Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Újgazdi  2005.máj.13.

A kiscica esetleges férgességét csak a higiéniás szabályok durva megsértése mellett lehet elméletileg elkapni.
Valószínűleg még azért nem ürített, mert részben nem volt mit, részben még nem tudta hová kell.
Fürdetni egyáltalán nem kell, lakásban meg főleg nem.
A normális kismacskák már ilyen fiatalon is szinte 1-2 nap alatt megtanulják a macskaWC használatát, ezért nem szokott gond lenni a szobatisztasággal. Igen, egyedül hagyhatja. Naponta legalább 3-4-szer adjon enni még nagyon sokáig. Az ok nélküli nyávogások bizonyára hamar elmúlnak majd, ha már megszokik az új helyen.

Jelige: Jenny  2005.máj.12.

Mindenképpen javaslom, hogy mielőbb forduljanak állatorvoshoz egy alapos kivizsgálás érdekében. A visszatérő hányásoknak elvileg akár a korábbi műtéthez is lehet köze (letapadások, összenövések a belek között, de ha nem, akkor is jó lenne mielőbb kideríteni az okát!

Jelige: Miyako  2005.máj.12.

Tapasztalatom szerint ezt a tipusú hasalji kopaszodást az okozza, hogy a cica ún. végbélmirigyei, pontosabban azok kivezető nyílásai lehetnek eltömődve. Ő ezt érzi, mert feszíti őt, próbálja elérni és a nyelvével kimasszírozni, de vélhetőleg az elhízottsága miatt nem ér el odáig. Így a reflexesen elindult nyalás a hasra jut, ill. ott folytatódik. Több cicám volt már hasonló előzményekkel, a végbélmirigyek kinyomása, kiürítése szépen megoldotta a problémát. Vigye el állatorvoshoz és kérje meg erre a kis beavatkozásra!

Jelige: Manci  2005.máj.12.

Sajnos az ilyen problémák okának megtalálása nem egyszerű. Épeszű, normális kismacska órák alatt megtanulja az alom használatát, és ha ettől eltérő helyekre piszkít, annak mindig oka van. A kérdés csak az, hogy sikerül-e rájönni, mi lehet az? Legtöbbször valami nem tetszik neki, pl. az alom, vagy annak az alehelyezése, vagy valamilyen oda nem való illat, vagy más stresszt okozó körülmény. Érdemes hát nagyon alaposan átgondoli minden részletkérdést.
Mivel az a kérdés egyébként is gyakori ebben a rovatban, ha beleolvas a korábbi válaszokba, azok között is talál hasonlókat. Legutóbb például "Jázmin" jeligére 2005.05.05-én írtam valakinek ugyanilyen probléma miatt.

Jelige: hiha  2005.máj.11.

Látatlanban nagyon nehéz erről bármit is mondani, sajnos sokszor még látva sem egyszerű (itt van mindjárt a kollégám, aki megvizsgálva sem biztos a véleményében). Szóval lehet ennek a jelenségnek többféle oka is, köztük valóban szóba jöhet a pigmentzavar, vagy hiány. Ez ritkán előfordul egyes kutyákban. Okát nem ismerni pontosan. De akár más betegség kísérő, vagy kiegészítő tünete is lehet, de ez lehet, csak sokkal később derül majd ki. Ha a folyamat terjedni, nagyobbodni látszik, érdemes lenne speciális bőrgyógyszati szakrendelésen megmutatni.

Jelige: bélösszenövés  2005.máj.11.

Amennyiben a kutya túléli az operációt és valóban meggyógyul, nem sok (szinte semmi) későbbi szövődményre nem kell számítaniuk. Ha a kivett béldarab mérete viszonylag nagyobb volt, akkor a megrövidült bél miatt a szervezet kevesebb tápanyaghoz juthat majd hozzá, ami miatt csökkenhet a testsúlya (jó foigyókúra lehet, ha eddig elhízott volt). Ezt figyelembe kell venni és gyakrabban kell neki ennivalót adni.

Jelige: Neo  2005.máj.11.

A leírt viselkedészavar hátterében feltehetőleg az eddigi nevelése során elkövetett (persze nem biztos, hogy szándékosan) hibák állhatnak. Persze ezeken most már nem nagyon lehet segíteni. Az ivartalanítás ezen segíthet, de ezt megígérni nem lehet, vagy bekövetkezik, vagy sem. Megpróbálni minden esetre érdemes, veszteni valójuk nincs!

Jelige: Tüzelés! - Sétáltatás?  2005.máj.11.

Nekem az a véleményem, hogy egy ilyen kérdésben lehet elméleteket kreálni, meg önérzetesen kiállni a "jogainkért", de ettől az élet valósága még olyan, amilyen! Aki fittyet hány a szabályokra és kötelezettségekre, azt nem fogja meghatni egy önérzetes szukatulajdonos sétáltatási szándéka. Emellett az is való igaz, hogy egy tüzelő szuka elég rendesen fel tudja bolydítani egy kutyatársaság életét, a kanok már csak a tüzelő szuka közelségétől is "beindulhatnak", elveszíthetik a szófogadó képességüket, elszaladhatnak a gazdájuktól, stb. Ilyen szempontból valóban jobb elkerülni nagy ívben minden más kutyát. A másik kérdés pedig az, hogy amennyiben a tüzelő szuka éppen belekerül a fogékony időszakba, akkor hirtelen odaadja magát bármelyik kannak. Még akkor is, ha éppen pórázvégen van. Ennek a pontos idejét azonban nem lehet előre megjósolni. Hiába vigyáz Ön a kutyájára, ha a kan fizikai erejénél fogva magáévá teszi a leányzót! Utólag aztán már nehéz lesz a következményeket megoldani! Szóval én azt tanácsolom, jobb és békésebb ilyenkor elkerülni a társaságot!

Jelige: Peggy  2005.máj.11.

Minden esetre több, mint érdekes az a történet, amit leírt. Ilyen fokú színészkedésről még nem hallottam. Az a véleményem, hogy azért biztos, ami biztos, jó lenne azt a kis máltait is megvizsgáltatni alaposan egy hozzáértő állatorvossal, aki járatos az ortopédiában, mert ki tudja, hátha nem is véletlenül csinálja, hanem van is rá valami oka (pl. térdszalag problémák).

Jelige: Morzsa kutya  2005.máj.11.

Véleményem szerint a tapasztalat jelenségek mindenképpen kapcsolatba hozhatók a korábban már megállapított bajokkal, de azért része van (vagy lehet) benne a korral járó leépülésnek, általános gyengeségnek is. Tacskókban elég gyakori jelenség. Szerintem különösebb "extra" tennivaló nincs, sem Önöknek, sem az állatorvos kollégának. Húzni kell az időt, amíg lehet, aztán ha végképp nem tudna mozogni, gondolkozni kell az esetleges elaltatásán.

Jelige: Nyafi  2005.máj.11.

Nekem az a véleményem, hogy ez a mindenhová pisiléses jelenség inkább valamilyen pszichológiai ok miatt lehet. A vizeletében kimutatott kristályok max. hólyaghurutot okozhatnak, aminek egyrészt már el kellett volna múlni, másrészt ettől még nem kellene ide-oda pisilnie. Javaslom, hogy nagyon alaposan gondolják át, hogy mi kozhatja az elégedetlenségét? Ez lehet az alom megváltozása is (ha korábban pl. nem ezt használták), de lehet bármi más is, ami nem tetszik neki (mondok egy példát is, hogy jobban értse: pl. a gazdik valamelyike újabban másik parfümöt használ, vagy valaki elutazott a családból, vagy éppen azóta jött) Ha beleolvas ennek a rovatnak a korábbi válaszaiba, azok között is talál többet, amelyek ezzel a témával foglalkoznak. Talán segít valamit!

Jelige: egy aggódó gazda  2005.máj.11.

Hát, ha az a május március, akkor viszont már nagyon a vemhesség vége felé kell járnia, ha valóban terhes. Ha nem akarnak meglelepetést, akkor célszerű lenne sürgősen megnézetni, hogy mi újság van?

Jelige: egy aggódó gazda  2005.máj.10.

Az első gondom, hogy azt írta "a kutya május végén fejezte be a tüzelését". Májusnak még csak a közepén járunk, tehát gondolom, ez félreütés, és április végét akart írni? Ha igen, az azt jelenti, hogy kb. 2-3 hetes lehet a vemhessége, ha egyáltalán terhes. Ennyi idő alatt még nem szokott kívülről semmi észrevehető látszani. És amit tapsztalt, az egy kialakulóban levő álterhesség jelei is lehetnek. De ezt eldönteni sehogy máshogy nem lehet, mint úgy, hogy elviszik egy hasi (méh) ultrahangos vizsgálatra. Csak ezzel a módszerrel lehet ilyen stádiumban megmondani, hogy terhes-e vagy sem?

Jelige: kullancs?  2005.máj.10.

A leírt jelenségek, tünetek a magas láz jellemzői, illetve következményei. Az, hogy a gyógyszerek után kicsit jobban lett, minden bizonnyal azért van, mert lejjebb ment a láza. Lázas állapotot sok betegség okozhat, néha az első napokon még nem lehet tudni, vajon mivé is alakul majd a dolog. A kullancsok által terjesztett babéziózisra nem volt hiba gondolni, mert ez egy rendkívül alattomos betegség, amelynek kezelésekor nagyon sokat számíthat az, ha időben gondoltak, gondolnak legalább a lehetőségre. A legfontosabb most az, hogy tartsák a szoros kapcsolatot az állatorvosukkal, tájékoztassák őt a kutya minden dolgáról, aktivitásáról, produkcióiról, beleértve a vizeletének jellemzőit is.
A babeziózis olyan értelemben nem fertőző betegség, hogy azt a kutyák egymástól elkaphatnák, A betegség kórokozójának terjedéséhez mindenképpen kell a kullancs, mint postás, aami elviszi a kórokozót az egyik állatról a másikra.

Jelige: aggódó gazdi  2005.máj.10.

Elnézésüket kérem, de ma sem tudok többet, vagy jobbat ajánlani, mint tegnap tettem! Amit leírt, az kevés ahhoz, hogy én bármit is mondjak, csak találgatni lehetne, de annak semmi értelme nincs. Ha segíteni akarnak ezen a kutyán, mindenképpen keresniük kell egy másik állatorvost, aki talán többet tud majd mondani annál, mint amit eddig tudnak. Ha erre nincs lehetőségük, akkor elfogadható megoldás az is, ha elaltattatják, mert annak semmi értelme nincs, hogy ilyen állapotban szenvedjen.

Jelige: Bekka  2005.máj.10.

Véleményem szerint a kutyájuknak a nagytesű, idős állatoknál nagyon gyakori öregkori mozgásszervi betegsége van, ami részben az izületek elhasználódásból áll, részben a gerincoszlop elmeszesedése okozza. Ennek a betegségnek, illetve tünetcsoportnak az utóbbi 8-10 évben igen kitűnő gyógyszerei vannak. Sajnos nem olcsóak, főleg a nagyobb testűeknél jelenthet magasabb költséget, viszont szinte csodákra képesek ezek a gyógyszerek. Ilyen például a RIMADYL nevű tabletta. Homopátiában nem vagyok járatos, így olyan szereket nem tudok ajánlani.

Jelige: kicsi  2005.máj.9.

Az álterhesség megelőzése ill. kezelése sajnos nem egyszerű feladat, igazán hatásos recept nincs rá. Főleg gyógyszerek nélkül nehéz és kiszámíthatatlan a dolog. Én az Ön által leírt módszerről még nem hallottam. Az általam javasolt módszer lényege, hogy a kutyát levegőnek kell nézni, enni, inni kap, a vegetatív igényeit ki kell elégíteni, de a szeretgetést, babusgatást a nullára kell redukálni. Tejet termelni csak a hozzávalókból lehet, tehát a drasztikus koplalás és a jelentős folyadékmegvonás segíthet ebben (de azért kell enni is adni és inni is). Azokban a kutyákban, amelyek gyakran, vagy mindig álterhesek, gyakoribb az emlődaganatok kialakulásának esélye. Végső megoldásként az ivartalanítás segíthet csak!

Jelige: Aphofisz  2005.máj.9.

Ebből a viselkedés változásból sokat nem lehet még kiokoskodni, bizonyára rövidesen kiderül, hogy csak rossz napja volt, vagy valami betegség kezdősik benne. Figyeljék és ha betegnek tűnik, mutassák meg állatorvosnak!

Jelige: puli  2005.máj.9.

Majdnem biztos, hogy a hasmenésnek úgymond étrendi oka van. Sajnos nem egyszerű az ilyen kiskutyák etetése. Sokszor már az ibaj, ha valamiből, ami ízlik, többet esznek a kelleténél. Törekedni kell az ennivaló állandóságára, ha lehet, ne nagyon cserélgesség a különböző telféleségeket. Esetleg érdemes lenne megpróbálkozni valamelyik kölyöktáppal és csak azt adni. Vagy egy nagyon kevéske péppé összetöt csirkenyakkal is kiegészíteni az ennivalójukat. És a tej tilos! Ha valamiről kifigyelik, hogy lazítja a székletüket, vagy kifejezetten hasmenést idéz elő, akkor azt véglegesen el kell hagyni.

Jelige: aggódó gazdi  2005.máj.9.

Sajnos jobb ötletem, ill. tanácsom nincs, minthogy el kell vinni egy harmadik állatorvoshoz is! Ha az sem segít, akkor egy negyedikhez is. Előbb utóbb csak kiderül végre, hogy mi a pontos diagnózis, és lehet-e segíteni a kutyán.

Jelige: Macika  2005.máj.9.

Én mindenképpen már most elvinném megmutatni az állatorvosnak, mert ez lehjet akár komolyabb problémától is, ezért jobb, ha a szakember dönti ezt el, nem pedig Ön!

Jelige: Bambusz  2005.máj.9.

Ezek az öklendezéses tünetek torokgyulladás gyanúját vetik fel, a legjobb lenne megmutatni állatorvosnak, már csak azért is, mert ha valóban így van, ez magától nem valószínű, hogy elmúlik.

Jelige: Panka  2005.máj.9.

Nagy valószínűséggel kötőhártya gyulladása van. Ez enyhe esetbenm elmúlhat magától is, de azért hatásosabb, ha kezelik. Erre a célra alkalmas lehet bármelyik emberi antibiotikumos szemkenőcs (Tetran, Irgamid, Septosyl) Ezek azonban sajnos csak receptre kaphatók, így fel kell íratni!

Jelige: Garfield  2005.máj.9.

A megfelelő inger eléréséhez egy benedvesített vattacsomóval a kiscica végbélnyílását kell simogatni, illetve masszírozni, minth az anyja a nyelvével tenné ugyanezt. Remélem ez használni fog!

M. Erzsébetnek  2005.máj.9.

Fajtaválasztás ügyben mindig nehéz tanácsokat adni, mert ebben rengeteg szempontot kell figyelembe venni, amelyekből jó néhány szubjektív jelegű. A felsorolt fajták alkalmasak lehetnek, de hogy végül beválik-e valamelyik, az csak utólag fog eldőlni. Kérdés, hogy nem lesz-e már akkor késő, ha valami mégsem stimmel? Ezeknek egyébként a szőrük valóban nő és nem hullik, de ez nem 100%-osan értendő, azért néha fognak találni elhullajtott szőrszálakat a lakásban. A 6 éves gyerek egyébként még sok szempontból kicsi a kutyához, ezért nagyon oda kell figyelni, bármilyen fajta mellett is döntenek.

 1 ---- 297 - 298 - 299 - 300 - 301 - 302 - 303 - 304 - 305 - 306 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat