Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Fialás előtt  2016.szept.11.

A tapasztalt váladék akár normális is lehet, ezt azonban így nem lehet eldönteni. A közelgő ellés előtt pár nappal lehet ilyen folyás, váladékozás. Ha a kutya egyébként jól van, akkor azért nagyon nem kellene izgulni, de azért nem árt őt figyelni. Esetleg megmutatni állatorvosnak (de csak olyannak, aki megfelelő műszerrel meg tudja nézni a hüvely felől a méhszájat).

Jelige: buldog  2016.szept.11.

Ez egy nehéz kérdés, és a probléma megoldása sem egyszerű. Ezek a legyek a testnedvek illatára jönnek, kilométerekről megérzik. Ehhez elég egy szinte láthatatlan kis hámsérülés a füleken, és máris megérkeznek a legyek. Utána már önmagát erősíti a folyamat. A megoldás nem könnyű. A kutya fülein a bőrt le kell tisztogatni, a sebes részeket fertőtleníteni, esetleg hámosító kenőccsel kezelni. Mindezt több napon át. Az időszakos bekötés is segíthet, illetve ha lehet, be kell vinni a kutyát a lakásba, ahol a legyek nem érik el. Gyors javulásra ne számítsanak. Ha a füleken a bőrsebek nem gyógyulnak jól, állatorvoshoz kell vinni a kutyát.

Jelige: Betyár  2016.szept.7.

Miután én magam sem tudom ennél jobban leírni, hogy miről is van szó a diabetes insipidus nevű kórkép kapcsán, ide másolok olyan linkeket, amin jól érhetően leírnak mindent ami fontos erről. A leírások ugyan az emberek ugyanilyen betegségéről szólnak, de ebben semmi különbség nincs kutya esetében sem.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Diabetes_insipidus
http://www.egeszsegkalauz.hu/adattarak/betegseg-es-tunet/diabetes-insipidus

Tudniuk kell, hogy ez a betegség kutyákban nagyon nehezen kezelhető.
Életmód váltás vagy diéta ezen nem segít. Ki kell deríteni, hogy a kétféle ok közül melyikről van szó (ez további vizsgálatokat igényelhet), és ha hormonhiány okozza, ennek pótlásával lehet elméletileg próbálkozni. Sok időbe, energiába, és sok pénzbe fog kerülni, ez az, ami biztosan megjósolható.

Jelige: Sipoly  2016.szept.5.

Emlékszem a korábbi kérdésére, és sajnos nem tudok semmi okosat (újat) válaszolni. Ha a fertőzést okozó baktérium antibiotikum rezisztens, akkor nem sokat lehet tenni. Amit Önök a sipoly külső végén látnak és tapasztalnak, az csak a jéghegy csúcsa! A Betadin egy folyadék és ez önmagában biztosan nem tömíti el a nyílást. A hatására kicsapodó törmelék azonban eldugíthatja. A belülről kifelé törekvő váladék azonban mindig utat keres kifelé, így ha nem tud kijönni a szokott úton, majd keres kijáratot magának másfelé. Az, hogy a kutya nyalja magának (magáról) a váladékot, egy ösztönös program eredménye, ez ellen nem érdemes küzdeni, már csak azért sem, mert a kutya nyála sokszor hatékonyabb tisztító és fertőtlenítő szer, mint egyik-másik vegyi anyag. (Ne felejtsék el, hogy a gazdátlan kóbor kutyáknak is van -nem is ritkán- hasonló problémája, és ők csak saját magukat tudják "gyógyítani" azzal, hogy nyaldossák a sebeiket.)

Jelige: Vizsi  2016.szept.5.

Azt tanácsolom, hogy ma feltétlenül vigyék el állatorvoshoz, sőt, ha lehet, akkor szemész állatorvoshoz.

Jelige: Kiscicám  2016.szept.5.

Az FeLV (macskaleukózis) fertőzésnek éppen az a lényege, és fő sajátossága,hogy számtalan tünet, probléma hátterében állhat, akár közvetlen okként, akár csak hajlamosító tényezőként. A nem múló (sőt erősödő) hasmenés okát ki kell vizsgáltatni alaposan, már csak azért is, mert pontos diagnózis nélkül nem lehet megfelelően kezelni sem. Ha ehhez másik állatorvos kell, ne féljen váltani!

Jelige: puszi  2016.szept.4.

Az előző válaszomban egy betű elütés van: ...fekély vagy seb.... így a helyes!

Jelige: puszi  2016.szept.4.

Nem tudok újat mondani, továbbra is ugyanaz a véleményem, amit leírtam legutóbb! Az, hogy át lett nézve a füle, nem jelenti azt, hogy biztosan nincs ott valami. Lehet, hogy csak nem vette észre az állatorvos kolléga. Az is lehet, hogy nincs ott semmi idegen anyag, de van pl. egy nem gyógyuló fekély vagy sem, ami egy-egy mozdulatnál (vagy megnyomáskor) fájdalmat okoz. Morfondírozással nem lesz előrelépés, ezt csak újabb és újabb vizsgálatokkal lehet elérni.

Jelige: S.O.S.  2016.szept.4.

A szukák tüzelése általában és átlagosan 3 hétig tart, de ebben lehetnek plusz/minusz eltérések. A legveszélyesebb a második hét, annak is inkább a második felel, mert ekkor van a peteérés, és ekkor fogamzóképes a szuka. Jelenleg már csak azzal segíthet a problémájukon, ha a két kutyát biztonságosan különválasztják. A kan ivartalanítása csak a legközelebbi tüzelésnél jelenthet segítséget, a szukát pedig most így nem lehet ivartalanítani, csak ha már lezajlott a tüzelése. Egyébként mindkettő ivartalanítása ajánlott lehet, de meg kell fontolni azért a kérdést több szempontból is.

Jelige: Cicaszem  2016.szept.2.

A cicát minél előbb állatorvoshoz kellene vinni. Szerintem itt komolyabb baj lehet annál, mint amire gondolnak. (Ilyen életkorban már lehet vírusos fertőzés is a háttérben!)

Jelige: puszi  2016.szept.1.

Én elsősorban a kutya jelzéseiből indulnék ki, Ha ő vakarja, mert az viszket (vagy bármi mást érez), az annak a jele lehet, hogy mégis csak van esetleg valami a fülében (pontosabban a hallójáratában, mégpedig egészen lent a mélyében). Erre utal a visszatérő barna váladék is, aminek nincs ott helye normális körülmények között. Szóval, ha van gyulladás, ha nincs, én tovább keresném az okokat, és egy nagyon alapos műszeres vizsgálattal belekukucskálnék abba a fülecskébe!

Jelige: puszi  2016.aug.31.

Ha egy kérdésre egy hét eltelte után sem kapott választ, annak csak egy oka lehet, hogy nem kaptam meg a kérdést. Utánanéztem az elmúlt hetek beérkező kérdéseinek, de nem találtam olyat amire ne válaszoltam volna. Kérem ismételje meg a kérdését!

Jelige: Kutya barát  2016.aug.29.

A leírtakkal csak az a baj (de az tényleg nagy hiba), hogy az elmúlt hónapban egyik állatorvosnak sem jutott eszébe az, hogy a kutyájukat (találgatások helyett) alaposan KI KELLENE VIZSGÁLTATNI. Rengeteg olyan betegség, kórforma van, ami tartós hasmenéssel jár, de ezeket szinte kivétel nélkül csak aprólékos, minden lehetséges okra kiterjedő vizsgálatokkal lehet csak diagnosztizálni. Úgyhogy, hátha még nem késő, sürgősen keressenek egy olyan (jobb) állatorvosi rendelőt (állatkórházat vagy klinikát) ahol ezt be tudják vállalni és meg is tudják oldani.

Jelige: kálcium allergia?  2016.aug.24.

Sajnos manapság elég gyakoriak az allergiás reakciók egy-egy oltás kapcsán.
Amit az állatorvos kolléga ennek kapcsán tenni akart, az mindenképpen jó szándékú volt és ő valóban csak segíteni szeretett volna. Sajnos, ahogy a jelen helyzet mutatja, az izomba adott injekció "nem jól sült el". De ez a probléma előbb-utóbb rendeződni fog, ez egészen biztos. A beadott szteroid pedig nem fogja befolyásolni a beadott oltás hatékonyságát, ebben is biztosak lehetnek. Amit kapott, az gyors hatású készítmény, ami hamar kiürül. Az oltásra adott válasz reakció viszont hosszabb idő alatt alakul ki (kb. 8-10 nap)

Jelige: melyik jobb?  2016.aug.20.

Azonos célra való gyógyszerek esetében nehéz megmondani, hogy melyik jobb, ugyanis ez rengeteg tényezőtől függ, és sok szempontból eléggé szubjektív is. Mindkét féreghajtó ugyanarra való, az egyik egy "nevesebb" gyártó terméke, de a másik gyártója se kutya a maga nemében. Van, aki ezt szereti, van, aki a másikat. Van állatorvos, aki az egyiket használja és ezt javasolja, a másik meg a másikat.
Egyébként, szerintem sokkal fontosabb az, hogy a féregtelenítés rendszeresen megtörténjen (bármelyikkel), mint azon morfondírozni, hogy melyik a jobb.

Jelige: Lelet  2016.aug.19.

A lelet szerint a sebváladékban az a 3 féle baktérium található amelyek a "Mikroba" sorban olvashatóak:
Pseudomonas aeruginosa
Staphylococcus aureus
Stap hylococcus pseudintermedius

Vagyis ez egy ún. Kevert fertőzés, többféle baktérium is jelen van.
A Peudomonas törzs sajnos antibiotikum rezisztens, ami azt jelenti, hogy a jelenleg ismert és használt antibioptikumok nem hatásosak ellen.
A másik két baktérium az "E" betűvel jelölt antibiotikumokra érzékenyek, így ellenük ezekkel lehet próbálkozni.
A kezelő állatorvos, aki a vizsgálatot megrendelte, remélhetőleg tudni fogja, hogy mitévő legyen, ill. mit adjon neki. A pseudomonas rezisztencia azonban jelentősen meg fogja nehezíteni a kezelést, mert ez a kitenyészett baktérium a lelet szerint (sajnos) nem érzékeny már semmire.

Jelige: Manó  2016.aug.18.

Adni lehet neki (főleg ha hajlandó is megenni), de ettől nem hiszem hogy jobban lenne, vagy elmúlnának a tapasztalt tünetei. Jobb lenne inkább állatorvoshoz elvinni, mert amit leírtak, az alapján lehet akár komolyabb elváltozás is a szájában, orrában, garatjában.

Jelige: város  2016.aug.16.

Az antibiotikum csak a bakteriális fertőzések ellen hatásos, az emlődaganatokkal nem csinál semmit. Azért kapta, mert a daganat kifekélyesedett és elfertőződött, de ez hosszútávon nem old meg semmit. Ha nem akarják megoperáltatni, akkor sokat nem nagyon tehetnek, de számolni kell a folyamatos rosszabbodással. Étvágy javításra adhatnak naponta egy kevéske élesztőt (az ennivalójába keverve egy kb. akkora darabkát, mint egy fekete bors szem) vagy vehetnek neki macska Béres cseppet állatpatikában.

Jelige: Váladék  2016.aug.15.

A sebváladék tenyésztésből csak annyi derül(het) ki, hogy van-e baktérium a váladékban, és ha igen, az milyen baktérium. Ez a vizsgálat semmi másra nem alkalmas.

Jelige: 63 nap?  2016.aug.15.

A kutyáknál a 63 napos vemhességi idő egy átlagos középérték, amelyhez képest a valóság +/- több nap is lehet. A vemhességi idő egyébként nem a fedeztetéstől (berakástól) kezdődik, hanem a fogamzástól, vagyis amikor a spermiumok elérik a petesejtet. Ez időbe telik, néha sok időbe, így ezt is figyelembe kel venni.
A hőmérő módszer lényege, hogy az ellés előtt kb. 10-12 órával a testhőmérséklet elkezd kicsit csökkenni, minden órában kicsit lejjebb megy pár tized fokkal. Ez azonban nem egy biztos előrejelzési módszer.

Jelige: bulldogpötty  2016.aug.15.

Igazából nehéz okosat válaszolni Önnek. Voltak 3 állatorvosnál, de kérdés, ezek a kollégák mennyire voltak a kérdésben (a problémában) szakemberek? Voltak-e már kifejezetten bőrgyógyászati szakrendelésen? Kérdés az is, hogy szóba került-e már, hogy esetleg immunhiányos lehet a kutya, és ezért a túl érzékeny bőre (ami mindenre gennyes pattanásokkal reagál). Kapott-e injekciósan ill. tablettában antibiotikumot? Gondolt-e a 3 állatorvos közül bármelyik is az ún. juvenilis acne nevű betegségre (ez egyes fajtákban elég gyakori)? Talán meg kellene próbálni felvinni Budapestre az Állatorvosi Egyetem bőrgyógyászati szakrendelésére.

Jelige: kanos  2016.aug.14.

Azt, hogy mit lehet most akutan tenni ennek a helyzetnek a megoldására, nem fogom tudni megmondani. Szét kell őket választani, külön-külön szobában tartani őket. Az ivartalanítás mindenképpen segíteni fog a lehiggadásban, de ennek a hatása nem jön meg azonnal, ahhoz el kell telnie pár hétnek a műtét után. Ráadásul mindkettő kan, így igazán jó akkor lehet a helyzet ha mindkettőt ivartalaníttatják, de a 6 hónaposnál ez még éppen csak szóba jöhet.
Szóba jöhet még az is megoldásként, hogy a frissen hozott kiskutyát visszaviszik a menhelyre.

Jelige: kutya fül vérömleny  2016.aug.13.

Egy ilyen műtét árát nem lehet így megmondani, mert ez részben sok tényezőtől függ, másrészt ahány állatorvos, annyi ár. És még az sem biztos, hogy valóban valódi vérömleny van a fülében, mert ha valóban a társaival való játék közben keletkezett, akkor ott lehetett más oka is ennek (pl. harapás). Azt, hogy tényleg meg kell-e operálni, csak a kutya megvizsgálása után lehet megmondani, ez így a távolból nem lehetséges.

Jelige: bringa  2016.aug.11.

Hát, lennének ötlteteim arra, hogy mi okozza ezeket a változásokat. Nézesse (vizsgáltassa) meg egy "jobb" állatorvossal, hátha megtalálja a bajok okát. Gerincét érdemes nézetni (esetleg spondylosis lehet már), vagy más mozgásszervi baj (izületi kopás, stb). Esetleg ki lehetne próbálni 3-4 napra fájdalomcsillapító adását.

Jelige: 3600 ózd  2016.aug.10.

Azt, hogy a kutyájában benne maradt-e egy magzat, csak és kizárólag egy alapos állatorvosi vizsgálattal lehet kideríteni. Mást nem tehet, holnap reggel irány az állatorvos! Minél előbb.

 1 ---- 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 - 28 - 29 - 30 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat