Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: sarokban fekszik  2016.ápr.6.

Ezzel a "produkcióval" rendesen fájhat a hasa, görcsei lehetnek, stb. Szóval biztosan nem érzi jól magát. Így érthető, ha így viselkedik. Amikor írt nekem, még kora délután volt. Azóta már változni kellett az állapotának, akár így, akár úgy. Gondolom még vissza kell vinni további kezelésekre.

Jelige: sorrend?  2016.ápr.4.

A Knott teszt csak a mikrofiláriák jelenlétét mutatja ki, így csak akkor lesz pozitív ha ilyenek keringenek a vérben. Ha nincsenek mikrofiláriák a vérben, attól még lehet fertőzött az állat, de ezt csak további (szerológiai) vizsgálatokkal lehet kimutatni. Ezek kutya esetén a nőstények által termelt antigéneket mutatják ki, vagyis negatívak lesznek, ha a kutya csupán hím szívférgekkel fertőzött. Ugyanakkor nagyon érzékenyek és specifikusak is, vagyis nagy biztonsággal mutatják ki a fertőzött egyedeket. Van laboratóriumi és a rendelőben helyben elvégezhető antigén teszt is, ezek érzékenységében nincs jelentős különbség. Azt azonban figyelembe kell venni, hogy a kifejlett nőstények antigénjeinek kimutatása általában nem lehetséges a fertőzést (vagyis az L3 lárva bejutását) követő 5 hónapon belül és biztos eredményt csupán 7-8 hónappal a fertőzés után kapunk.

Jelige: tesz kell?  2016.ápr.2.

Kelleni semmit sem kell! Az állatorvosok ajánlásokat, javaslatokat tesznek, és a gazdának kell d9öntenie, hogy vállalja-e a javasolt eljárásokat, teszteket, vizsgálatokat, kezeléseket, stb....
A szívfégesség teszte(ket)t azért javasolják az állatorvosok, hogy még időben kiderülhessen, ha egy állat már megfertőződött. Ez azért fontos dolog, mert egészen mást kell tennie egy kutyával, ha már fertőződött, és egészen mást, ha még nem. Ha Ön nem akarja, hogy ez kiderüljön a kutyájáról, akkor ne csináltassa meg a tesztet. Ez teljesen független attól, hogy tesznek-e rá olyan szert, ami alkalmas lehet a betegség elleni védekezésre, vagy sem.
Önnek is javaslom elolvasni dr. Csikós Károly állatorvos kollégám szívfégességről szóló írását, amelyben minden szükséges információ benne van, amit erről ma tudni lehet és kell. Itt található az írás:
http://kutya.mancsok.hu/betegsegek/szivfergesseg.htm

Jelige: bravecto  2016.ápr.2.

A Bravecto a gyártó ajánlása szerint kizárólag bolhák és kullancsok ellen hatékony, és csak erre javasolják. Mivel a szúnyogok ellen nem hatékony, így a szívférgességet terjesztő szúnyogok elleni védekezésre sem jó. Szívférgesség ügyben egyébként sem mindegy, hogy miről beszélünk! Pontosan kell tudni, hogy a kórokozót terjesztő szúnyogok ellen akarunk-e védekezni, vagy a szívférgek ellen?
Javaslom elolvasni dr. Csikós Károly kollégám írását erről itt:
http://kutya.mancsok.hu/betegsegek/szivfergesseg.htm

Jelige: útlevél  2016.ápr.1.

A hologramos matrica akkor kell az útlevélbe, ha a kutyának nincs külön oltási könyve is, és ezért a veszettség elleni oltást csak az útlevélben igazolja az állatorvos. Ha az útlevelet csak külföldi utazáshoz használják, és van párhuzamosan oltási könyve is, akkor a hologramos matrica helye az oltási könyvben van.

Jelige: Vinci 2  2016.márc.31.

Nagyon sajnálom a cicáját, de ez legtöbbször sajnos így van. Valószínűsíthető, hogy akkor is ugyanez lenne a helyzet, ha az első állatorvos is felismeri ugyanezt. Csak legfeljebb kicsit később következett volna be az, ami most előbb megtörtént. (Sajnos az idősödő cicáknak ez a leggyakoribb problémája, rengeteg öreg cicának van ugyanilyen baja.)

Jelige: Enci  2016.márc.31.

Az ún. harmadik szemháj akkor szokott előesni, amikor kisebb (nagyobb) folyadékhiány van a szervezetben, de ilyenkor mind a kettőnél tapasztalható az előesés. Ha csak az egyik oldalon van, lehet, hogy ott helyi oka van ennek. Ezt azonban a szem alapos vizsgálata nélkül nem lehet megítélni. Aki a Tobradex cseppet írta (adta) mit mondott erre? (Valami véleménye csak volt.) Lehet, hogy ez a tünet összefügg a tüsszögéssel is.....

Jelige: ragasztott sem  2016.márc.31.

A ragasztott seb minden bizonnyal csak a bőrön ejtett metszés két szélét fogja össze, alatta a mélyebb rétegeket biztosan fonallal varrták be. A mai sebragasztók jól szoktak működni, nem várható emiatt probléma. Ha mégis olyasmit észlelnének, ami problémára utal, azonnal keressék meg az állatorvost aki operálta.

Jelige: segítség  2016.márc.29.

Sok okosat nem tudok mondani. Ha az eddigi állatorvosoknak nincs diagnózisa, nincs megfelelő kezelési terve, nincs más megoldás, keresni kell újabb állatorvost, hátha ő előbbre jut. De még az is lehet, hogy ez sem lesz eredményes. Tudom, hogy ezt nehéz megérteni és felfogni, de vannak ilyen esetek....

Jelige: dirofilária  2016.márc.28.

A szívféreg kórokozója az embert is megfertőzheti. Az emberekbe is a szúnyogok oltják be a kórokozót, miután fertőzött kutyákból vért szívtak és vele mikrofiláriákat vettek fel, majd a szúnyogban kialakuló fertőző alakot juttatják be a csípésük során.
Az emberi fertőzéseknek alapvetően két formája létezik: az intravaszkuláris (véréren belüli) és a tüdő dirofiláriózis. Az intravaszkuláris dirofiláriózis során a fertőzött személyekben a legtöbb esetben csupán egyetlen féreg fordul elő és az is gyakran halott. Leginkább a nagy erekben vagy a szívben található meg. Mikrofiláriákat csak kivételes esetben találtak a fertőzött személyek vérében. A legtöbb eset klinikailag tünetmentesen zajlik le és leginkább boncolási mellékleletként kerül felderítésre. A tüdő dirofiláriózist viszont gyakran diagnosztizálnak élő személyeken. Az ember tüdőartériájába került fiatal felnőtt szívféreg ilyenkor bekerül a tüdő szöveteibe, ahol infarktust és jellegzetes csomót okozhat. Mikrofilária a vérben ezekben az esetekben is ritkaság.

Az emberi fertőzések felderítésére a tüdő röntgenvizsgálata és a biopsziás szövettani minta vizsgálata a legalkalmasabb, a szerológiai vizsgálat ugyanis csak az esetek egy részét deríti fel csupán. A fertőzött személyek legalább fele kutyatartó.

Jelige: biztos hatott?  2016.márc.28.

A legtöbb féreghajtó gyógyszer többféle féregre is hatékony, de nem mindengyikre. Ahhoz, hogy pontosan tudni lehessen, hogy mire van szükség, mindig előzetesen bélsárból történő vizsgálatot kell végeztetni és ennek eredménye alapján kell megkeresni azt a készítményt, ami várhatóan hatékony lesz.
Az, hogy a cica kihányta a béférgeket, súlyos fertőzésre utalhat. Az eredményes kezelés után nem kell a bélsárban elpusztult férgeknek lenniük, mert ezek a bélben részben már emésztésre, bomlásra kerülnek, így nem biztos, hogy megtalálhatók a bélsárban. Javaslom, hogy állatorvosnál végeztessenek bélsárból parazitológiai vizsgálatot.

Jelige: kártérítés jár? 2  2016.márc.26.

Ez közel sem ennyire egyszerű kérdés! Mindig azt kell nézni, hogy történt-e hibás teljesítés? Ehhez azonban tudni kell, hogy mi történt az adás-vételkor, milyen indokkal vette a kutyát, erről tudott-e az eladó, szóba került-e bármi kitétel, stb... Sok mindent kell ilyenkor nézni.
Azt, hogy Ön nem azt kapta a pénzéért, amit kellett volna, Önnek kell bizonyítania. Még akkor is, ha látszólag valóban olyan probléma van a megvett kutyával, ami visszavezethető a tenyésztőnél történtekre.
Persze mindez csak akkor kérdés, ha az eladó nem hajlandó Önnel szóba állni, illetve nem akarja visszavenni a kutyát (és visszaadni a vételárat). Ez azonban csak akkor derül ki, ha beszélt vele erről, és tudja, hogy ő hogyan viszonyul ehhez az igényéhez. Ha nem tudnak megegyezni, akkor ebből per is lehet Önök között, és majd a bíróság dönti el, hogy kinek van igaza.

Jelige: Ame 3  2016.márc.25.

A pyoderma magyarul azt jelenti, hogy gennyes bőrgyulladás. Erre a betegségre semmiképpen nem jellemző, hogy egy nagy dudor keletkezzen, és másrészről mindenképpen velejárója a genny jelenléte. Erről most nincs szó. Miután a korábban adott antibiotikum hatására sem puhult meg a duzzanat (valamint az idő is telt, és magától sem fakadt ki), az esetleges tályog sem valószínű. A Carprox egy gyulladás csökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszer, ettől sok előrelépést én nem várnék. Viszont! Egy ilyen méretű és kemény, nem felpuhuló duzzanat esetében mindenképpen felvetődik a daganat lehetősége, ill. gyanúja. Szerintem mindenképpen jó lenne elvinni a kutyáját egy bőrgyógyászati szakrendelésre, amire Budapesten bőven van lehetőség, ha máshol nem, hát az egyetemi klinikán (VII.ker. István u. 2.)

Jelige: kocmanci  2016.márc.23.

Egy ilyen kérdésre (problémára) látatlanban nem lehet semmit mondani. A kérdéseket annak az állatorvosnak kellett volna feltenni, aki látta, vizsgálta és kezeli, hiszen ő látta, hogy pontosan milyen a helyzet. Bár, az sem kizárt, hogy itt még van valami olyasmi is, ami még nem derült ki, amit abból gondolok, hogy a cica a lábvégét visszahajlítva közlekedik. Ez felveti egy esetleges bénulás (idegműködési zavar) gyanúját (ami miatt az izom sem működik). Talán érdemes lenne másik állatorvosnak is megmutatni! Talán akkor okosabbak lesznek.

Jelige: anya34mk  2016.márc.22.

Szakvéleményt biztosan nem tudok adni! Ennek ugyanis nem ez a módja és útja, ahhoz személyesen kell a beteget megvizsgálni (alaposan). Véleményem viszont van, mégpedig az, hogy a kutyáját érdemes lenne elvinni egy bőrgyógyászati szakrendelésre, ahol alaposan megvizsgálhatnák, és elvégezhetnék a szükséges kiegészítő vizsgálatokat, és az eredmények alapján (talán) tudnának valami érdemlegeset mondani.

Jelige: Tanácsok Fip-es cicámnak  2016.márc.22.

Nem tudok okosságokat mondani. A FIP elég "agresszív" betegség, minden az aktuális állapotától függ. A gyógyszeres kezelése átmenetileg sokat javíthat az állapotán, de a történet vége borítékolható. Igyekezzenek jó gazda gondosságával ápolni, etetni, kezelni, szeretgessék, járjanak a kedvébe...ennél többet nem igen tehetnek.

Jelige: Ame 2  2016.márc.22.

Elnézést, de nem igazán értem a helyzetet. Az ökölnyi duzzanatra mit mondott a kollégám? Puha volt-e vagy kemény (tömör)? Daganat jellegűnek gondolta, vagy inkább tályog szerűnek? Abból, hogy antibiotikumot kapott, azt gyanítom, hogy inkább tályogra gondolt. Egy antibiotikum injekciótól javulás várható, de nagy "csoda" nem. Lehet, pár nap alatt felpuhul a duzzanat, és esetleg kifakad (kifolyik belőle a genny). Azt javaslom, a kezelő orvosától kérdezzenek mindig, nem szégyen az, ha a gazdi kérdez.

Jelige: sutke 2  2016.márc.22.

Az 1,9-es vércukor érték olyan alacsony, ha a kutyájának a vérvétel időpontjában már kómás állapotban kellett volna lennie! Ha ez nem így volt, akkor az eredmény biztosan nem a valós állapotot mutatja. (Főleg ha a vérvétel előtt nem sokkal még evett is.) A vércukor meghatározáshoz a vért speciális vérvételi csőbe kell levenni, amiben van olyan gátló anyag, ami megakadályozza a vércukor lebontását a tárolás és szállítás alatt. (Erre néha nem figyelnek oda.) A cukorbetegséget egyébként a magas vércukor érték jellemzi, nem pedig az alacsony.

Jelige: kártérítés jár?  2016.márc.21.

Minden attól függ, hogy a kutya megvételekor miben állapodtak meg az eladóval, illetve mi szerepel az adás-vételi szerződésben. Kérdés lehet még az is, hogy milyen célra vásárolta a kutyát, az eladó milyen tájékoztatást adott az adott fajta problémáiról, stb, stb, stb....
Vagyis, a kérdés nem egyszerű. De másként nem fog kiderülni, hogy az eladó hajlandó-e Önnel egyezkedni, meg kell őt kérdezni! Az ő reakciójától is sok függ.

Jelige: sutke  2016.márc.21.

Nem igazán értem a kérdést! Honnan tudja, hogy alacsony lett a kutyája vércukor szintje? Megmérték? Ki, mikor és hogyan? (Ha állatorvos csinálta volna, akkor nem kérdeznének tőlem, hiszen akkor rögtön foglalkoztak volna vele.) Szóval, a javaslatom az, hogy sürgősen forduljanak vele állatorvoshoz és vizsgáltassák ki! Minden továbbit majd a leletek után lehet megbeszélni, arról is, hogy mire kell odafigyelni.

Jelige: IV. Mackó  2016.márc.20.

Semmiképpen nem normális dolog az ami leírt, de sokat befolyásolhat az, hogy egy 8 hetes kiskutyának nem biztos, hogy a csirkefarhát ideális táplálék volt. A legjobb lenne megmutatni mielőbb állatorvosnak!

Jelige: Ame  2016.márc.20.

Elvileg kiújulhat.

Jelige: Vinci  2016.márc.19.

Azt, hogy mi lehet a cicájának a baj, én így biztosan nem fogom tudni megmondani. De komoly baja lehet, abban biztos vagyok. Csak rá kellene jönni, hogy mi a baja. Ehhez legelőször is én egy teljes vér labor vizsgálatot javasolnék (vérkép, máj-, vese- hasnyálmirigy- és daganat paraméterek ellenőrzésével), esetleg még hasi ultrahang vizsgálatot is érdemes lehetne végeztetni, valamint teljes vizelet vizsgálatot. Előbb-utóbb ki kell derülnie, hogy mi áll a tünetei mögött.

Jelige: molly  2016.márc.19.

Az, hogy kívülről nem látszik semmi, nem mond önmagában semmit. Meg kellene vizsgáltatni állatorvossal! (Hátha ő talál valamit, amivel esetleg érdemes foglalkozni.)

Jelige: fájdalomcsillapító  2016.márc.19.

A fájdalomcsillapítóra a kutya általános állapota miatt van/lehet szükség, de azt, hogy érdemes-e adni, illetve meddig, annak alapján kell és lehet megmondani, hogy ha szakember megállapítja a csípő diszpláziás elváltozásűnak súlyosságát. Súlyos fokú diszplázia esetén ugyanis közel sem biztos, hogy a fájdalomcsillapító segíteni tud, az egész enyhénél viszont akár semmi tennivaló sincs. Javaslom, hogy kutya ortopédiában járatos állatorvost keressenek meg. A www.kisallatortopedia.hu oldalon tájékozódhat.

 1 ---- 26 - 27 - 28 - 29 - 30 - 31 - 32 - 33 - 34 - 35 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat