Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Bonifác  2005.jan.20.

Igen, ezt a köhögést okozhatja megfázáés is, de más is. Ennek eldöntéséhez meg kellene vizsgálni. Otthoni kezelését nem javasolnám (már vizsgálat nélkül)! Holnap el kellene vinni állatorvoshoz, aki megvizsgálja, megmondja mit talált, majd ad gyógyszereket, ha kell, otthoni szedésre is.

Jelige: Csíkoscica  2005.jan.20.

A fekete bélsár mindenképpen rossz jel, ill. kedvezőtlen tünet, mert bélbeli vérzésre utal. Mielőbb el kellene vinni állatorvoshoz a cicát, nagyon alapos kivizsgálásra!

Jelige: Brúnó  2005.jan.20.

Ha az nem jó doki, akihez el lehetne vinni, nincs más, keresni kell valahol egy harmadikat! A leírtak szerint a kutyájuk valószínűleg beteg (sőt nagyon beteg), mindenképpen állatorvosi segítségre van szüksége. Ennél jobb tanácsot nem tudok adni.

Jelige: köldöksérv  2005.jan.20.

Az semmiképpen nem jó, ha nyalja a sebet. Én a gallér híve vagyok, szinte biztos vagyok abban, hogy kapható olyan méret, ami a nyakán is jó, de az orra is beljebb kerül, mint a mostaninál.
Ruhácskát inkább házilag lehet eszkábálni rá, pl. egy gyerekpoló alkalmas lehet erre a célra. Megfelelő helyeken ki kell vágni a lábainak a lyukakat, esetleg varrni rá tépőzárat.

Jelige: Westie  2005.jan.19.

A leírt jelenség sajnos egy olyan betegség legfőbb tünete, amely kifejezetten ebben a fajtában jellemző (szerencsére ritka), és örökletes eredetű. Ún. oroszlánfej-betegségnek hívják. Fő jellemzője,hogy a koponyacsontok, különösen az alsó állkapcsok megduzzadnak, megvastagodnak a kölyök növekedése során. A korai szakasza fájdalmas. A kölyök belázasodhat, nyálzik és nem is szívesen eszik. A betegség aktív szakaszában a tünetek erős fájdalomcsillapítókkal enyhíthetők. A betegség a felnőtt kor elérésére legtöbbször megszűnik, de a koponyán és az állkapcson fájdalommentes csomók maradnak vissza. Jelenleg más nem nagyon tehetnek, mint igyekeznek a fájdalmasságot csökkenteni, és türelemmel várnak, amíg a betegség magától csillapodik majd. Időnként esetleg állatorvosi konroll, ill. vizsgálat nem árt.

Jelige: racio  2005.jan.19.

Én azt javsolnám, hogy tenni kell rá egy ún. műtéti védőgallért. Ez egy műanyagból készült valami, amit a cica nyakára kell tenni egy nyakörvvel, így nem tud hozzáférni a hátsó részéhez. Néhány napig furcsa lesz neki, de ha nem veszik le róla idő előtt, akkor ez segíthet. Közben persze a farokcsonkot is folyamatosan kezelni, fertőtleníteni kell.

Jelige: Mázli  2005.jan.19.

Ha a tüzelés (vagy az annak vélt jelenség) ilyen sokáig tart, ott valami nagyon nem stimmel! A tüzelés átlagos időtartama 3 hét, de 4-nél semmiképpen nem több. Én azt javaslom, hogy érdemes lenne ezt a kutyus szakrendelésen megmutatni. Budapesten ez könnyen megoldható, hiszen itt van a SZIE ÁOTK, ahol külön szülészeti klinika is van, de már van legalább 2 olyan rendelő is, ahol ezt a területet nagy szakértelmmel művelik.

Jelige: Krampusz  2005.jan.19.

Tapasztalatom szerint sajnos nagyon gyakori, hogy a háttérben a kimutatott kórokozókon kívül még egyéb ok is van, jelen esetben feltehetőleg valami allergia. A baktériumok és a gombák legtöbbször az allergia által előkészített "talajon" telepednek meg, illetve szaporodnak el. A lelelet értelmezésnél ezt ajánlatos figyelembe venni. Most Önöknél az lehet a helyzet, hogy a kezelésben erre koncentrálnak, csak közben az allergia dúl benne, mert arra nem kap kezelést. A bőrgombásodás okozta viszketés önmagában nem szokott durva lenni, az, hogy véresre vakarja magát, nem jellemző a tisztán bőrgombás elváltozásokra. Szóval én azt javaslom, hogy talán érdemes lenne az állatorvosukkal közösen átgondolni az egész helyzetet és egy új "haditervet" kitalálni a további kezelését illetően. (A gombák ellen van vakcina is, aminek gyógyító hatása is van, érdemes lenne azért azt is kipróbálni, de közben az allergia ellen is kezelni kellene!)

Jelige: Arusa  2005.jan.18.

A kutyáknak van leukémiájuk, ennek egyik jellegzetes tünete az összes nyirokcsomó megnagyobbodása. A kutyát alaposan ki kellene vizsgáltatni! Ha csak egyik-másik nyirokcsomó van megduzzadva, annak oka lehet az is, hgy a környezetében pl. gyulladás van.

Jelige: Misi macska  2005.jan.18.

A veseelégtelenség eléggé gyakori állapot az idősödő macskákban. Az, hogy mit lehet, ill. kell tenni vele, attól függ, hogy a laborleletei milyen mértékű veseelégtelenséget mutatnak (van azért legalább 3 fokozat). A közepes vagy súlyos formában csak a szinte naponta adott infúziós kezeléssel lehet életben tartani a cicákat. Az enyhe veseelégtelenség esetleg megfelelő diétával elhúzható. A nyers májat azért én nem javasolnám, ilyenkor azt etetni nagy hiba lenne szerintem! A veseelégtelenség nem fáj, az inkább egy állapot. Az a baj, hogy ilyenkor a szervezet folyamatosan megmérgezi önmagát a ki nem választott méreganyagokkal.

Jelige: Bengáli  2005.jan.18.

Terhes macskáknak nem szokásos a tehesség alatt semmiféle görcsoldót adni. Ilyen jellegű panasszal én most találkozom először (pedig nem tegnap kezdtem a szakmámat). A leírtakbólnekem nagyon nem tetszik az, amit az időnként gennyes váladékról ír, ami teljesen furcsa és szokatlan jelenség! Én mielőbb elvinném egy másik állatorvoshoz, ha lehet olyan helyre, ahol ultrahanggal ellenőrizni tudják a terhes méhét. Bennem az a lehetőség is felmerült, hogy nem is terhes, hanem mondjuk gennyes méhgyulladása van! Alaposan ki kellene vizsgáltatni!

Jelige: Amália  2005.jan.18.

Ha a szívburokban vér van, az sajnos semmi jóval nem kecsegtet. Legtöbbször daganatos elváltozás következménye. A beteg életveszélyben van, még a megfelelő kezelés ellenére, vagy mellett is. Csak remélni tudom, hogy a kezelőorvosuktól megfelelő felvilágosításokat kaptak.

Jelige: Pepike  2005.jan.18.

Ez most egy olyan helyzet, amikor nagyon sajnálom, hogy a levél, ill. a kérdés ennyire szűkszavúan került csak megfogalmazásra. A jelenség, amit leírt, akár nagyon komoly betegség ill. probléma jele is lehet, mindenképpen azt javasolnám, hogy SOS vigyék el állatorvoshoz megmutatni!

Jelige: Sürgős  2005.jan.17.

A sérv ügyében: nem mindegy milyen sérvről van szó! Az ún. köldöksérv a leggyakoribb. Ez legtöbbször soha nem okoz bajt, de ezt előre nem lehet biztosan tudni. Ezért szoktuk javasolni a műtétet. Ha most nem akarja megoperáltatni, akkor nagyon kell figyelni, ha bármikor később azt észlelik, hogy a sérv környéke megduzzad, megkeményedik, fájdalmas lesz, az a kizáródás jel, és akkor SOS operálni kell.
A shar-pei szeme körül a sok bőrredő zavarja a szemet, állandó könnyezést és kötőhártyagyulladást okot. Emiatt kell a legtöbbet időnként megkozmetikázni (felvarrni). De nem mindig és nem mindegyiket! Szakember feladata eldönteni, hogy szükséges-e vagy sem?
A bőrredők folyamatos tisztítása azért szükséges, mert önmagától ezek a bőrrészek nem tudnak tisztulni.

Jelige: Jennyke  2005.jan.17.

Hát, ez a kullancsos esemény bizony nagy eséllyel szólhat bele a dolgokba! Pont stimmel minden, az időpont is. A mai búbánatának valószínűleg lázas állapot az oka, azt pedig nem valószínű, hogy a tegnapi sérülés okozza. Szerintem holnap délelőtt ismét el kellene menni az állatorvoshoz! Talán nem lesz késő!
Ma estére, amolyan elsősegélyként lázcsillapító gyógyszert (legjobb az Algopyrin tabletta) azért adhatnának neki!

Jelige: szopornyica?  2005.jan.17.

A macskáknak nincs szopornyicájuk. Az egy kutyabetegség. Van viszont vírusos macskanáthájuk, amelynek lehet ilyen résztünete. Az a tény viszont, hogy közben a cica élénk, eszik és jókedvű, nem valószínűsít egy ilyen betegséget. Azt tanácsolom, ha 2-3 nap után sem változik a helyzet, mindenképpen mutassák meg őt állatorvosnak!

Jelige: Husky  2005.jan.17.

Az emlődaganatok újbóli kialakulását diétával, vagy gyógyszerekkel megelőzni sajnos nem lehet. A Vetri DMG cseppek nevű gyógyszer az általános immunállapot javításával segíthet. Sajnos a legtöbb kis csomó már akkor meg van, amikor a nagyobbakat éppen műtik, csak olyan kicsikk, hogy nem látni még őket. A legelső műtétnél én javasoltam volna az egyidejű ivartalanítását is, ez szokott a legjobban segíteni, ugyanis az emlődaganatok fejlődése hormonfüggő, így az ismétlődő tüzelések elősegítik a növekedésüket.

Jelige: Mérgezés?  2005.jan.16.

A patkányméreg okozta mérgezés a kutyában szinte majdnem minden esetben tüdőbeli vérzéseket okoz. Ilyen jellegű bőrvérzéssel én még nem találkoztam. De tulajdonképpen amit leírt az sem vérzés, inkább valami folt. Ezek keletkezésére számos egyéb ok és lehetőség is van. Vigye el holnap ismét megmutatni a kollégámnak!

Jelige: Mici  2005.jan.16.

A tapasztalt jelenség okának a kiderítéshez mielőbb forduljon állatorvoshoz! Ennél jobb tanácsot nem tudok adni.

Jelige: Edit  2005.jan.16.

Az a macska, amelyik már 1 hete nem eszik, az nagyon beteg lehet. Ezt csak tovább erősíti a hasának a megnagyobbodása. Mindenképpen nagyon alapos kivizsgálást igényelne, ha a lakóhelyükön ez nem oldható meg, érdemes elvinni másik városba, vagy másik állatorvoshoz, lehetőleg olyan helyre, ahol a kisállatokkal behatóbban foglalkoznak.

Jelige: Filemon  2005.jan.16.

Én még várnék vele néhány hónapot! Akkor jön majd el az ideje, ha észlelni fogja, hogy feltűnően bűzössé vált a vizelete, vagy elkezd jelölni. Ha 8 hónapos koráig ezek egyikét sem észlelik, akkor már meg lehet operáltatni.

Jelige: Trixi  2005.jan.15.

Általában a természet meg szokta oldani ezt a problémát. A tejtermelés legfontosabb ingere az, ha a kölykök szopnak. Ha ez elmarad, ez hamar bekövetkezik. Így javasolni is csak azt tudom, hogy semmiképpen nem szabad az emlőit masszírozni, nyomkodni, néhány napig ne adjanak neki sokat inni, és jóval kevesebbet kapjon enni is. Tejet ugyanis nehéz gyártani kevés folyadékból és kevés hozzávaló tápanyagból.

Jelige: Fredi  2005.jan.15.

Erre a problémára manapság igen jó és hatékony gyógyszerek vannak. Többféléből is lehet válogatni. Persze minden állatorvosnak meg vannak a maga kedvencei, így nekem is. Én a Rimadyl nevű tablettát szoktam javasolni és használni. Legtöbbször beválik. Egyetlen hátránya az ára, sajnos nem olcsó a folyamatos kezelés. Beszéljék meg az állatorvosukkal!

Jelige: Alex  2005.jan.15.

A leírtak alapján én szinte teljesen biztos vagyok abban, hogy ez egy allergiás eredetű bőrbetegség (ekzéma). Ennek a kezelése nem egyszerű feladat, sok esetben hosszú ideig kell gyógyszereket szedni, meg kell próbálni kideríteni, hogy vajon mire allergiás, akkor azt kerülni kell. Kiegészítő kezelésként esetleg diéta is szóba jöhet, stb, stb. Szóval nem nagyon intézhető el a dolog azzal, hogy milyen gyógyszert tudnék ajánlani! Én azt javasolom, hogy vigye el (akár egy másik) állatorvoshoz, és folyamatosan próbálkozzanak, amíg nem lesz javulás.

Jelige: skica  2005.jan.15.

Önmagában az orr szárazságából nem lehet következtetni semmire, hacsak arra nem, hogy a lakásban alacsony a páratartalom! Ha minden egyéb másban egészségesnek tűnik, ezzel a részletkérdéssel nem kell foglalkozni!

 1 ---- 312 - 313 - 314 - 315 - 316 - 317 - 318 - 319 - 320 - 321 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat