Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Kérem, segítsen!  2005.febr.16.

A problémájukat leginkább az idő fogja megoldani. Sajnos a két cica összeszokását siettetni nem nagyon lehet, erre minden esetben az adott konkrét szituáció alapján eltérő időben kerül sor. És sajnos még az is meglehet, hogy évek múltán sem alakul ki kellő barátság a két állat között. Így a régebbi cicájuk időnkénti morgásának nehéz elejét venni, sok törődésre és szeretetre van szükség.

Jelige: Pluto  2005.febr.16.

A részletek ismeretének hiánya miatt a kérdéseire nehéz válaszolni. a daganatos betegségek kimenetele sajnos legtöbbször nem rózsás, és előbb-utóbb az állat halálához vezetnek.Sok függ attól, hogy a folyamat milyen ütemben terjed? A hólyag feletti daganatnál szóba jöhetne a műtéti eltávolítás, de a májzsugorodás miatt nagyon kockázatos az altatása. Így nem biztos, hogy operálható! A kezelő állatorvossal kell megbeszélnie, hogy milyen kondicionáló kezeléseket javasolna az adott helyzetben!

Jelige: Samu  2005.febr.16.

Azt javaslom, hogy ezeket a kérdéseket a kutyát vizsgáló, illetve esetleg megoperáló állatorvosnak tegyék majd fel, ő minden bizonnyal sokkal több ismeret birtokában tud erről nyilatkozni. Általánosságban azt tudom mondani, hogy egy ilyen beavatkozáshoz el kell altatni az állatot. Maga a műtét nem túl komoly, ill. nem "nagy" dolog. Arra akérdésre viszont nem lehet válaszolni, hogy az elváltozás vajon rákos jelelgű-e, mert ezt csak a kimetszés utáni szövettani vizsgálattal lehet csak megmondani!

Jelige: Rony  2005.febr.16.

A leírt tünetek, ill. jelenségek alapján csak azt tudom mondani, hogy a kutya nagyon alapos kivizsgálásra szorulna, elsősorban parazitológiai szempontból, de az emésztőszerveit illetően is. És ebben nem a kezelés a lényeg, hanem a vizsgálatok!

Jelige: Nagyon sürgős  2005.febr.16.

Az internetes tanácsadással sok kérdésre lehet választ adni, de egy konkrét betegről vizsgálat nélkül nem lehet megmondani, hogy vajon milyen betegsége van. Emiatt ezt most én sem tudom megtenni. Mindenképpen komoly bajai lehetnek, ha a leírt jelenségeket tapasztalja, ezért jó lenne mielőbb (a jeligéje szerint nagyon sürgősen) állatorvoshoz vinni és megvizsgáltatni!

Jelige: Problémás körömvágás  2005.febr.15.

A problémájukta nagyon megértem, de sajnos attól tartok, hogy ebben hathatós megoldást javasolni sem én, sem más kolléga nem nagyon fog tudni! A gyógyszeres nyugtatás rendkívül bizonytalan. A köznapi, főleg emberi nyugtatók szinte semmit nem hatnak a kutyában, ill. a hatásuk teljesen kiszámíthatatlan. Ezért nem is tanácsoljuk (én sem) a használatukat. Van olyan speciálisan állatgyógyszer (a neve SEDALIN), ami elvileg éppen ilyen jellegű problémákra van kitalálva, de sajnos ezzel is nagyon vegyesek a tapasztalatok. Kipróbálni minden esetre lehet, de legalább 2-3 főpróbát kellene tartani, különböző adagokkal, és alaposan megfigyelni, hogy mikor, milyenek a reakciói? De könnyen lehet, hogy a gyógyszer még jobban ijedőssé teszi majd, és esetleg rosszul sül el a próba!
Leginkább azt tudnám ajánlani, hogy ha nem muszály, akkor ne akarják gyakorta vágni a körmeit, inkább koptatni kellene több mozgással. Ha pedig már nagyon nagyok lennének, inkább injekciós altatást, bódítást javasolnék, és akkor teljes nyugalomban lehetne "szervizelni" akutyát, akár a fogkőeltávolítással kombinálva.

Jelige: hasi seb  2005.febr.15.

A jeligében megfogalmazott jelenséget a levele alpján én úgy módosítanám, hogy bőrsebek, hámsérülések vannak a kutya bőrén. Tudnia kell, hogy ezeken a területeken a legvékonyabb és legérzékenyebb a bőr az egész testen. Ráadásul itt szőrzet sem védi, így közvetlenül ki van téve a környezeti hatásoknak. Én is egyetértek azzal a véleménnyel, hogy ezek ereendőleg baktériumok miatt alakulnak ki, bár kétségtelen tény az is, hogy utána az ott lévő bőrgombák is el tudnak szaporodni. A jelenség nem tartozik a "tragikus" kategóriába, bár sok esetben tényleg aggasztóan csúnya tud lenni. Egyik-másik sbecskénél a gennyes pattanásra emlékeztető sárga váladék is kialakulhat. (A jelenség egyébként sok tekintetben hasonlatos arra, amit az embereknél is tapasztalani lehet, ha valakinek érzékeny a bőre.) A fő teendő az, hogy a bőrt igyekezzenek mindig tisztán és szárazon tartani, főleg ezeken a helyeken. A kenegetés nem árt meg, néha talán még használ is, bár ha súlyosabb a kialakuló elváltozás, néha szükség lehet komolyabb (antibiotikumos) kezelésre is.

Jelige: idegesség  2005.febr.15.

Szerintem ez nem betegség, hanem egy teljesen természetes állapot, ill. viselkedési forma. Amit észlelnek, az tulajdonképpen nem más, mint a felfokozott izgalom jele, bizonyos ingerekre. Úgy is mondhatnánk, hogy valamire, valamitől "felizgul", és koncentrál. Ilyenkor gyakori, hogy amolyan vadászösztöntől vezérelve ráugrik a gazdáinak a lábára, esetleg játékokra, vagy elkezd rohangálni a lakásban. Ennek megszüntetése csak azzal lehetséges, ha sokkal több időt szánnak a cicára, megpróbálják többet szüórakoztatni, lekötni a felesleges energiáit. (Esetleg segíthet egy másik cica beszerzése, akivel majd elhancúrozhatják az időt.)

Jelige: Manóka  2005.febr.15.

A leírtak alapján a cicájuknak már most van egy enyhe fokú veseelégtelensége. sajnos a veséiben kimutatott ciszták sem adnak okot a túlzott optimizmusra. A vesebetegek házi kosztjának legfontosabb alapelve, hogy minél kevesebb húst, vagy húsjellegű ennivalót kapjon, helyette minden mást, ami nem hús, lehet erőltetni. Főleg bizonyos főzelékfélék ajánlatosak, például a nagyobb csecsemőknek készült zöldséges (főzelékes) bébiételek próbálhatók ki. Az állapotát időnként vérvizsgálattal ellenőriztetni kell, hogy időben észlelni lehssen, ha romlana a helyzet!

Jelige: harapás  2005.febr.14.

Ilyen esetekben a köveztkező a teendő:
Értesíteni kell a lakóhely szerint illetékes hatósági állatorvost, aki majd elrendeli a kutya hatósági állatorvosi megfigyelését. A megfigyelési idő letelte után igazolást állít ki annak az eredményéről, értesíti az illetékes ANTSZ-t és ők ennek eredményétől függően intézkedmek az Ön veszettség elleni védőoltásáról. Miután talált állatról van szó, amelynek a pontos előélete nem ismert, így ez az eljárás még inkább szükséges. Más tennivalója nincsen. Önnek nem érdemes azon gondolkoznia, hogy miről fogja felismerni a betegséget, mert akkor már késő lesz!

Jelige: hab  2005.febr.14.

A sárga habos hányás sok mindennek lehet a jele, vagy következménye. leggyakrabban vagy torokgyulladás miatt van, vagy kicsit sok a sava. Ennek eldöntése nem egyszerű feladat. Ha nem javul, illetve többször ismétlődik, mindenképpen jó lenne állatorvosnak megmutatni!

Jelige: Bandika  2005.febr.13.

Abból, hogy az egyik vese tapintással nagyobbnak volt érezhető, semmiféle következtetést nem lehet levonni. Sem funkcionálisan, sem anatómiailag. A két vese egyébként sem teljesen egyforma. Ráadásul tapintással pontos méreteket amúgy sem lehet megállaoítani. Ez jelenlegi ismereteik szerint csak speciális röntgennel, vagy ultrahang vizsgálattal lenne lehetséges és objektív.
Szerintem nncs semmi teendőjük. Azt igyon, amit szeretne, ill. amit szívesebben megiszik!

Jelige: cirmos kandúr  2005.febr.12.

sajnos ezt megjósolni nem nagyon lehet, ha a probléma megismétlődik és tényleg nem tud vizeletet üríteni, akkor azt hiszem jobban teszi, ha még vasárnap elviszi valamelyik nyitva tartó ügyeletre!

Jelige: Turpi  2005.febr.12.

Nagyon szűkszavú a leírás, ebből mindössze annyit tudnék gyanúként mondani, hogy feltehetőleg lázas. De hogy ez mitől an, ahhoz alaposan meg kellene vizsgálni. Vigyék el mielőbb állatorvoshoz!

Jelige: Milka  2005.febr.11.

Őszintén megmondom, nem tudom, hogy a mikulásvirág okoz-e bajt, vagy sem, illetve ha igen, akkor mit?
És azért az sem mindegy, hogy hogyan véres az a széklet? Ha megismétlődik, vagy a cica állapota is arra utalna, hogy beteg, akkor vigyék el állatorvoshoz!

Jelige: beagle1  2005.febr.11.

A felsorolt oltások között valóban nincs kombinált oltás. Azt én nem tudom megmondani, hogy miért maradt ki, legtöbbször úgymond kettőn áll a vásár, a tulajdonos és az állatorvos közös megbeszélése alapján dől el, hogy mi ellen kapjon oltást egy adott évben. Most már mindegy, a vemhesség félidejében már nem lehet oltani. Ha korábban minden évben oltva volt, azért talán van annyi védettsége, hogy ezekkel a betegségekkel szemben is át tud majd adni ellenanyagokat a kölyköknek az ún. föcstejjel.
A vemhesség legbiztosabb ellenőrzési módja az ultrahangos vizsgálat.

Jelige: Aska  2005.febr.11.

Egyelőre sehogy! Még túl fiatal hozzá. A kutyák ebben a korban akkor és ott végzik a dolgukat, ahol éppen vannak. Néha egyes egyedeknél megfigyelhető némi rendszeresség, vagy egyes helyek gyakoribb használata, de ebből nem következik semmi!

Jelige: Daisy  2005.febr.11.

Úgynevezett CITES igazolás kizárólag a védett állatfajok szállításához szükséges, a kutya nem tartozik ebbe a körbe, valószínűleg félreértett valamit az információkban.
Horvátországba ún. hatósági állatorvosi igazolás szükséges, 3-4 nappal az utazás előtt kell kiváltani a lakóhely szerint illetékes hatósági állatorvosi hivatalban. (A kutya kezelő állatorvosa majd felvilágosítja Önt, hol találja meg!).
Egyes információk szerint Horvátország elfogadja az érvényes EU-s állatútlevelet is, bár az eredendően oda nem érvényes!

Jelige: Panni  2005.febr.11.

A leírt laborleletek közepes mértékű urémiára (veseelégtelenségre) utalnak. A részletek ismerete nélkül azonban nem tudok semmit mondani arról, hogy milyenek a javulás esélyei! A kutya kora még nem túl magas, kérdéses, hogy milyen elváltozás miatt van a veseelégtelensége? Ettől is sok inden függ! Javaslatom az, hogy ha ez eddig még nem történt meg, akkor érdemes elvinni és megmutatni egy "komolyabb" klinikán, ahol lehetőség van a nagyon alapos kivizsgálására.

Jelige: Alaor  2005.febr.11.

Az ivari viselkedés és szokások kialakulása után elvégzett ivartalanítás esetén bizony előfordulhat, hogy ezek a jelenségek nem szűnnek meg teljesen. Ezt azonban előre megjósolni (biztosan) nem lehet, majd a műtét után kiderül, hogy így lesz-e vagy sem?

Jelige: Nyuszmusz  2005.febr.10.

Valóban nem biztos, hogy bármi baj lenne a cicájukkal, könnyen lehetséges, hogy csak alkati kérdésről van szó. Mindig vannak olyan egyedek, amelyek nem érik el a fajtájukra jellemző méreteket. De ez így van az embereknél is! Ráadásul sok macska egy idő után rendkívül válogatós lesz, és kizárólag egyetlen ennivalót hajlandó elfogyasztani. Ilyenkor nem nagyon lehet mit tenni. Amiket kipróbált, abból én a Béres-cseppet szoktam ajánlani, ezt azért folytatnám, ha meg tudja vele eteteni, mert azért ebben van fantázia. És még egyetelen dolgot tudok javasolni: naponta egy fekete-bors nagyságú darabban friss élesztőt adhat neki 1- másfél hónapon át. De végül is, lehet, hogy nem nagyon fog ezektől lényegesen többet enni!

Jelige: RONI  2005.febr.10.

Az orrvérzést sok minden okozhatja. Leginkább idegen testek (pl. toklász), vagy daganatos jellegű elváltozások. Sajnos a megfelelő diagnózis felkállítása nem könnyű, mert az orrba belenézni nagyon nehéz. Ha szükséges, akkor ún. endoszkóppal kell ezt megtenni, de ehhez altatni kell. Mindenképpen mielőbb keressen fel állatorvost!

Jelige: Tamy  2005.febr.9.

Sajnos felnőtt kutyákat nagyon nehéz elajándékozni! Persze nem lehetetlen, de sokat kell utána járni, hogy megfelelő új gazdát találjanak nekik. Valamenyni törést biztosan jelent nekik, de azért egy gazdacserébe még egyetlen kutya sem halt bele! Gondoljon arra, mi lenne, ha mondjuk elvesznének és valaki befogadná őket? A helyzet kb. ugyanaz lenne.
A mostani elhelyezésük egyébként szerintem kitűnő így, ahogy van! Enél többet tenni már nem nagyon lehet!

Jelige: Csiki  2005.febr.9.

A csuklás nem betegség, a jelentősége kb. annyi, mint a gyerekeknél. Ha a kutyát zavarja, majd abbahagyja! De legtöbbször inkább csak a gazdi izgul! Ami a karmokat illeti: a kutya nem tudja visszahúzni a karmait úgy, mint a macska. Sajnos a hegyes karmok óhatatlanul karcolnak. Arra kell szoktatni, hogy ne ugráljon fel, ne okozhasson sérüléseket a karmaival. Ez inkább nevelési és szoktatási kérdés.

Jelige: Bendi  2005.febr.9.

Sakjnos a leírt probléma megoldása nem egyszerű kérdés. Legelőször is ki kellene vizsgáltatni, hogy nincs-e valami bélrendszeri oka ennek a hasmenésnek. Ha minden rendben van, akkor még mindig okozhatja a kissé összevissza étrend is, mert nagyon fontos a stabilitás az étrendben. De önmagában a szivacsok is okozhatják, amiből lehet még a belében bőven. Lehet, hogy érdemes lenne esetleg egy másik tápot kipróbálni. Szóval zűrös az ügy!

 1 ---- 309 - 310 - 311 - 312 - 313 - 314 - 315 - 316 - 317 - 318 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat