Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: tüzelés  2005.márc.25.

A tüzelés átlagos időtartama 3 hét, de mivel ez átlag, nyilvánvaló, hogy vannak kutyák, amelyek ennél hossazbb ideig is tüzelnek. A fiatal szukák legelső tüzelésére pedig egyébként is jellemző az, hogy még nem teljesen úgy zajlik le, ahogy majd felnőttkorában az történni fog. Szerintem nincs miért izgulnia!

Jelige: élet  2005.márc.24.

A leírtakból csak gyanítani tudom, hogy a kutyájuk babéziózis nevű betegséget kapott a kullancstól. Sajnos ez a betegség nagyon veszélyes, mindenképpen nagyon intenzív kezelést igényel, akár több napon át. Az életbenmaradási esélyek nem túl jók akkor, ha komoly vesekárosodás alakult (már) ki. Ezt folyamatos laborvizsgálatokkal lehet kontrollálni. Mindenképpen javaslom a további kezelését, akár úgy is, hogy otthagyják egy állatkórházban folyamatos ellátásra. Otthon szinte semmit nem tudnak tenni érte!

Jelige: öko  2005.márc.24.

Sajnos nem nagyon tudom, hogy ebben a kérdésben hogyan tudnék innen a távolból Önnek segíteni. Nem nagyon értem ugyan az eddig megkérdezett kollégákat, mert ilyen elaltatásra használható gyógyszert azért illenék tartaniuk (leginkább a T-61 nevűt, mert sztrichnint manapság nem illik használni, az kész állatkínzás, még egy napos kiskutyának is). Nincs jobb ötletem, mint addig keresni állatorvost, amíg találnak olyat, akinek van ilyen gyógyszere. Ha kell, ehhez érdemes akár messzebbre is elautózni. Sokat ne várjanak vele, ezt max. 2 napos korban kell megtenni!

Jelige: csúszka  2005.márc.24.

Mindenképpen érdemes lenne megmutatni állatorvosnak, főleg az ún. bűzmirigyeit kellene leellenőriztetni!

Jelige: Sürgős  2005.márc.24.

Azt sajnos nagyon nehéz megmondani, hogy egy konkrét esetben mikor jön el az elaltatás ideje, mert ez kutyánként más és más lehet. Én azt szoktam általánosságban javasolni, hogy addig érdemes, vagy lehet várni, amíg "kutyaformája" van, amíg a cselekedetei olyanok, mint egy kutyától elvárható. Amikor már csak fekszik, alig eszik, nehezen veszi a levegőt, kb. akkor jön el az ideje. De a leírtak alapján ha a kutyájukat most rögtön elaltatják, akkor se kell lenni seemiféle lelkiismeretfurdalásnak, mert bőven van ok ezt megtenni már most is!

Jelige: FALCON72  2005.márc.23.

Sajnos azt így nem tudom megmondani, hogy mi okozhatja a kiskutyák ilyen hirtelen megbetegedését és elhullását. De az biztos, hogy ha meg akarják tudni ennek az okát, akkor az elhullott kutyák közül minél többet fel kell boncoltatni megfelelő állategészségügyi intézetben, ahol lehetőség van mikroszkópos vizsgálatokra, mikrobiológiára, stb. Szóval ezzel azt akarom csak mondani, hogy nem elég, ha egy állatorvos mondjuk helyben felboncolja őket. Szerintem csak ezen a módon van remény arra, hogy ennek a rejtélynek rájöjjenek a nyitjára!

Jelige: Daniella  2005.márc.23.

Az a gyanúm, hogy azért nem találják a betegségénelk az okát, mert nincs is semmi "kézzelfogható" betegsége, csak általánosságban érzékenyebb, gyengébb a bőre, illetve a bőrének az ellenállóképessége. Ez okozhatja azt, hogy a bőr felületén mindig jelen lévő gennyesztő baktériumok bejutnak a szőrtüszőkbe és szabályos kis pattanásokat idéznek elő.
A fő feladat az lenne, hogy minden létező módon erősítsék a bőr ellenálló képességét. erre alkalmas lehet a friss élesztő (naponta egy feketebors nagyságú adagban), Béres csepp (Minera csepp kutyának), esetleg a Vetri-DMG oldat. (Ez utóbbi általános immunerősítő szer, állatgyógyszertárban kapható.) Fontos még, hogy a bőre főleg a hajlatokban mindig száraz legyen, ne vizeződhessen be, kerüljék a fürdsetést, fürdést, megázást. Ha csak lehet, sokat legyen a napfényen!
Egyelőre ennyi jutott eszembe.

Jelige: Szultán  2005.márc.23.

Az élesztő jó, én is gyakran ajánlom, naponta egy akkora darabkát adjon neki, mint egy feketebors, vagy egy nagyon pici zöldborsó szem. Emellett javasolnám még a Béres-cseppet is, 8-10 nap után majdnem mindig javít az étvágyon. A humán változatból naponta kb. 20 cseppet keverjen abba a kevés ennivalóba, amit megeszik. Kapható kutyáknak készült változatban is (Minera csepp), ebből annyi csepet kell adni ugyanígy, ahány kiló a testsúlya éppen.

Jelige: basset  2005.márc.22.

Az az igazság, hogy többszöri elolvasás után sem igazán tudom elképzelni, hogy hol is van pontosan ez a tályog a kutyájuk fülén? A külső oldalán vagy belül? És biztosan tályogről van szó, nem vérömlenyről? A kutyák fülében gyakori probléma az ún. othematóma, amikor a fül két lemeze szétválik egy mástól és vér kerül a kettő közé. Ettől a fülkagyló amolyan párna- vagy paplanszerű lesz. A tályognál ha felfakad és kiürül, az legtöbbször a gyors javulás kezdete is egyben. Némi antibiotikumos kezelés mellett hamar gyógyulnia kellene. De ha ez a valami nem az, hanem más, akkor más megoldás kellhet, Azt javasolnám, hogy érdemes lenne azért ezt a fülecskét megmutatni másnak is, hátha több szem többet lát!

Jelige: Csibész  2005.márc.22.

Amit leírt, az alapján én sem sok jót tudok mondani, valóban nagyon közeli a helyzet ahhoz, hogy lassan véget érjen a kutyus élete. Talán azon is érdemes elgondolkozniuk, hogy pár napnyi, esetleg szerencsés esetben pár hétnyi életmeghosszabbodás miatt érdemes-e őt "kínozni" ezzel a semmilyen állapottal? Nem lenne jobb mindannyiuknak az, ha inkább segítenének neki békében elmenni?

Jelige: Kelly  2005.márc.22.

Sajnos én is csak azt tudom mondani, amit a klinikán is mondtak: egy viszonylag újfajta betegségről van szó, jelenleg még nem ismert a pontos oka. Nekem is volt nemrégiben egy ilyen betegem, az az első kezelési kúra után viszonylag sokáig tünetmenetes volt, később kiújulni látszott a dolog, de a második kezelésnél már viszonylag gyorsan rendbejött. Most panaszmentes. Miután teljesen új problémáról van szó, sajnos nem sokat tudunk mondani a jellemzőiről. Talán pár év múlva majd okosabbak leszünk.

Jelige: spániel  2005.márc.22.

Annak, hogy egy kutya a szokásosnál erőteljesebben nyalja, rágja magát, száos oka lehet. A legegyszerűbb például az, hogy száraz a bőre. Vagy valahol ún. fonákérzése van, ami azt jelenti, hogy valahol úgy érzi, mintha lenne ott valami,pedig nincs. De azért én nem vagyok teljesen meggyőzve arról sem, hogy esetleg mégis nincs-e (néha) bolhája, mert sok esetben jártam már úgy, hogy a gazdi állította, hogy nincs bolha, aztán a végén kiderült, hogy mégis csak van! Egyébként pedig már csak azért is jó lenne megmutatni állatorvosnak, mert a bőrbetegségeknél nagyon sok múlik azon, hogy a szakember mit lát, mit talál a bőr és a szőrzet alapos vizsgálatakor.

Jelige: tüdődaganat  2005.márc.21.

Szóba jöhet minden olyan gyógyszer,ami javithatja a szervezet védekező rendszereinek működését: kutya Béres csepp (MINERA), Vetri-DMG liquid, ez a kettő a legjobban bevált.

Jelige: Idős kutya műtéte  2005.márc.21.

Mindig nehéz eldönteni, hogy az idős állatot operáltassa-e a gazda vagy sem? Ha életveszélyről van szó, ez legtöbbször nem kérdéses, de azokban az esetekben, amikor nem erről van szó, érthetően mérlegelik, hogy mi legyen a megoldás? Az emlődaganatokkal sajnos az a helyzet, hogy az idő műlásával egyre több lesz, vagy lehet beőlük, ráéadásul más szervekben is gyakoriak az áttétek (pl. a tüdőben). Az idejében elvégzett eltávolítás ezeket az áttéteket megakadályozhatja. Emiatt érdemes megkockáztatni a műtétet. Viszont miután nem SOS beavatkozásról van szó, én azt javaslom, hogy előtte csináltassanak egy alapos kivizsgálást. Érdemes megnézetni, hogy milyen állapotban van a szíve és néhány belső szerve (máj, vese). Ez néhány vizsgálattalleellenőrizhető. Ha minden lelet jó lesz, akkor nem sok baj fordulhat elő!

Jelige: Demon  2005.márc.21.

A kérdésére sajnos nem tudok Önnek én sem választ adni. Nem véleten, hogy eddig nem sikerült rá sehol választ találni, ugyanis válasz egyeklőre erre nincs! Nagyon sok állatfaj esetében tudjuk, hogy a leukózist vírus okozza (pl. macska, szarvasmarha). Kutya esetében ezt a feltételezést eddig nem sikerüt igazolni, csakúgy, mint bármely másikat sem.
A jelenlegi ismereteink és kezelési módszereink csak azt teszik lehetővé, hogy szerencsés esetben meghosszabbítsuk a betegéletét. Egyértelmű és minden betegben egyformán működő eljárások azonban nincsenek, mindegyik másként reagál. Ennek következtében nehéz megmondani, hogy mi lett volna ha?

Jelige: Puma  2005.márc.20.

A madarakra semmiképpen nem veszélyes a betegség.
Az új cicára nézve is inkább csak elméleti a fertőződés lehetősége, mert a leukózis vírusnak a szervezetbe való bejutásához legtöbbször kell valamilyen sérülés. Ezért is terjed inkább a verekedős macskák között. De pl. lehet a fertőzöttség akár veleszületett is, ha a cica anyja például már fertőzött volt.
A betegség vérmintából szűrhető, azaz meg lehet mondani, hogy fertőzött-e már vagy sem? Egy ilyen vérvizsgálat nem is drága, megfizethető, így érdemes megcsináltatni a tisztánlátáshoz. Utána lehet oltatni, ha akarják. De azt meg kell mondani, hogy nagyon kicsi az esély a fertőződésre a környezetből.

Jelige: szőrtépés  2005.márc.20.

A leírtak alapján véleményem szerint egyszerre kétféle bőrproblámája is lehet ennek a cicának. Egyrészt a bolhák miatt ún. bolhaekzemája, másrész a bűzmirigyével is lehet baj. Ez utóbbi következménye lehet a has aljának és a combok belső felületének a szőrritkulása. Mindenképpen állatorvosi segítséget kellene igénybe venni!

Jelige: Muki  2005.márc.19.

A lépdaganat az egyik leghálásabb daganatforma, mert a lép könnyen és jól eltávolítható. Ebben az esetben általában teljes gyógyulás szokott bekövetkezni. Azonban ha már keletkeztek áttétek más szervekben is, akkor más a helyzet! Sajnos a már meglévő, csak éppen még nagyon pici méretű áttéteket nehéz megállapítani, hogy vannak-e? És igazából nem tetszik nekem ez a vérzéses, vérvesztéses előzmény sem, ez kicsit bonyolítja a helyzetet. De azért reménykedjenek!

Jelige: Vilcsi  2005.márc.18.

Ma már jó néhány éve a specializáció korát éljük az állatorvoslásban is. Olyan már régen nincs, hogy valaki mindenhez, egyformán értsen. Ennek megfelelően ma már számtalan olyan állatorvost lehet találni, akik a szemészettel foglalkoznak, és így érthetően sokkal jobban értenek a szakmának ehhez az ágához, mint mások. Így nem tudok mást és jobbat tanácsolni, mint azt, hogy forduljanak a vizsla kutyával egy szemész specialistához. Ha máshogy nem megy, jöjjenek fel vele ide a fővárosba, Magyarországon nincsenek távolságok, egy több hónapja tartó probléma megérhet ennyi ráfordítást.

Jelige: pingvinbarát  2005.márc.18.

Az aggodalmuk jogos, bár a cicával lesz a legkevesebb teendőjük! Normális, épeszű higiéniás szabályok betartása mellett szinte semmilyen veszélytől nem kell tartaniuk. Az egyetlen valamire való potenciális veszélyt a toxoplazmózis nevű betegség okozhat. Ennek a kórokozói a macska ürülékében lehetnek. Viszont az emberi populáció igen nagy százaléka már élete korábbi szakaszaiban tünetmentesen átesik a fertőzésen, ami után már védett lesz. Ezért a legfontosabb az, hogy a feleségének kellene megvizsgáltatnia magát, illetve a vérét, hogy tartalmaz-e toxoplazmózis elleni ellenanyagokat. Ha igen tehát ha a vizsgálat pozitív), akkor nincs mitől félnie. Ha nem, vagy csak nagyon alacsony mértékben, akkor a terhessége első felében kerülnie kellene a cicával való közvetlen foglalatosságokat, különösen az alom takarítását, tisztán tartását. Ezt jobb, ha addig más családtag végzi. És persze minden alkalommal alapos kézmosást kell végezni.

Jelige: Mazsi  2005.márc.18.

A leírt jelenség torokgyulladás kísérőjeként szokott előfordulni. Ha már magától javult, akkor várhat pár napot, de ha nem akarna elmúlni akkor forduljon állatorvoshoz!

Jelige: nyuszi  2005.márc.18.

A leírt tünetek alapján a cicának sokféle baja lehet, akár komolyabb is. Mindenképpen és mielőbb állatorvoshoz kellene vinni!! Ennél többet így nem tudok segíteni.

Jelige: Kullancs  2005.márc.18.

Sajnos olyan tabletta nem létezik, amitől a kullancsok nem mennek bele a kutyába! És az az igazság, hogy ilyen oltás sem létezik, bármit is hallott Ön erről eddig! Sajnos az egy tévhit, hogy a kullancs elleni oltás a kullancstól véd, pedig ez nem így van. Az oltás csak attól a betegségtől véd, amit a kullancs terjeszthet. Van egy ilyen a Lyme kór ellen (Merilyme vakcina), és van egy a babéziózis ellen (Imizol injekció). Ez utóbbi azonban nem oltás, hanem gyógyszer, ami kb. 3 hétig megvédi a kutyát az esetleges betegségtől, ha mégis fertőzött kullancs kerülne bele. Ez az, ami nagyon csípős, valószínűleg ezt kapta az Önkutyája is. De ezektől még a kullancsok bizony belemennek a kutyába.
A kullancsok megelőzésére csak a rácsepegtetős szerek használhatók, vagy 1-2 kifejezetten jó minőségű nyakörv. Azt, hogy adott konkrét esetben melyik válik be, a tapasztalat segít eldönteni. Többfélét is ki kell próbálni!

Jelige: Zeus  2005.márc.18.

A leírtak alapján eléggé valószínűnek tűnik, hogy a kutyájuknak allergiás bőrbetegsége van, valószínűleg valamilyen ekzéma lehet. Ez nagyon gyakori betegség, elég sok kutya és a gazdája küszködik vele éveken át. Miután az allergia lényegéhez tartozik, hogy a kiváltó okra adott válaszreakció egész életében megmarad a kutyában, véglegesen meggyógyítani nem lehet. De azért a legtöbb beteg elég jól kezelhető tünetileg, sőt a legtöbb gazdi egy idő után már kellően gyakorlott lesz abban is, hogy időben észrevegye, mikor kell kezelni. Így nem hiszem, hogy emiatt el kellene majd altatni a kutyát.

Jelige: Molly  2005.márc.17.

A kérdésem a következő: azokon a helyeken, ahol Ön szerint a cica kopasz, valóban nincs egyetlen szőrszál sem, vagy van ott szőr, csak nagyon rövid? Kérem ezt írja meg akár csak egy válasz Email-ben is, mert ettől sok függ (mármint a véleményemet illetően). Várom válaszát!

 1 ---- 304 - 305 - 306 - 307 - 308 - 309 - 310 - 311 - 312 - 313 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat