Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Speedyke  2004.dec.12.

A macskák húgyúti homokképződése nagyon gyakori jelenség, különösen azokban gyakori, amelyek sok száraztépot fogyasztanak. A betegség kialakulásának nagyon sok tényezője van, amelyeknek mind egyszerre kell érvénysülni, ezért is nehéz a kezelése és a megelőzése. A leírt helyzetben, mindaddig, amíg a cica ha nehezen is, de tud pisilni, én nem operáltatnám meg! Erre csak akkor van szükésg, ha valóban elzáródik a húgycsöve és emiatt fennáll az esetleges húgyhólyagrepedés veszélye. A különböző kezelések, diéták hatása nem érvényesül 2-3 nap alatt, ehhez hetek, hónapok kellenek. Nagyon fontos, hogy sok folyadékot fogyasszon, száraztápból csak olyat kapjon, aminek savanyító hatása van (ill. az említett kőoldót). És nagyon kell figyelni rá, hogy időben észrevegyék, ha baj van.
Az ivartalanított kutya ügyében azt tudom mondani, hogy az agresszív viselkedésen a herélés sajnos nem minden esetben segít, vagy nem teljesen. Az agresszív viselkedést nem csak a hormonok okozzák, hanem az idpk során kialakult szokások, tanult, vagy berögződött dologk is. A műtét ezektől sajnos nem szabadítja mag!
Az ír farkas farka pedig sajnos nem túl sok reménnyel kecsegtető probléma. Sajnos majdnem minden hasonló méretű kutya esetében előbb-utóbb kialakul. A házilagosan kitalált védőburkolatok nagyon hasznosak, de sajnos nem 100%-osak. Ezt tudomásul kell venni. A nehezen gyógyuló farokvéget gyakran kell Hyperolos oldattal fertőtleníteni (kb. 1 deci vízben 1 hyperolt feloldani, és ebbe belelógatni a farka végét), esetleg kúraszerűen valami hatásos antibiotikumot adni. Bizonyos esetekben pedig sajnos a farok végének csonkolása a megoldás.

Jelige: Van megoldás?  2004.dec.12.

Azzal kezdeném, ami levelének utolsó kérdése: pontosan fordított a helyzet! Az agya nem károsodik a rohamoktól, hiszen a rohamok éppen azért jönnek létre, mert az agya valahol, valamilyen mértékben már károsodott. Éppen ez az epilepszia lényege: az agy működésében valahol zavar áll be, aminek következtében túlműködés lép fel. Sajnos amikor már ilyen gyakran vannak rohamok, akkor nem sok jót lehet jósolni. Sajnos a megfelelő gyógyszer megtalálása nem egyszerű és nem is gyors folyamat. Érdememes két vagy több gyógyszer kombinációjával próbálkozni de ehhez mindenképpen állatorvosi segítségre lesz szüksége. Sajnos a tapasztalataim szerint a betegek állapota az idő múlásával csak romlik, előbb utóbb mindegyik eljut egy olyan stádiumba, amikor már komolyan kell gondolkodni aról, érdemes-e őket a próbálkozásokkal terhelni.

Jelige: Trixy  2004.dec.11.

Állatpatikákban kapható speciális kutya-anyatej pótló tápszer. Vízzel kell kikeverni az utasítás szerint és azt kell cumisüvegből adni a kiskutyáknak. Ilyen cumiskészleteket is lehet vásárolni. Az anyakutyának pedig próbáljon meg minél több folyadékot adni, sok nedves, lédús ennivalót. A kevés anyatej egyik leggyakoribb oka ugyanis a kevés folyadékfogyasztás. Emellett az is okozhatja, hogy csak két kölyke van, ők ketten ugyanis valószínűleg nem tudják rendesen kiszopni a termelődő tejet (egyszerűen kevesen vannak hozzá), így a pangó tejből a szervezet azt a téves következtetést vonjale, hogy nincs rá szükség. Ezért aztán nem is termeli.

Jelige: szomorú vizsla  2004.dec.11.

Az a baj, hogy a legfontosabb információt nem írta csak meg, nevezetesen, hogy a nyári álterhesség óta volt-e ismt tüzelése a kutyának? Logikusan ugyanis a mostani álvemhességet is meg kellett előznie egy tüzelésnek.
Az álvemhesség okai között két fő dolog szerepel. Az egyik egy atavizmus, aminek a lnyege az, hogy a falkában azok a kutyák is besegítettek a megszületett kölykök felnevelésébe, amelyek nem párosodtak, így nem is szültek. Az ő álterhességük abban segített a falkának, hogy így jóval több kölyköt tudtak felnevelni. A másik ok, hogy a kutya az álterhessg alatt tévhitben van, azt hiszi, ezt elvárják tőle. Ezért javasolt a kényeztetés teljes visszafogása!
A jelen helyzetükben azt semmiképpen nem tartom valószínűnek, hogy az Ön nővérének szülése ebben bármilyen szerepet játszana, hiszen az 1 hete született kisgyerek még éppen haza se ért a kórházból, honnan tudná ezt a kutya szervezete? Azt javaslom, hogy próbálkozzanak most is a korábban már eredményes módszerekkel, de ha nem látnak eredményt, akkor azrt mutassák meg az állatorvosuknak. Egybként pedig nagyon javaslom átgondolni, hogy nem lenne-e célszerűbb ezt a kutyust ivartalaníttatni. Ez lenne ugyanis a probléma tartós megoldása!

Jelige: Sztracsai  2004.dec.10.

Ez is egy olyan eset, amire félig viccesen, ám nagyon komolyan azt szoktam mondani: még szerencse, hogy az állatok nem ismerik a kórélettant és a belgyógyászatot. Tehát nem is tudják, hogy nekik már nem is lenne szabad élniük bizonyos értékekkel! De ez a jó a biológiában. A laboreredmények valóban nem túl jók, a kutya szervezete valószínűleg még mindig tudja ellensúlyozni a kóros folyamatot, ezért nem mutat még betegségre utaló tüneteket. előbb-utóbb azonban vélhetőleg ki fog merülni minden tartaléka, és egyik napról a másikra fog összeomlani. Mást nem nagyon tehetnek, minthogy felkészülnek erre lelkileg.

Jelige: Viselkedés  2004.dec.10.

Valószinűleg semmi gond nincs, a leírt jelenség teljesen normális. A tüzelés több fázisból (szakaszból) áll, ezezk közül csak a peteérés körüli idő az, amikor magához engedi a kanokat. Egyébként jellemző, hogy nem. Onnan is fogja majd tudni, hogy mikor kell nagyon vigyázni a nem kívánt terhesség megelőzésére, hogy egyik pillanatról a másikra meg fogja engedni a kanoknak, hogy azok közeledjenek hozzá.

Jelige: Vanda  2004.dec.10.

A természuetben is előfordul, nem is ritkán, hogy az anyaállat összes kölyke elpusztul. Ha nincsenek kölykök, akik kiszopják a termelődött tejet, akkor a szervezet ezt úgy érzékeli, hogy felesleges a tejtermelés. Ezért azt hamar abba is hagyja. A teendője tehát az, hogy úgy csináljon, mintha mi sem történt volna. Tilos fejni, nyomkodni, masszírozni az emlőit!

Jelige: bumcsili  2004.dec.9.

A vemhesség megszakadásának, másnéven a veztélésnek számtalan oka lehet és van. Ezek között vizsgálatok és objektív adatok hiányában maximum találgatva lehetne válogatni. Annak meg mi értelme lenne? Nem tudok jobb tanácsot adni, mint azt, hogy a következő tüzeléskor , még a fedeztetés előtt érdemes alapos szülészeti vizsgálatot csináltatni nála, a terhesség alatt esetleg többször ellenőriztetni a magzatok fejlődését (ultrahanggal). Ezzel együtt bármi előfordulhat. A yorkik értékét éppen az adja, hogy ezek a kutyák sokkal nehezebben tudnak utódokat produkálni, aminek néha része az ilyen esemény is!

Jelige: Fontos pincsi  2004.dec.9.

Nekem is az a véleményem, hogy a kutyájuk szívbeteg. Azt azonban nem értem és furcsállom, hogy miért nem javasolt a kollégám semmilyen kezelést? Ma már a legtöbb szívbetegség megfeleleő gyógyszerekkel jól kezelhető. Mindenképpen fel kellene keresni vele másik állatorvost, aki megfelelő gyógyszereket tudna adni ill. beállítani.

Jelige: Dina  2004.dec.9.

Azt, hogy kinövi-e, sajnos nem tudom megmondani, de véleményem szerint ennek a jelenségnek nincsenek egészséggi következményei. Oka valószínűleg a fáradtság, ami miatt a szemet rögzítő izomrostok nem egyformán feszesek, ezáltal a szemgolyó elfordul egy kicsit valamelyik irányba. A kutyának egyébként sem a szeme a legfontosabb érzékszerve, ez a látásban biztosan nem fogja zavarni. Főleg, ha reggelre elműlik!

Jelige: Pöttyös  2004.dec.8.

A sok ivás-sok pisilés probléma hátterében számos betegség, illetve állapot állhat. Ezek közül az egyik lehetne a méhgyulladás, de ez most már kizárható, hiszen éppen emiatt vették ki a méhét. Lehetne a cukorbetegség is (ezügyben azért én megnézetném azt a vércukor értéket még egy másik helyen). És lehet még egyéb más is, leginkább az idült vesebetegségek során figyelhető meg. Alapos belgyógyászati kivizsgálással valószínűleg meg lehet találni az okát.

Jelige: Dínó  2004.dec.8.

Sajnos miután nem tudjuk pontosan, hogy konkrétan éppen melyik vírusfertőzésről van szó, nehéz megmondani, mennyi idő múlva lehet számítani a fekélyek begyógyulására! De általában elég gyorsan szoktak javulni.
Ha beigazolódik a FeLV vagy a FIV fertőzés, az nem jelenti azt, hogy akkor most vége! Sokáig elédegélhet még, úgy, hogy közben akár teljesen egészségesnek is látszik majd, mindössze jobban kell óvni őt. Ajánlom szíves figyelmébe a honlapom AKTUÁLIS rovatában éppen most ajánlott könyvet, ha megveszi és elolvassa a cicákról szóló részt, nagyon sok hasznosat talál majd benne!

Jelige: szalagok  2004.dec.7.

Az az igazság, hogy ez egy olyan jellegű szakkérdés, amiben nem tartom magam szakértőnek. Ilyen betegeimet én mindig orthopédiában jártas kollégáimhoz irányítom, ill. küldöm. Hasonló esetekben nem emlékszem, hogy erre ezt a kifejezést használták volna, hogy "gyengék" a szalagjai. Bár ettől még lehet ez is. Azt tudnám javasolni, hogy érdemes lenne megmutatni őt egy olyan állatorvosnak, aki ebben a kérdésben gyakorlott, ill. tapsztalt.

Jelige: Dínó  2004.dec.7.

Az a legnagyobb "baj", hogy az adatlap szerint a macskája oltatlan, tehát elvileg valóban bármikor, bármit elkaphat a veszélyes macskabetegségek közül. Több olyan vírusfertőzés is ismert, amelyek a szájban fekélyeket idézhetnek elő (ennek egyenes következménye a nyálzás), így ez alapján sem lehet biztosat mondani. A kollégám minden bizonnyal arra gondolt, hogy akár macskaleukózis vírussal (FeLV) vagy ún. macska AIDS-el (FIV) is fertőződhetett, ezeknek (különösen a leukózisnak) valóban lehet később ilyen következménye. Ezek a betegségek vérből szűrhetők, ill. megállapítható a fertőzöttség, de ehhez kell most várni legalább 2 hónapot.

Jelige: Tapimamikutyusom  2004.dec.6.

Az a gyanúm, hogy ez a fehérjeallergia diagnózis nem igazán stimmel, valószínűleg más ok állhat a háttérben. Jó lenne egy másik állatorvossal (akár többel is) megvizsgáltatni, hogy mielőbb kiderüljön a valós ok. Akkor lehetne rajta igazán segíteni!

Jelige: SEGÍTSÉG!  2004.dec.6.

A leukózisról könyveket írta, nehéz lenne még a legfontosabb tudnivaókat is pár mondatba összesűríteni. A betegség lényegében a vér daganatos elváltozását jelenti. Többféle formája ismeretes, nagyon nem mindegy, hogy melyik van neki. Általában fájdalommal nem jár. Kezelése is nagyon sokféle lehet, főleg gyógyszeres. Azt javaslom, hogy a betegségről részletesen beszélgessen a kezelő állatorvossal. Ő majd megmondja, hogy hol és hogyan lehetne tovább pontosítani a diagnózist, milyen kezelés jöhet szóba.

Jelige: tacsi  2004.dec.6.

Sajnos nem tudok igazán konkrétumokat mondani. Az a véleményem, hogy lehet összefüggés a korábbi baleset és a mostani jelenségek között, de hogy az mi, azt nem tudnám megmondani. Csak úgy, mint a mostani görcsök pontos okát sem. Valószínű, hogy ilyenkor valamilyen zűrzavar keletkezik az agyában, egyes funkciók megzavarodnak. Lehet, hogy ebből akár epilepszia is lehet egyszer később!

Jelige: most kaptam  2004.dec.6.

A véres váladék valószínűleg a tüzelés jele! Ennél többet látatlanban nem lehet mondani! Ha a fiúkutyák feltűnően érdeklődnek utána, akkor ez biztosan tüzelés lehet!

Jelige: Suzy  2004.dec.5.

Miután az adatlap szerint Budapesten laknak, azt javaslom, hogy ezzel a problémával keressék meg (fel) a SZIE Állatorvosi Karának szülészeti szakrendelését, ahol minden bizonnyal kellően szakszerű segítséget kapnak. (Legelőször is egy ultrahangos vizsgálattal tisztázni kellene, hogy valóban terhes-e -ezt kb. 3 hetesen már el lehet bírálni- , mert ettől függően kell kinyomozni a sok vízivás okait!)

Jelige: orsyrexi  2004.dec.5.

A mikrochip legfontosabb szerepe az állat tökéletes azonosíthatósága. Ezért szerintem mindenképpen érdemes beteteni. Használatának számos olyan haszna és előnye van, ill.lehet, amelyekre ma még legtöbbször nem is gondolunk. Később azonban fontos lehet (pl. külföldi utazás esetén az útlevélhez), vagy ha netán elveszne, így könnyebben visszakerülhet a gazdájához. És könnyenlehetséges, hogy 2-3 év múlva amúgy is kötelezővé teszik minden kutya számára!

Jelige: Leila  2004.dec.4.

3 kérdésére íme 3 válasz (az Ön által írt sorrendben):
1. Sajnos nem, ráadásul a kanok orra igen érzékeny erre az illatra, úgyhogy akkor is megérzik, ha azt el akarnánk fedni valamivel.
2. A feltételezett terhesség kb. 3. hetétől ultrahangos vizsgálattal lehet megmondani, hogy terhes lett-e vagy sem.
3. Ha ivartalanítatják, akkor már nem fog tüzelni (kivéve azt a néha előforduló esetet, amikor a műtét rosszul sikerül és néhány petefészek sejt bennemarad a kutya hasüregében, amelyek később aktivizálódhatnak, és akkor újra tüzelhet - bár ekkor már nem lehet terhes). Ha a műtétet már eltervezték, illetve eldöntötték, akkor ha most abbahagyja a tüzelést, rögtön sort kerítenek az operációra, az esetleges terhességet is meg lehet oldani "egy kalap alatt", mert ki lehet venni a terhes méhét is.

Jelige: Mano  2004.dec.4.

Ha beleolvas egy kicsit ennek az Orvos válaszol rovatnak a korábbi tanácsaiba, ill. válaszaiba, több olyat is talál, amiben a menhelyekről elhozott kutyákkal kapcsolatos dolgokat talál. Korábban többször megírtam már, és most is csak azt tudom megismételni, hogy a betegségek szempontjából az egyik legkockázatosabb "beszerzési forrás" egy menhely! Sajnos főleg kölyökkutyák esetében gyakori, hogy megfertőződnek valamelyik fertőző kórokozóval. Az Önök esetében is szóba jöhet töb is, leginkább a szopornyica az, ami gyanús! A mostani állapota szerint minden bizonnyal nincs még túl a betegségen, valószínűleg még zajlik benne. Arra a kérdésre, hogy milyeneke a gyógyulási esélyek, nehéz bármit is mondani, valóban minden lehetséges!

Jelige: Walter  2004.dec.3.

Azzal kezdeném, hogy a leírtak alapján nekem is az a véleményem, hogy a kutyája feltehetőleg allergiás valamire! A kérdés csak az, hogy mire? Ennek megállapítása azonban nem egyszerű feladat, sok kutya esetében soha nem is derül ki! Sok gazdi és néha állatorvos kolléga is ott követi el a hibát, hogy az allergiás kérdést leegyszerűsítik 2-3 féle lehetőségre,és nem gondolnak arra, hogy allergiás bőrtüneteket rengeteg féle anyag kiválthat. Ha nem azt az egyet sikerül kiküszöbölni a próbálkozásokkal, akkor érthetően nem is fog történni semmi más! Így lehet ez az Ön kutyájával is.
A kérdést nem lehet leegyszerűsíteni arra, hogy esetleg az ennivalóban van a gond, vagy a bűzmirigyekkel, vagy mással. Rengeteg állat allergiavizsgálati eredménye mutatja, hogy sok kutya egészen furcs dolgokra is allergiás lehet, és sokszor párhuzamosan több dologra is! A leggyakoribb példa, amivel ezt illusztrálni szokta a következő: gondolta volna, hogy sok kutya a saját gazdájára allergiás? Pontosabban a gazdi bőréről leváló hámsejtekre, amelyek az állandó kontaktus miatt szinte kivédhetetlenül kerülnek kapcsolatba a kutyával! Ilyenkor a megoldás az lenne, hogy a gazdit kellene lecserélni, ami nem megoldás, ugye? Sok kutya esetében nem sikerül kideríteni az okokat. Ilyen esetekben megfelelő tüneti kezeléssel kell a tüneteket elnyomni, ill. szinten tartani. Ez sok esetben sajnos azt jelenti, hogy az állatnak szinte folyamatosan gyógyszereket kell kapnia. Miután más megoldás nincs, ezt tudomásul kell venni! Azt javaslom, hogy bízzon a kolléga kezelésében, szerintem mások sem tudnak ebben csodát tenni!

Jelige: Punyó  2004.dec.3.

Kérdésére nagyon nehéz jó választ adni, ugyanis a válasz rengeteg apróságtól függ. Olyanoktól, amelyek nagyon nem mindegy hogyan vannak az adott esetben! A legfontosabb kérdés az, hogy nem mindegy milyen tipusú vesebetegsége van és mennyire súlyosfokú? További kérdés, hogy csak vesebetegsége van, vagy esetleg már vannak veseelégtelenségre utaló jelek is. Nagyon fontos a laboratóriumi paraméterek állapota. Szóval nem egyszerű!
Házilag diétás étrendet összeállítani pedig egyébként sem egyszerű feladat. Az állateledeleket gyártó cégeknél állatorvosok és egyéb szakemberek százai éveken át számolgatják, hogy valamelyik diétás eleségükben egy-egy anyagból mennyi legyen, és miért pont annyi! Tessék most ezt lefordítani egy egyszerű konyhai ennivalókészítésre! Ugye, nem is olyan egyszerű!
Minden esetre nagyon nagy általánosságban azt szoktuk javasolni, hogy csökkenteni kell a hús és húsjellegű fehérjék bevitelét (nem szabad teljesen megszüntetni!). Ez magyarra lefordítva azt jelenti, hogy húsfélék helyett minden mást kell megpróbálni adni, főleg zöldségféléket, gyümölcsöket, túrót, sajtot.

Jelige: Stüszi  2004.dec.2.

Sajnos ennyi információ alalján szinte semmit nem tudok mondani. El kellene vinni egy állatorvoshoz és alaposan megnézetni a szőrzetét, bőrét!

 1 ---- 317 - 318 - 319 - 320 - 321 - 322 - 323 - 324 - 325 - 326 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat