Amikor éppen kezdene hígulni, azt az arányt kell megtartani.

Jelige: bulldog  2004.nov.16.

A szőrtüszőatka betegség súlyos formái valóban nem fognak meggyógyulni teljesen soha, de legtöbbször elérhető olyan szintű javulás, hogy a kutyán szinte nem is látszik semmi tünet. Persze nagy a visszaesés lehetősége, de nagy odafigyeléssel sokat lehet segíteni a kiújulás megelőzésében. A legfontosabb tudnivaló az, hogy ez a betegség mindig a szervezet legyengülésének a jele! A tünetmentesség eléréséhez nagyon jól kell tartani, minden tekintetben! Jó hely, sok napfény, jó koszt, egészséges körülmények esetén van remény arra, hogy jól legyen a kutya. Különösen akkor, ha már most is javulást mutat!

Jelige: Thuja  2004.nov.16.

Nekem nincs tudomásom olyan kullancs által okozott betegségről, ami a leírt izommerevedési tüneteket okozna. Feltehetőleg valami más baj állhat a háttérben. Mielőbb vigye el állatorvoshoz egy alapos vizsgálatra!

Jelige: Muki  2004.nov.16.

Őszintén megmondom, nincs újabb ötletem a kérdésben. Csak azokat a dolgokat tudom elismételni, amit már írtam korábban is. Az ivartalanítást mindenképpen érdemes kipróbálni, mégpedig minél előbb! Talán ez segíthet!

Jelige: kari  2004.nov.16.

Nekem az a véleményem, hogy a kutyájuknak valószínűleg gátsérve van, a végbele kitüremkedett oldalirányba a végbél mellett. Ennek hátterében valóban állhat prosztataprobléma is, de ez a megoldást tekintve most szinte mindegy. Ha nem tud rendesen bélsarat üríteni, akkor ezen csak műtéttel lehet segíteni. Ilyen műtétet ma már sok állatorvos el tud végezni, de arra azért számítani kell, hogy nem lesz egyszerű a dolog! Keressenek meg kellő tapasztalattal rendelkező állatorvost a kutyával!

Jelige: Zafír  2004.nov.15.

Szerintem csak fájt neki a rálépéstől. Ha már rendesen használni tudja, nem valószínű, hogy komlyabb baja lenne. Várjon 1 napot, ha holnap is rendesen használja a lábát, nem sántít rá, akkor nincs semmi teendőjük. Ha valami arra utalna, hogy nincs rendben, akkor viszont célszerű megmutatni állatorvosnak.

Jelige: Pókhas  2004.nov.15.

Szerintem majdnem 100%, hogy masszívan bélférges a cica és ettől olyan nagy a hasa. Mindenképpen vigyék el állatorvoshoz megmutatni, ő majd ajánl hatásos féregtelenítő szert. Ha a kezelések után sem menne vissza a hasmérete a normálisra, akkor kell majd egyéb lehetőségre gondolni, ill. nyomozni.

Jelige: Bobi  2004.nov.14.

Sajnálom, de ez az a helyzet, amikor így a távolból semmit nem tudok segíteni. A mozgászavar és a mai séta közbeni produkció között nem valószínű, hogy összefüggés lenne, bár ki tudja? Szerintem érdemes lenne egy másik állatorvosnak is megmutatni a lábát, esetleg egy ortopédiai szakértőnek, tátha ő talál valamit.

Jelige: Dali  2004.nov.14.

Nekem az a véleményem, hogy manapság kellő óvatosság és megfelelő altatási módszer megválasztása esetén a kutya 10 éves kora nem képezheti akadályát egy szükséges műtét elvégzésének. Vért kell venni, meg kell nézni az alapvető funkciókat (máj, vese), kell egy EKG, esetleg szív ultrahangos vizsgálat. Ha ezek nem mutatnak semmi olyan elváltozást, ami ellene szólna a műthetőségnek, akkor altatógázas altatás mellett szerintem operálni kellene!

Jelige: Alex a beteg kutya  2004.nov.14.

Sajnos nem szolgálhatok semmi jó hírrel. A szopornyica idegrendszeri formája gyógyíthatatlan betegség, ha nem pusztul bele, akkor is visszamarad valamilyen fogyatékosság. A jelen helyzetben javulásra nem sok esélyt látok. Valóban érdemes elgondolkozni azon, hogy érdemes-e ezt az állapoto fenntartani?

Jelige: Muki  2004.nov.14.

Sajnos nagyon nehéz megmondani azt, hogy mi áll a leírt viselkedési probléma hátterében. A 4 hét, amióta ez jelentkezett, még elég rövid időnek tűnik, ami alatt nem is nagyon lehet rájönni a lehetséges okora. Miután a kutya falkaállat, és a falkán belüli rangsor sokat számít a viselkedésében, gyanítom, hogy valahol ilyen téren kell keresgélni. Valószínűleg elérkezett az az idő, amikor a kutya megpróbál a falkában (ami a család egésze) előbbre, pontosabban a legelső helyre kerülni. Miután ez a valódi falkákban csak verekedések (néha véres harcok) árán megy, így logikus a viselkedése. Mindenkinek azt szoktam elmesélni, emlékezzenek a híres Kántor nyomoz c. film legelső részére, ahol Csupati tizedes bement a morgó Kántorhoz, és megvívott vele. Attól kezdve nem is volt baj, a kuty atudta hol a helye. Persze most ne higgyék, hogy én direktben ezt javaslom, de kutyalogikailag ez lehetne a megoldás. Akinek nem sikerül a családi falkában megtartania az első helyet, az vagy meg kell, hogy váljon a kutyától, vagy el kell fogadja, hogy ő csak a második. Ebben az utóbbi esetben viszont kiszámíthatatlan, hogy a kutya mikor, mit tart büntetendőnek. Szóval nem irigylem Önöket!

Jelige: Kismama  2004.nov.14.

A szopornyica csak a kutyákra fertőző betegség, ember nem kaphatja el. Ebből adódóan a kismamát semmi veszély nem fenyegeti. Más a helyzet a kölyökkutyával. A passzív immunsavó elvileg meg kellene, hogy védje, de azért nem árt az óvatosság. A vírus ugyanis hetekig jelen lehet. Bár az az igazság, hogy máshol is jelen van, hiszen nagyon elterjedt betegségről van szó, akár az utcáról is haza lehet vinni cipőtalpon, szatyor alján, stb.

Jelige: Yoda  2004.nov.12.

Én is azzal a felfogással értek egyet, hogy jobb a védekezést folyamatosan, egész évben folytatni. Ugyanis az időjárás már régen nem olyan, mint volt valamikor. Néha nyáron van tél, télen meg tavasz, stb. És a kullancsok is alkalmazkodnak ám ehhez, sokkal ellenállóbbak. Tehát nem abbahagyni!
A fül ügyében nem tudok mit mondani, de végül is nem mndegy, hogyan áll a füle? Ha nem áll föl, akkor mi lesz? Visszaviszik? Biztos vagyok benne, hogy nem!

Jelige: Bobby  2004.nov.12.

Az a gyanúm, hogy az a legnagyobb kelésszerű valami esetleg egy daganat lehet. Sajnos nagyon gyakori az előfordulása. Persze biztosat mondani így látatlanban nagyon nehéz, sokszor még látva sem könnyű! Csak azt tudom javasolni, hogy rendszeresen nézesse meg, akár egy másik állatorvossal is (több szem, többet lát)!

 1 ---- 319 - 320 - 321 - 322 - 323 - 324 - 325 - 326 - 327 - 328 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat