Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Urinaid  2017.jan.23.

Én magam ezt a készítményt egyáltalán nem ismerem, nem használtam soha, így nem tudok róla semmit írni. Azt sem, hogy hatásos-e.

Jelige: Lágyéksérv  2017.jan.23.

Véleményem szerint a néha véres székletnek nem a lágyék sérvhez van köze, hanem magához a csirkecsont etetéshez. A csirkecsontok élesen törnek, szúrnak, vágnak a bélben, így nem meglepő a néha véres széklet. Ez lágyéksérv nélkül is ugyanilyen lehet(ne). Én minél előbb és minél hatékonyabban lebeszélném a nagyszüleit arról, hogy a csirkecsontokat a kutyájukkal etessék fel.

Jelige: kell-e műteni?  2017.jan.20.

A gyomorban normális esetben nem szabad látszania semmilyen elkülönülő árnyéknak, különösen szabályos alakúnak. Ez mindenképpen arra utal, hogy esetleg tényleg lenyelt valamit, amit nem kellett volna. Ha ez így van, akkor ezt csak műtéttel lehet megoldani, egyéb módszer erre nincs. És jobb előbb, mint később, ezért azt javaslom, ne késlekedjenek sokat, ha viszonylag biztos a diagnózis.

Jelige: Hólyagprobléma  2017.jan.13.

Én azt hiszem, eljött az ideje, hogy megbarátkozzon azzal a gondolattal (helyzettel), hogy vannak olyan esetek, amikor minden igyekezetünk ellenére nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy azt mi szeretnénk. Sajnos.
A pangó vizeletben a húgyhólyagban bármikor és bármi megtelepedhet, és ez ellen meg lehet ugyan próbálkozni védekezni, de soha semmi garancia nincs arra, hogy ez sikerrel fog járni. A kutyája jelenlegi stádiumában talán (de tényleg csak talán) egy vizelet baktérium tenyésztés és egy antibiotikum rezisztencia vizsgálat adhat némi támpontot és irányt (talán), de hosszú és tartós pozitív hatásra azért ne számítson!
Megértem az aggódását, és az elkeseredettségét, de sajnos van az úgy néha, hogy egy betegünk állapotán a legjobb igyekezetünk ellenére sem tudunk segíteni (vagy tartósan segíteni). Az csak egy külön pech, hogy ez nem egy betegünkkel, hanem a saját állatunkkal esik meg.

Jelige: Vízivás  2017.jan.12.

Azt írta, hogy a cicájának vesebetegsége van. A kérdés az, hogy ez pontosan mit jelent? Milyen jellegű vesebetegsége van? (A leggyakoribb a veseelégtelenség enyhébb, közepes, vagy súlyos foka.) A vesebetegség jellemzője egyébként a sok víz ivása, és ezzel persze a sok vizelet ürítése is. Ha egy ilyen beteg állat nem ihat eleget, rosszabbodhat az állapota. Így én semmiképpen nem korlátoznám a vízivását, legfeljebb gyakran adott kis adagokban tenném neki lehetővé. Akkor valószínűleg nem hányná ki a hirtelen megivott sok folyadékot. Kérdés persze az is, hogy miért hány? (Ha súlyos fokú már a veseelégtelenség, akkor a hányingert ez okozza, nem pedig a megivott víz!)

Jelige: Tabletták  2017.jan.11.

Megkérdeztem egy gyógyszertanban nálam jártasabb kollégát, aki a következő megoldást javasolja a problémára: pénteken este csak fél adagot adjon a gyógyszerből, szombaton reggel másfél tablettát, majd vasárnap este a szokásos 1-et. Ezzel nagy valószínűség szerint nem lesz baj, a cica valószínűleg észre sem fogja venni azt a kis változást.

Jelige: Tabletták  2017.jan.11.

Azok a gyógyszerek, amelyeket egy nap egyszer kell beadni (bevenni), általában 24 órás hatást biztosítanak a szervezetben. Ebből adódóan ahhoz, hogy a vérben a gyógyszer szintje megfelelő legyen, nagyjából be kell tartani a 24 órás időközöket. Ha jelentősen hamarabb adja be a következő adagot, akkor egy ideig sokkal magasabb lesz a gyógyszer szintje a szervezetben, de a péntek este után szombaton reggel beadott tabletta (azon túl, hogy lehet, hogy nem tesz jót) biztosan nem fog kitartani addig, amíg vasárnap este beadja a következőt. Lesz tehát jó pár óra, amíg nem lesz hatékony mennyiség a szervezetben. Ennél több konkrétumot viszont csak a gyógyszer nevének ismeretében lehetne mondani.

Jelige: Macko  2017.jan.9.

Ha egy kutyának 2 hónapja híg a széklete, és az eddigi kezelésre ez nem változott meg, akkor ott alapos kivizsgálásra van szükség. Igen, a háttérben komolyabb megbetegedés is lehet. Javaslom, hogy mielőbb keressenek olyan állatorvosi rendelőt, ahol a kutya komplex kivizsgálását el tudják vállalni (vér, vizelet és bélsár labor, hasi ultrahang, stb).

Jelige: sutke  2017.jan.9.

Az én kan kutyám is naponta legalább kétszer csinál ilyet. Pedig nem is tüzel. :-)

Jelige: hányinger  2017.jan.9.

A kutyák (mint ahogy az emberek is) számtalan ok miatt hánynak. Ezen okok egy részében segít(het) a B6 vitamin, a többiben nem. Az epés hányás oka leginkább emésztési gond, ha ilyenkor jobban lett a vitamin után, az nem is biztos, hogy a vitamintól volt.m(Nagyon sok esetben már önmaga a hányás gyógyító hatású!)

Jelige: judit  2017.jan.7.

Én egy ollót használnék. De komolyan. Előbb-utóbb kinő (visszanő, megnő) majd a szőre, és ez semmilyen egészségkárosító hatással nincsen a cicára nézve. Ha ez nem szimpatikus megoldás, akkor keressen valami kíméletesebb macska sampont, és azzal próbálkozzon. De közel sem biztos, hogy teljes sikerrel jár majd.

Jelige: étrend  2017.jan.2.

Az ivartalanított macskák valóban hajlamosabbak az elhízásra, ezért jó a napi ennivaló adagot konrtollálni, és nem hagyni, hogy annyit egyen, amennyit ő akar. A neki való napi ideális adagot azonban nehéz beállítani, ehhez idő és próbálkozások kellenek. Javaslom a rendszeres testsúly mérését, mondjuk hetente mindig ugyanazon a napon és időben. A mérési adatokat jegyezzék fel mindig és ha azt látják, hogy a testsúlya növekszik, csökkentsenek a napi adagján. Ehhez nem kell áttérni másik tápra, csak egyszerűen a mennyiséggel próbálják szabályozni a súlyát.

Jelige: telep  2017.jan.2.

Ez olyan kevés információ, hogy ez alapján nem lehet semmit mondani. Ha nem lesz jobban holnap sem, akkor mindenképpen meg kell mutatni állatorvosnak!

Jelige: Húgykövesség  2017.jan.1.

A húgykövesség az ivartalanítással nem függ össze! Ennek egészen más okai vannak, és a kettő egybeesése csak véletlen.
A húgykövesség gyakran együtt jár a húgyhólyag gyulladással, ez utóbbi miatt van a büdös vizeletszag és a véres vizelet is. A probléma valószínűleg nem fog soha megszűnni, a húgykövek képződését lehet valamelyest lassítani (speciális diétával), de teljesen nem akadályozható meg. A hólyagköveket lehetőség szerint analizáltatni kell megfelelő laboratóriumban, mert nagyon nem mindegy, hogy milyen az összetételük, Ettől függ ugyanis az, hogy milyen diétát kell tartani. Az aktuális baktériumos gyulladást pedig antibiotikumokkal kell kezelni. És sajnos bele kell törődniük abba is, hogy a kutyájuk gyakorlatilag állandó állatorvosi felügyeletre, kontrollra és néha kezelésre szorul.

Jelige: Porckorongsérv  2016.dec.31.

A porckorongsérv, mint önálló betegség, nem jellemző a vizslákra, ez elsősorban a rövid lábú és hosszú törzsű kiskutyák problémája szokott lenni. Ettől persze még kialakulhat bármelyik fajtában, bármelyik kutyában (keverékekben is). Az, hogy korábban rendszeresen ugrott, lehet hajlamosító tényező, mert ez a gerincoszlopra és a csigolyákra folyamatos terhelést adott. Ezt azonban nem hiszem, hogy objektíven be lehetne bizonyítani, így végül is bármi lehetséges.

Jelige: Félelem  2016.dec.30.

A mai tudásunk szerint egészen biztosan nincs semmilyen összefüggés az ivartalanítás és a kialakult hangoktól, durrogástól való félelem között. Ez bármilyen életkorban kialakulhat. Vannak kutyák, amelyekben soha nem lesz gond ezzel, de vannak olyanok, amelyeknél egyszer csak lesz. Nem kell hozzá semmi különösebb előzmény.
Sajnos manapság, amikor már nem csak szilveszterkor durrogtatnak, hanem az év bármely napján előfordulhat ilyesmi a születésnapi durrogtatások miatt, ez sokkal gyakoribbá vált, mint 15-20 évvel ezelőtt volt. Elég egyetlen ilyen rossz élmény, és onnantól kezdve minden alkalommal pánikkal fog reagálni a kutya. Ha ivaros, ha ivartalanított. (Az én saját kutyámnak is ugyanez a baja, és higgye el, ha ezt bármi módon meg lehetett volna előzni, állatorvosként megtettem volna.)

Jelige: Hugo  2016.dec.29.

A rózsaszínes foltok már gyógyuló stádiumot mutathatnak, de ha nem múlik, akkor ki kell vizsgáltatni (gyanakodás és tippelés helyett). A baj csak az, hogy az ilyen problémák valós okának kiderítése nem egyszerű! Mindenképpen jobb, ha tapasztaltabb bőrgyógyászhoz mennek el vele, főleg akkor, ha egy-két próbálkozás eredménytelen marad.

Jelige: macska hasmenés  2016.dec.26.

A cicának bélgyulladása lehet, a korából a legvalószínűbb, hogy valamelyik vírus okozza. Állatorvosi kezelés nélkül vagy megmarad, vagy nem. Házilag nem sokat tud tenni ellene. Keressen mielőbb elérhető állatorvost!

Jelige: Mackó  2016.dec.25.

Azt írta, hogy a cicájának vesebetegsége van. Ez azonban egy nagyon tág fogalom, vesebetegség sok van, nagyon nem mindegy miről van szó. A leírt kreatinin érték valószínűleg téves, ennek értéke ugyanis normálisan is 100 körül van, az 5, 94 inkább a vér karbamid lehet, de ez éppen egy jó érték lenne. A leírtak alapján talán veseelégtelenségről lehet szó, ez nagyon gyakori a cicáknál. A csökkentett fehérje bevitel valóban jót tesz ezeknek a betegeknek, az összes ilyen diétás tápnak ez a lényege, mert ez kíméli a veséket (kevesebb munkát ad nekik).
Az is tény, hogy a veseelégtelenséges macska diétás táplálása és folyamatos kezelése nem olcsó. Sőt, inkább sokba kerül. Arról, hogy mit tegyen, leginkább Önnek kell döntenie, figyelembe véve minden lehetőséget.

Jelige: Füles  2016.dec.25.

A jelenség valószínűleg egyéni túlérzékenység miatt van, szerintem sincs nagy jelentősége (ha egyébként minden rendben lévőnek látszik a szájában). Ha Önt ez zavarja, ne etessen vele kemény rágni valókat!

Jelige: lurkó  2016.dec.25.

A két kérdezett gyógyszert nem ismerem, de nem is javasolnám az adásukat ha van speciális pasztája amit az állatorvos adott. Inkább abból adnék neki, ha rosszabb az állapota.

Jelige: Sántít  2016.dec.16.

Sajnos rossz hírem van: ha valóban jó szakemberek sem találták meg a sántítás valós okát, és sem a nem szteroid, sem a szteroid kezelés nem segített, akkor nem tudok okosat válaszolni a kérdésére. Ha valóban nincs olyan ok, ami miatt sántítana, akkor ezt gyógyszerrel nem nagyon lehet kezelni.

Jelige: Syl  2016.dec.14.

a hasnyálmirigy daganat szinte mindig nagyon gyorsan rosszabbodik. Ha valóban ez van a cicájuknak, akkor tényleg nem sok remény van. Erősen gyanítható, hogy a beleken lévő daganatok is már a hasnyálmirigy daganatból származó áttétek.
A hidrogén-peroxid egy erős oxidálószer, ez az egyik legjobb fertőtlenítőszer. De daganatos betegségben való felhasználásáról én még soha nem hallottam. Őszintén megmondva, nem hiszem, hogy akár ez, akár bármi más segithetne.

Jelige: Kimi  2016.dec.13.

Azt írta, hogy nem volt még állatorvosnál ezzel a problémával. Nos, ez hiba! Mielőbb el kellene vinni a cicáját egy (jó) állatorvoshoz és egy alaposabb kivizsgálást kellene kérni. A tünetek hátterében sokféle betegség állhat (akár vese betegség is), de ezt kitalálni nem lehet, csak a kapott leletek, eredmények alapján lehet majd megállapítani.

Jelige: Omega  2016.dec.13.

Adható, de nagy csodákat azért ne várjon ettől!
(Sajnálatos tapasztalatom, hogy a kutyatulajdonosok "csodaszenek" gondolják az ilyen típusú gyógyszereket, és aztán csodálkoznak, ha nem jön a várt hatás. Ezek a szerek nem izületvédők, hanem csak azt segítik elő, hogy jobb, egészségesebb izületi felszín képződjön. Ez segíthet, de önmagában az alap problémára semmi hatása nincsen. Ha a mozgászavar kifejezettebb, azon csak az ún. nem-szteroid gyulladáscsökkentők tudnak érdemben segíteni.

 1 ---- 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 - 27 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat