Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Dorka  2005.jan.9.

Az az igazság, hogy nem értem, miért csak most, hónapokkal az ellés utáni problémát követően merül fel a műtét kérdése? Ha a tünet fennállt folyamatosan, miért nem került rá sor már szeptemberben vagy októberben? Ráadásul nem vagyok meggyőződve teljesen arról, hogy ez az ok ilyen mértékű leromláshoz vezetne önmagában. Lehetséges, hogy más egyéb baja is van az állatnak! Én az Ön helyében mindenképpen megmutatnám másik állatorvosnak, akár felhozva ide a fővárosba, például az egyetemi klinikára.

Jelige: Mex  2005.jan.9.

A tapasztalt jelenság a labradorokban és hasonló fajtákban előelő szokott fordulni. Egy sajátos pigmentálódási zavarról van szó, amelynek okát nem igen tudjuk pontosan (ill. a szakemberek is vitatkoznak egymással, hogy mi is az igazi oka). Általában a téli időszakban jön elő, tavasszal újra besötétedik az orr. Praktikus jelentősége nincs, inkább esztétikai zavar, de ilyenkor a napfény hatástól jobban óvni kell, mert ezeken a pigmenthiányos területeken könnyen leéghet a bőr.

Jelige: Yoda és a diszplázia  2005.jan.8.

A kérdéseivel kapcsolatban az a legnagyobb bajom, hogy ezeket nem nekem kellene feltennie, hanem annak az állatorvos kollégának, aki vizsgálta, röntgenezte. Egy ilyen probléma megoldása ill. hosszabb távú menedzselése nem egyszerű feladat, mindenképpen nagyon szoros együttműködést kíván az állattartótól és az állatorvostól. Azt javaslom, hogy minden ilyen részletkérdést bátran beszéljen meg a kezelőorvossal. Még akár az is szóba jöhet, hogy esetleg valamilyen műtétre is szükség van (vagy lesz), már csak ezért is vele kellene beszélniük.
Egyébként az állapota sokféleképpen alakulhat, még akár kedvezően is, de ez sok apróságtól függ, amit nehéz előre megjósolni!

Jelige: annama  2005.jan.8.

Ha állatorvoshoz viszi, akkor először is kikérdezik Önt az előzményekről, aztán megvizsgálják a kutyát, esetleg javasolják vér és vizelet vizsgálatát, vagy pl. a vesék ultrahangos vizsgálatát. A kapott eredmények alapján felállítják a diagnózist , majd megmondják, hogy mivel és hogyan lehet kezelni. Kb. ennyi történés várható. Ha valóban idült vesebetegsége van, akkor teljesen meggyógyítani biztosan nem lehet, de sokáig, sokat lehet javítani az állapotán.

Jelige: Tündi  2005.jan.7.

Az a helyzet, hogy a levelében leírtakkal kapcsolatban tisztizni kell egyet, s mást. Legelőször is azt, hogy a kombináltnak nevezett oltás nem védte volna meg a cicáját a macskaleukózistól, mert az ellen az nem véd. Az valóban hibának nevezhető, hogy csak fiatal korukban oltatta őket, de a macskaleukózis ellen külön vakcina van, amit szintén évente kell ismételni ahhoz, hogy védőhatása megmaradjon.
A másik tisztázandó dolog, hogy az elvégzett vizsgálatok között volt-e leukózis teszt, és annak mi lett az eredménye. A leírtakból csak sejteni lehet, hogy vélhetőleg igen a válasz, illetve pozitív lett. A leukózis az egyik legkacifántosabb macskabetegség, sajnos nehezen lehet jósolni a további sorsáról.

Jelige: Remény  2005.jan.6.

Az semmiképpen nem mondanám, hogy nem lehet semmit tenni, sőt véleményem szerint van azért még tennivaló bőven. Leginkább azért, mert ahogy látom, még mindig nincs pontos diagnózis, és nem nagyon lehet tudni, miért nem bírja a nagyobb ételmennyiséget? Nem volt egyértelmű a leírásból az sem, hogy a javasolt tükrözést megcsinálták-e vagy sem, ill. ha igen, akkor mi volt az eredménye? Én mindenképpen tovább folytatnám a vizsgálatokat, érdemes lehetne csináltatni speciális kontrasztanyagos gyomorröntgeneket, ill. ún. gyomorürüléses vizsgálatot, hogy tisztázni lehessen, nincs-e szűkület a gyomorból a bélbe vezető nyílásnál. Esetleg hasi ultrahangos vizsgálat is adhat valami hasznos információt. És mindaddig, amíg nincs eredmény, addig a tapasztalat szerint gyakran, kicsi adagokkal kellene csak etetni. Ha lesz végre biztos diagnózis, akkor lehet majd beszélni arról, hogy mi a teendő és mik az esélyek?

Jelige: Macska AIDS  2005.jan.6.

Ha gyógymód alatt azt érti, hogy valami olyan, amitől teljesen meggyógyulna, akkor azt kell mondani, hogy ilyen tényleg nincs. De azért nem kell ölbe tett kézzel nézni, hogy a szájfekélyektől szenvedjen. Én az ilyen cicáknak rendszeresen szteroidos kezelést szoktam adni, megfelelő antibiotikumos háttérrel, az anyagcserét élénkítő vitaminokkal együtt. Ettől a legtöbb beteg egy ideig (ez változó, hogy melyik, meddig) sokkal jobban lesz és nem fáj annyira a szája. Beszélje meg az állatorvosukkal, hogy nem próbálná-e meg ezt a kezelést?

Jelige: Bacardi  2005.jan.6.

Ez a probléma bár minden kutyában előfordulhat, mégis legtöbbször spanielben találkozni vele. Ennek oka az, hogy ebben a fajtában eléggé speciális a száj környékének anatómiája. Ez azt jelenti, hogy eléggé laza a bőr, redőket vet és miután szinte mindig nedves a nyáltól vagy az ennivalótól, víztől, így a bőr felületén levő gennyesztő baktériumok jól megtalálják az életfeltételeiket. Amit észlelnek, az lényegében nem más, mint sok egymás melletti pattanás, elgennyesedett miteszerszerűség. Segíteni ezen a gondon csak nagyon alapos és hosszantartó kezeléssel lehet. A száját minden egyes etetés, itatás után alaposan meg kell törölni, és az ezek közötti időben is gyakran kell szájat törölgetni. Én javasolnék egy 8-10 napos antibiotikum kúrát, olyan szerrel, ami a száj környékén választódik ki (van több ilyen is). A kifakadó, vagy kinyomott gennyes váladékot pedig nem szabad elkenni, mert azzal tovább lehet terjeszteni a fertőzést. A gondos odafigyelést később sem szabad enyhíteni, és így talán tartósan javulhat a helyzet.

Jelige: kérdés  2005.jan.6.

Bármilyen fajtájú kutyát az ivarérettség elérése körüli időben lehet ivartalaníttani, én azt szoktam javasolni, hogy sok szempontból érdemes megvárni az első tüzelés lezajlását. Ez életkorban azt jelenti, hogy kb. 10-12 hónapos korában szokott erre sor kerülni. A műtét az ún. rutinbeavatkozások közé tartozik, a szokásos általános kockázatokon kívül nincs más veszélye. A műtét "szabadáras", rendelőnként eltérő árakat fog találni, de egy westi méretű kutyában általában 12-14 ezer Ft. körüli áron vállalják. Ezt előre kell tisztázni ott, ahol a műtétet meg szeretné majd csináltatni.

Jelige: Pohi cica beteg  2005.jan.6.

Azzal én is egyetértek, hogy a hányás oka nem a féreg volt, az már csak a hányással velejáró következmény, hogy kisodródott. Azt viszont így messziről nem nagyon tudnám megmondani, hogy mi lehet a valós ok. Ilyen korú macskában már többféle betegség is okozhat ilyen tünetet. A megfelelő diagnózis megtalálása nem egyszerű feladat. Ha én vizsgálnám, a következőket tenné: alapos fizikális vizsgálat, vérvétel és labor néháény fontos dologra, esetleg hasi röntgen és ha mód van rá, akkor hasi ultrahangos vizsgálat.

Jelige: Goldi  2005.jan.6.

Furcsa és szokatlan a kérdése, igazán nem is tudom, hogy mit válaszoljak rá? A kutyák látása sokkal rosszabb, mint a miénk, legtöbbször a mozgás az, amit észrevesznek. A mozdulatlan dolgokat legtöbbször nem is jól látják. Számukra a "felismerésben" sokkal fontosabb érzékszerv az orruk (szaglásuk), a mozgás látványa, esetleg a bajuszszőröktől érkező információk. Nem hiszem, hogy rövidlátó lenne.

Jelige: Bogáncs  2005.jan.6.

Ha csak kergeti a farkát, de nem rágja azt, akkor ez nem olyan nagy probléma. Kölyökkutyánál legtöbbször egyszerű unaloműző időtöltés, meg jó móka. Ha sikerül a kutya figyelmét más időtöltéssel,játékkal lekötni, akkor magától elhagyja majd. Ha mégsem, akkor erre az esetre nem nagyon van ötletem. Próbálkozni kell...

Jelige: Albert  2005.jan.5.

Mindenképpen pontosítani kell a tényeket: az Önök kutyájának jelenleg nem vesebetegsége, hanem veseelégtelensége van, ami nem ugyanaz! A veseelégtelenség egy állapot, annak a jele, hogy a vesék már nem képesek ellátni a feladatukat, leginkább a szervezet méregtelenítését. Az ilyen idült betegség következtében létrejövő veseelégtelenség nagyon ritkán szüntethető meg véglegesen, és az észlelhető javulás legtöbbször csak addig tart, amíg az infúziós kezelés. Miután ez az Önök esetében is így van, az állapotán csak azzal lehet tartósan segíteni, hogy naponta infúzióval hígítják a vérét (embere hasonló stádiumban naponta járnak a dialízises kezelésre). Ebben a helyzetben sem a diétás táplálás, sem az egyéb gyógyszerek nem szoktak segíteni. A karbamid és kreatinin értékek még így is kétszeresei a normálértékeknek. A hányás is a veseelégtelenség jele, annak egyik vezető tünete. Az adott helyzetben nagyon érdemes elgondolkodni azon, hogy meddig érdemes erőltetni a kezelését. Ezt a döntést egy-egy konkrét esetben természetesen számos körülmény befolyásolhatja, ezért ebben nem is lehet ennél több tanácsot adni.

Jelige: Marci  2005.jan.5.

Mindenképpen javaslom, hogy mutassák meg állatorvosnak! A fogíny kipirosodása több betegség jele, tünete lehet, így érdmes alaposan megvizsgáltatni. Ilyen fiatalon egyelőre komoly következményei talán nem lesznek, de azért nem mindegy, hogy esetleg pl. valamilyen fertőző betegség van a háttérben. És szerintem lehet gyógyszerrel is próbálkozni a kezelésében.

Jelige: Hero  2005.jan.5.

Így 4-5 nappal a szilveszteri petárdázások után már kicsit furcsának tartom, hogy még mindig emiatt legyen baja. Így én más lehetőségeket sem vetnék el, érdemes lenne azért megmutatni őt állatorvosnak, egy alapos vizsgálat erejéig. A gyengeségnek és az összeesésnek lehetnek más okai is (pl. keringési betegségek, szívbetegségek), és lehet, hogy csak a véletlenek egybeeéséről van szó.

Jelige: Cicó  2005.jan.5.

A válaszom egyszerű: vigye el állatorvoshoz! Ő majd megmondja, hogy lehet-e valamit tenni, ha igen, akkor mit?

Jelige: Picur  2005.jan.4.

A szájszag valóban lehet a bűzmirigy miatt, főleg akkor, ha sokat nyalja magát. De az is lehet, hogy ennek semmi összefüggése nincs ezzel. A bűzmirigyeket el lehet távolítani műtéttel is, és szövetroncsoló anyagok befecskendezésével is. Néha sikeres a dolog, de néha nem igazán. Ez egy nagyon érzékeny terület, ahol mindenféle beavatkozás zűrös!

Jelige: 2cica  2005.jan.4.

Az a bizonyos hártya a szeme sarkában az ún. 3. szemhély. Úgy "működik", mint egy rugó. Ha a szemgolyó a helyén van, akkor visszanyomja a sarokba, de ha hártébb húzódik a szem, akkor ez a hártya előjön. A szemgolyó pedig akkor szokott hátrébb húzódni, ha a szemet rögzítő rostok nedvességtartalma csökken (ilyenkor azok egy picit megrövidülnek). Így a 3. szemhély előcsúszása indirekt módon valóban jó jelzője annak, hogy a szervezet folyadékhiányos állapotban van. Macskák esetében gyakori kísérője a hasmenéses állapotoknak, de bármi más előidézheti, aminek következtében a szervezetben folyadékhiány alakul ki. Ez azonban nem egyszerűsíthető le arra a kérdésre, hogy mennyit iszik az állat! A folyadékot elveszíteni is lehet, pl. a már említett hasmenéssel, de azzal is, ha a vesék nem tudják visszaszívni az első fázisban kiválasztott vizet a vizeletből. Mindenképpen alapos állatorvosi vizsgálatot tartok indokoltnak, mert ezt a problémát házilagosan nehezen tudja megoldani!

Jelige: Zeuszka  2005.jan.3.

Sajnos a problémájukra nem nagyon van megoldás: sok olyan epilepsziás beteg van, akiknél sehogy sem sikerül megfelelő gyógyszerkombinációt találni. Velük nem nagyon lehet mit kezdeni. Sorsuk mindig attól függ, hogy a környezetük hogyan és mennyire képes tolerálni ezt az állapotot. A legtöbb esetben sajnos idő előtt el kell altatni őket, mert akármit csinálnak, sehogy sem jó a helyzet.
Azt javaslom, hogy alaposan és részletesen beszéljék meg a helyzetet az állatorvossal, aki eddig is kezelte őt, tekintsék át, hogy még milyen lehetőségek vannak.

Jelige: Mini  2005.jan.3.

Nekem az a véleményem, hogy nem a tüsszögés miatt tört ki a foga, hanem a foggyökér betegsége miatt lehet a tüsszögés! Magyarul: a fogbetegség beterjedhetett az orrjáratokba, ahol a váladék ingerli őt, és ezért tüsszög. Érdemes lenne az orrjáratait alaposan megvizsgáltatni (esetleg endoszkóppal). Néha előfordul az is, hogy apró szemölcsszerű daganatok vannak az orrban, és ezek okozzák a jelenséget. A szívritmus szabályzó ezen a problémán nem tudom, hogyan segítene? El kellene vinni valami "jobb helyre" és alaposan megnézetni!

Jelige: Yoda  2005.jan.3.

A csípőizületi diszplázia olyan betegség, amelynek a súlyosabb formája már bizony ebben az életkorban is okozhat fájdalmat és ezzel mozgászavart. Így jogos a kollégám ezirányú aggodalma! Persze azt tudni kell, hogy ebben az életkorban csak tájékozódó jellegű eredményt lehet kapni, ami közel nem végleges még (legtöbbször később súlyosbodik). De a röntgennek azért van értelme, mert ha kiderülne, hogy mégsincs baj a csípőjével, akkor is fontos adatokhoz lehet jutni a csontozatáról egy felvételle. Az esetleg szükséges altatás a szokásos általános kockázatokon kívül más veszéllyel nem jár. A XVII. kerületben nagyon sok jó állatorvosi rendelő van, érdeklődják meg, hol, hogyan vállaják a vizsgálatát?

Jelige: Roni  2005.jan.3.

Sajnos a kérdésnek ebben a vonatkozásában nem tudok segíteni Önnek! A vizsgálatok mindenhol pénzbe kerülnek, ha különlegesebb módszerekre van szükség, akkor nem is kevésbe, így ráfordítások nélkül nem lehet javítani a kutya állapotán. Próbálja még győzködni a férjét!

Jelige: Szultán  2005.jan.3.

A leírtak alapján elég rossz kilátásokkal kecsegtet ez a helyzet, azt megmondani azonban, hogy tényleg az elaltatása-e a legjobb megoldás, így a távolból nem tudom. És sok esetben a kérdést sem így kell feltenni, mert lehet, hogy lenne esetleg más megoldás is, de pl. fizikailag nem oldható meg az ápolása, vagy a gyógyszerezése. Néha a körülmények miatt van szükség erre a lépésre!

Jelige: Jenny  2005.jan.3.

Valóban van egy ici-pici félrértés abban, amit a kolléga véleményéből leszűrt: az ilyen műtétnél nem az egész combcsontot távolítják el, hanem csak annak a feji részét, tehát azt, ami a csipőizületbe illeszkedik (pontosabbn csak illeszkedne! A műtét után a csípőizületet csak az izületi tok és a szalagok tartják össze, így az legalább nem fájdalmas a kutyának. De a lába azért megmarad! Szoktak a levágott feji rész helyett protézist is beültetni, de ez nagyon drága megoldás, nem mindenkinél jöhet szóba.

Jelige: Bendi  2005.jan.2.

Nekem sincs jobb ötletem, mint az, hogy az ünnepek után el kell vinni állatorvoshoz megmutatni! Valószínűleg az izülettel lesz összefüggése, vagy a kemény talajon való fekvéssel, de ezt látatlanban nem lehet véleményezni!

 1 ---- 314 - 315 - 316 - 317 - 318 - 319 - 320 - 321 - 322 - 323 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat