Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Cukor  2005.jan.30.

Én azt mondom, hogy egyáltalán ne bánkódjon azon, hogy a kutyák nem esznek annyira jó étvággyal, mint azt Ön szeretné! Mi állatorvosok sokkal jobban szeretjük azt, ha a nagytestű fajták (és a rottweiler ide tartozik) nem nőnek túl gyorsan és csak később érik el a teljes méreteiket. Ma már hibának minősül az erőltetett növekedés, inkább jobb az, ha visszafogottan történik. Én a napközbeni száraztápot el is hagynám. Ugyanez a helyzet a vitaminnal és a kalciummal is. Napi 2x2 kg csireknyak elfogyasztása után ez olyan, mintha homokot szóra a sivatagba. Lehet, de minek? Van már ott elég!

Jelige: Flocki  2005.jan.30.

A nevezett készítményt konkrétan én nem ismerem, de ez végül is lényegtelen. A féregtelenítésre nem ilyen szert kell használni, hanem megfelelő gyógyszereket. Ezekből ma már rengeteg féle van, legalább 20 különböző, ám úgyanúgy használható kapható az állatpatikákban vagy az állatorvosoknál. Miután a kora miatt amúgy is gyakran kell felkeresni az állatorvost az oltások miatt, nem lehet gond a féregtelenítéstis rendezni egyúttal! És azt is jobb az állatorvossal megbeszélni, hogy milyen vitaminokat kell vagy lehet adni.

Jelige: Zsebi  2005.jan.30.

Tény és való, hogy a kutyák ugyanúgy megjegyzik azokat a dolgokat, ami korábban kellemetlen volt neki, mint mi emberek. Így érthető, hogy a rossz emléke miatt fél a lépcsőtől. Ezen nagyon nehéz segíteni és változtatni, de azért nem reménytelen. Sok odafigyelés, segítés kell hozzá, hogy rájöjjön, nem fog megismétlődni a régi élmény.
A csonterősítő adását viszont jobb ha abbahagyja, öreg kutyában annak valóban semmi értelme nincs, ezért is nem észlelt semmi változást!

Jelige: farkasköröm  2005.jan.30.

Ez ugyan egy kicsi műtét, de azért műtét, amihez mindenképpen szükséges az, hogy a kutya ne érezze és nem fájjon neki, illtve ne ellenkezzen. Ez megoldható néha úgy is, hogy nem altatják, hanem csak helyi érzéstelenítést alkalmaznak, de a többség esetében inkább jobb elaltatni egy kis időre. Ettől manapság már nem kell félni, korszerű és valóban csak rövid altatást lehetővé tevő szerek vannak!

Jelige: Fergusson  2005.jan.29.

Meg ne haragudjon azért, amit írni fogok, de azt hiszem, hogy internetes tanácsadás kérése helyett mielőbb, sürgősen, el kellene (vagy már kellett volna) vinni ezt a cicát egy állatorvoshoz! Addig, amíg nem késő, és amíg lehet rajta segíteni! Azt nem tudom megmondani, hogy elkapott-e valami fertőzést, vagy a hideg ártott meg neki, ehhez nagyon kevés adat áll rendelkezésre. Viszont ha valóban olyan rosszul van a cica, mint ahogy írja, akkor segítség kell neki! SOS!

Jelige: Bukika  2005.jan.29.

A szopornyica az egyik legveszélyesebb fertőző kutyabetegség. Ráadásul többféle formája ismert (hurutos, idegrendszeri), amelyek megítélése nem azonos. A hurutos formából ha nehezen is, de meggyógyulhat a kutya, az idegrendszeri tüneteket is mutató kutyák legtöbbje azonban elpusztul. Ha mégse, legtöbbször akkor is visszamarad valami defektus. Levele nagyon szűkszavú volt, ebből nem tudom eldönteni, hogy az Ön kutyája éppen hol és hogyan áll a betegséggel, így véleményt is nehéz mondani. Kérdezze ki alaposan a kezelő állatorvosát, hogy szerinte mi a helyzet!

Jelige: chowchow  2005.jan.28.

Sajnos nem igazán tudom, mi az, amiben én segíthetnék Önnek a probléma megoldásában? A hormonális jellegű szőrproblémák kezelése sajnos nem egyszerű és nem is mindig eredményes feladat. Ha volt javulás a kezelésre, az azt mutatja, hogy érdemes próbálkozni e téren, de teljes gyógyulást, a szőrhullás teljes megoldását nem mindig lehet elérni.
Emellett felvetődik az a kérdés is, hogy ez a probléma valóban és telejes egészében hormonális ok miatt volt, ill. van, nem arról van-e szó, hogy közben (vagy akár eredetileg is) más tipusú bőrbetegsége is van. Ez a helyzet nem ritka. Érdemes lenen tehát abban az irányban is megézetni, hogy nincs-e mondjuk valamilyen allergiás tényező, nincs-e valamilyen hiánybetegség, stb. Szóval a lényeg: ha van rá mód, keressenek olyan szakrendeléseket, ahol ezzel is tudnak foglalkozni,ill. ezt is vállalják. Persze ehhez vinni kell a kutyát, akár messzebbre is!

Jelige: A kutyám a mindenem  2005.jan.28.

Azt javasolnám, hogy a meglévő étrendjébe építse bele az apróra vagdalt, összetört (húsklopfolóval) csirkenyakat. Minden nap legalább 2 csirkenyaknyi mennyiségben. Tapasztalatom szerint ez majnem mindig segít a lágy bélsár tartós összeállításában! Ha 3-4 nap után beállna egy elfogadható minőségűre, akkor lehet a mennyiséget kicsit csökkenteni, de naponta egy keveset hosszú távon is célszerű adni!
A tartós szemfolyás ügyben látatlanban nehéz bármit is tanácsolni. Könnyen elképzelhető, hogy a háttérben van valami idült szembetegség, vagy probléma (pl. a könnylevezető csatornák eltömődése vagy tartós gyulladása). Ehhez szemészeti vizsgálatra lenne szükség!

Jelige: Ajándék  2005.jan.28.

Az éppen meglévő tüzelés elnyomására már nem sok lehetőség van. Elvileg hormontablettákkal meg lehetne próbálkozni, de ez eléggé kockázatos sok más szempontból, ezért nem ajánlanám. Legtöbbször elmúlik egyébként is 3-4 nap után. A megoldás a mielőbbi ivartalanítás elvégeztetése. Sajnos az most kicsit hátrány, hogy még nem volt oltva, mert oltás nélkül nagyob az esélye annak, hogy éppen a műtét alatt fertőződik meg valamelyik fertőző betegséggel. Azt tanácsolom, hogy sürgősen oltassák be, majd 8-10 nap múlva vigyék el operáltatni!

Jelige: Pisti cica  2005.jan.28.

Azzal kezdeném, hogy ahhoz, hogy egy daganat szétszóródjon, áttétek képződjenek, nem kell még operáció sem. Ennek a leggyakoribb módja a vérárammal történő szóródás. Más kérdés, hogy a nem kellően alaposan végzett műtét során valóban lehetőség van arra, hogy egy-két sejtet odébbkenjenek, ami pár hét múlva ott megered és újabb daganatot eredményez. De erre még a leggondosabb kivitelezésnél is van lehetőség.
A lézeres műtét valóban hasznos lehet ilyenkor, de sajnos ezzel az a baj, hogy ehhez a technikához igazán csak nagyon kevesen értenek és nagyon kevesen foglalkoznak ezzel (én csak egyetlen ilyen állatorvos kollégát ismerek, ill. mernék ajánlani). Így ez legtöbbször csak elméleti lehetőség. Azzal nem tudok mit kezdeni, hogy daganat volt meg sérv, ez nekem egy kicsit zavaros megfogalmazás így. A sérv egyébként általában azt jelenti, hogy egy pici lyuk van valahol a belső hasfalon, amin keresztül a hasi szervek előbújhatnak onnan a bőr alá. Leggyakoribb a köldöksérv, vagy a lágyéksérv, a hátán nem nagyon tudom elképzelni, hogy milyen sérv lehetett?

Jelige: kisluci  2005.jan.28.

Ha a cicát még Önnek sem sikerült eddig megfogni, akkor nem sok értelme van annak, hogy kihívjon egy állatorvost. Messziről, csupán ránézéssel ugyanis ő sem fog tudni semmit mondani! Bizonyára komoly oka van ezeknek a tünetekhez, ennek kiderítéséhez alapos vizsgálatra lenne szükség, akár még röntgenre is. Nem tudok jobb megoldást, mint azt, hogy mindenlehetséges módon próbálja meg elérni, hogy meg lehessen fogni őt!

Jelige: Foltos  2005.jan.28.

Azt szoktam mondani, hogy egy fiatal szuka esetében, ha a természet elég érettnek tartja már arra, hogy tüzeljen, és egy párzás után terhes is maradjon, akkor ez után már nem szokott gondot okozni maga a terhesség és a szülés sem. Ennek szellemében én azt gondolom, hogy a mostani probléma nem ezzel a tényezővel áll összefüggésben. Azt megmondani, hogy most mi a baja, innen messziről én sajnos nem tudom megmondani. Bizonyára lázas, ez okozhatja a nagyfokú levertséget és búbánatát. Vizsgálat nélkül ez nem is fog menni. Ha fontos maguknak a kutya, csak az a megoldás, ha valahogy mégis elviszik egy állatorvosi rendelőbe. Addig is egy ALGOPYRIN tabletta segíthet, próbálják meg valahogy megetetni vele!

Jelige: Buksika  2005.jan.25.

Az a helyzet, hogy ha a természet még alkalmasnak tartja a kutyát arra, hogy fogamzóképes legyen, ráadásul a megtermékenyült pete meg is telepedjen a méhben, akkor már arra is alkalmas lehet, hogy kihordja a terhességet és probléma nélkül megszüljön. Végül is a természetben sincs ez másként, ott sincs gazdi, aki megakadályozza az idősödő állatok párzását a hímekkel. Persez azért az odafigyelés nem árt, esetleg félidőben érdemes elvinni egy méh ultrahangos vizsgálatra, netán a várható szülés idejére egy állatorvos elérhetőségét készenklétben tartani, de szerintem félni semmiképpen nem kell! A tehességi idő 63 nap. Azon, hogy a sétánál fél, nem tudom mit segíthetnék?

Jelige: GINA  2005.jan.25.

Szerintem itt valami nagy zavar lehet a fogalmakban! Az ivartalanítási műtét azt jelenti, hogy a kutyának a petefészkét )és nem a méhét) távolítják el. A petevezető lekötését már hosszú évtizedek óta nem szokás csinálni, hiszen az csak azt az egyetlen problémát oldja meg, hogy a kutya ne eshessen tehereb. Viszont akkor minden úgy zajlik, mintha nem történt volna semmi, hiszen a petefészkek továbbra is végzik a dolgukat, a kutya tüzel, sőt még párzik is (ha van kivel). Szóval nem mindegy, miről beszélünk! Az Ön kutyája ezek szerint nincs ivartalanítva, tehát minden produkciója jogos. Nem tudok jobbat mondani, mint azt, hogy a műtétet végző állatorvoshoz kell visszamenni úgymond reklamálni, és tisztázni vele, hogy mi és miért történt?

Jelige: GINA  2005.jan.25.

Sajnos az ivartalanítási műtétek egy részénél nem sikerül tökéletesen eltávolítani a petefészkeket, néhány sejt visszamaradhat, letapadhat, és később ugyanúgy hormont termelnek, mint korábban. Ez ivarzási tüneteket (tüzelést) okoz. Sajnos ezen a problémán csak újabb műtéttel lehet segíteni, de csak akkor, ha sikerül megtalálni a hormontermelő szöveteket a hasüregben. Ez nem mindig egyszerű feladat! A bepisilésés panasz is összefügghet ezzel a kérdéssel, bár ha tüzel, akkor hormonhiánya nem lehet. Minden esetre tisztázandó kérdés ez is. Nem tudok jobb ötletet adni, mint azt, hogy vigye el állatorvoshoz, és alaposan beszélje meg vele a lehetőségeket!

Jelige: Pisti cica  2005.jan.25.

Szerintem az újbóli műtéteknek nem sok értelme van. Ha a daganat mindig kiújul, ennek nem sok haszna lesz. Ráadásul minden újabb műtétnél nőnek az altatási kockázatok is. Talán jobb lenne békében megválni tőle!

Jelige: Bonifác  2005.jan.24.

Sok bíztatót nem tudok mondani. Ez a betegség az egyike a legveszélyesebb fertőző macskabetegségeknek. Nagy vízválasztó már így az élet elején. Sajnos nagyon sok macska nem bírja átvészelni és elpusztul. Sokat tenni nem tudnak. Amiket leírt, azok önmagában biztosan nem fogják meggyógyítani.

Jelige: Bella  2005.jan.24.

Sajnos nagyon kevés a rendelkezésemre álló információ ahhoz, hogy véleményt mondjak. A tapasztalt jelenségek utalhatnak arra is, hogy a kutya lázas, de valóban lehet szó akár álterhességről is (főleg a rongyok őrzése miatt). A kérdés eldöntéséhez meg kellene vizsgálnia egy állatorvosnak. Ezt kellene megoldani valahogy!

Jelige: Liza  2005.jan.24.

Egyetértek az állatorvosával! Én is most operáltatnám meg. Ha vár vele, a következő tüzelés után is majdnem biztos, hogy újra álvemhes lesz.

Jelige: Cirmi  2005.jan.24.

Velünk emberekkel is előfordul néha, hogy tüsszentünk, mégsem leszünk betegek. A tüsszentés egy védekező reakció, ezer oka lehet. Önmagában a macskáknál sem jelent bajt, persze ha egyéb tünetek is arra utalnak, hogy esetleg beteg, akkor más megvilágítás alá esik. Figyelje a cicát, ha étvágyában, kedvében is változást észlelne, akkor mutassa meg állatorvosnak!

Jelige: Ramses  2005.jan.23.

Ahhoz, hogy a kérdésére jól tudjak válaszolni, tudnom kellene, hogy ez a jelenség mióta áll fennt? Ha ugyanis kicsi korától meg van ez, akkor egészen más a helyzet, mintha csak mostanában jelentkezett vlna. Egyébként az ilyen tipusú panasz nem szokott allergiás eredetű lenni, az egész másként mutatkozik. Szóval abban a vonatkozásban mindenképpen jó lenne állatorvosi segítséget kérni, hogy kiderítsék, mi okozhatja a hányogatásokat.Már csak azért is, mert a leírtak szerint nem csak akkor csinálja ha tápot eszik, hanem máskor is. Szóval egy alapos emésztőszervi kivizsgálás nem árthat meg, hátha kiderül valami (ami persze nem biztos).

Jelige: Pici  2005.jan.23.

Az az igazság, hogy mostanában még a szakemberek között is komoly vita dúl abban a kérdésben, hogy adjanak-e a gazdik ruhácskákat a kutyákra? Igazán jó választ én sem tudok adni. Már csak azért sem, mert én is abba a korosztályba tartozom, aki még azt tanulta, hogy a kutya bőre úgy van megalkotva, hogy képes legyen megvédeni a szervezetet a hidegtől és az időjárás hatásaitól. A kutya ruhája tulajdonképpen a bőre. Ha a mi bőrünk az évezredek alatt nem alakult (finomodott) volna ki olyanra, mint amilyen, talán nekünk sem kellene ruhákba burkolóznunk. Ezzel együtt tény az is, hogy az utóbbi 8-10 évben szédületesen kifejlődött az az iparág, amely ma már készen gyártja a kutyaruhácskákat, cipőket, esőkabátokat. Az ő érdekeiket követve manapság egyre több szakkönyv ajánlja az állatok felöltöztetését.
Akkor most mi legyen?- kérdezheti Ön is. Szerintem a mi időjárási viszonyaink között még egy teljesen szobában tartott kutya is kibírja a napi háromszori 10-15 perces sétákat, még akkor is, ha odakint hideg van. Persze hosszab időre, nagyonb sétákra ilyenkor nem tanácsos menni, különösen ha nem csak hideg van, hanem csapadék is. Ha ruhácskába öltözteti, az sem baj, de arra mindenképpen ügyeljen, nehogy átnedvesedjen, mert akkor többbet árt, mint használ!

Jelige: Tyson  2005.jan.22.

Az eddig tapasztalt tünetek valahogy sehogy nem illenek össze egy képbe! Nekem az az érzésem, hogy itt valami nem stimmel! Fiatal kutyában valóban szóba jön esetleges vírusfertőzés, de a véres vizelet azokba sem passzol bele. Ez utóbbi miatt akár még egy kullancsfertőzés is szóba kerülhet. A kutya vizsgálata nélkül nem tudok mit mondani. Azt gondolom, hogy esetleg érdemes lenne megmutatni másik állatorvosnak is, hátha neki lesz valami gondolata a viszgálat után!

Jelige: Argosz  2005.jan.22.

Nagytestű kutyákban, így a német juhászban is nagyon gyakori állapot ez a mozgászavar. Az a fő okozója, hogy a csontozat különböző részei nem egyszerre és egyformán fejlődnek, így néhány hónapig fájdalmasság tapasztalható. Ez legtöbbször valóban elmúlik mire a kutya teljesen kifejlődik. Addig türelemmel kell várni és közben folyamatosan adni neki fájdalomcsillapítókat, hogy azért mégse szenvedjen szegény annyira!

Jelige: Sophie  2005.jan.21.

Őszintén megmondva az általánosságokon túl nem sok okosat tudok Önnek erről mondani. Ha a maradandó fogak már kijöttek, szerintem nem sok remény van arra, hogy a hátraharapás eltűnjön. De ettől még bármi lehetséges. Azt javaslom, hogy érdemes lenne elvinni a kutyát fogász szakemberhez és az ő véleményét kikérni.

 1 ---- 311 - 312 - 313 - 314 - 315 - 316 - 317 - 318 - 319 - 320 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat