Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: bánat  2005.márc.17.

Az a baj, hogy az Ön megfogalmazása szerinti "valamilyen szövetelhalásos betegség"-ről én így nem tudom megmondani, hogy az vajon mi lehet. Így véleményt mondani is nehéz, szinte lehetelen. Az egyéb tünetek miatt erős a gyanúm, hogy esetleg daganatos eredetű problémáról lehet szó. A legjobb, amit tehetnek, hogy megmutatják a kutyát egy másik állatorvosnak is, több szem, többet lát, hátha tud valaki egy kicsit segíteni!

Jelige: Eddy  2005.márc.17.

A leírt jelenségek többféle ok miatt is lehetnek, ennek kiderítésére mindenképpen mielőbbi állatorvosoi vizsgálatra lenne szükség. Vigye el őt valakihez megvizsgáltatni!

Jelige: Storm  2005.márc.16.

Ezek a tesztek a szervezetben levő ellenanyagokat mutatják ki. Általában csak attól kezdve pozitívak, amikor már a szervezet ellenanyagokat termelt a betegség ellen. Így a "túl korán" elvégzett teszt esetén a negatív eredmény ellenére is kialakulhat a betegség. De a lappangási idők lejárta után ez már szinte mindegy. A parvonál ez 3-4 nap, a szopornyicánál 8-10 nap, tehát csak ennyit kell várni, és kiderül minden!

Jelige: Lizi  2005.márc.16.

A fokozott szőrhullásnak sok oka lehet, nem is biztos, hogy betegség okozza. Van természetes szőrváltás is, meg tavaszi vedlés is. Állatorvossal meg kellene nézetni, hogy esetleg nem találja-e betegnek a bőrét, vagy a szőrét? És vannak szőrregeneráló, kondicionáló gyógyszerek is, ezeket is biztosan javasol majd a kolléga.

Jelige: Panka  2005.márc.16.

Többféle megoldási lehetőség is van, azonban minegyik esetében idő kell ahhoz, hogy működni tudjon. Ha már nagyon közel van a tüzelés, akkor kétséges, hogy sikerül-e még elnyomni a hormonhatást. Van injekciós változat, van tablettás is. Az utóbbi esetében azonban több napon át kell viszonylag sok tablettát megetetni a kutyával. Az állatorvosukkal kell ezt részletesen megbeszélni.

Jelige: Rexike  2005.márc.16.

Én is úgy tudom, hogy a csípőizületi diszplázia gyógyszerrel nem gyógyítható. Szerintem az állatorvos kolléga valami erős fájdalomcsillapító szert javasolt, ami tüneti eredményt hozhat (nem fáj majd a lába a mozgásnál). Tartós megoldást a műtétek hoznak csak, de ezek is csak amolyan korrekciós jellegűek. Árakat nehéz mondani, mert többféle megoldás is létezik, nem mindegy melyiket csinálják, és persze az sem, hogy hol és ki? De azért nem oilcsó, több tízezres nagyságrendben kell számítani. A miskolci kórházi lehetőségeket nem ismerem. Bentfeküdnie biztosan nem kell, a műtét után haza lehet majd vinni. A megszelídítésére vannak megfelelő gyógyszerek, ezeket majd meg kell beszélni az állatorvossal.

Jelige: Bony  2005.márc.16.

Őszintén megmondom, hogy sebészeti kérdésekben nem vagyok gyakorlott, ez pedig még azon belül is kifejezetten speciális jellegű kérdés. Tudomásom szerint az Ön által leírt módszert nem használják az állatorvosi műtéteknél. Viszont az Állatorvosi Kar Sebészeti Klinikáján biztosan segítenek Önnek ezt a kérdést megválaszolni, javaslom, hogy hívja fel őket telefonon.

Jelige: gold  2005.márc.16.

Az, hogy a kutyák félévente tüzelnek, semmiképpen nem jelenti azt, hogy ennek napra pontosan be kellene következnie. A hormonokat az időjárás is befolyásolja. Miután most rendesen késik a tavasz megérkezte, érthető, hogy a kutyák tüzelési időszaka is csúszik egy kicsit. Ne aggódjon, szerintem rövidesen bekövetkezik a soron következő tüzelése!

Jelige: varas fül  2005.márc.16.

A jelenség okát így vizsgálat nélkül nem tzdnám megmondani, minden bizonnyal valami komoly oka van. Kezelni pedig csak az után lehet, ha tudjuk, mitől van. A legjobb az lenne, ha a találgatások helyett elvinné állatorvoshoz, megmutatná ezeket a füleket, aztán utána lehet gondolkodni, hogy mi legyen a teendő!

Jelige: Tóbiás  2005.márc.16.

Ez a probléma gyakorlatilag az összes hasonló kiskutyában megtalálható. Valóban a könnycsatornájukkal van a gond, de ez nem betegséget jelent, hanem csak egy olyan állapotot, amikor a kicsit turcsibb orr miatt ez a kis csatornácska megtörik, ezért beszűkül. Így a normálisan termelődő könny nem tud rendesen lefolyni az orrüregek felé, ezért kifolyik a szemnél. (Ahhoz lehetne hasonlítani a dolgot, amikor ez reszcsatornát eltömik mondjuk a levelek.) Szóval ez a jellegzetesség még a normális alapállapotban is meg van, de ha valami miatt (pl. a szőrszálak irritációja) még több könny vagy más váladék is keletkezik, az már rendesen rondává teheti a kutya szemét. Az enyhébb esetek kezelgethetők otthon (kívülről bórvízzel, belülről antibiotikumos kenőccsel), de a súlyosabbakat időnként állatorvossal kell "szervizeltetni". Ez azt jelenti, hogy altatásban megfelelő felszereléssel a könnycsatornákat át kell öblíteni, átjárhatóvá kell tenni. Ennél többet nem tehetnek, sajnos el kell fogadni, hogy még a legjobb esetben is egy pici váladékozás, és egy vékony barnás csík lesz a szeménél.

Jelige: Frédi  2005.márc.15.

Az epilepszia gyógyszeres kezelésében nem léztezik olyan, hogy jó, vagy jobb, legalább is általánosságban nem! Minden beteg kezelését egyedileg kell beállítani, megtalálva azt a gyógyszert és azt az adagolást, ami neki a legjobban beválik. Ez sok esetben nem egyszerű folyamat, 4-5 féle szert is ki kell próbálni, esetleg többféle dózisban is, nem ritkán pedig többféle gyógyszer kombinációja (együttes adása) hoz csak eredményt. Ha a mostani szertől és adagtól jól van a kutyájuk (tehát nincsenek rohamai, vagy csak nagyon ritkán), akkor nem biztos, hogy le kellene azt cserélni másikra. Szóval azt javaslom, hogy erről a kérdésről alaposan beszélgessenek a kutya kezelő állatorvosával, fontolják meg, hogy mi az, ami most nem jó, miben kellene javítani esetleg? Aztán közösen próbálkozzanak, ha arra valóban szükség van.

Jelige: kutyabaj  2005.márc.15.

A lenyelt gumilabda a mérete alapján valószínűleg nem fog kijönni máshogy a kutyából, csak operációval! Vigyék mielőbb állatorvoshoz!

Jelige: Lédi  2005.márc.15.

Sajnos az ilyen típusú bőrproblémák okának pontos kiderítése nem egyszerű feladat. Alapos és többszöri vizsgálatot igényel. Még az is elképzelhető, hogy nincs is különsebb bőrbetegsége, mindössze egy kicsit "elfátradt" a szőrzete. Azt javasolom, hogy mutassák meg a kutyát egy állatorvosnak, esetleg egy bőrspecialistának (ha van rá mód), de addig is érdemes kipróbálni pl. a kutya Béres-cseppet (MINERA cseppek) és a friss élesztőt (egy csipetnyi naponta).

Jelige: Rico  2005.márc.14.

Sajnos sokat nem tudok segíteni! A kutyát, illetve a fejét meg kellene röntgenezni és alaposan kivizsgálni, mert csak így lehet nyomára bukkanni annak, hogy mitől lett ez a duzzanat. Ha a mostani állatorvos ezt nem tudja megcsinálni, mielőbb keressenek másikat! Lehet gyulladásos, lehet akár daganatos is, és nem mindegy az sem, hogy a csntban van-e a duzzanat, vagy azon kívül (ezért kell a röntgen)!

Jelige: missy  2005.márc.14.

Ennek a problémának ma már nem a csontvelőgyullás nevet adjuk, mert nem csak a csontvelő van "gyulladt" állapotban, hanem az egész növekedésben levő csont, minden részével. Ma már a panosztitisz elnevezést használjuk inkább, ennek sajnos nincs igazi magyar megfelelője.
Ami a lényeget illeti: nagytestű fajtákban tényleg szinte nincs is olyan kutya, amelyik enyhébb-súlyosabb formában ne esne bele a betegségbe, amelynek egyébként többféle súlyossági fokozata létezik. Az enyhébb eseteket szinte kezelni sem kell, a súlyosabbaknál gyulladáscsökkentőket szoktunk használni, és nagyon fontos a diéta, amelynek az a lényege, hogy a kutya minimális mennyiségű fehérjét kapjon, és a tápláléka ne legyen energiában sem túl gazdag. A lényeg, hogy minél lassabban nőjön!! A láz és a mandulagyulladás simán "belefér" a tünetekbe!

Jelige: nyávogós  2005.márc.14.

A macskák sok esetben nyávogással adják a gazda tudtára azt, hogy valami nem tetszik nekik a környezetükben. Persze betegség jele is lehet (pl. fájdalomérzet miatt), de azért előbb a "banális" okokat kellene végigvenni. Ha nem javul a helyzet 1-2 nap után, érdemes lenne állatorvossal megnézetni, hátha talál valamit!

Jelige: Kormi  2005.márc.14.

Az ilyen tipusú műtét nem szokott jelentős vérzésekkel járni. (A véres vizelet ürítése nem keverendő össze a vérzéssel!) Ha minden sikerült a műtét során, akkor rövidesen abba kell maradnia a véres vizeletnek. De a folyamatos utókezelés azért fontos. Nem tudom persze, hogy a válaszom "időben" érkezett-e még?

Jelige: Füles  2005.márc.14.

Amit leírt, az a tüzeléskor nem szokott jellemző lenni, viszont rettentően passzol minden tünet a gennyes méhgyulladásra. Biztos, hogy a kutya most tüzel???? Vigye állatorvoshoz, mégpedig nagyon sürgősen!

Jelige: Darell  2005.márc.13.

Az utolsó kérdésével kezdeném: ebben az életkorban már semmiképpen nem javasolnám a fülvágás elvégzését, mert az sok szenvedéssel jár a kutyának. Ami a "mindenevését" illeti, azzal sajnos nehéz mit kezdeni, igazán jó ötletem nincs, talán egy kutyakiképzőhöz érdemes fordulni (de valami "jóhoz"), addig pedig érdemes nagyon odafigyalni rá, mert ebből a rossz szokásából még akár komoly bajok (idegen test lenyelése) is lehet! Abban a fülében, aminek rossz szagát érzik, lehet valami váladék, érdemes lenne állatorvossal megnézetni!

Jelige: Alfa  2005.márc.13.

Ez a betegség, ill. a megállapítása még nem jelenti feltétlenül azt, hogy a kutya látható tünetekben beteg lesz. Ez inkább egy amolyan terheltség. Ha szerencséje lesz, nem lesz semmi baj soha életében. Persze ha pecchja, akkor holnap alig tud majd lábra állni. Szóval szerencse is kell hozzá! Sok tennivalója nincs, azt, hogy mi lesz, vagy mi nem lesz, gyógyszerekkel nem nagyon lehet befolyásolni. És mindenképpen kímélje, pihentesse, és ne dolgozzon vele!

Jelige: sérves a kutyám  2005.márc.13.

A sérvek mindaddig nem okoznak "bajt", amíg a sérv nyílásába nem szorul bele valamilyen szerv. Ekkor válik a dolog sürgőssé, addig azonban valóban nem kell semmit elkapkodni. Sajnos azt nem írta meg, hogy milyen sérvről van szó, mert azért ez sem mindegy. Előbb-utóbb azért műttessék meg!

Jelige: Peti  2005.márc.13.

Sajnos a daganatok kezelése nem egyszerű és bizony gyakran nem is eredményes. Gyakori a visszaesés, mint Önöknél is. Sajnos egy ilyen tipusú elváltozásnál a megoldási lehetőségek eléggé behatároltak. Ha a kollégák nem vállalják a műtétet, akkor könnyen lehet, hogy csak az általános daganatellenes kezelésekkel lehet megpróbálni eredményt elérni. Ezek azonban nem mindig hatásosak. A kör bezárult. Beszélje meg velük, hogy mit javasolnak, ha mást nem, erős fájdalomcsillapításra adjanak valamit.

Jelige: Gipsy  2005.márc.12.

Az ünnepek után mindenképpen és mielőbb vigye el a kutyát állatorvoshoz, egy alapos kivizsgálásra! A sok vízivás hátterében számos betegség lehet, ezek között vizsgálatok nélkül nem lehet eligazodni!

Jelige: westie kölyök  2005.márc.12.

A probléma a gyerekere semmiképpen nem veszélyes. Ha a kutyának a hasmenés ellenére van étvágya, meg kellene próbálkozni az összetört csirkenyak+főtt rizs keverékével, ez legtöbbször használ.

Jelige: Bela  2005.márc.12.

Általában 7-8 hónapos kor körül, de az első ivarzását várják meg.

 1 ---- 305 - 306 - 307 - 308 - 309 - 310 - 311 - 312 - 313 - 314 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat