Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Kata  2005.ápr.17.

Véleményem szerint egyik esetben sincs semmi félni valója! A "szűz" kutya esetében ez egy abszolút rutin jellegű beavatkozás. A másiknál, amelyik bepárzott, szintén nem jelent gondot így a terhesség elején. Gyakori megoldás akkor, ha nem akarják a terhességet. Szóval nem kell félnie semmitől!

Jelige: Eszke  2005.ápr.17.

Az ún. kihagyó szívverés teljesen normális jelenség. Főleg sokat mozgatott, edzett kutyákra jellemző, (ún. sportszívnek hívják). Az a lényeg, hogy ez a jelenség rögtön abbamarad, ha a kutya kicsit is mozogni kezd. Ha ez igy van, akkor nincs jelentősége, lényegében a szív saját programjába beiktatott pihenési funkcióról van szó. Ha azonban mozgatásra sem múlik el, ill. mozgás közben is megmarad, akkor zavar keletkezhet a keringésben, és akkor más szívműködési zavarokra utaló tünetek jelentkeznek.

Jelige: Iza  2005.ápr.17.

A leírt körülmények alapján valóban szóba jöhet a gennyes méhgyulladás lehetősége. Ezt mindenképpen és mielőbb tisztázni kell, ezért holnap vigyék el a kutyát állatorvoshoz. Ha lehet érdemes ultrahangvizsgálatot is csináltatni, mert ez lenne az igazán jó diagnosztikai módszer. Ha a vizsgálat kizárja ezt a nagyon fontos lehetőséget, akkor lehet tovább nyomozni.

Jelige: sywy  2005.ápr.17.

A leírás alapján ez a probléma nem tűnik egyszerűnek, valószínűleg arról lehet szó, hogy többféle bőrbetegség egyszerre van jelen, valószínűleg egyik a másik miatt tudott kialakulni és minden bizonnyal lehet valami baj a kutya szervezetének általános védekezési rendszerevel is. Ebből következően a kezelésében is többféle irányba kell(ene) haladni. Mindenképpen jó lenne valami általános immunrendszeri erősítőt adni neki (pl. VETRI-DMG oldat), jó lenne valami hatásos antibiotikum kúra, és nem ártana valami lemosó fürdetés valami jó atkaölő szerrel. Emellett nagyon jó minőségű kutyatáp etetése is fontos lehet. A sok napfény és a száraz környezet is nagyon fontos! És ha lehet, azért csináltatnék egy friss bőrkaparék vizsgálatot is, mert a 6 hónappal ezelőtti ma már nem lehet adni!

Jelige: kóborlók  2005.ápr.16.

A két kérdésre két rövid választ tudok adni: nem, nem.
Tehát nem veszélyes az emberre, és nem veszélyes a macskákra sem. A kutya parvovírusa csak a kutyát képes megbetegíteni. Azt viszont majd még hónapok múlva is, ezért nagyon fontolják meg, hogy mikor hoznak új kiskutyát ugyanarra a helyre!

Jelige: Roky  2005.ápr.16.

Egy ilyen duzzanatról látatlanban semmi okosat nem lehet mondani. Lehet egy sérülés miatt, lehet tályog, lehet benne vér vagy savó, lehet daganat, zsírcsomó, stb. Hosszú sora van a lehetőségeknek. Meg kellene mutatni őt állatorvosnak!

Jelige: Maci az óriás  2005.ápr.16.

Véres vizeletet és nehéz vizelést többféle betegség is okozhat. Ezek között sok esetben első vizsgálat után nem is nagyon lehet eligazodni. Nagyon nem mindegy, hogy mitől van, ezért a legfontosabb feladat az lenne, hogy mielőbb kiderüljön a baj oka! Ezért ha lehet SOS vigyék állatorvoshoz!

Jelige: Morzsi  2005.ápr.16.

Egyetlen tanácsot tudok csak adni: tessék Morzsit elvinni állatorvoshoz és alaposan megvizsgáltatni a szemét. ha lehet (van a közelben), akkor érdemes állatorvos szemészhez menni vele.

Jelige: Zeusz  2005.ápr.16.

Az a fogalom, hogy a mozgáskoordináció elvesztése, eléggé tág meghatározása a tüneteknek. Jó lenne tudni, hogy ez konkrétan mit takar, csak a hátulsó lábakat érint, vagy az elsőket is, netán az egyensúlyérzéssel, helyzetérzékeléssel is baj van, vagy ezek jól működnek? Ha a tünetek főként a hátulsó testfélen mutatkoznak, akkor valóban szóba jöhetnek a kolléga által elmondott lehetséges diagnózisok. Dobermannban a porckorongsérv lehetősége inkább csak elméleti, a másik kettő viszont reális és elképzelhető. A bevérzés leginkább akut sérülés következménye szokott lenni (a hátat, gerincoszlopot ért ütés okozhat például ilyet. A daganat viszont lassan alakul ki, ott a tünetek ritkán szokta teljes hirtelensáéggel mutatkozni. A kutya minden bizonnyal további alapos és részletes kivizsgálást igényel, főleg ha nem lesz semmi javulás. Ebbe beletartozik a speciális röntgenfelvételek készítése, esetleges gerincfestés, CT, vagy MR vizsgálatok. No persze csak akkor, ha Önök ezeket a vzsgálatokat finanszírozni tudják, illetve vállaják az ezzel kapcsolatos esetleges kockázatokat (pl. a gerincfestésnél). Mindenképpen a mostani kezelőorvosával kell alaposan konzultálni a lehetőségekről!

Jelige: Fülrüh  2005.ápr.16.

Kutyában a fülrühösség szinte kizárólag csak elméleti lehetőség, én magam a közel 25éves működésem alatt még soha nem találkoztam ilyesmivel Ennek a lehetőségét tehát szinte látatlanban elvetném. Ha a hallójárat vizsgálatával nem találtak benne semmit, ami a fül vakarását okozhatná, akkor az sem valószínű, hogy ez okozza. Kérdés az is, hogy egyáltalán viszket-e ez a kutyának, piszkálja, vakarja-e és emiatt hullott ki a szőre, vagy enélkül jelentkezett a tünet. Tapasztalatom szerint vannak olyan kutyák, amelyeknél ez a jelenség alkati okok miatt, minden különösebb baj nélkül is kialakul egy idő után. És végül elméletileg lehet akár horonális oka is, de ezt szintén nagyon nehéz bebizonyítani.
Semmiféle olajat ne csepegtessenek a fülbe ill. a hallójáratokba! Azt, hogy visszanő-e a szőre, s ha igen, mikor, így sajnos nem lehet megmondani!

Jelige: István  2005.ápr.15.

Az újszülött kiscicák nemének megállapítása nem egyszerű, de azért nem is lehetetlen feladat. Meg kell nézni nagyon alaposan a farka alatti részt. A hímeknél a végbélnyílástól távolabb van a húgycső nyílása, míg a lányoknál egészen közel. Ha van az alomban ilyen is, olyan is, sokkal könnyebb dönteni, mert van mód az összehasonlításukra, ami legtöbbször egyértelművé teszi a kérdést!

Jelige: Arthúr  2005.ápr.15.

A kor előrehaladtával gyakran előfordul, hogy a kutyák ízlése átalakul, megváltozik. Ilyenkor meg kell próbálni valami mással felváltani az addigi étrendet. Lehet, érdemes lenni kipróbálni egy másik márkát, vagy pl. a száraztáp helyett konzervet adni, vagy más ízesítésűt, esetleg némi házikosztot (is). A kora reggeli hányásnak legtöbbször semmi jelentősége nincs, talán kicsit sok a sava. Minden esetre amikor legközelebb az állatorvosnál járnak, érdemes erről is említést tenni neki.

Jelige: pisis  2005.ápr.15.

Amikor egy macska nem az alomba pisil, akkor majdnem minden esetben ezzel valamit el akar mondani., leginkább negatív értelemben, tehát ezzel adja kifejezését annak, hogy valami nem tetszik neki. A megoldáshoz feltétlenül ki kell találni, rá kell jönni arra, hogy mi az a valami, ami miatt ezt csinálja. Ez pedig rendkívül sokrétű ok lehet. A legegyszerűbb verzió az, hogy nem tetszik neki az alom. Vagy másikat használnak, vagy ritkán tisztitják, vagy.... De okozhatja pl. a két cica közötti belső feszültség... Vagy okozhatja egy családtag hiánya, de akár "többlete" is. És még ezer más ok jöhet szóba. Aztjavaslom, hogy tessék nagyon alaposan és aprólékosan kielemezni, hogy az utóbbi időben mi (mik) az(ok) a változások, eltérések, amelyek korábban nem úgy voltak, most viszont másképpen vannak. Minden apróság számíthat! Talán így sikerül visszaállítani az eredeti állapotokat. Az orrát beleverni pedig semmi értelme!

Jelige: Mackó  2005.ápr.14.

Azt megmondani, hogy atüzelés hányadik napján kell eredményesen fedeztetni, sajnos nem lehet. A tüszőrepedés időpontja általában a tüzelés 9-13. napja között van, de ettől sok eltérés lehet. Vannak kutyák, amelyeknél szinte a tüzelés legvégén következik be. Éppen emiatt ajánlják, hogy az eredményes vemhesülés érdekében többször is kell fedeztetni a fogékony időszakban. De a legbiztosabb ezt rábízni a kutyákra, amikor a szuka megengedi a párosodást, akkor jó az időpont!

A másik kérdésére nem tudok semmi biztosat mondani. nem tudok semmi olyan öröklődő betegségről, amely a szemhgolyó(k) hiányával járna. Ha ez veleszületett volt, akkor feltehetőleg a méhen belüli kérosodás miatt lehetett, sem mint öröklött ok miatt.

Jelige: Doncogo  2005.ápr.14.

Mindenképpen és mielőbb mutassák meg állatorvosnak! A végbél körüli duzzanatok sokféle okból kialakulhatnak, erről látatlanban nem tudok nyilatkozni ennél többet.

Jelige: Csovy  2005.ápr.14.

A gennyes méhgyulladás kialakulása hosszú és bonyolult folyamat eredménye, és a kialakulásához nem elég néhány nap. Legtöbbször egy-másfél hónappal a tüzelés után szokott észrevehető tüneteket okozni. Ahogy csökken az étvágy, úgy nő a vízfogyasztás. Tapasztalataom szerint a gyógyszeres kezelés nem szokott eredményes lenni, illetve pontosabban fogalmazva kockázatos, mert ha mégsem használ, akkor a kései műtét az állat életébe is kerülhet. Az időben elvégzett operáció azonban megmenti a kutya életét, és utána még sokáig élhet.
Ha a tüzelés után 1-2 nappal észleltek váladékot, akkor az inkább a hüvelyből származik, nem a méhből. Állatorvosi vizsgálat elengedhetetlen!

Jelige: Peppino  2005.ápr.14.

Nem biztos, hogy emögött etegség áll, de akár az is lehet. Emiatt azért mindenképpen jó lenne megmutatni állatorvosnak. Ha nem találnak semmit, akkor általános szőrregenerálókkal lehet megpróbálkozni (pl. macska Béres csepp), vagy szőrregeneráló tablettákkal is (sokféle kapható).

Jelige: névtelen  2005.ápr.14.

Kérdésére sajnos nem tudok semmit mondani, mert nekem ilyen tapasztalataim nincsenek. "Nem gyógyszerekkel" én magam soha nem próbálkoztam ilyen betegséget kezelni.

Jelige: Setike  2005.ápr.14.

A legtöbb bolhairtószer általában 10 hetes kortól használható a macskáknál. Azt kell megnézni, hogy az adott készítményre mi van ráírva, mert ez a legfőbb iránymutató. Általánosságban erről nem tudok mit mondani.

Jelige: Whisky  2005.ápr.14.

Egészen biztos, hogy a cica ivarzik (tüzel). Macskáknál ez az állapot nem jár vérzéssel, mint a kutyáknál. A legfontosabb változás, hogy nagy mehetnékje támad, ezért nyávog állandóan. Illetve mindenkinek "felajálkozik", ezért a dörgölőzés, a hemperdés, a fenekének az illegetése-billegetése. Egy-egy ilyen periódus legtöbbször csak 3-4 napig tart, és a "produkció" az első időben inkább jópofa, mint kellemetlen. Sajnos ezt gyógyszerrel befolyásolni nem nagyon lehet (elvileg igen, de egy ilyen fiatal cicánál nem javasoljuk). Később azonban erősödhetnek a kellemetlen részek. A legjobb megoldás, ha rövidesen megoperáltatják és ivartalaníttatják!

Jelige: Buksi  2005.ápr.13.

A hányás és a hasmenés együttes megléte azért legtöbbször nem normális jelenség. Az igaz, hogy banális oko miatt is könnyen előfordulhat mindkettő, néha akár együtt is, de például egy vírusos fertőzés is kezdődhet így. Fontos körülmény, hogy közben a kiskutya menniyre élénk, betegnek látszi-e vagy sem, illetve hogy közben eszik-e, van-e étvágya. Azért egy állatorvosi ellenőrzés nem árthat meg, főleg ha magától sem javul a helyzet max. másfél nap után.

Jelige: Pocok  2005.ápr.13.

A fokozódó nyálzásnak több oka lehet:
- vagy a kelleténél több nyál keletkezik (ezt okozhatja fekély, seb a szájban, a nyelven, esetleg valami idegen tárgy, csontszilánk, akármi, vagy a nyálmirigyek gyulladása)
- normális mennyiségű nyál keletkezik, csak az elvezetéssel van baj.
Ennek eldöntése nem mindig egyszerű, de mindenképpen alapos állatorvosi vizsgálatot igényel. Azt javaslom, hogy ne házilag próbálják meg kitalálni, hogy mi lehet a baj, hanem forduljanak állatorvoshoz! Ha lehet minél előbb!

Jelige: Jerry  2005.ápr.13.

Sajnos azt kell mondanom, hogy a kutya és a helyi körülmények vizsgálata nélkül nagyon nehéz bármit is mondani. Az ilyen jelenségnek nagyon sok oka lehet, sokszor még az egyszeri vizsgálat után sem lehet biztosat mondani. Mindenképpen azt javasolnám, hogy első lépésként mutassa meg állatorvosnak, aztán majd kialakul a dolog. Esetéeg a fájdalomérzet csökkentésére adhat neki Algopyrin tablettát, de ez csak abszolút tüneti kezelés.

Jelige: Mamaci  2005.ápr.13.

A csomók biztosan nem okozhatják a leírt általános tüneteket. A veseparaméterek közepesen rosszak, tehát elvileg javulhatnak is, de sajnos rosszabbodhatnak is. Ebben a helyzetben azonban operálni nagyon kockázatos lenne, ezért most arra helyezzék a hangsúlyt a kezelésében, hogy javuljon a veseműködése. A realitás azonban az, hogy a vesefunkció ha nem is látványosan, de romolni fog (sajnos). Gyakori állatorvosi kontroll indokolt, a veseparaméterek ellenőrzésével.

Jelige: golden retriver  2005.ápr.13.

Ha a kutyájuknak valóban gennyes méhgyulladása van, a gyógyulásra a legjobb esélye a műtéttel van! A műtét helyetti gyógyszeres kezelést általában csak olyankor szokásos megpróbálni, ha később még tervezték volna hogy legyenek kiskutyái. Ez a próbálkozás (mármint a gyógyszeres kezelés) azonban nem biztos, hogy eredményes lesz. sajnos ha mégis kiderül, hogy műteni kell, a késedelem akár a kutya életébe is kerülhet. A méhben felgyülemlő nagy mennyiségű gennyes váladék rengeteg kárt tud tenni a szervezetben, napról napra rosszabbodó helyzetet teremtve. Minden bizonnyal a teljes étvágytalanság is már ennek a belső "mérgeződésnek" a következménye. Ezért azt javaslom, hogy nagyon alaposan beszélgessenek a kezelő orvosával, hogy ő hogy látja a helyzetet, nehogy később éppen ebből az időhúzásból legyen a baj! Egy ilyen műtét, időben elvégezve a kutya teljes gyógyulását hozhatja. Persze kiskutyái már soha többé nem lehetnek. Az elkésett műtét azonban könnyen a kutya életébe kerülhet.

 1 ---- 301 - 302 - 303 - 304 - 305 - 306 - 307 - 308 - 309 - 310 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat