Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Marci  2005.márc.5.

A SEROCAT egy ún. hiperimmun szérum, de sajnos ez sem csodaszer! Valóban segíthet a betegen, de azért ezt 100%-osab biztosra nem lehet megígérni. Miután a külföldről történő egyedi behozatala eltarthat akár 4-5 napig is, amire a gyógyszer ideérne, már valószínűleg nem lesz rá szükség! Vagy azért, mert közben a cica meggyógyul a kezelések segítségével, vagy azért, mert időközben elpusztul. Emiatt erre az "akcióra" nem kellene sok energiát fordítaniuk, sokkal inkább fontos most, hogy amig nem lesz javulás, addig lelkesen hordják őt az infúziós kezelésre.

Jelige: Bodza  2005.márc.5.

Az ilyen megmentett cicákkal sajnos gyakorta előfordul, hogy szépen egymás után minden lehetséges fertőző betegséget összeszednek. A múltkori baja a fertőző bélgyulladásra utal, a mostani pedig a vírusos macskanáthákra jellemző. Persze most, hogy még élénk és eszik, talán nem olyan nagy a baj, így talán nem kell vele azonnal rohanni az orvoshoz, de 1-2 nap eltelte után, ha nincs semmi javulás, akkor célszerű megmutatni! Addig a szemkörnyékének tisztogatását javaslom, jó a kamillatea is, de ebből bele nem szabad csepegtetni. Arra kell ügyelni, hogy ne ragadjanak össze a szemek. Ha esetleg az orra is taknyosodna, akkor azt is tisztogatni kell!

Jelige: beagle1  2005.márc.4.

Őszintén megmondom, hogy most hirtelenjében nem nagyon tudom, így fejből, hogy a progeszteron értékeknek mikor, milyennek kellene lennie. Ennek utána kellene nézni, de igazából nem hiszem, hogy ennek ma már bármi jelentősége lenne. A 7 hetes vemhességet ugyanis, még akár csak 1-2 magzat esetében is, az ultrahang vizsgálattal nagy biztonsággal meg lehet állapítani. Ha a vizsgálat alapján nem valószínű a terhesség, akkor ez majdnem biztos, hogy így is van. A többi kérdésen pedig nem sok értelme van morfondírozni.

Jelige: Csücsök  2005.márc.4.

Sajnos a kérdéseire én így látatlanban szinte semmit nem tudok mondani.Miután azt írta, hogy antibiotikumos kezelést kap, ebből azt gondolom, hogy történt alapos vizsgálat (legalább is remélem)! Én mindenképpen megnézetném a méhét ultrahanggal, ill. hüvelytükörrel a méhszáj állapotát. Ha ilyen vizsgálatok nem történtek, akkor azért ezt érdemes lenne forszírozni egy kicsit! De minden esetre a kezelő álatorvossal konzultáljon arról, hogy mi az ő véleménye (hiszen ő tudja, mit tapasztalt).

Jelige: Su-Lu  2005.márc.4.

Legelőször is tisztázni kellene, hogy valóban a lábaival (izületeivel) van-e gond, vagy inkább a szívével (keringésével). Ezt egy alapos állatorvosi vizsgálattal el lehet dönteni (röntgen, EKG). Ha valóban mozgásszervi baja (is) van, akkor erre ma már nagyon hatásos, jó gyógyszerek vannak. Szerintem az állatorvosuk is fog tudni ilyeneket javasolni.

Jelige: berni  2005.márc.4.

Sajnos abban a 2 mondatban, amit leírt a kutyáról, szinte semmit nem tudok mondani, csak találgatni tudnék, annak meg semmi értelme! Azt jelezte, hogy már látta állatorvos. Mit mondott? Mit észlelt? Milyen kezelést kapott?
Ha nincs javulás, akkor a legjobb, ha keresnek egy olyan klinikát vagy rendelőt, ahol alaposan ki tudják vizsgálni (vérvizsgálat, ultrahang, röntgen, stb) és elviszik oda!

Jelige: Marianna  2005.márc.3.

Mielőbb (ha mód van rá, akkor akár még ma este)vigyék el a cicát állatorvoshoz, ő majd eldönti, hogy van-e komolyabb sérülése, ill., hogy mi lehet a baja? Ennél többet így a távolból nem tudok mondani, 4 napos kóborlás alatt sok minden érhette, balesetek is, verekedések is, hideg is van, stb. stb.

Jelige: Éva  2005.márc.2.

Több ok miatt is az az érzésem, hogy Ön bizonyos ismereteit ebben az esetben nem jól "hozza össze" egymással. Az való igaz, hogy a sok szárazeleséget fogyasztó cicáknál a szokásosnál nagyobb aránynab alakulhat ki húgyúti kő )leginkább homok), és az is igaz, hogy ez statisztikailag gyakoribb a herért kandúroknál, azonban mindezek nem jelentik azt, hogy az aktív kandúroknál ez ne alakulhatna ki! Így a kőképződés megelőzésében nem az kell, hogy a legfontosabb szempont legyen, hogy nem ivartalaníttatja. Nagyjából hasonló a helyzet a másik kérdéssel is: a bűzmirigy problémák gyakoriak a cicáknál, ezezk okozhatnak is bőrtüneteket, de ez megint nem biztos, hogy inger-tüneteket idéznek elő. Mit ért ön inger-tünetek alatt? Talán előbb tisztázni kellene, hogy most nagyfiúsan viselkedik a cica, vagy viszketegsége, vagy kényszer nyalakodási gondja van? Mert bizony ez nem mindegy! A kandúros viselkedéstől biztosan nem lesznek sebek a fenekénél. Szóval a legjobb az lenne, ha azért most is megkérné az állatorvosukat, hogy vizsgálja őt meg.

Jelige: Buck  2005.márc.2.

Amikor egy kutya úgy néz ki, mintha meg lenne fázva, taknyos, hurutos, akkor bizony nagyon alaposan felvetődik a szopornyica nevű fertőző betegség lehetősége. Nem biztos, hogy az, de az is lehet! Éppen emiatt nem szabad elbagatelizálni a dolgot, mindenképpen meg kell őt mutatni állatorvosnak, és az ő segítségével kell kezelni.

Jelige: panpeter  2005.márc.1.

Az az igazság,hogy a kutyák sok olyasit csinálnak, ami nekünk embereknek nem a legszimpatikusabb, ők mégis csinálják, mert a belső programjuk erre késztetik őket. Ilyen a tisztálkodási kényszer is, ha valahol váladék keletkezik, azt a kutya lenyalja. Vélhetőleg a szokottnál kicsit több váladék keletkezik a nemi szervénél, ezt igyekszik eltüntetni onnan. Esetleg meg is mutathatná állatorvosnak, hátha tud rá valami gyógyszert is adni, vagy valami helyi kezelést is.

Jelige: Koma  2005.márc.1.

Őszinte leszek: a le írtak alapján szinte semmi konkrétumot nem tudok mondani. A legjobb lenne állatorvosnak megmutatni, megvizsgáltatni és akkor talán kideríthető, hogy van-e valami baj vele, és ha igen, akkor hol?

Jelige: Pötyi  2005.márc.1.

Ha valóban ez a helyzet, akkor ezen csak úgy lehet segíteni, ha mielőbb megmutatja egy állatorvosnak, aki majd megvizsgálja és megmondja mi a teendő! Már csak azért is, mert lehet, hogy nem is mehgfázott, hanem valami más baja van!

Jelige: ölbella  2005.márc.1.

Amikor egy már kialakult macskatársaságba új cica kerül, az mindíg felborítja az addigi egyensúlyt. Emellett óhatatlanul meg kell osztani a régi területet az újdonsult jövevénnyel, ez pedig nem megy lelki traumák nélkül és főleg nagyon sok idő kell hozzá. És még valami fontos: ezt az egész folyamatot rá kell bízni a macskákra, nem szabad beleavatkozni! Legyen kellő menekülési lehetőség bármelyiknek, ha meg akarna hátrálni egy szituációból. Aztán van olyan is, hogy évek múltán sem alakul ki a megfelelő viszony a cicák között. Ezt előre nem lehet megjósolni. Gondolokozzon el azon, vajon "megéri-e" Önnek felborítani a mostani állapotokat egy új cica kedvéért?

Jelige: thewy  2005.márc.1.

Szerintem egyelőre nem kell tenni semmit, mindössze figyelni az észrevett folt alakulását: növekszik-e a területe, a cica törődk-e vele, esetleg elkezd-e szőrösödni, stb... Ha valami romlásra utaló jeleket vennének észre, akkor mutassák meg állatorvosnak!

Jelige: Gitta  2005.febr.28.

Azokon a dolgokon kívül, amit eddig is megevett, próbálkozzon a húsklopfolóval összetört nyers csirkenyak darabokkal, ez egy nagyon jó összetételű ennivaló a cicáknak. De arra is buzdítanánm, hogy bátran adjon kész macskaeleségeket, főleg ha a cica is szereti azokat. Nincs bennük semmi olyasmi, amitől tartania kellene, sőt, az összetételük nagyon előnyös.
Azt nehéz megmondani, hogy milyen mennyiségeket kellene ennie, mert rengeteg dologtól függ, leginkább attól, hogy milyen az energiafogyasztása. Sok cica szeret napközben 4-5-ször is eszegetni, mások megelégszenek a napi kétszeri evéssel. Ez eléggé egyedi. Gondolom, ha a kondiciója jó, nem sovány, akkor eleget eszik. Ha túl kövér, akkor pedig sokat, és érdemes az adagot csökkenteni!

Jelige: beagle1  2005.febr.28.

A vemhesség 6. hetében járó kutyát már nem szabad semmivel sem oltani, így a kérdés most elméleti jellegű. A hiányzó oltást majd csak akkor lehet pótolni, ha befejezte a kölykeinek a szoptatását.

Jelige: aggódó gazdi  2005.febr.27.

Ebben az évszakban ez elég gyakori megbetegdés a kutyáknál. A legtöbbjénél enyhén lezajlik, de azért vannak makacskodó esetek is, amikor akár komolyabb kezelésre is szükség lehet. Még akár magas lázat is okozhat (sokszor akár 40 fok C körülit is). Szóval esetfüggő, hogy mi a teendő! Én azt javslom, hogy attól tegyék függővé, hogy mikor viszik, vigyék el állatorvoshoz, hogy milyenek lesznek a produkciói a következő napokban. Addig is csak langyos ivóvizet kapjo, az ennivalója legyen nagyon összeaprózva, ne kapjon csontot, kemény, darabos dolgokat (ezek nyomják a torkát nyelés közben). Ha lázasnak tűnik, adhatnak Algopyrin tablettát.

Jelige: kismama  2005.febr.26.

Az ultrahangos vizsgálattal az 1 hónapos vemhesség már száz százalékos biztonsággal megállapítható. Ha nem akarják, hogy megszüljön, akkor sürgősen el kell dönteni, hogy megoperáltatják-e, ugyanis ha igen, akkor azt napokon elül meg kell csináltatni. Ebben az időpontban még nem jár semmi különösebb terheléssel a kutya számára, és semmi hátránnyal sem! A műtét után 2-3 nappal már bátran kiengedhető lesz felgyelet mellett (hogy ne koszolja össze a hasát, ahol majd a seb lesz).

Jelige: kicsi  2005.febr.26.

A hányás-hasmenés olyan tünetek, amelyek egy kutya életében a legkülönfélébb okok miatt előadódhat. Nagyon sok esetben nem is kell hozzá semmi különösebb indok, elég ha valamiből túl sokat eszik, vagy valamit feleszik, amit nem kellett volna. Persze van számos olyan betegség is a komolyabb kategóriából, aminek lehet kezdeti, vagy résztünete mindkét jelenség. Én mindig azt szoktam javasolni, hogy ha a kutya állapota jó (vagy nem roszz, kedve, viselkedése nem utal komolyabb bajra, akkor 24 óra teljes koplalás mindig jó szolgálatot tesz, kiürül a gyomor és a bél. Ez sokszor teljes gyógyulást hozhat. Ez után 2-3 napig diéta javasolt, kerülni kell bizonyos dolgokat (pl. zsíros ennivalók, tej, segíthet a ragacsosra főtt rizs, am önmagában is jótékony lehet, de összekeverve egy összetört csirkenyakkal szinte mindig segít. Ha viszont a kutya állapota komolyabb bajokat sejtet, nem akar szűnni a hányás, vagy a hasmenés, akkor nem lehet megkerülni az állatorvosi segítséget.
Az ilyen tipusu betegségek legtöbbje nem veszélyes a környezetben levő emberekre, így a gyerekekre sem, de azért a szokványos higiéniai szabályok betartása indokolt!

Jelige: szőrtüszőatka?  2005.febr.25.

Legelőször is azt kell tudni, hogy a legtöbb kutya bőréből bármikor ki lehet mutatni szőrtüszőatkákat, mert a legtöbb kutya már születése közben fertőződik az anyjától. Ezek az atkák azonban csak akkor tudnak bőrbetegséget okozni, ha a szervezet legyengül, beteg, vagy több ún. hajlamosító tényező is egyszerre hat (pl. állandó nedvesség, napfény hiánya, roszz tápláltság, stb.). Így a leírtak alapján nem nagyon van reális fertőződési veszély az adott szituációban, mivel a probléma lényege nem abban van, hogy ők együtt vannak-e, hanem hogy a kutyájuk milyen általános egészségi állapotban van!

Jelige: euthanázia?  2005.febr.25.

A leírt cytológiai lelet sajnos semmi optimizmusra nem ad alkalmat. A kísérőlevélben leírtak pedig megerősítik azt a feltételezést, hogy a cicájuknak már nnem sok lehet hátra. Ilyen helyzetben az euthanázia reális alternatíva lehet és mindent egybevetve, nem hiszem, hogy lelkiismeretfurdalásuknak kellene lenni, ha így döntenek. A kollégámra pedig ne haragudjanak a kicsit ridegebb stilus miatt, sajnos tudomásul kell venni, hogy mi állatorvosok, néhány száz hasonló eset után azért már egy kicsit másképpen viszonyulunk az ilyen helyzetekhez, mint a gazdi, aki még esetleg reménykedik a csodákban!

Jelige: hape60  2005.febr.25.

Ha a szőrhiányos területet intenzíven dörzsöli, akkor ez annak a jele, hogy az viszket neki. Ez alapján viszont az a valószínű, hogy a folyamat allergiás eredettel lehet. Ez nem is ritka probléma a kutyáknál. Szerintem kérdezzen rá az állatorvosnál, hogy nem tartaná-e szükségesnek valami intenzívebb antiallergiás gyógyszer használatát?

Jelige: mozgássérült  2005.febr.25.

A leírás alapján nekem sincs kétségem abban, hogy ezek a rohamok epilepsziás rohamok. És abban is egyetértek a kollégámmal, hogy amíg a rohamok jelentkezési gyakorisága elviselhető, addig nem nagyon kellene gyógyszerezni. Azt nehéz megmondani, hogy kinek, mikor jön el a pillanat, amikor már túl sűrűnek tartja a rohamokat, ez legtöbbször a 3-4 hetes jelentkezésnél szokott bekövetkezni. Ma már sokféle gyógyszer közül lehet választani, sajnos a megfelelő szer megtalálása nem mindíg egyszerű, többfélét is ki kell próbálni.

Jelige: Bucka  2005.febr.24.

Sajnos nem tudok jó hírekkel szolgálni! Ha eddig működött is az alomra szoktatás, ez nem sokat jelent. A kutyák legtöbbje nugyanis nem, vagy csak nagyon nehezen szokja meg az egy helyre ürítést. Főleg a kanok esetében szinte szükségszerűség, hogy a vizeletet ide-oda elosztva, bizonyos helyeket megjelölve ürítsék. Ez pedig alommal nehezen megoldható. Ha eddig azért valahogy működött adolog, akkor is azt mondom, lehet valami oka annak, hogy most már nem. Például valami miatt többet kelle pisilnie, több vizelete képződik. Érdemes lenne azért egy álatorvossal megvizsgáltatni, megnézetni, nincs-e valami gond vele?

Jelige: Ronnie  2005.febr.24.

Véleményem szerint egy ilyen kistestű kutya esetében szinte teljesen mindegy, hogy mit eszik! Adjon neki azt, amit szívesen megeszik. Persze jobb lenne, ha lelkesen enné a testmérete és a kora szerint ideálisnak tartott tápokat, de még mindig jobb, ha eszik, ami neki ízlik, mintha nem enne semmit!

 1 ---- 307 - 308 - 309 - 310 - 311 - 312 - 313 - 314 - 315 - 316 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat