Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Álterhesség Kirusa  2005.ápr.25.

A terhesség felétől ultrahang vizsgálattal egészen biztosan meg lehet állapítani, hogy valóban terhes-e a kutya, vagy sem? Kb. 1 héttel a várható szülés előtt pedig már legtöbbször tapintással is elég biztosan lehet érezni a kölyköket. Ebben az időpontban ezt a terhességet megszakítani máér nem lehet. ha nem akarják, hogy megszüljön, akkor lényegében az utolsó pillanatig lehetőség van arra, hogy mindenestül kipakoltassák őt. Miután ehhez a terhes méhet is ki kell venni, ezután már nem lehetnek kölykei többé. Ha még akarnak kölyköket (tervezettet), akkor nincs más megoldás, mint megvárni a szülést. Amennyiben kiderül, hogy mégsem terhes, akkor viszont álterhességről van (volt) szó.

Jelige: Kert  2005.ápr.25.

Őszinte leszek: fogalmam sincs, hogy miért csinálja ezt a kutyájuk! Bajnak mindenképpen baj, jó lenne mielőbb leszoktatni róla. (De legalább nem megengedni!) Valószínű, hogy valami "téveszme" miatt ízlik neki és ezért csinálja. De ezt bizonyítani nagyon nehéz.

Jelige: Jeny  2005.ápr.25.

A sok fűevés néha valóban utalhat a gyomorégésre, de a legtöbb esetben semmi köze nincs ahhoz. Nagyon nem mindegy, hogy hogyan és milyen füvet eszik. A szélesszálú füvek, amelyeket komótosan és válogatva rágcsál, amolyan élvezeti értékkel bírnak, azért eszi a kutya, mert finom és ízlik neki. Ha viszont szarvasmarha módjára válogatás nélkül "zabálja" a füvet, akkor legtöbbször hányni készül és azért csinálja, hogy "becsomagolja" azt, amit ki akar pakolni a gyomrából.

Jelige: Tuti  2005.ápr.25.

Azzal kezdeném, hogy ebben a fajtában a szemek állandó váladékozása úgynevezett fajtajellegzetesség, ezen a problémán csak a folyamatosan elvégzett szemfelvarrásos műtétekkel lehet segíteni. Egyes egyedeknél ezt "meg lehet úszni", de vannak olyanok, amelyeknél sajnos nem! Azt viszont én nem tudom innen megmondani, hogy a ferde fejtartást vajon ez okozza-e, vagy egy esetleges fülbetegség. Elvileg ugyanis az állandó viszketés érzése miatt akár a szembprobléma is okozhat látszólag fültüneteket amiatt, hogy a kutya aszemét akarja dörzsölni a földhöz. Én azt javasolnám, hogy mielőtt döntenének, érdemes lenne konzultáció jelleggel megmutatni egy másik állatorvosnak is, és a "több szem többet lát" elv alapján dönteni.

Jelige: macska vizelet  2005.ápr.25.

A kismacskákban már elég korán kialakul az a képeség, hogy az ürítéshez a macskaalmot használják. Ettől eltérő helyekre csak akkor szoktak üríteni, ha valami ok miatt nincsnek megelégedve az alommal, vagy a lelkiéletük zavart és valamit ezzel el akarnak "mondani". Számomra azonban gyanús, hogy a sarkokban talált vizeletet. Biztos az, hogy ez tőle származik és valóban vizelet? Ugyanis a sarokba ürítést nagyon neheze tudom elképzelni, főleg egy kislány cicától. A szokásos higiéniai szabályok betartása mellett emberre nem veszélyes.

Jelige: Rocky  2005.ápr.24.

A házilagos próbálkozások helyett én inkább azt javasolnám, hogy vigyék el megmutatni a kutyust egy állatorvoshoz. A leírtakból arra következtetek, hogy hogy ott azon a helyen egy régi, idűlt gennyes bőrgyulladásos folyamat lehet, ami esetleg komolyabb kezelést igényelne.

Jelige: Gabi  2005.ápr.24.

Egy 8 éves német juhászban, ha ilyen mozgászavar mutatkozik, legkevésbé a diszpláziára kell gondolni. Ebben az életkorban ezeket a tüneteket sokkal inkább más mozgatószervi betegségek (pl. izületek idült gyulladása, vagy az ún. idült torzító csigolyabetegség) idézik elő. A legtöbb ilyen problémán nagyon jó gyógyszerekkel lehet segíteni. Amennyiben mégis operálni kellene, a műtét pontos árát ott kell megérdeklődni, ahol a műtétet végeznék, ugyanis az egyes helyek közöttt komoly árkülönbségek is lehetnek. Nagyságrendekben azonban 35-40 ezer forint körül biztosan lehet számítani. De egy 8 éves kutyánál a műthetőség kérdése is komoly kivizsgálást igényel, ami további pluszköltségeket (kb. 8-10 ezer Ft) jelent. Ennek konkrét árait szintén ott helyben kell megérdeklődni. A gyógyszeres kezelés nem biztos, hogy rosszabb megoldás, mint a bizonytalan kimenetelű műtét! Ezekben az esetekben nem kell félni a gyógyszerek szedésétől!

Jelige: Brunci  2005.ápr.23.

Találgatások helyett érdemes lenne állatorvossal megvizsgáltatni a kutyát! Ha a tünetek rendszeresen visszatérnek, akkor egészen biztosan lehet a háttérben valami betegség, amit így vizsgálat nélkül nem igazán lehet véleményezni. És nem is érdemes!

Jelige: Maszat  2005.ápr.23.

A terhességhez párzás is kell. Ha ez tudomásuk szerint nem történt meg, akkor a terhesség valószínűsége csekély. Ha nem tudják biztosan, hogy volt-e rá lehetősége, akkor is legkorábban a tüzelés után 3-4 héttel lehet ultrahangvizsgálattal megállapítani, hogy terhes lett-e vagy sem? A viselkedés megváltozásából és az étvágy fokozódásából erre nem lehet következtetni! Könnyen lehet az is, hogy ún. átvemhesség alakul ki, ami nagyon gyakori jelenség.

Jelige: kukuriku  2005.ápr.23.

Egyáltalán nem természetes, hogy ennek így kelljen lennie! Minden bizonnyal oka van annak, hogy kötőhártya gyulladása van. A megoldás az lenne, hogy meg kellene mutatni állítorvosnak, aki majd biztosan javasol megfelelő kezelést (szemkenőcs, szemcsepp). És a vizsgálat alapján lehet azt is megmondani, hogy vajon átterjedhet-e a másik szére is, vagy sem?

Jelige: Vica81  2005.ápr.22.

Vitaminok biztosan nem fogják megoldani a problémát! Bár legelőször nem ártana pontosan kideríteni, hogy vajon mi is okozza, okozta ezt a jelenséget? Ez pedig találgatással nem fog sikerülni, mindenképpen jó lenne őt megmutatni állatorvosnak és kivizsgáltatni (állapotfelérés). Hátha akkor kiderül valami, amivel esetleg megmagyarázhatók a tünetei.

Jelige: B.Gabi  2005.ápr.22.

Ilyen helyzetekben sajnos csak nagyon nagyon óvatosan szabad véleményt mondani, mert a tapasztalt jelenségeknek számos oka lehetséges. Most az a legfontosabb, hogy minél több információt gyűjtsenek össze a kutyáról, ha még többször megismétlődik a jelenség, előbb-utóbb talán kiderül, hogy miről is van szó? Az sem kizárt, hogy tényleg epilepszia lesz a dologból!

Jelige: monastir  2005.ápr.22.

A különböző sipolyok általában nem tartoznak a jól és gyorsan gyógyuló folyamatok közé, ez tény. Leginkább akkor van ez így, ha nem sikerül megszüntetni azt az okot, ami fennratja az állandó belső váladékképződés okát.
Azt nehéz megmondani, hogy egy konkrét esetben éppen mennyire indokolt vagy nem indokolt a kezelése. Az nem egészen világos a számomra, hogy emiatt miért kell kórházban lennie, de biztos meg van ennek is az oka. Ami az árkérdéseket illeti: az állatorvosi árak szabadárasak, mág az Állatorvosi Kamara is csak ajánlhat árakat, de kötelezően nem írhatja elő, hogy mi, mennyibe kerüljön. Azt megmondani, hogy a kórházi ellátásért a napi 4000 Ft sok-e vagy kevés, csak annak ismeretében lehetne, ha tudnám, hogy ebben mi foglaltatik benne? Jobb ötletem, ill. javaslatom nincs, mint az, hogy ha elégedetlenek, forduljanak egy másik rendelőhöz vagy állatkórházhoz!

Jelige: Vadóc  2005.ápr.21.

Szerintem a szeme sarkában az úgynevezett harmadik szemhélya csúszott elő, ill. vált láthatóvá. Ez odavaló kis szervecske a szemben, normális esetben a szem sarkában van a helye. Olyankor szokott előjönni, ha például valami ok miatt folyadékhiány van a szervezetben (pl. hasmenés, vagy sok pisilés). Érdemes ennek utána nézni, valóban van-e ilyen jelenség? És ha nem múlik, akkor érdemes állatorvosnak is megmutatni a cicát!

Jelige: csonti  2005.ápr.21.

A természetes csonfélék fogyasztása (házikoszton való tartás mellett) már egészen kicsi kortól kezdve ajánlott (már a 10-12 hetes kiskutya is jó, ha kap ilyesmit). Az én személyes véleményem szerint egyébként is ez a leginkább ajánlható kálcium-foszfor beviteli mód. Miután azt írta, hogy csirkenyakat eddig is adott a kutyájának, nagy hibát nem követett el, hiszen a csirkenyakban is van csont, nem is kevés. De nyugodtan adhat neki egyéb csontféléket is, a csöves baromficsontok (láb, szárny, combcsontok)kivételével. A színhússal azonban vigyázni kell, nem igazán ajánlott, sok benne a foszfor és szinte semmi kálcium nincs benne. Húsféléből inkább azok a részek javasolhatók, amelyekben vegyesen van mindenféle szövet: izom, erek, vér, inak, faggyú, stb. Soha ne felejtse el, hogy ezek az állatok mit is esznek vadállatként? Az elejtett zsákmányállatot szőröstül-bőröstül!

Jelige: Szelli  2005.ápr.20.

Az nagyon helyes, hogy a cica minden ellen be van oltva! Viszont hasmenést nem csak fertőző betegségek okozhatnak. Itt nem is tudnám most hirtelenjében felsorolni, hogy mi minden járhat tartós hasmenéssel. Ezért mindenképpen azt tanácsolom, hogy az állatorvosi vizsgálatot ne halassza sokáig, nehogy késő legyen! Azzal is egyetértek, hogy minél részletesenbb laborvizsgálatokat is csináltatni kell majd. Emellett azért érdemes lesz nagyon alaposan áttekinteni átgondolni az étrendjét is, mert a leggyakoribb és legvalószínűbb okok elsősorban az emésztésben, táplálkozásban keresendőek.

Jelige: Éva  2005.ápr.20.

Ma már bármilyen fajtát tartanak az emberek panellakásban, így angol bulldogot is. Miután a nagysága olyan, hogy nem túl nagy, elférni biztosan elfér majd. Rövidszőrű kutya lévén a szőrhullás folyamatos lehet egész évben. Arra a kérdésre, hogy mennyire tanulékony, ill, harcia, sajnos nem tudok semmit válaszolni, mert nekem ilyen irányú személyes tapasztalataim nincsenek.

Jelige: Anita  2005.ápr.20.

Sajnos éppen csak azt felejtette el leírni, hogy mi lenne a kérdése, de azért megpróbálom kitalálni és úgy válaszolni. Szóval ez a fiúcska már bizony lehet ivarérett, így pár nap múlva, amikor a szuka eléri azt az időpontot, amikor felveszi a kant, bizony könnyen lehet, hogy bepárzanak majd. És ne aggódjon, ki fog jönni neki!

Jelige: Maci  2005.ápr.20.

Sajnos gyakori tapasztalat, hogy a tenyészetekben bizonyos problémák annyira gyakoriak, hogy szinte minden onnan kikerülő állattal baj van, vagy lesz. Ilyen a fülrühösség és a gombás bőrbetegség is. Ezen utólag már nehéz segíteni, ráadásul a cicát ajándékba kapták, tehát emiatt reklamálni nem érdemes. Mérgelődni sem!
A nyaki tájékon jelentkező pörkökről én így látatlanban nem sokat tudok mondani, de az a gyanúm, hogy ezeknek azért nem biztos, hogy köze van a rühösséghez. Inkább az allergiás bőrbetegségre jellemzőek. És sajnos ebben a kissé zűrös előéletélben bőven akad olyan tényező, amire már kialakulhatott egy allergia. Persze ennek az okára rájönni nem lesz egyszerű!

Jelige: Basset hound  2005.ápr.20.

Valóban vannak olyan esetek, amikor a fülbeegség oka a bűzmirigyeknél keresendő. Ez azonban nem jelenti azt, hogy mindig! Ha tehát a bűzmirigy rendszeres tisztántartása ellenére úgy látszik, hogy baj van a fülel, akkor ennek egészen biztosan más oka van. Ezt azonban kitalálni nem lehet, ehhez meg kell vizsgálni alaposan a fülét. Vigye el állatorvoshoz és nézessen bele abba a fülbe!

Jelige: Német dog  2005.ápr.19.

Írta, hogy a kutya fájdalomcsillapítót kapott az állatorvostól, de azt nem, hogy ez konkrétan mi volt és milyen adagban, másrészt azt sem, hogy ettől jobban lett-e valamelyest, vagy sem? A leírás alapján az "utolsó remény" abban van, ha sikerülne megtalálni a megfelelő gyógyszert. Manapság rengeteg féle ún. nem szteroid gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító szer van, egyik jobb, mint a másik. Persze egy ekkora testű kutya esetében a súlyának megfelelő mennyiségű gyógyszer adása nem olcsó mulatság, de ezt Önöknek kell kiszámolni és eldönteni, hogy tudnak-e rá ennyit áldozni?

Jelige: Leyla stafford  2005.ápr.19.

Nem írta meg, hogy a kutya milyen súlyossági fokban diszpláziás és azt sem, hogy konkrétan milyen műtétet végeznek rajta? Ezek pedig nagyon fontos kérdések, mert ezek ismerete nélkül szinte semmit nem lehet mondani általánosságban. De egyébként azt javasolnám, hogy a legjobb az lenne, ha ezeket a kérdéseket annak az állatorvos kollégának tennék fel, aki a műtétet végezte, ill. javasolta. Ő részleteiben ismeri a kutyát, ill. az esetet, ő tudja, hogy mit csinált rajta, tehát ő a leginkább alkalmas személy a kérdések megválaszolására.

Jelige: Sissi  2005.ápr.18.

Sajnos a viszonylag részletes leírás ellenére ez kevés ahhoz, hogy véleméyt lehessen mondani. Sajtésem szerint ez talán epilepszia lehet, de amit eddig produkált az elég jellegtelen. Viszont ilyen rendszerességgel elsősorban az epilepsziára kell gondolni. Tovább kell figyelni, előbb-utóbb biztosan változnak majd a rohamok és akkor jobban lehet kielemezni.

Jelige: Yota  2005.ápr.18.

Én is azokat a vizsgálatokat tudtam volna javasolni, amelyeket már megcsináltattak és negatívak lettek. Más ötletem nekem sincs, hacsak a véletlen nem segít, akkor lehet, hogy hozzá kell szokniuk ehhez a lihegéshez. Bár engem az elmúlni nem akaró hüvelyi váladékozás ennél sokkal jobban izgatna!

Jelige: Lidi cica  2005.ápr.18.

Sajnos én sem tudok okosabbat mondani, mint a kollégáim ott helyben: ahhoz, hogy meg lehessen mondani, mi baja van a macskájuknak, néhány vizsgálatot mindenképpen szükséges elvégezni. E nélkül nincs diagnózis és nincs gyógyulási, gyógyítási remény sem. Ha a körülményeik olyanok, hogy erre nem telik, akkor a betegség előre haladtával bizonyára előbb utóbb komoly baj lesz. Szerintem esetleg meg lehetne próbálni valami részletfizetési kedvezmény kérni!

 1 ---- 300 - 301 - 302 - 303 - 304 - 305 - 306 - 307 - 308 - 309 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat