Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Ricky  2004.okt.14.

Valószínűleg nem! A hormongyógyszerrel "lecibált" here valószínűleg azért is nem jött le rendesen magától, márt már eleve "hibás" volt. A dolognak nagy jelentősége nincs, mert ezt a kutyát mindenképpen úgy kell tekinteni, mint rejtett heréjűségre hajlamosat, ezért vele fedeztetni nem illendő. Más jelentősége viszont nem nagyon lesz életében!

Jelige: Alex  2004.okt.13.

Az adatlapon megadott email cím azonosságából úgy gondolom, hogy ma délután a kérdéseik egy részét már megválaszolta Zsuzsi jeligére. Ezeket a kérdéseket illetően nem tudok újdonságot írni. Minden szülésnél előfordulhat, hogy egy, vagy akár több kölyök is halva születik meg. Ez nem tragédia, természetes jelenség. A szülés lezajlása alatt általában nem szoktak sem enni, sem inni. Már csak azért sem, mert az elfogyasztott magzatburkoktól elég rendesen jóllaknak. Amikor befejeződött a szülés, azután lehet megkínálni. Azt sajnos így nem tudom megmondani, hogy mikor lesz pontosan a szülés, de a jelekből ítélve valószínűleg még az éjjel.

Jelige: Zsuzsi  2004.okt.13.

A kutya vemhességi deje 63 +/- 2-3 nap. Tehát az Önök kutyája éppen most várható, hogy elkezdjen szülni. A szülés előjelei általában a fészkelés, vackolás, az aktivitás csökkenése, esetleg már nem is akar enni. A szülés megindulása előtt kb. 12 órával a testhőmérséklet elkezd csökkenni. Ezzel lehet előre jelezni a szülés megindulását. Ha tehát meg tudják mérni a végbélben a hőmérsékletét (gyakran), akkor fogják látni amikor elindul lefelé az érték. De egyébként a kutyák legalább 95%-a magától is jól tudja a dolgát és nincs szüksége segítségre a szülésnél. Állatorvosra akkor van, vagy lehet szükség, ha már láthatóan nagyon hosszú ideje eredménytelenül erőlködik, vagy ha a megkezdődött szülésben feltűnően hosszú szünet lenne két magzat megszülétése között. de azt tudni kell, hogy egyes kutyáknál akár 40-50 perc is eltelhet két kölyök között, tehát nem kell azért nagyon türelmetlennek lenni! Ha van rá mód, akkor inkább vinni kell a kutyát (probléma esetén) az állatorvoshoz, mert otthon nagyon ritkán lehet csak hathatósan segíteni, legtöbbször műteni kell (császármetszés).

Jelige: Manci  2004.okt.13.

Szerintem kb. 2-3 hét múlva már meg lehetne operáltatni a cicát. Addig pedig biztosan nem lehet semmi baj, de ha mégis, akkor sincs gond, úgy is meg lehet műtetni!

Jelige: Dalma  2004.okt.12.

Az igazság az, hogy nem igazán értem a kérdését, illetve a probléma felvetését. A kutya hormonrendszere szerintem már most is felborult állapotban van, ezen sokat már nem rosszabbíthat egy kezelés. Én általában a gyógyszerek nélküli megoldás híve vagyok az álterhességnél, de ettől még adódhatnak olyan helyzetek, amikor szükség lehet a hormonális gyógyszerekre is. Ez attól is függ, hogy az áltergesség tünetei mennyire lesznek erőteljesek. Vízmegvonás, részleges koplaltatás, a babusgatás és a kényeztetés teljes megvonása sokszor segítenek. Vannak ma már új gyógyszerek is.
Azt pedig végképp nem értem, hogy az ivartalanítástól miért kapna rákot? Én sokkal jobb, biztonságosabb megoldásnak tartom, mint az állandó hormonális fogamzásgátlást!

Jelige: dalmata  2004.okt.12.

Csak azt tudom tanácsolni, hogy mielőbb keressenek meg egy állatorvost ezekkel a problémákkal, ővélhetőleg fog tudni segíteni!

Jelige: Rosszcsontok  2004.okt.12.

A rövid és őszinte válaszom, hogy nem tudom! Pontosabban nekem is csak feltételezéseim vannak. Szerintem ízlik nekik, valami miatt szeretik. Más okot nem nagyon tudok elképzelni.

Jelige: Mirabilis Lucky  2004.okt.12.

A kérdésre nehéz válaszolni, mert én a leírtak alapján nem vagyok meggyőződve arról, hogy ez a sejtelmes "gerinc ödéma" valóban jó diagnózis. Ez így valami nagyon tág megfogalmazás, jó lenne tudni, hogy tényleg a gerincével van-e baj, vagy valahol máshol. Erre a kérdésre viszont csak akkor és úgy kaphatnak választ, ha megvizsgáltatják (alaposan) a kutyát egy másik állatorvossal is! Esetleg meg is röntgeneztetik a gerincét és a hátó lábait.

Jelige: Fanny kutya  2004.okt.11.

Szinte 100%-ig biztos vagyok abban, hogy a kutyájuk eddig is meglévő köldöksérve most kizáródott (a has belső oldala felől beleszorult valamilyen hasi szerv, vagy szövet). Ez pedig rövid idő alatt akár életveszélyt is okozhat, ezért csak azt tudom javasolni, hogy mielőbb sürgősen vigyék el állatorvoshoz!

Jelige: Iza  2004.okt.11.

Nekem is az a véleményem, hogy ez ez ún. papillomás szemölcs, amit valóban vírus idéz elő. Legtöbbször nem csak egyetlen egy van belőle, hanem több is mutatkozik. A legtöbb ilyen szemölcs egy idő után magától leszárad, mert a szervezet immunitást dolgoz ki vele szemben. Ha ez nem akarna bekövetkezni, vagy olyan helyen van, ahol a kutyát látványosan zavarja, lehetséges egy ún. autovakcinát készíttetni az egyikből, amit beadva a kutyának, leesik a többi is. Kérje állatorvosa segítségét ill. tanácsát ez ügyben!

Jelige: westi  2004.okt.8.

Ha az állatorvos kolléga a vizsgálata után nem tudott határozottan nyilatkozni, hogyan sikerülne ez nekem, innen a távolból? Valami biztosan lappang benne, a fiatal kora miatt leginkább a kölyökkori fertőző betegségekkel kell számolni. Figyelni kell, hátha elárulja magát! Addig pedig marad az ún. tünetikezelés: fájdalom csillapítás, görcsoldás (fél NoSpa tabletta, fél Algopyrin, naponta háromszor)

Jelige: roti  2004.okt.8.

Kérdései közül a másodikra lehet könnyebben válaszolni: a kutya normális testhőmérséklete 38-39 fok között van. 39,3-ig hőemelkedés, e fölött láz van. 40 fok körül már magasnak számít.
Ami a másik kérdését illeti, arra az őszinte válaszom, hogy így hirtelenjében nem tudom! Közel 25 éve vagyok állatorvos, de én eddig még soha nem találkoztam vadgesztenye mérgezéssel. Őszintén szóba nehéz elképzelni azt, hogy épeszű kutya annyi vadgesztenyét egyen meg, ami mérgezést okozna. A vadgesztenye inkább idegen testként, bélelzáródást okozva szokott problémát okozni!

Jelige: tanács  2004.okt.8.

Nekem az a gyanúm, hogy nem akutya rágta ki a daganatot, hanem az repedt fel (kifekélyesedett) és ezért nyalja. Mielőbb vigye el állatorvoshoz és beszélje meg vele, hogy milyen megoldást ajánl. A leírás szerint még viszonylag fiatal a kutyája, emiatt érdemes elgondolkodni a műtéti megoldáson!

Jelige: Cane corso  2004.okt.8.

A csípőizületi diszplázia genetikailag öröklődő betegség, tehát elég nagy az esélye annak, hogy az egy alomból származó kutyák között több is lesz, amelyikben kialakul. Az, hogy az Önöké most még nem mutat tüneteket, nem jelent semmit. Ettől még nála is előfordulhat. A legbiztosabb módja annak, hogy erről megbizonyosodjanak, a röntgen szűrővizsgálat. Ezt ma már sok állatorvosi rendelőben elvégzik. A betegség kialakulását etetéssel, gyógyszerekkel nem lehet befolyásolni. Miután többféle súlyossági fokozata létezik, a szükséges tenivalókról sem lehet általánosságban beszélni. Ha kiderült, hogy van-e egyáltalán, és melyik csoportba sorolható, akkor lehet beszélgetni arról, mi a teendő. Tehát a javaslatom az, hogy mielőbb vigyék el röntgeneztetni!

Jelige: Füge  2004.okt.8.

A jelenség miatt nem kell aggódnia. Ilyen tompaorrú kutyafajtákban elő szokott fordulni. Véleményem szerint nincs jelentősége, olyasmi ez, mint a csuklás. Ahogy eddig is tapasztalta, viszonylag hamar, magától elmúlik. Azzal segíthet neki, ha valamivel "kizökkenti" belőle, tehát pl. hozzászól, hívja, esetleg rápaskol a fenekére. Ekkor általában hirtelen abbahagyják.

Jelige: pocok  2004.okt.7.

A kérdésre nem lehet sajnos egyértelmű igen, vagy nem választ adni. Ez mindig számtalan tényezőtől függ, és csak az adott beteg állapotának teljes ismeretében lehet eldönteni. Hiába lenne indokolt például egy műtét, ha a kutya általános állapota, esetleg valamilyen betegsége nem teszi lehetővé a műtétet. Tehát ahhoz, hogy erre válaszolni tudjak, sok-sok mindent kellene tudnom a kutyájáról. Azt javaslom, hogy ezt inkább azzal az állatorvossal beszélje meg, aki rendszeresen látja őt.

Jelige: Trixie  2004.okt.7.

A kérdése nem teljesen világos! Csak feltételezem, hogy a kutyának valószínűleg hasmenése volt, ezért végeztek a bélsarából bakteriológiai vizsgálatot. A nagy kérdés az (és ezt nem írta meg éppen), hogy a hasmenés még azóta is tart-e, vagy sem? Ez azért fontos, mert ettől függ, hogy van-e (még) jelentőseége ennek a vizsgálati eredménynek? áadásul az 1 hónappal ezelőtti lelet ma már biztosan nem "aktuális", azóta sokat változhatott a helyzet. Kérdés, hogy azóta történt-e újabb vizsgálat?
A kóli baktérium egyébként súlyos bélgyulladást tud okozni, ami a hasmenés mellett mindenképpen együtt jár az állat rossz állapotával. A kóli fertőzésben a kutya "nagyon beteg" tud lenni, sokszor még az intenzív kezeléssel is nehezen tartható életben. Tehát ebből a szempontból sem tiszta valami nekem, mert az eltelt 1 hónap során a kutya már réhgen elpusztult volna, ha nincs javulás.

Jelige: Trudi  2004.okt.7.

Sajnos az ilyen tipusú bőrbetegségek a viszonylag nehezen diagnoisztizálható bajok közé tartoznak. Sokszor éppen azért, mert a tünetek nem jellegzetesek, többféle ok is szóba kerülhet, amelyek között néha nehéz eligazodni. És még az is könnyen lehetséges, hogy lényegében nincs is semmi baja, sem a kutyának, sem a bőrének, egyszerűen néha ilyen. Szóval nehéz okosat mondani! Ha a "házi" kezelésekkel is javul a dolog, akkor azt javaslom, hogy egyelőre otthon ápolgassa, és akkor forduljon állatorvoshoz, amikor 1-2 napi próbálkozásai ellenére sem lát semmi javulást.

Jelige: Fanni  2004.okt.7.

Majdnem 100%-ig biztos vagyok abban, hogy a kutyájának gennyes méhgyulladása van. A mielőbbi vizsgálata töö, mint indokolt!

Jelige: Pongo  2004.okt.7.

Javulás mindenképpen várható, de a gyógyulás üteme nehezen jósolható meg. Több hét is eltelhet, amire egy elfogadható szintre kerül. De azt is tudni kell, hogy sajnos rosszabbodás is lehetséges, még akkor is, ha eleinte javult.

Jelige: Fifi  2004.okt.7.

A rendszeresen jeletkező köhögési roham ügyében én alaposan kivizsgálktatnám, hogy nince-e esetleg valami szívbetegsége. Ezeknél a kis fajtáknál ez elég gyakori, már akár ilyen fiatal korban is. Ha minden lelet negativ lesz, és máskor nem csinálja, csak a felugrás után, akkor azt mondom,nem érdemes foglalkozni vele. De ezt csak vizsgálatok után!
A további kérdéseire viszont már csak amolyan találgatás szintjén tudok válaszolni. Az, hogy a kiskutya mitől, vagy kitől fél, és miért, szinte alig mondható meg biztosan. Elég hozzá valami egyszeri rossz élmény, amiről néha még a gazdi sem igazán tud. A ragaszkodása is inkább abból fakadhat, hogy csak az imádott gazdi közvetlen közelében érzi biztonságban magát. Ne felejtse el, hogy a kutya falkaállat, a génjeiben hordozza, hogy a falka majd megvédi őt a támadóktól.

Jelige: ivartalanítás  2004.okt.5.

A szuka kutyák első tüzelésének várható ideje kb. 7-8 hónapos korban van, de sok minden befolyásolhatja azt, hogy végül mikor következik be. (Ezek közül legfontosabb az évszak. Közelgő tavasz, jó idő gyorsíthatja, míg pl. így ősszel lehet, hogy később jelentkezik csak.) Én a magam részéről annak a megoldásnak vagyok a híve, hogy az ivartalanítás előtt érdemes megvárni az első tüzelés jelentkezését, mert ez a hormonális hatás sok szempontból nagyon hasznos a kutya végső formájának kialakításában. Persze az Ön helyzetében, 3 kannal nehéz lesz ezt átvészelni. Előnyt jelenthet viszont az, hogy miután így is, úgy is szeretné a műtéttet megcsináltatni, nem okoz gondot, ha véletlenül valamelyik kan "bajt csinál", mert a tüzelés lezajlása után 2-3 héttel el lehet végezni a műtétet minden gond nélkül.

Jelige: Husky  2004.okt.5.

Őszintén megmondom, így hirtelenjében nem tudok mit válaszolni! A jelenség furcsa és szokatlan, bár biztosan meg van az oka, csak rá kellene jönni. Javaslom, hogy érdemes lenni kivizsgáltatni, vizelet- és vérvizsgálatot csináltatni. Talán kiderülhet valami. Addig is próbálják meg nem megengedni neki, hogy ezt tegye, és figyeljék meg, hogy erre a kutya hogyan reagál? Ez is hasznos információ lehet ugyanis a nyomozásban.

Jelige: Maci  2004.okt.5.

Legelőször is tisztázni kellene, hogy mi a baja a kutyának, illetve a lábának. Ehhez elengedhetetlen egy röntgenfelvétel elkészítése. A röntgen ismeretében lehet megondani, hogy lehet-e vele még valamit tenni, vagy sem,

Jelige: vizelettartás 12+  2004.okt.4.

Véleményem szerint ez a probléma nem egyszerűsíthető le egyetlen okra.Biztosan szerepe van benne a kutya idős korának és az ezzel járó funkciózavaroknak, de elképzelhető, hogy konkrét betegségek, vagy állapotok is besegítenek. (Pl. a veseműködés romlása, ennek következtében több vizelet keletkezése.) Egészen biztos, hogy a probléma a jövőben nem lesz teljesen megszüntethető, de valami javulást azért talán sikerül elérni. Ehhez jó lenne viszont elvégeztetni néhány alapvető vizsgálatot, pl. vér, vizelet labor, hasi ultrahang (vesék, húgyhólyag, prosztata) Ezek eredménye ismeretében lehet aztán gondolkodni azon, hogy mit lehessen csinálni.

 1 ---- 323 - 324 - 325 - 326 - 327 - 328 - 329 - 330 - 331 - 332 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat