Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: forsoly  2005.máj.9.

A soványságnak oka lehet alkati dolog is, egyszerűen ilyen fajta a cica, nem hízékony. De azért szerepe lehet benne az állandó hasmenésnek is, ami miatt tápanyagvesztés van. Én kipróbálnám, hogy konzervek helyett összetört csirkenyakat adnék neki (nyersen) egy jó ideig, ez majdnem biztosan segíthet. A tej elhagyása helyes, azt ne adjanak neki! A csirkenyakat karikára kell vágni és húsklopfolóval úgy összetörtni, hogy fel se lehessen ismerni.

Jelige: Tüzelési időszak  2005.máj.9.

Ha a tüzelés már 6 hete tart, akkor ez már nem normális jelenség! Tekintettel a kutya korára is, mindenképpen javaslom, hogy mutassa meg állatorvosnak, hátha kideríthető, nincs-e valami más is ott a nemi szervek környékén, ami a tartós vérzést fenntarthatja, vagy okozhatja.

Jelige: Katalin0909  2005.máj.9.

Abból, hogy egy 6 hetes kiskutya nem reagál a hívásra és a zajra, csak gyanítani lehet, hogy a hallásával valami baj lehet, de ezt biztosra mondani azért még nem lehet. Sajnos a kutyák hallásának mértékét rendkívül nehéz megállapítani, számtalan közvetett megfigyelés segíthet kielemezni a valóságot. Figyeljék őt nagyon, minden rezdülését, reakcióját. Próbáljanak neki éles hangon füttyenteni, esetleg más valóban zavaró zajokkal ijeszteni (de közben ha lehet ne lássa a zajforrást). Aztán pár hét múlva ki lehet elemezni a dolgokat. Az oltások miatt amúgy is gyakran kell majd találkozni az állatorvossal, aki bizonyára segít majd ebben is!

Jelige: Toffy  2005.máj.8.

Ha nem is mindennaposan, de azért elő szokott fordulni, hogy az a kutya, amelyiknek eltávolították a petefészkét, későb mégis tüzel. Ennek az szokott az oka lenni, hogy a műtét során egy nagyon picike petefészek darab véletlenül bennmarad valahol a hasüregben, megtapad és a sejtek szaporodni kezdenek. Amikor már elég hormont termelnek, akkor jelentkezhet tüzelés is. Ehhez azonban idő kell, mégpedig nem is kevés, ezért nagyon furcsállom azt, hogy 3 héttel a műtét után máris bekövetkezett a tüzelés. Ebben a kérdésben én sem tudok okosat mondani. Ha később újra bekövetkezik a tüzelés, csak újraoperálással lehet a végére járni annak, hogy mi lehet a baj. A méheltávolítástól nem kell félni, nagyon sok klinikán eleve így csinálják a műtétet. A petefészek eltávolítás után nem sokkal a méh amúgy is el szokott sorvadni.

Jelige: kölykök  2005.máj.8.

A szukák első tüzelése általában 6-8 hónapos korban következik be. Ennek a pontos idejét azonban sok tényező befolyásolhatja, például az évszak, időjárás, stb. A legelső tüzelés nagyon gyakran még nem az "igazi", sok tekintetben még alakulóban van a szervezet, ezért szokták azt tanácsolni, főleg a tenyésztők, hogy jobb az első tüzelésnél még nem bepároztatni. De talán még a másodiknál sem feltételenül! Fajkutyák esetében amúgy is szükséges a kiállításon vagy tenyésszemlén történő előzetes bírálat, már ha tenyésztési céllal akarják pároztatni. Addig ezeket éppen meg lehet ejteni.

Jelige: Molly  2005.máj.7.

A fülrühösség szinte majdnem minden esetben előbb-utóbb szépen meggyógyul, de azért nem szabad túl gyors javulásban reménykedni. A fül, illetve a hallójárat zegzugos részeiben soká tart, mire minden elbújó atkát utolér a gyógyszer, ami elpusztitja őket. Ezért a fülkezelést legtöbbször több héten át kell folytatni.

Jelige: beaggle  2005.máj.7.

Egy ilyen korú kiskutyát még naponta háromszor célszerű etetni, de nem olyan nagy baj, ha ő nem akar ennyiszer enni. Ha minden nap eszik egy keveset, akkor már baj nem lehet. Végül is nem is olyan előnyös az sem, ha túl jó étvágya van, mert akkor sokkal gyorsabban nőne, ami sok szempontból nem jó!

Jelige: Picinyuszi  2005.máj.7.

A cica mostani állapota nem a katétertől van, ez biztos, hanem részben a katéter behelyezése miatti altatástól, részben azért is, mert lehet, hogy már van valamilyen fokú veseelégtelensége is. Ez ugyanis nagyon gyakori a húgycsőelzáródásnál. És folyadékhiánya is lehet, ezért látszik erősen a harnmadik szemhélya. Mindenképpen beszéljenek a kezelőorvosával!

Jelige: Maggie  2005.máj.7.

A kutyák éppen ebben az életkorban váltják a fogaikat. A korábbi tejfogak kiesnek, és helyette kinőnek a maradó fogak. Úgyhogy nincs miért izgulniuk, ez teljesen természetes dolog!

Jelige: letört köröm  2005.máj.7.

Esetleg érdemes lefertőtleníteni, de egyébként nem kell semmi különöset tenni vele!

Jelige: csőrika  2005.máj.7.

Természetesen ma már a madarakkal is rengeteg mindent meg lehet csinálni az állatorvoslásban, akár megoperálni is lehet, persze kellő tapasztalattal és megfelleő felszereléssel. Gondolom, hogy a kolléga ezen feltételek valamelyikét illetően nem volt teljesen felkészült, ezért javasolta azt, amit mondott. Meg talán annak is lehetett némi szerepe a dologban, hogy egy utcai galamb esetében nem gondolta, hogy komolyabb költségekre is hajlandó lenne.

Jelige: Yoda  2005.máj.6.

A lányos pisilésnek semmiképpen nem lehet oka a diszplázia. De jelentősége sem sok van. Valószínűleg még nem jött rá arra, hogy másként is lehetne. Esetleg gyakrabban kellene fiúkutyákkal együtt sétálni, hátha ellesi tőlük a módját!
A másik kérdésére nagyon nehéz jót válaszolni. Elvileg és általában ez a tünet arra utalna, hogy valami hiánya van, és azt akarná pótolni. A mai világban azonban erre (mármint a hiánybetegségre) alig van esély. Így sokkal elképzelhetőbb ok az, hogy valamiért ez jólesik neki, élvezi, ízlik, stb. Tapasztalatból mondom, hogy leszoktatni rettentően nehéz erről! Marad az odafigyelés. Esetleg élesztőt adhatna neki, hátha ez segít. Meg Béres cseppet (MINERA) islehetne próbálni. De ígérni semmit nem tudok!

Jelige: kutyadiéta  2005.máj.5.

Diétáról csak úgy lehet beszélni, ha megmondjuk azt is, hogy milyen betegség miatt kellene diétázni. Ebből derül ki ugyanis az, hogy mit szabad enni, és mit nem, vagy mit tilos éppen? Tehát legelőször is azt kellene tudni, ogy mi volt a diagnózis, mit kellene kerülni az etetés során. Erre a kérdésre pedig csak az állatorvos kollégám tud Önnek válaszolni!
De azért gyanítom, hogy gyomorrontásról lehetett szó, ilyenkor általában azt értjük diétán, hogy ne kapjon zsíros dolgokat, esetleg tejet, és ha lehet inkább könnyen emészthető húsféléket, esetleg rizzsel keverve. De még egyszer mondom, ezt pontosan a kollégámtól tudja meg!

Jelige: kutyaharapás szőrivel  2005.máj.5.

Szerintem nincs semmi félni valója! Ez az esemény szinte nem is esemény, nem több, mintha egy szálka ment volna az ujjába, vagy elvágta volna egy éles késsel!

Jelige: Jázmin  2005.máj.5.

Amikor a macskák nem a megszokott helyre, az alomba pisilnek, hanem ide-oda a lakásban, akkor majdnem biztosan a lelkükkel van baj és leginkább macskapszichológusra szorulnak. Ez a jelenség szinte majdnem mindig annak a jele, hogy a cica valamivel nincs megelégedve. A lista azonban hosszú és sok olyasmi is szóba jön, mint ok, amire az ember elsőre nem is gondolna. 3 macska esetében még hozzájárul ehhez a három állat közötti esetleges meglévő belső feszültség,még akkor is, ha a gazdi szerint látszólag minden rendben van. Érdemes hát nagyon alaposan átgondolni, kielemezni a helyzetet, esetleg további alomtálcákat elhelyezni (mindegyiknek legyen sajátja). És a fantáziájukat rendesen engedjék el, amikor az esetleg szóba jöhető okokat keresik! Pl. nem cserélte-e le valamelyik gazdi mostanában a parfümjét? Vagy nem használnak-e másik felmosószert? Vagy nem jött-e új lakó a lakásba (pl. egy rokon)? stb, stb, stb.....

Jelige: kullancsveszély  2005.máj.5.

A babéziózis ellen korábban nem volt, de most az utolsó időben már elvileg elérhető vakcina (én még nem láttam, de mondják, már van), azonban ennek a hatásossága erősen megkérdőjelezhető. Ugyanis a betegségen való átesés sem ad védelmet a későbbi újrafertőződés ellen, így egy oltással kialakított védettség is valószínűleg áttörhető a kórokozó számára. De aki nagyon akarja, az elvileg már oltathatja a kutyáját. Ígérni azonban semmi biztosat nem lehet.

A Lyme-kór ellen már régebben van oltás, de ezen a téren is van bőven vita az állatorvosok körében arról, vajon mennyire hatékony? Nincs még egyértelműen eldöntve a vita! Hazsnálni lehet, egyre többen kérik, főleg a kullancsmizéria miatt.

Mindkét oltással kapcsolatosan nagyon hangsúlyozni kell azonban azt, hogy ezek az oltások a terjesztett betegségtől védik csak meg a kutyát (vagy nem), de attól, hogy a kutya be van oltva, a kullancsok még bele fognak menni a kutyába. Olyan oltás ugyanis NINCS, amelyik magától a kullancsoktól védené meg az állatot! Ez ellen mindenképpen a korábban szokásos módon kell védekezni (pl. a Frontline is jó).

Jelige: Szergej  2005.máj.5.

A leírás alapján elég valószínűnek tűnik, hogy a macskájuknak ún. fertőző hashártyagyulladása van. (FIP) Ez egy vírusos betegség, fő jellemzője, hogy a hasában nagy mennyiségű, magas fehérje tartalmú folyadék gyűlik össze. A leszívott minta annyira jellegzetes (sűrű, olajszerű), hogy ebből legtöbbször könnyen megállapítható.
Ha mégsem erről lenne szó, akkor vagy máj-, vagy szívbetegség állhat a háttérben, ezek híg, világosssárga, vagy majdnem színtelen váladékkal járnak.

Jelige: Jenny  2005.máj.5.

A leírt rohamok egészen biztosan epilepsziás rohamok. Ez egy olyan betegség, ami sajnos elég gyakori a kutyáknál. Röviden nagyon nehéz összefoglalni a tudnivalókat, mert erről hosszú könyveket írtak, ráadásul azért minden eset más és más. De azért ha átolvasgatja itt a honlapomon ennek a rovatnak a korábbi írásait, válaszait, fog találni jó néhányat, ami ehhez kapcsolódik. És mindenképpen javaslom, hogy vigyék el állatorvoshoz, aki majd megpróbál segíteni Önknek! Amíg erre nem kerül sor, addig ha rohama van, igyekezzenek nyugodt helyre vini (sötét, félhomály, csend), phua alapra fektetni. Amíg a roham tart, óvatosan kell vele bánni, mert nincs magánál, teljes tudatvesztés van, és ezért esetleg balesetet, sérülést okozhat annak, aki segíteni akar. Amíg teljesen magához nem tér, addig sem érdemes macerálni.

Jelige: Aurora  2005.máj.5.

Egy ilyen jellegű probléma okának a tisztázása nem egyszerű dolog és igen nagy tapasztalat (sok száz, ezer hasonló eset vizsgálata) szükséges hozzá. Ennél fogva nem tudok jobb tanácsot adni, mint azt, hogy a betervezett műtét előtt érdemes lenne azért elvinni a kutyát néhány másik állatorvoshoz, ha lehet olyanokhoz, akik kifejezetten orthopédiában járatosak!

Jelige: Maffia  2005.máj.4.

A leírás alapján leginkább az a gyanúm, hogy vélhetőleg náthás a cicája, de azért ezt jó lenne, ha egy vizsgálat alapján lehetne eldönteni. Jó lenne mielőbb állatorvosnak megmutatni!

Jelige: Carlos  2005.máj.4.

Az a hártya az ún. harmadik szemhély. Ez a szem része, egészséges állatokban a szemek belső zugában van. Akkor "jön elő", mint egy rugó módjára, amikor a szervezet folyadékellátottsága romlik. Gyakori kísérőjelensége a hasmenéses állapotoknak. Majdnem biztos vagyok, hogy az Ön cicájának is valami ilyesmi baja lehet. El kellene vinni állatorvoshoz!

Jelige: ivartalanítás  2005.máj.4.

Nagyon őszinte leszek! Nem tudok a kérdéshez mit hozzászólni! Ez egy speciálisan szakterületi kérdés, nekem nincs benne semmiféle személyes tapasztalatom.

Jelige: Carmellita  2005.máj.4.

A leírtak alapján én nem tudom megállapítani, ill. eldönteni, hogy valóban az volt-e a baja a kutyának, mint amiről írt. A későbbi tünetek nagyon nem illenek bele a szokásos képbe, de ez így önmagában még nem szól ellene a lehetőségnek. A mostanában jelentkező vizenyősödésnek pedig számos háttéroka lehet (pl. szívbetegség, vagy fehérjehiányos állapot, májbetegség, stb), ebben így még nehezebb látatlanban véleményt mondani. Javaslom, hogy próbálja meg rábeszélni a kutya gazdáit arra, hogy csináltassanak egy alapos kivizsgálást, nézessék át általában a kutyát, hátha kiderül valami!

Jelige: picinyuszi  2005.máj.3.

A húgycsőelzáródás műtéti megszüntetése amolyan rutinműtét a legtöbb klinikán. Ha valóban teljes elzáródása van, akkor a beavatkozás SOS szükséges, mert minden perc késés akár az életveszélybe is sodorhatja a cicát! Ennél a műtétnél a kandúrt amolyan "lányos fazonra" alakítják át, a húgycső végső szakaszát, amelyik a legszűkebb (és ahol az elzáródás a legnagyobb eséllyel alakulhat ki) egyszerűen eltávolítják. Utána évekig tünetmentesen élhet a cica!

Jelige: Bence  2005.máj.3.

Minden bizonnyal bélsárrekedése van. Sok csont fogyasztása után ez elég gyakori. Ha magától nem oldódik meg, egészen biztos, hogy állatorvosi segítségre lesz szüksége. Sokszor kell hátulról szinte kibányászni a dugót képező csontos béltartalmat. Jobb lenne minél előbb elvinni állatorvoshoz megmutatni!

 1 ---- 298 - 299 - 300 - 301 - 302 - 303 - 304 - 305 - 306 - 307 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat