Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Marika  2005.máj.3.

A kutyák kellemetlen szájszagát nagyon sok ok okozhatja. Ezek legtöbbjét a kutyafogkefe használatával semmiképpen nem lehet megakadályozni. Ha például fogköves, akkor ezt el kell távolítani időnként. De lehet, hogy a kellemetlen szag a gyomrából jön. Tehát az első feladat annak a megállapítása, hogy mitől van a szájszag. Ha ez kiderül, akkor lehet megmondani, hogy mi a teendő!

Jelige: Regi  2005.máj.3.

Nem tudom időben érkezik-e még a válaszom, sajnos nem volt lehetőségem előbb válaszolni. Szerintem ebből a szokatlan bágyadtságból sok mindenre még nem lehet következtetni. Oka lehet egy kis láz, vagy hőemelkedés, de akár egy kezdődő betegség is. Ha holnap amúgy is állatorvoshoz mennek, ott majd bizonyára kiderítik, hogy van-e valami baj?

Jelige: egy anyuka  2005.máj.2.

Tudomásom szerint a humn toxoplasmosis ellen nincs védőoltás. Az emberi populáció döntő többsége ugyanis minden tünet nélkül átesik a betegségen és védetté válik. Azok a kevesek (mint Ön is), akik ezt "megúszták", csak és kizárólag a terhesség esetén vannak veszélyben. Erre a néhány potenciális használóra pedig egyszerűen nem éri meg bármit is kitalálni. Az óvatos és körültekintő odafigyeléssel majdnem minden kockázat kivédhető.

Jelige: Móci  2005.máj.2.

A leírt jelenségekből mindössze annyira lehet következtetni, hogy a cicájuk nagyon beteg. De hogy mi a baja pontosan, azt ezekből a jelenségekből nem lehet levezetni. Mindenképpen alapos állatorvosi vizsgálatra van (lenne) szükség, aztán lehet arról beszélni, hogy mi legyen a teendő!

Jelige: zsoli  2005.máj.2.

A szőrtüszőatka betegség (Demodikózis) valóban nem tartozik az egyszerűen és gyorsan gyógyítható bajok közé, de azért a legtöbb esetben előbb-utóbb szépen vissza lehet szoírtani a tüneteket. A kezelés ún. komplex jellegű, nem csak többszöri nagyon alapos gyógyszeres fürdetés kell, hanem kiegészítő gyógyszerek adása is indokolt (viszketés csillapító, antibiotikum, vitaminok, immunerősítők). Fontos a sok napfény, a száraz bőrfelület biztosítása. Miután azt nem tudom, hogy konkrétan milyen kezelésben részesült eddig, nem nagyon tudom megmondani, hogy mit kellene még kapnia. De mindenképpen beszéljék meg alaposan a kezelőorvosával, hogy mit lehetne még tenni?

Jelige: Jancsi  2005.máj.2.

Sajnos ez egy olyan kérdés, amihez így nem sokat tudok hozzászólni, maximum találgatni tudnék, de annak meg semi értelme nincsen. Ha ennek a produkciónak van bármi jelentősége, akkor minden bizonnyal újra mutatkozni fog. Ha ez többször megismétlődik, mindenképpen meg kellene mutatni majd állatorvosnak. Addig pedig csak figyelgesse!

Jelige: dalmata széklet  2005.máj.2.

Az a bajom, hogy nagyon tág a probléma megfogalmazása! Egy kutya bélsara nagyon sokféleképpen lehet híg, nem mindegy ennek sok jellegzetessége. Az étrend önmagában lehet, hogy okolható, de ez közel sem biztos. Miután fogyás is van, szerintem az lenne a legjobb, ha házilagos próbálkozások helyett elvinnék őt állatorvoshoz és alaposan kivizsgáltatnák!

Jelige: Atlasz  2005.máj.2.

Az allergiás bőrbetegségek esetén sajnos hosszú távú és tartós gyógyulás, javulás csak rendkívül ritkán érhető el. Nem tudom, hogy a táplálékallergiát milyen vizsgálatok alapján mondták, de nekem az a gyanúm, hogy emellett valami más is lehet még a palettán, amire allergiás. Például a bolhanyál, amire a kutyák legtöbbje allergiássá lesz. Hiába változtatott az étrendjén, ha mellette más tényező továbbra is irritálja a szervezetet.
Emellett innen a távolból nagyon nehéz segíteni. Én azt javaslom, hogy vegyenek Frontline sprayt, és alaposan fújják be vele az egész kutyát (a bőrét és nem a szőrét! - ez nehéz feladat, de nem lehetetlenm, viszont sokat segíthet) írassanak fel CLARITIN nevű gyógyszert (ez humán tabletta!) és abból adjanak neki napi 1 -et reggelente, adjanak neki minden nap feketebors nagyságú friss élesztőt, MINERA cseppet (kutya-Béres csepp. Ha a bőre gennyesedik is, akkor pedig antibiotikum kúrára is szükség lehet, ezt azonban már fel kell íratni receptre az állatorvossal!

Jelige: Panka  2005.máj.1.

A szokásosnál nehezebb szülés oka nem a kutya kora volt (6 évesen még egyáltalán nem öreg a szüléshez), hanem valószínűleg a kölykök mérete segített ebbe bele.
A "kismamának" naponta többször, akár 3-4-szer kell enni adni, sok folyadékot biztosítani. Elhízlalni azért nem kell(ene)!

Jelige: tacskó  2005.ápr.30.

Sajnos ezekben az esetekben igen nehéz véleményt mondani látatlanban, mert ahogy az Önök példája is mutatja, még látva sem tudott semmit mondani az állatorvos kollégám. Ezek a bőrfeketedések, viszketés és gyulladásos tünetek nélkül legtöbbször hormonális zavarokra szoktak jellemzőek lenni. Persze ezt az elején nagyon nehéz bebizonyítani vagy teljesen kizárni. Ha terjed, nő a folyamat, akkor előbb-utóbb azért mutat majd valami jellegzetességet, amiből majd el lehet indulni. Addig pedig leginkább sok türelemre van szükség.
Azt a lehetőséget azért nem lehet nem megemlíteni, hogy esetleg érdemes lenne speciális bőrgyógyászati szakrendelésre elvinni, hátha ott azért tudnak valamit hozzászólni az esethez már ebben a stádiumában is. Ilyen szakrendelés egyre több van már az országban, de ha máshol nem is, itt a fővárosban biztosan található.

Jelige: mopsz  2005.ápr.30.

Arra a kérdésére, hogy az angolkór gyógyítható-e, röviden azt tudom válaszolni, hogy az attól függ, milyen súlyossági fokú a megbetegedés. Az enyhe fokú elváltozások lényegében tökéletesen elmúlaszthatók a megfelelő kezeléssel. Ha azonban már nagyon súlyos az elváltozás, akkor inkább csak javítgatni lehet a helyzeten, teljes gyógyulás nem várható.
A kérdés azonban sok tekintetben elméleti. Mi állatorvosok márnagyon régen úgy tartjuk, és az egyetemen is ezt tanítják, hogy az angolkór, mint betegség, inkább csak a tankönyvekben szerepel, az életben a fehér holló előfordulásához hasonlóan ritka dolog! Macskáknál még néha,néha találkozni vele, de kutyában annyira nehéz még mesterségesen, kísérletileg is előidézni, hogy emiatt az életben való előfordulására nem sok esély van. Így feltételezem, hogy az, amit esetleg angolkórnak minősített valaki, az nem is az, hanem valmi más csontrendszeri megbetegedés. Ha megírja, hogy konkrétan miről van szó, miért is vetődött fel ez a kérdés, talán tudok még segíteni további információkkal!

Jelige: Kata  2005.ápr.29.

Jó lenne, ha viselné a gallért, de ha nem megy, akkor sincs tragédia! A varratokat azért elég nehéz munka szétszedni. Mindenesetre nagyon gyakran ellenőrizzék a sebének az állapotát, hogy kellően időben észrevehessék, ha mégis gond lenne!

Jelige: Szasza  2005.ápr.29.

Igazából nem teljesen világos számomra, valóban egy 5 hónapos korú kutyája van, amelyik terhes? Ez ugyanis már önmagában is elég baj, hiszen rettenetesen fiatal a kutya a vemhességhez. A váladékozás mindenképpen baj, aminek mielőbb meg kellene tudni az okát. Ehhez szülészeti szakvizsgálatra van szükség, meg kell tükrözni a hüvelyét, esetleg hasi ultrahangvizsgálatot is jó lenne csináltatni. Szóval állatorvoshoz kellene fordulni, ha lehet, minél előbb!

Jelige: Dorka  2005.ápr.29.

Állatpatikákban és az állatorvosok jó részénél is kapható speciálisan kutyakölykök számára tervezett és gyártott anyatejpótló. Ezzel elég rendesen föl lehet nevelni a kölyköket, csak kicsit macerás az állandó szoptatásuk megoldása a cumiztatással, de nem lehetetlen. A baj mindössze azzal van, hogy az életük legelső 1-2 napján lenne igazán jó, ha az anyjuktól/ból tudnának szopni, ugyanis ekkor ürül az ún. föcstej, ami a leginkább szükséges immunanyagokat tartalmazza. Ezt pedig a tejpótlók nem tartalmazzák. Megoldás lehet még egy dajkakutya "beszervezése" a kölykök szoptatására.

Jelige: Fanni  2005.ápr.28.

A leírt panaszok hátterében majdnem bizonyos, hogy allergiás jellegű megbetegedés áll. A kutya bőrgyógyászati kivizsgálása indokolt. Azt írták, hogy voltak már vele állatorvosnál és kapott kezelést, gyógyszereket is. Ha ez a kezelés nem használt, mindenképpen érdemes lenne visszavinni, és megbeszélni az állatorvos kollégával a továbblépés lehetőségeit, módját!

Jelige: hasmars  2005.ápr.28.

Valószínűleg érzékenyebb belű kutyájuk van, aki nem szeret semmiféle változékonyságot. Ami az időnkénti hurutos bélsárürítést illeti, az minden bizonnyal vastagbélből származik. Az okának a kiderítéséhez legelőször is szükséges lenne néhány alapvető vizsgálatot elvégeztetni: bélsár parazitológia, egy vérvétel, esetleg egy hasi ultrahang. Ezekből kiderül(het), hogy van-e emögött szervi ok, vagy nincs? Ha nincs, akkor jönnek szóba az ún. lelki tényezők, ez kutyában sem ritka. A baj csak az, hogy megoldani nehéz.
A szükséges kivizsgálás költségeit illetően ott kellene érdeklődni, ahol ezeket a vizsgálatokat el akarják végezteteni, de azért 10-15 ezer Ft körüli nagyságrendre biztosan számítani lehet!

Jelige: Picike  2005.ápr.28.

Én azt gondolom, hogy egy ilyen esetben, amikor egy kutya már 5. napja nem eszik semmit, nem lehet megkerülni azt, hogy elvigyék állatorvoshoz. Ebből a tényből, hogy nem hajlandó enni, semmiféle következtetést így nem tudok levonni, száz ok állhat a háttérben. Alaposan meg kell vizsgáltatni, biztosan kiderül, hogy mi a baja. Csak ne legyen túl későn!

Jelige: Jazz  2005.ápr.27.

Azt írta, hogy már volt állatorvosnál. Ebben az esetben viszont nem értem, hogy miért nem kapott választ a kérdéseire, illetve miért nem született ebből valami diagnózis. Látatlanban nem illik véleményt mondani, de a leírás alapján elég valószínű, hogy a kutyának hasvízkór nevű betegsége lehet, amit vagy szívbetegség, vagy májbetegség szokott okozni. Mindkettő viszonylag egyszerű vizsgálatokkal kimutatható illetve beigazolható. Javaslom, hogy mutassák meg egy másik állatorvosnak is, hátha több minden kiderül!

Jelige: végbélrák  2005.ápr.27.

Nem láttam és nem vizsgáltam a kutyát, de rögtön felmerült bennem a kérdés, hogy amit ráknak minősítettek, az valóban az-e? Persze könnyen lehet, hogy igen, ebben az esetben hosszú távon semmi rosszra nem lehet számítani, mert ezek a daganatfajták elég rosszindulatúak szoktak lennei. A kutya általános roborálására a minél jobb minőségű eleséget ajánlom, és valamilyen általános állapotjavító használatát. Ez utóbbi lehet MINERA csepp (állatpatikában kapható), vagy a VETRI-DMG oldat (ez is ugyanott). Mindkettő nagyon jól regenerálja a szervezetet. Érdemes hosszú távon, több hónapig adni. A kutyát valóban meg lehet fürdetni házilagosan is, de ne túl gyakran, mert az nem tesz jót a bőrének!

Jelige: szőröstül? bőröstül?  2005.ápr.27.

Kérdésére a válaszom egy rövid igen! Én is ezt szoktam tanácsolni a gazdiknak, amikor ilyen részeket etetnek a kutyával!

Jelige: csincsilla lányok  2005.ápr.26.

A probléma valószínűleg annál bonyolultabb, mint azt elsőre gondolnánk. Véleményem szerint egészen biztosan nem arról van szó, hogy a támadó cica megőrült volna, főleg nem idegrendszeri betegsége lenne. Én majdnem biztos vagyok abban, hogy a probléma hátterében valami eddig nem ismert észre nem vett rivalizálási zavar, meg nem értés lehet a két cica között. Persze ezt nem emberi értelemben kell gondolni, az állatok érzékszervei sok olyan dolgot is érzékelnek, amit mi nem. Talán az ivartalanítás valóban segít a helyzeten, de ebben azért 100%-ig ne reménykedjenek.

Jelige: Szelli  2005.ápr.26.

Ha a macskája valóban vemhes, akkor az antibiotikumos kezelés elméletileg valóban ártalmas lehet. De azt megmondani, hogy az elméletből mennyi lesz a valóság, nem lehet. Ráadásul mivel jobban lett a gyógyszerektől, így minden bizonnyal hasznára vannak. Ilyenkor minden esetben az anyamacska érdekeit kell szemelőtt tartani.

Jelige: atka?  2005.ápr.26.

A leírtak alapján innen a távolból nem mernék arra vállakozni, hogy állást foglaljak a kérdésben. lehet szőrtüszőatka is, de lehet más is (pl. gomba). A szőrtüszőatka alapos bőrkaparék mintából kideríthető, nem tudom volt-e ilyen vizsgálat. A Tac-tic-al nem cska lemosni kell (úgy nem fog érni semmit), hanem nagyon alaposan be kell dörzsölni kefével a bőrébe, mert az atkák a bőr mélyebb részeiben élnek, és a felületes lemosáskor nem biztos, hogy eljut hozzájuk a hatóanagyag. De igazából az lenne a célszerű, ha esetleg megmutatná a kutyát egy másik tapasztalt állatorvosnak, esetleg felhozná ide a fővárosba bőrgyógyászati szakrendelésre az egyetemi klinikára. Tudja, több szem többet lát, és talán így születik majd valami helyes diagnózis és megfelelő kezelés.

Jelige: unkasz36  2005.ápr.26.

Nem tudok jobb ötletet mondani, ill. jobb tanácsot adni, minthogy vigyék el a kutyát és a kölykök közül is leginkább kopaszodót bőrgyógyászati szakvizsgálatra.

Jelige: Bronzvörös  2005.ápr.26.

A legelső tüzelés a legtöbb szukánál még nem mindig úgy zajlik le, ahogy majd később a felnőttkori tüzelései. Ezért a későbbi tüzelések jellemzői eltérőek lehetnek attól, amit a gazdi az elsőnél tapsztalt. A másik fontos dolog, hogy az átlagos tüzelés legalább 3 héteig tart, sokszor még ennél is tovább. Ezért kicsit furcsállom, hogy most 2 hét után látszólag elmúltak a tünetek. De végeredmény képpen azt tudom mondani, hogy egyelőre nincs miért izgulni. Ha mostantól számítva kb. 6 hónap múlva ismét jelentkezik valami tüzelésre utaló jelenség, akkor most is valószínűleg tüzelt. Ha ebben most nem biztosak, itt Budapesten több szaporodásbiológiai szakrendelő is működik, el kell vinni valamelyikre és meg kell nézetni, hogy mi a helyzet!

 1 ---- 299 - 300 - 301 - 302 - 303 - 304 - 305 - 306 - 307 - 308 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat