Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Stüszi  2004.dec.2.

Sajnos ennyi információ alalján szinte semmit nem tudok mondani. El kellene vinni egy állatorvoshoz és alaposan megnézetni a szőrzetét, bőrét!

Jelige: Mackó  2004.nov.30.

A leírtak alapján nem nagyon tudok jó választ adni. Önnek most úgy tűnik, hogy ez a probléma a tüzelések utáni időszakkal van összefüggésben, de kérdés, hogy ez a valóságban is így van-e, és nem csak egy érzésről van szó? Ennek tisztázásához azt hiszem mégis csak jó lenne elmenni állatorvoshoz, alaposan megnézetni a bőrét, és majd az után beszélgetni arról, mi lehet a háttérben, ha tudjuk,miről is van szó!

Jelige: Rámbi  2004.nov.29.

A leírás alapján az a gyanúm, hogy a kutyájának ún. tacskóbénulása van. Miután már jó néhány nap eltelt azóta, hogy a tünetek megjelentek, a műtéti megoldása nem nagyon jön szóba. Marad az ún. konzervatív kezelése, aminek kimenetele teljességgel megjósolhatatlan. Lehet, hogy lesz javulás, gyógyulás, de lehet, hogy már soha többé nem tud majd lábra állni. Sok esetben 4-5 hétnek is el kell telnie, mire valami javulás következik be. Folytatni kell a kezelését, majd annak ismeretében kel dönteni a sorsáról, hogy lesz-e változás vagy sem? Sajnos sok így lebénult kutyát végül el kell altatni.

Jelige: aggódó lány  2004.nov.29.

Az a gyanúm, hogy az a lyuk, amit lát, egy végbélmirigy sipoly külső nyílása. Ha a végbélmirigyek (bűzmirigynek is nevezik) megtelnek váladékkal, mert a saját kivezető nyílásukon át nem tudnak kiürülni, valamint még baktériumok is elszaporodnak benne, akkor begyulladnak. A gyulladásos (legtöbbször gennyes) váladék utat keres magának kifelé a külviág felé, és ilyenkor szokott előfordulni, hogy feltör a bőrön át. Mindenképpen javaslom, hogy vigye el állatorvoshoz megmutatni, némi utókezelést azért még igényelhet a dolog, bár a nehezén már túl van. A seb begyógyulása pár nap után szokott bekövetkezni, hegesedéssel.

Jelige: Asterix  2004.nov.28.

A leírtak alapján nekem is a véleményem, hogy valószínűleg demodikózisról van szó, ez a rövid szőrű fajtákban (különösen a vizslákban) gyakori bőrbetegség. A kórokozó egy nagyon pici méretű atka, amellyel a kiskutyák legtöbbször már a szülőútban fertőződnek, mert az atkák szinte majdnem minden kutya bőrén ott vannak. Betegséget általában csak akkor szoktak tudni okozni, ha a szervezet valami miatt kissé legyengül, akár helyileg, akár általánosan. Gyakori kísérőjelensége egyéb betegségeknek.
A kezelésére az atkaölő szert tartalmazó samponok,illetve fürdetőszerek alkalmasak, ezeket több alkalommal kell alaposan bedörzsölni kefével a bőrbe (nem elég csak rálocsolni!). Jót tesz, ha olyan gyógyszereket is kap, amelyek erősítik az immunrendszerét! A gyógyulás ideje változó, ha nem túl súlyosak a tünetek, akkor 2-3 hét alatt már mutatkoznia kell az eredménynek.

Jelige: Andrej  2004.nov.28.

A kullancsok két betegséget terjeszthetnek a kutyában: az egyik a babéziózis, a másik a Lyme kór. Az első lappangási ideje 8-10 nap és látványos tüneteket produkál az állat (magas láz, sötétbarna vizelet), a második pedig nagyon hosszú lappangás után mutatkozik. Szóval a mostani étvágytalanságát én nem ezzel magyaráznám. De az odafigyelés azért nem árt! És javaslom, hogy használjanak valami hatékony kullancs elleni készítményt (Frontline, ExSpot)!

Jelige: Alfinger  2004.nov.28.

Miután én nem nagyon értek ehhez a szakterülethez, a válaszom előtt megkérdeztem e téren szakembernek számító kollégáimat, mi a véleményük? Egyöntetű volt az az álláspont, hogy mindenképpen a műtéti megoldást kellene választani, mert ha erre nem kerül sor, az térde előbb-utóbb teljesen tönkre fog menni. Mindenki azt javasolta, hogy megfelelő kivizsgálás után, odafigyeléssel történő altatás mellett nem nagyobb a műtéti kockázat, mint bármely más korú állaptban! Úgyhogy én is csak arra tudom bíztatni, hogy műttesse meg!

Jelige: Misu  2004.nov.27.

Nem akarom én nagyon kongatni a vészharangot, mert tény, hogy néha akadnak kivételek, de ha az Illatos úti telepről kikerülő állat a szopornyica jellegzetes tüneteit mutatja, akkor azt úgy is kell kezelni, mintha az lenne! Ennek egyszerűen az az oka, hogy ott bizony igen nagy az esélye a fertőződésnek.
Amit leírt a kutya tüneteiről, azok bizony mindenben megfelelnek a hurutos szopornyica klasszikus tüneteinek. Lehet persze (talán önámításként) azt gondolni, hogy ez "csak" egy megfázás, de én ebben nem hiszek! Ez persze nem mond ellent annak, hogy a betegség hurutos formája azért nem gyógyíthatatlan, ha nem is sok kutyát, de azért lehet meggyógyítani is. A nagyobb baj az, hogy a betegségnek van egy úgynevezett idegrendszeri formája is, ami nagyon gyakran csak 3-4 héttel később mutatkozik, sokszor azokban a betegekben is, amelyek a hurutos formából meggyógyultak.Sajnos az idegrendszeri forma majdnem minden esetben gyógyíthatatlan, vagy csak súlyos idegrendszeri kiesési tünetek mellett gyógyul. Tehát a kérdésére, hogy mikor nyugodhatnak meg igazán, az a válaszom, hogy kb. 1 hónap múlva.

Jelige: S.O.S.  2004.nov.26.

Sajnos a kérdésére csak azt tudom felelősséggel mondani, hogy nem tudom! Többféle verzió is szóba jöhet, ezt eldönteni csak alapos vizsgálattal lehet. Meg kell mutatni az orvosnának!

Jelige: Kint vagy bent?  2004.nov.26.

Azzal kezdeném, hogy szerintem a collie alapvetően alkalmas a folyamatos kinti tartásra. Amennyiben folyamatosan kint él a kertben, a szervezete megfelelően fel fog készülni a közelgő télre, hideg időjárásra. A folyamatosan csökkenő hőmérséklet hatására megváltozik a szőrzet szerkezete, megvasagodik a bőrben a zsírréteg, stb. Ennek következtében alkalmassá válik a hideg elviselésére.
A másik tényező a megfelelő elhelyezés a kertben. A kutyaház használatára nem minden kutyát lehet rávenni, ez alkati kérdés, van olyan kutya, amelyik jól érzi magát benne, de van, amelyik nem. Nem kell erőltetni, ha nem akarja használni. Sokkal fontosabb kérdés, hogy ettől függetlenül legyen (vagy legyenek) a kertben olyan széltől és csapadéktól védett helyek, ahová a kutya elhúzódhat, ha fúj a szél, vagy esik az eső, hó. Ez lehet egy fedett terasz, vagy egy lábakon lévő féltető (amit a kutyának készítenek, akármi, ami alkalmas arra, hogy némi védelmet biztosítson a kutyának. Tapasztalatom szerint ezeket a lehetőségeket a kutyák ösztönösen használják, ha van rá módjuk.
A mi időjárási viszonyaink között a tél általában nem szokot tartósan nagyon hideg lenni. Néha, amikor 2-3 napra nagyon leesik a hőmérséklet, akkor előfordulhat, hogy ezekre a napokra érdemes a kertből bevinni egy olyan helyiségbe, ahol kicsit melegebb van (nem feltétlenül a fűtött szobába). Ez lehet pl. egy garázs, egy fészer, egy sufni, vagy egy pince. Ha ilyen nincs, akkor pl. az előszobába lehet beengedni.
Szóval nekem az a véleményem, hogy ha a kutya jól érzi magát odakint, inkább hagyják őt kint éjszakára is. Persze azért a napi kontroll és az odafigyelés nem árt, ha szükségesnek ítélik, egy-egy napra lehet azért kedvezni neki.

Jelige: Rudikutya  2004.nov.25.

Minden menhelyen gyakori, hogy az oda bekerülő kutyák előbb-utóbb összeszednek valamilyen fertőző betegséget. Így nem csoda, ha esetleg betegnek látják. Mindenképpen el kellene vinni állatorvoshoz, ő majd megmondja, mennyire komoly a baj! A hasmenés oka lehet vírusos, lehet bakteriális, de lehet, hogy csak elrontotta a gyomrát. Bár az, hogy nem eszik, nem jó jel, inkább a komolyabb okokat sejteti!

Jelige: Manka  2004.nov.25.

A tüzelés átlagos időtartama 3-4 hét, így a 14 nappal most kb. a közepén járhat. Ha eldöntötték, hogy mindenképpen ivartalaníttatni akarják, akkor nagy vész nincs, ha esetleg baj történne, akkor sem. A tüzelés elmúlása utűn kb. 2 héttel meg lehet operáltatni, és a műtétet nem zavarja, ha esetleg terhes lenne már. Ebben az esetben a terhes méhet is eltávolítják, míg különben ezt nem kellene.

Jelige: Brúnó  2004.nov.25.

A hasvízkór olyan idült betegség, amely csak következménye más szervek (vagy a szív, vagy a máj) működsézavarának. Ha ezeket nem lehet teljesen "megjavítani", akkor a szabad hasi tartalom megmarad. Gyógyszeres kezeléssel általában lehet javítani a helyzeten, néha egészen sokat, de azt ne remélje, hogy teljesen megszűnik a hasüregben a folyadékkiválás. A legfontosabb a pontos gyógyszerezés. Terhelni nem zsabad, kímélni kell. Fájdalmat általában nem okoz, mindössze inkább kellemetlenséget, pl. a has nagyobb súlya miatt. Vitaminokkal, kiegészítőkkel semmit nem lehet befolyásolni.

Jelige: ivartalanított  2004.nov.25.

A herélés után a nemi vágy és a csavargó hajlam általában mindig csökken, de nem szűnik meg teljesen. Így, ha "kéznél van" egy tüzelő szuka, azért bekövetkezhet az, ami be is következett. Kiskutyák azonban nem lesznek, hiszen spermiumok nincsenek.
(A pontosság kedvéért azért jelzem, hogy ez csak akkor igaz, ha mindkét heréjét eltávolították a műtétnél, és eredetileg nem félheréjű állatról volt szó!)

Jelige: WOLF001  2004.nov.24.

Nekem az a gyanúm a leírás alapján, hogy a probléma még mindig a kutya prosztatájánál van. Sajnos, ha az eltávolított daganatról kiderül, hogy rosszindulatú volt, elég nagy esély van arra, hogy már áttétek lehetnek benne. Ráadásul a prosztata egy olyan szerv, ahol nagyon nagyon nehéz pontosan megítélni a szerv állapotát, szerkezetét, még a legalaposabb vizsgálatokkal is! Azt viszont nem tudom, és nem is merném megmondani, hogy a korábbi hasbarúgásnak lehet-e köze ehhez az egészhez? Lehet, hogy igen, de az is lehet, hogy nem!

Jelige: dicky  2004.nov.24.

A probléma nem tűnik egyszerűnek. Főleg azért nem, mert a leírása szerint ez a kissé furcsa pót már nagyon régóta szokása a kutyának. Ebből viszont számomra az következik, hogy nem is bizutos, hogy ez bármiféle betegség jele, egyszerűen csak rossz szokás, egy kialakult rigolya. Az, hogy közben néha hígabb székletet is tapasztalat, nem biztos, hogy összefüggésben van ezzel. Ezt mutatja az is, hogy a görcsoldók sem javítottak a helyzeten. Ha azt észlelte, hogy a hasi masszírozás jól eseik neki, csinálja ezt! Jobb ötletem nincs. Esetleg ha úgy adódik, egy alapos kivizsgálás nem árthat meg, hátha kiderül belőle valami!

Jelige: maya  2004.nov.23.

Sajnos az Illatos úti telep olyan hely, ahol minden létező fertőző betegség kórokozója megtalálható. Az oda bekerült kutyák legtöbbje fertőződik, és ha az egyéb körülmények is alkalmasak, akkor bizony meg is betegszenek. Sajnos nagyon sok onnan kihozott kutya lesz pár nap múlva beteg, sok közülük a végén el is pusztul. A leírt tünetek alapján igen nagy a valószínűsége annak, hogy a kiskutya szopornyicás. Mindenképpen állatorvosi kezelésre van szüksége!

Jelige: könnyfestődési szindróma  2004.nov.23.

Az a véleményem, hogy érdemes lenne megmutatni a kutyát még legalább egy szemészettel foglalkozó állatorvosnak. Kérem, hogy ebben az ügyben hívjon fel a honlapon található számok valamelyikén, talán tudok ajánlani valakit!

Jelige: Tami  2004.nov.23.

Az epilepsziás kutya gyógyszeres kezelése nem egyszerű feladat, különösen a hatékony gyógyszer, vagy gyógyszerkombináció és a megfeleleő adagolás megtalálásáig! Ráadásul tisztázandó, hogy jelenleg szüksége van-e már a kezelésre? A legtöbb állatorvos (én is) úgy tartja, hogy amennyiben egy hónapnál ritkábban vannak csak rohamok, akkor nem szükséges közben kezelni. A roham után sem sok értelme van gyógyszert adni, ha valamikor igen, akkor az előtte kell, hogy legyen, hiszen a cél az, hogy megelőzzük a várható rohamokat. Nagyon sokszor hetekig kell próbálkozni, hogy meg lehessen találni a megfelelő gyógyszert és adagokat, ehhez pedig nagyon szoros állatorvos-tulajdonos kapcsolatra van szükség! Szóval a kérdés nem egyszerű!

Jelige: Bogár  2004.nov.22.

Az nagyon helyeselhető, hogy a kutya most kivizsgálás alatt áll, remélhetőleg ennek lesz eredménye, azaz sikerül megtalálni a sok vízivás okát. Ez a mai diagnosztikai lehetőségek mellett megfelelő felkészültségű állatorvosi intézményben úgymond elvárható rutinfeladat. Ha lesz diagnózis, valószínűleg meg fogják tudni mondani azt is, hogy mi a teendő vele. Arra azért kíváncsi lennék, hogy mit kerestek, ill. konkrétan mit találtak a vérében? mennyi volt például a vércukor értéke, mennyiés milyen volt a máj és vesefunkciója. Az ugyanis nagyon tág megfogalmazás, hogy nem találtak semmit a vérében! Remélem a kollégáim tudták, hogy ilyen esetben mit kell megnézni, mit kell keresni!

Jelige: whippet  2004.nov.22.

Szerintem nem biztos, hogy meg kell műteni! A hasüregben maradt here gyakorta eldaganatosodik, de nem minden esetben. Ha nem okoz tüneteket, akkor minek a műtét, Én azt szoktam javasolni, hogy figyelnni kell a kutyát és ha furcsa jelenségeket, tüneteket észlelnek, akkor kell állatorvoshoz fordulni, illetve műteni. Ilyenek: a has növekedése (de nem hízással), szőrhullás a testen, ami szimmetrikus, és a bőre szürkülése a kopast helyeken, esetleg máshol daganatok jelentkezése. Esetleg lehet évente egyszer ultrahangos hasvizsgálatot csinálni, amivel észre lehet venni, ha növekedni kezd a here a hasában.

Jelige: Mimike  2004.nov.22.

A műtét napjának reggelétől már nem kaphat inni sem!

Jelige: Alex te drága  2004.nov.22.

A leírtakból nekem az a gyanúm, hogy a betegség már az ún. idegrendszeri formában van, sajnos ebből a gyógyulás esélye minimális. Holnap az állatorvosuktól kérdezzenek meg mindent, amit szeretnének. Csodaszerek azonban nincsenek, ebben ne is reménykedjenek!

Jelige: könnyfestődési szindróma  2004.nov.22.

Ezen a néven én nem ismerek betegséget, jobb lenne a problémát leírni, talán úgy könnyebb lenne válaszolni. Minden esetre kétféle szembetegség merülhet föl, amire ezt az elnevezést rá lehet fogni:
- az egyik, amikor nincs elég könnye a kutyának, ezért száraz a szeme, ezt műkönny adásával lehet kezelni, ill. szinten tartani,
- a másik, amikor a könny elvezetésével van baj, elzáródott a szemzug és az orrjárat közötti csatorna, ezt időnként át kell öblíteni, ill. szemkenőccsel kell kezelni.
Mindkét probléma tisztázásához szakirányú vizsgálatok kellenek (szemész állatorvos).

Jelige: harapós kutya  2004.nov.22.

Sajnos a probléma nyitját nagyon nehéz megtaálni, valószínűleg a családi falkán belüli rangsorproblémáról lehet szó, a kutya úgy érzi, hogy néha a gazdi fölébe akar kerülni, ezért ezzel adja jelét annak, hogy ő a főnök a háznál. Tapasztalt kutyakiképző tanácsait kellene meghallgatni ezügyben, hátha ő tud valamit mondani.

 1 ---- 318 - 319 - 320 - 321 - 322 - 323 - 324 - 325 - 326 - 327 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat