Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Erika  2005.febr.9.

Sajnos nagyon nehéz megmondani, hogy mitől hullik az átlagosnál jobban a kutya szőre. Ez nem is biztos, hogy betegség következménye, elég lehet hozzá a szokásosnál szárazabb levegő, vagy maga a ruhácska is lehet oka. Én azt gondolom, hogy emiatt azért nem kellene megválni tőle. Egy állatorvosi vizsgálat nem ártana, tisztázandó, hogy mvalóban minden rendben van-e, esetleg szedhetne valami szőrkondicionáló vitamint.

Jelige: Hanna  2005.febr.9.

Igen, a párzás után is meg lehet operáltatni, mégpedig jó lenne minél előbb, de legkésőbb a terhesség félidejéig (1 hónap).

Jelige: Betty  2005.febr.9.

Az orrtükör színének megváltozása, kivilágosodása a pigmentáció zavara miatt van. Bizonyos fajtákban ez a jelenség elég gyakran előfordul a téli hónapokban. Eddig a bolognese-ről én nem tudtam, de ettől még ebben a fajtában is előfordulhat. A jelenségnek különösebb következménye nincs, még az is lehet, hogy idővel visszasötétedik. Napos időben (főleg nyáron) kell nagyon vigyázni, nehogy leégjen az orra! Sajnos nem tudok olyan módszert, vagy gyógyszert, amitől visszasötétedne az orrtükör.

Jelige: Dávid 86  2005.febr.9.

Szerintem nem lesz baja. Azért ha lehet, esetleg érdemes a szállítódobozt valamivel körbetekerni, hogy a szél ne tudjon befújni, esetleg belülre tenni rongyokat.

Jelige: Sziszike  2005.febr.9.

Egészen biztos vagyok abban, hogy állatorvosi segítségnélkül ezen a problémán nem lehet segíteni! Lehetséges, sőt valószínű, hogy a kutyának allaergiás bőrbetegsége van, de azért más lehetőségek is szóba jöhetnek, ezek beigazolására, vagy kizárására szükség lenne a vizsgálatára. Nem tudom, hogy ott Svédországban, ahol lakik, milyen lehetőségek vannak elvinni és megmutatni, de gondolom ez megoldható. Az állatorvos pedig bizonyára fog tudni javasolni hatékony kezelést is a problémára!

Jelige: Meki  2005.febr.8.

Ha a cica most állatkórházban van és infúziózzák, az azt jelenti, hogy valóban rossz lehet az állapota. Ebben a helyzetben nem jelent semmit, hogy megissza-e a tejet vagy sem, vagy hogy azt szabad-e adni neki? A veseelégtelenségnek sok oka lehet, ezek között valóban előfordulhat a leukózis is, de erre választ lehet kapni, ha megkéri a kezelő állatorvosokat, hogy nézzék meg a véréből egy vizsgálattal ezt is. A kombinált védőoltás a leukózis ellen nem véd, az ellen külön kell beoltatni. Azt pedig én innen nem nagyon tudom megmondani, hogy milyenek az esélyei, ez attól függ, mennyire rosszak a leletei. Kérdezze ezt meg a kezelőorvosaitól, ők bizonyára meg fogják tudni ezt mondani az értékek alapján!

Jelige: Pluto jeligére  2005.febr.8.

Sajnos a válaszomat nem tudom elküldeni, mert a szolgáltatója állandóan hibát jelez, mindkét email címén! Kérem, hogy ellenőrizze a postafiókját, este megpróbálom újra elküldeni a választ. Ha nem sikerül, kérem hívjon fel a honlap főoldalán található telefonszámok valamelyikén!

Jelige: Tomi  2005.febr.8.

Miután a leírt panaszok, tünetek kifejezetten egyedi kérdéseket vetnek fel, sajnos én így nem tudok segíteni Önöknek! Vizsgálatok nélkül pedig arra semmiképpen nem lehet vállalkozni (nem is teszem), hogy egy diagnózisról véleményt mondjak. Amit leírt a kutya állapotáról, tény, hogy semmi jóra nem ad okot! Segíteni rajta azonban csak úgy lehet, ha újra és újra állatorvoshoz viszi, és folyamatosan kezelteti.

Jelige: Füli  2005.febr.7.

A véres vizelet ürítése olyan panasz, ill. tünet, ami nagyon alapos kivizsgálást igényel! Mégpedig minél előbb, annál jobb! Javaslom, hogy keressenek fel egy állatorvost és mutassák meg a kutyát. Majdnem biztos vagyok abban, hogy szükség lesz komoly kiegészítő vizsgálatokra s, mint pl. röntgen, vagy ultrahang (vese, húgyhólyag, prosztata).

Jelige: Dorka  2005.febr.6.

Kérdésére sajnos nagyon nehéz válaszolni, mert azt számtalan tényező befolyásolja. Leginkább az, hogy a daganatok fejlődése milyen ütemű, zavarnak-e valamilyen életműködést, keletkeznek-e további áttétek? Ezt pedig nem lehet előre megjósolni. Fájdalmai elvileg lehetnek, de ezt nehéz megítélni, mert az állatok azért kicsit másképpen mutatják ki ezt. Leginkább a viselkedés megváltozása utalhat arra, hogy nem érzi jól magát. Állatorvosa bizonyára ajánl majd olyan gyógyszereket, amelyekkel ez csillapítható, ill. javítható lesz.

Jelige: Dalma  2005.febr.5.

Igazából inkább csak 4 hetes koruk után. De addig is vegyen állatpatikában kutyatej pótló tápszert, és ezt cumiztassák a kölykökkel pótlásként.

Jelige: Hópi cica  2005.febr.5.

A macskák húgyúti betegségében a speciális diétás táp fogyasztása azért előnyös, mert az összetevői segítenek megakadályozni a húgyúti homok, ill. kövek képződését. Ha a cica nem ezt eszi, akkor ez a hatás elmarad, és ezzel a betegség kiújulásának lehetősége megnő. Ha a cica szívesen fogyasztja ezt a speciális tápot, ráadásul azóta nincs baj a pisilésével, akkor talán jobb lenne ezen nem változtatni, még a drágasága ellenére sem! Ugyanis ha mást etet vele, akkor lehet, hogy az etetése olcsóbbá válk, viszont esetleg többet kell majd költeni állatorvosra, kezelésekre. Ki kell tehát számolni, hogy mi éri meg jobban? És akkor azokat a dolgokat még nem is lehet kifejezni pénzben, amit az izgalmak, az aggódás jelentenek, ha mondjuk újra katéterezni kellene, vagy egyéb kezelést elvégezni.

Jelige: álterhesség  2005.febr.4.

Ma már régen túl vagyunk azon a korábbi nézeten, hogy egy kutyának mindenképpen legalább egyszer szülnie kellene. Ez egyszerűen nem igaz! Én is az ivartalanítását javasolnám, utána nem fog már sem tüzelni, sem álterhes nem lesz!

Jelige: Mióka  2005.febr.4.

Tapasztalatom szerint a Béres-cseppet a legtöbb cica szívesen megeszi, mert a macskák számára teljesen természetes, vér íze van. Főleg a nedvesebb állagú ennivalókra érdemes rácsepegtetni, és 5-10 percig állni hagyni, hogy egy kicsit "összeérjenek" az ízek. Jó étvágyjavító hatású lehet az egyszerű élesztő is, amiből naponta egy feketebors nagyságú darabot kell csak adni, szintén az ennivalóba keverve. A legtöbb cica imádja az élesztőt. Ezeken kívül már csak injekciós készítményeket tudnék javasolni, de ahhoz már állatorvoshoz kell járni vele egy ideig.

Jelige: Dagika  2005.febr.3.

A legfontosabb tanácsom az, hogy vigyék el a kutyust megmutatni egy állatorvosnak. Azt azonban "megsúgom", hogy még így sem lesz egyszerű a kérdés, a diagnózis nem könnyű az ilyen esetekben, sok minden szóbajöhet.

Jelige: új jövevény  2005.febr.3.

Alapvetően azokra a dolgokra kell ügyelni, illetve figyelni, amiket leírt. Sokat ehhez már nem is tudok hozzáfűzni. Talán annyit, hogy egy ilyen korú macskának már elég sok védőoltással kellene rendelkeznie (ún. kombinált lehetőleg kétszer, macskaleukózis kétszer, esetleg veszettség is (de ez nem annyira fontos). Ezekről meg kell kérdezni a mostani gazdáit, ill. meg kell nézni (állatorvossal megnézetni) az oltási könyvét.
A fajtáról én magam sajnos nem túl sokat tudok mondani, ennek inkább macskás könyvekben tudna utána nézni! Tény és való, hogy a tenyésztett fajmacskák kicist érzékenyebbek az átlagnál, de ezt jól ellensúlyozza az, hogy ezeket ritán szokták csak úgy elengedni a szabdba, inkább csak szobában tartják őket, ami azért sok mindent ellensúlyoz!

Jelige: Boxi  2005.febr.3.

Az a véleményem, hogy a leírt tünetegyüttes mögött komoly betegségek is állhatnak, és én semmiképpen nem egyszerűsíteném le a kérdést egy betegség lehetőségére. Most ugyan látszólag bőrproblémák dominálnak, de ezek hátterében lehetnek bizony belső szervi működészavarok is. A legfontosabb tehát most az lenne, hogy a kutya mielőbb alapos kivizsgálásra kerüljön (ennek 4 hónapnyi betegeskedés után már éppen itt van az ideje)! Mindent figyelembe véve ehhez valószínűleg jó, vagy jobb lenne elvinni akár egy másik városba (akár ide a fővárosba) is, ahol komolyabb rendelő, vagy állatkórház üzemel. Ha lesz diagnózis, akkor lehet majd arról beszélni, hogy mi legyen a kezelés.

Jelige: tekisbeka  2005.febr.2.

A leírt jelenség viszonylag gyakori a műtétek után. Igazából nincs jelentősége, rövid idő után legtöbbször szépen elműlik. Leginkább attól van, hogy a szervezet az átlagosnál erősebben reagál a benne lévő fobalakra, amivel a varratok készültek. (És itt ne csak a külső varratokra gondoljanak, hanem azokra is, amelyek belül, a hasfalában vannak.)

Jelige: Vacak  2005.febr.2.

Egy ilyen korú kutyának már illett volna lennie jó néhány oltásának, de ha még nem kapott semmit, akkor is szükséges még néhányszori oltás. A különbség mindössze annyi, hogy ebben az életkorban már a szervezet válaszreakciója erősebb és hosszabban tartó, így az ismétléseknél már lehet egy picit "spórolni" talán. Utcára azonban még nem vinném egy jó darabig. Először jó lenne egy ún. kombinált oltás, aztán coronavírus, és veszettség, sorban 2 hetente.

Jelige: Galiba  2005.febr.1.

Valami fájsalomcsillapító gyógyszerrel! Kutyának a legtöbb emberi gyógyszer adható. Például egy Algopyrin tablettea jó lehet!

Jelige: Poker  2005.febr.1.

A leírtak alapján sajnos nem tudok többet mondani, mint azt, amit már Önök is éreztek, tapasztaltak: a kutyának fáj a hasa, mégpedig nagyon. Az ok kiderítéséhez mindenképpen állatorvoshoz kell vinni! Mielőbb, ha lehet!

Jelige: Bonim  2005.jan.31.

Nem tudom, hogy milyen betegsége lehet még, a leírtak alapján bármi szóba jöhet. De a torokgyulladása miatt bizonyosan nem sántít! Szóval a lényeg az, hogy nem ártana valaki mással is megvizsgálatni! Hátha akkor más diagnózis születik! És talán valami hatásos kezelés is bekövetkezik.

Jelige: Fannika  2005.jan.31.

Kutyáknál a légzőszervi tünetet mutató allergia rendkívül ritka. Nem tartom valószínűnek, hogy a kutyája allergia miatt tüsszögne, ill. lenne váladékos az orra. Az ilyen panasz oka valahol az orrjáratokban keresendő. Sok esetben pár hét múlva kiderül, hogy mi az oka: pl. egy felszippantott fűszál darab, vagy akár az orrban fejlődő daganat. Ez a két lehetséges véglet. Ha nem javul az állat, indokolt lehet egy olyan vizsgálatot elvégeztetni, amikor megfelelő műszerrel belekukucskálnak az orrjárataiba (endoszkópos vizsgálat). Ehhez persze a kutyát altatni szükséges. Szóval én azt tanácsolom, hogy házilagos kezelgetés helyett inkább másik állatorvost keressenek, vagy a mostanival jussanak dűlőre abban, hogy mi legyen a teendő!

Jelige: Léna  2005.jan.31.

A parvo, ontosabb nevén parvovírusos bélgyulladás kizárólag kutyákat megbetegítő betegség. Sem más állatokra (kivéve a kutyaféléket), sem az emberre nem veszélyes, így nincs miért aggódniuk!

Jelige: Marcipán  2005.jan.30.

Egy 9 hónapos cicát védőoltások nélkül tartani rettenetesen kockázatos dolog! Több olyan fertőző macskabetegség van )pl. vírusos bélgyulladás, macskanáthák, amit az a macska is elkaphat, amelyik soha ki nem teszi a lábát a lakásból. Ezek kórokozói ugyanis közvetett utakon is terjednek, ruhán, egy szatyor alján, cipőtalpon. Ezek ellen tehát azt a macskát is évente be kellene oltani, amelyik soha nem megy ki egy lakásból. Vannak aztán olyan macskabetegségek, amelyek nem terjednek ilyen úton, csak közvetlen érintkezéssel. Ezek ellen nem kell beoltatni a cicát (ilyen pl. a leukózis, vagy a FIP és a veszettség is). Én azt javaslom, hogy vigyék el beoltatni (vagy otthon oltassák be)legalább vírusos bélgyulladás és macskanáthák ellen!

 1 ---- 310 - 311 - 312 - 313 - 314 - 315 - 316 - 317 - 318 - 319 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat