Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Niki  2004.dec.25.

Lehet megfázás is, de lehet más légúti hurutos, gyulladásos betegség is. Miután fiatal állatról van szó, akár komoly betegség (pl. szopornyica) első jele is lehet. Ezt eldönteni így a messzi távolból nem lehet. Vizsgáltassa meg az állatot az ünnepek után, akkor majd eldől, melyik verzió lehet igaz!

Jelige: bolhák  2004.dec.24.

Bolhairtó sok és sokféle van, sajnos a legtöbb, különösen azok, amit Ön eddig használt nem túl hatásosak. Olyat vegyen (ha lehet állatorvostól vagy állatpatikából), amelyiknek tartós hatása van. Ilyen például a FRONTLINE nevű szer, kapható spray formában és ún. rácsepegtetős oldatban is. A kezelés után az állatban levő bolhákat 6 órán belül elpusztítja, utána kb. 1 hónapig véd az újabb bolháktól. Sajnos a környezetben levő bolhák és bolhapeték teljes eltűnése hosszabb időt vesz igénybe, ajánlom a gyakori alpos porszívózást (nagyon hatékony tud lenni!) és a környezetet befújhatja pl. a Biokill-el, de 2-3 naponta ismételni kell!
Az állatbolhától Önnek nem kell félnie!

Jelige: perdita  2004.dec.22.

Csak egyetlen tanácsot tudok adni: minél előbb el kell vinni a kutyát egy olyan állatorvoshoz, aki alaposan meg- illetve kivizsgálja. Még mielőtt késő lesz!

Jelige: Rexi  2004.dec.22.

Az a tény, hogy az ürítés közben vinnyog, azt jelzi, hogy mégis fáj neki valami az ürítés közben. Ha ennek oka kívülről nem látható, mindenképpen alapos végbélvizsgálatra lenne szükség (kivülről és belülrőlis). Ehhez mindenképpen célszerű állatorvoshoz vinni!

Jelige: csonti  2004.dec.22.

Kétségtelen tény, hogy ebben a kérdésben még az állatorvosok is vitatkoznak néha egymással. Én magam azon az állásponton vagyok, hogy már 8-10 hetes kortól nyugodtan lehet edni csontot, főleg az ilyen puhább, könnnyen emészthető formában (csirkenyak). Persze eleinte össze kell törni, mintha az anyja rágná meg helyette, de kell adni. Én is ezt tartom a legjobb csonterősítőnek!

Jelige: Pici  2004.dec.21.

Én is nagyon örülök, hogy sikerült rábírni az evésre!

Jelige: kálcium hiány?  2004.dec.21.

Nem hiszem, hogy a mai táplálási viszonyok között ennek a jelenségnek valami hiánybetegség lenne az oka. Sokkal inkább valami miatt jó íze lehet a falnak (mésznek), ami miatt rászoktak. Esetleg meg lehet próbálkozni macska Béres cseppet keverni az ételükbe. Állatpatikákban kapható.

Jelige: Borka 2  2004.dec.21.

Miután nagyon fiatal kutyáról van szó, egyébként is felvetődik a fejlődési rendellenesség gyanúja, amit csak erősít, hogy a testvéreinél is mutatkoznak a tünetek. Amit a neten olvasott, az az idősebb (öreg) kutyák idült szívbetegésgében alakul ki, ilyen fiatal állatoknál ez még nem forduhat elő. Már a korábbi válaszomban is javasoltam, hogy ALAPOS KLINIKAI VIZSGÁLATRA lenne szükség, nem elegendő csaka szokásos meghallgatják, megnézik, megtapogatják vizsgálta. Mindenképpen kell szakszerű röntgen, lemérni szinte milliméterre a légcső szélességét, kiszámítva az arányokat. Ha az eddig felkeresett állatorvosonál ezt nem tudják elérni, javaslom keressék fel az egyetemi klinikát, ott biztosan segítenek majd. Persze mindenképpen el kell mondani az eddigi vizsgálatok, kezelések eredménytelenségét is, és kifejezetten ragaszkodni (kérni) kell a speciális vizsgálatok elvégzését!

Jelige: Kisbubu  2004.dec.21.

A "fostos" azt jelenti, hogy állandóan hasmenése van, amitől a szőre legtöbbször össze van kenődva a hasmenés nyomaival. Hasmenése számtalan ok miatt lehet egy kiskutyának, ezek legtöbbje étrendi eredetű (pl. tej, zsíros ennivaló). Mindenképpen állatorvosi segítségre van szükség a kezeléséhez.

Jelige: Maci  2004.dec.20.

A gyanú, hogy ez esetleg ún. tacskóbetegség (porckorongsérv)valóban fennáll. Az, hogy a kolléga nem röntgenezte meg, egyáltalán nem baj, ugyanist ezt a betegséget egy "sima" röntgennel nem lehet megállapítani, csak ún. gerincfestéses eljárással, de az veszélyes és bonyolult, csak akkor érdemes megpróbálni, ha már valóban teljes bénulásos tünetek vannak. A legtöbb ilyen tüneteket mutató kutya a betegség kezdetén 1-2 injekcióval és megfelelő tabletták szedésével nagyon jól kezelhető ésmeg is gyógyul. Bízzon a kollégámban!

Jelige: Pici  2004.dec.20.

Az sajnos 100%-ig nem kizárt, hogy a filctollból lenyelt valamennyit, de ezek olyan apró darabok lehetnek, hogy az legtöbbször gond nélkül átmegy a bélcsatornán. Az emberi székletet sajnos a kutyák rettentő előszeretettel fogyasztják el, de ebből szintén nagyon ritkán keletkezik bármi baj. A véleményem szerint tehát a folyamatos nyüsszögésnek más oka lehet, a kérdés csak az, hogy mi. Ez lehet sokminden, és nem biztos, hogy fájdalom! Nem szerelmes esetleg valami közelben levő tüzelő szukába? Vagy nem történt a családban valami változás a napokban (valaki elutazott például)? Minden esetre érdemes figyelni minden produkcióját, ha valami furcsát észlelnek, azért egy állatorvosi vizsgálat sem árt majd meg!

Jelige: féltem őt!  2004.dec.19.

Sajnos egy ilyen pici (fiatal) kiskutya felnevelése nem egyszerű feladat, bár nem is lehetetlen. A szoptatásához mindenképpen kutyák számára készült anyatejpótlóból kell készíteni "tejet". Ezut állatpatikákban, állatorvosoknál lehet beszerezni, többféle is van, mindegyik jó, vegyen ilyet! Ugyancsak lehet kapni ehhez való speciális cumiskészleteket is. Végül is 1-2 hét múlva már ehetne szilárd ennivalókat is, érdemes szépen lassan elkezdeni adni neki szétnyomkodott húst, májkrémet, beáztatott junior kutyatápot. Eleinte csak nagyon keveset, majd egyre többet. Egyéb kiegészítőkre azonban nem nagyon van szükség. Figyelni kell, hogy tud-e rendesen üríteni, nedves vattával lehet masszírozni a végbele környékét a megfelelő inger iváltásához. Más különösebb teendő nincs. Etetni naponta 4-5-ször kellene, de soha nem egye magát degeszre! És azért kellene keresni egy állatorvost ott a városban, mert például féreghajtás is jó lenne, ahhoz viszont kell gyógyszer is.

Jelige: Borka  2004.dec.19.

Bizony lehet más oka is ennek a pansznak, főleg így, hogy közben már történt gyógykezelési próbálkozás, de az eredménytelen volt. Ráadásul ennyire fiatal kutyában még akár veleszületett okok, vagy fejlődési rendellenességek is szóba jöhetnek (pl. légcsőszűkület vagy légcsőösszeesés). Sajnos nem írta meg, hogy milyen fajtájú ez a kutyus (bizonyos fajtákban ezek például elég gyakran előfordulnak). Mindenképpen csak azt tudom javasolni, hogy mutassák meg másik állatorvosnak is, kérjenek nagyon alapos vizsgálatot, beleértve a röntgent is!

Jelige: Rony  2004.dec.18.

Sajnos nagyon szűkszavű volt a probléma leírása. Ebből én csak annyit tudok gyanítani, hogy feltehetőleg megfázott. Ha volt állatorvosnál és javul is a kezelésre, akkor türelem kell csak, pár nap múlva remélhetőleg meggyógyul majd.

Jelige: smps  2004.dec.17.

Nekem az a véleményem, hogy ez a rejtélyesnek tűnő téli szőrhullás a pajzsmirigy betegségével, ill. a cushing betegséggel áll összefüggésben. A fény hiánya ebben az értelemben valóban befolyásolja ezt, nyáron a napfényben egészen másként működik a homonális rendszer, mint ilyenkor télen. A kutyaházba betett mesterséges fény ezen nem fog segíteni. Sajnos attól félek, hogy igazi megoldást erre a problémára nem lehet találni, ha ez már évek óta így zajlik, számítani lehet rá, hogy a jövőben is így lesz! Lehet próbálkozni többféle ásványi anyag pótlásával (adhat neki: Minera kutya cseppeket, élesztőt -naponta egy feketebors nagyságú darabot-), ezek talán hoznak is minimális javulást, de teljesen megoldani nem fogják a problémát. Etetés ügyében nem hülyeség ahal, abban ugyanis sok olyan anyag van, ami jót tehet neki, de én nem az olajoshalat javasolnám, hanem mondjuk a tonhalat főzve, vagy sütve. Vagy etethet vele olyan speciális kutyaeleséget, ami a bőrbetegségere jó (több márkában is van ilyen).

Jelige: Rexi  2004.dec.17.

Sajnos nagyon kevés az információ ahhoz, hogy pontos véleményt tudjak mondani, de az a gyanúm, talán megbénult a hátsó testfele ennek a kutyusnak? Ez nem ritka baja az öregedő német juhászoknak. Mindenképpen meg kell mutatni mielőbb egy állatorvosnak! Addig is Algopyrin tablettát lehetne adni neki, 3x1-et. De minél előbb lássa orvos!

Jelige: teki  2004.dec.16.

Sajnos legfeljebb tippjeim lehetnének, konkrétumot nem nagyon tudok mondani.

Jelige: ernyő  2004.dec.16.

Csak azt tudom mondani, hogy mindenképpen mutassa meg állatorvosnak. A puha , hullámzó duzzanatban valószínűleg folyadék van, ez lehet genny, vér, savó, szövetváladék. Ezt eldönteni csak úgynevezett próbaszúrással lehet eldönteni. ha kiderül mi van benne, azután lehet megmondani, hogy mit lehet vele csinálni.

Jelige: Réka  2004.dec.16.

Alapvetően azt kell eldönteni (a meglévő produkciók mellett), hogy a kutya betegnek látszik-e vagy sem? Ha a hányás, hasmenés ellenére élénk a viselkedése, ráadásul hajlandó enni is, akkor legtöbbször nem kell aggódni. Szerintem egyébként mindkét tünet azért volt, mert szétrágja a dologkat és valószínűleg le is nyel(t) belőle valamit.
A fején lévő kis puklik miatt viszont ne ártana mondjuk a következő oltásnál alaposan megnézetni az állatorvossal, vizslákban elég gyakori a szőrtüszőatka betegség, ez akár ennek is lehet a jele!
A talpánál jelentkező keményedést is jobb inkább megnézetni, lehet, hogy azzal nincs semmi baj, de ezt jobb a szakemberre bízni.

Jelige: szőroldó  2004.dec.15.

A leírt probléma elég gyakori, sajnos sok macska küszködik hasonló gondokkal. Önmagában az a tény, hogy a lenyelt szőrt időnként kiöklendezi, ez nem tekinthető betegségnek. Szőroldó pasztából többféle is létezik, érdemes kipróbálni esetleg másikat is. És esetleg utána kellene nézetni állatorvossal annak, vajon mitől nyalja magát mostanában ennyire erőteljesen (nincs-e pl. eltömődve a végbélmirigyek kivezető nyílása -- ez gyakori oka a kényszerű mosakodásnak)

Jelige: Dormi  2004.dec.14.

Sok jóval sajnos nem tudom kecsegtetni! Ha egy ilyen fiatal cica már leukéiás, az semmi, de semmi jóval nem kecsegetet. Mindenkörülményt figyelembe véve nem roszz gondolat még az elaltatásán elmélkedni sem. A kezelése körülményes, sok munkát és időt igényel, és főleg komolyabb anyagi ráfordításokat igényelne. És túl hosszú élete egyébként sem lesz, ez szinte majdnem biztosan megjósolható! De dönteni Önöknek kell!

Jelige: Zserbo  2004.dec.14.

Ilyen tipusú sántitást sokminden okozhat. Ezek megfelelő diagnosztizálása nagyon alapos és aprólékos vizsgálkatokat igényel. Mindenképpen szükséges a lábak röntgenvizsgálata, esetleg laborvizsgálat is kellhet és egy szakértő ortopédiában jártas sállatorvos vizsgálata sem ártana meg. Nem tudok jobbat javasolni, mint azt, hogy keressék meg ennek a lehetőségét (kivéve ha 1-2 napon belül egycsapásra elmúlik a panasz).

Jelige: Zeusz  2004.dec.13.

Miután a szükséges oltások miatt amúgy is rendszeresen kell látogatni az állatorvosi rendelőt, célszerű minden alkalommal leellenőriztetni a sérvének az állapotá, majd később, ha már az összes oltást megkapta, meg kell operáltatni. nem nagy műtét, könnyen és gyorsan kivitelezhető, meg kell beszélni az állatorvossal, hogy mikor csinálja meg!

Jelige: remény?  2004.dec.13.

A kérdésben felvetett lehetőség valóban létezik, és meg is oldható, de csak akkor, ha egyrészt van mit levinni a herezacskóba, másrészt ha a herét rögzítő szalagok és "kötelek" (erek) hosszúsága ezt lehetővé teszik. De miután a rejtettheréjűség legtöbbször éppen azért jön létre, mert ezek nem elég hosszúak, egyszerűen nem ér le odáig! Másik kérdés, hogy a félúton elakadt herék legtöbbször elsorvadnak, ezért működésképtelenek. Szóval bár elméletileg lehetséges lenne az ilyen helyreállító műtét, objektíven mégsem oldható meg.

Jelige: girhes gonzales  2004.dec.12.

Ha csak az baj, hogy a cica vékony, emiatt nem kell nagyon aggódnia! Vannak macskák, akik nem híznak el, ez amolyan alkati sajátosság. Ha tartja a súlyát, tehát nem lesz még soványabb, akkor ez nem probléma, sőt inkább jó. A legtöbb macska amúgy is hízik, aztán csak mindig fogyókúráztatni kell.

 1 ---- 316 - 317 - 318 - 319 - 320 - 321 - 322 - 323 - 324 - 325 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat