Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: boci  2017.febr.26.

Ez a "produkció" rengeteg mindentől lehet, és kis szerencsével pár óra után akár magától is elmúlhat. Lehet, valamit összeevett, valami felborította a gyomor-bél egyensúlyát. Ha azonban délutánra sem javul a helyzet, továbbra is hány, akkor mutassák meg állatorvosnak még most a hétvégén!

Jelige: Hólyagmosás  2017.febr.25.

A húgyhólyagot ki lehet mosni (öblíteni) katéterrel, de ez biztosan nem fog segíteni a meglévő fertőzésen. A kórokozók nagyobb része ugyanis nem a vizeletben van hanem a nyálkahártyán, és ott bőven marad belőlük annyi az átmosás után, hogy utána újra szaporodjanak. A megoldás a steril módon (a hólyag hasfalon át történő megszúrása ultrahang kontroll alatt) vett vizelet mintából való baktérium kitenyésztés és rezisztencia vizsgálat elvégzése. Így utána azzal az antibiotikummal lehet kezelni, amire még van érzékenysége a baktériumoknak.

Jelige: Nyünyü  2017.febr.22.

A levele sajnos eléggé olvashatatlanul jelent meg egy kódolás miatt, így csak remélni tudom, hogy jól értem a kérdést. Ha igen, akkor csak annyit tudok javasolni, hogy keressenek fel egy másik állatorvost, mégpedig ha lehet, egy ortopédiában jártasat. Itt találhat ilyeneket: www.kisallatortopedia.hu

Jelige: aggódó gazdi  2017.febr.21.

Sajnos ilyen bőrgyógyászati kérdésekben nagyon nehéz válaszokat adni. Látatlanban ugyanis ez még nehezebb, mint más problémáknál. A bőrbajok rettentően kacifántosak tudnak lenni. De azért megpróbálok néhány gondolattal segíteni.
Az első, amit tudnia kell (ha ezt eddig még nem mondta volna más), hogy a westie-k sajnos nagyon hajlamosak a bőrbetegségekre, és ma már sajnos majdnem hogy velejárója a westinek a viszketés, vakaródzás, kiütéses bőr.
Az, hogy Önök nem látnak benne bolhát, nem zárja ki teljesen a bolhásság és a bolhanyál allergia lehetőségét. Érdemes ezért mindenképpen használni valami hatásos bolhaellenes készítményt (pl. cseppet, vagy tablettát).
Mostanában nagyon sok kutya táplálék allergiás, vagy másra allergiás (van, aki a pl. a saját gazdája hámsejtjeire!). Ezt rettentőn nehéz igazolni és kezelni sem egyszerű. Van, amelyiknek száraz a bőre, ezért vakaródzik, ill. rágja magát.
Én az Önök helyében nem elégednék meg a helyi állatorvos kolléga tanácsával, hanem elvinném egy olyan kisállat rendelőbe, ahol hajlandóak alaposan kézbe venni a kérdést, és igyekeznének megtalálni a baj igazi okát, ill. pontos diagnózist felállítani. Vannak ma már bőrgyógyászati szakrendelések is, de ehhez bizonyos esetekben jóval messzebbre kell elmenni a kutyával.

Jelige: Daganat?  2017.febr.20.

A kérdésére érdemben semmit nem lehet válaszolni. A duzzanat amit észlelt, bármi lehet. Erről véleményt mondani csak egy állatorvosi vizsgálat után lehetne, esetleg. De akkor sem biztos. Biztosan egy ún. biopsziás mintavétel után a szövettani vizsgálat adna.

Jelige: Nedv  2017.febr.20.

Ha tippelnem kellene, akkor azt gyanítanám, hogy ez a váladék a végbélmirigyekből származik. De ez csak egy találgatás lenne. Ha csak ritkán van, és nincs semmi tünet, ami arra utalna, hogy bármi gond van a kutyájával, egyelőre nem tulajdonítanék neki jelentőséget.

Jelige: Dönisz  2017.febr.18.

Ha a kutyájuk valóban (és normálisan) terhes lenne, ebben az időszakban semmilyen folyásnak nem lenne szabad lennie. Így már eleve gyanús, hogy valami nem stimmel. A legvalószínűbb azonban valószínűleg az, hogy gennyes méhgyulladása (pyometra) van. Ez viszont sürgős ellátást (műtétet) igényelne, mert a késlekedés komoly következményekkel járhat, akár el is pusztulhat a kutya. Azt javaslom tehát, hogy találgatások helyett mielőbb vigyék el állatorvoshoz, lehetőleg olyan helyre, ahol van ultrahang, amivel meg tudják vizsgálni a méhét.

Jelige: sok ivás 2.  2017.febr.16.

Az előző válaszomban azt kérdeztem, hogy van-e, volt-e már diagnózisa az állatorvosnak. Ahogy látom, nem nagyon volt, inkább csak ötletelésekről lehetne beszélni. Én pedig azt gondolom, hogy a kutyáját alaposan ki kellene vizsgáltatni! Nem csak cukrot és koleszterint mérni, mert ez önmagában semmi információt nem ad, hanem ALAPOSAN kivizsgáltatni. Ebbe sok minden beletartozna, a teljes vér- és vizeletlabortól kezdve a hasi röntgenig vagy hasi ultrahangos vizsgálatig. Ha ez a lakhelyükön nem megoldható, akkor bizony messzebbre kell vinni. Ez az én ötletem!

Jelige: sok ivás  2017.febr.14.

Azt írta, hogy volt állatorvosnál és kapott a kutyája kezelést is. Mi volt a diagnózis? Mire adott a kollégám gyógyszereket? Ezek olyan fontos kérdések, ami mellett nem lehet elmenni! Egy 8 hónapos kutyánál ezek a tünetek, jelenségek nem normálisak, és valahogy meg kéne találni az okát. Ha máshogy nem, akkor úgy, hogy elviszi másik állatorvoshoz (akár többhöz is) és alaposan kivizsgáltatja.

Jelige: cica  2017.febr.7.

A műtéti intubáláskor ún. légcsőtubust dugnak le a beteg légcsövébe. Ennek van egy bizonyos legkisebb mérete. Egy 16 hetes cica még elég kicsi, ha őt intubálták, könnyen lehet, hogy a légcsőtubus a szokásosnál is szorosabban volt benne, így akár mélyebb nyomot is hagyhatott. Ezt azonban nehéz megítélni, mert csak úgy nem lehet belelátni a légcsövébe, hogy ott mi van. Ezért én még nem rohannék most vele orvoshoz, várnék még pár napot.
Ahhoz, hogy esetleg egyen, kínálgassa többféle ennivalóval, hátha valami megtetszik neki és elkezd enni. Ha a kedve, általános viselkedése elfogadható, nem kell egyelőre pánikba esniük!

Jelige: Máltai  2017.febr.6.

Nyugodjanak meg, nincs ebben semmi kóros, a kutyájuk teljesen úgy működött és cselekedett (tulajdonképpen automatikusan), ahogy ez az ő belső programjában az ilyen helyzetekre meg van írva. Minden hasonló állatfajnál ismert ez a jelenség, aminek komoly biológiai háttér okai vannak. Ezeket azonban röviden nem lehet leírni, így nem merülnék most ebbe bele.

Jelige: puli  2017.febr.5.

Azt, hogy mekkora a probélma, majd csak akkor lehet megmondani, ha megvizsgálta őt egy állatorvos, lesz egy gerinc röntgen, vagy ami kell (még az sem biztos, hogy a gerincével van baj, lehet hogy valamelyik lábával történt valami. Jó lenne még ma délután megmutatni állatorvosnak. Ha ott nincs olyan elérhető rendelő, ahol van rendelés és tudnak rtg-t is csinálni, akár még ide Budapestre is érdemes feljönni vele.

Jelige: Van kiút?  2017.febr.3.

Kiút ebből a helyzetből nem nagyon van! A cicájank -ne szépítsük a helyzete- veseelégtelensége van, és a leírtak szerint már igen előrehaladott stádiumban. Amiket leírt, azok mind egytől-egyig a súlyos veseelégtelenség jellemző tünetei. Ezen legfeljebb egy veseátültetés segíthetne, ezt azonban erre mifelénk nem végzik még állatokon. A cicája állapotán a folyamatos infúziós kezelés segíthet talán egy ideig, de ez csak időhúzás! Lehet, talán jobb lenne elengedni....

Jelige: baj-e?  2017.febr.3.

Ha a magzatburok nem távozik el, akkor az elkezd rothadni a méhben, ami rossz általános állapottal, bűzös hüvelyfolyással (váladékozással) jár, és általában jól észlelhető, hogy baj van. Ilyenkor irány az állatorvos!

Jelige: Nyers disznóhús  2017.febr.1.

Magyarországon most már nincs Aujeszky betegséggel fertőzött sertéstelep. Így magyar sertésből származó húsok már nem jelentenek veszélyt eme betegség szempontjából. A baj csak az, hogy a magyar piacra számtalan más forrásból (országból) hoznak be sertéshúst és készítményeket. Ezekről nem tudjuk, hogy ahonnan származnak, ott mi a helyzet (ez a betegség emberre teljesen veszélytelen, így nem is vizsgálják, hogy a hús fertőzött-e ezzel a kórokozóval vagy sem).
Ezzel együtt nem hiszem, hogy aggódnia kellene, főleg ha a kutyája ebben a pillanatban is jól van (a betegség lappangási ideje elég rövid, így már beteg lenne, ha a megevett porcos füstölt sonka darabban lett volna vírus).

Jelige: Beagle pain syndroma  2017.jan.31.

Igen, ahogy a jeligéje is szól, a kutyájának ez a betegsége van. A fajtára jellemző, és ugyan nem gyakori, de azért előfordul. Itt olvashat róla bővebben: http://beagle-club.hu/fajtabetegsegek/beagle-pain/
Ehhez én nem sok újat tudok hozzátenni. Volt ilyen betegem, elég nehéz volt vele, és a gazdáinak elég sok gondot okozott.

Jelige: Esélyek  2017.jan.31.

Nem írta meg, hogy mi a baja a cicának, mit állapítottak meg az állatorvosnál, így nagyon nehéz válaszolni. Ennivaló nélkül akár sokáig is bírhatja egy állat (és az ember is), de ha közben beteg is, akkor ez egészen máshogy számítandó. Ha már egy hete nem eszik, annak bizonyára igen komoly okai vannak, így ha a kiváltó ok nem változik, nem is igen lehet számítani arra, hogy elkezdjen enni.

Jelige: Víz  2017.jan.31.

Először is elnézést kérem a kissé késedelmes válaszom miatt, de ez nem egy olyan műfaj, ahol egy problémára azonnali választ lehet kapni. Nem tudom, hogy aktuális-e még a tegnap esti kérdése, de azt mondhatom, hogy ez sok tényezőtől függ. Egy ennyire kiszáradt állapotban lévő cicának 30 ml víz szinte semmi, ha fel is szívódik, olyan kevés, hogy semmit nem tud megváltoztatni. Sok függ attól is, hogy mitől és miért van kiszáradva, működik-e a felszívódás a belekből, stb. Az infúziót semmiképpen nem tudja kiváltani ennyi víz megitatása.

Jelige: Bódítás  2017.jan.30.

A szakszerű és igényes csípő röntgenhez a kutyát el kell altatni. Nem elbódítani kell, hanem mélyen elaltatni! E nélkül nem lehet a csípőjét olyan pozícióba kifordítani, ami a vizsgálathoz kell. Az altatás természetesen járhat kockázatokkal, de ezt sajnos be kell kalkulálni, e nélkül ez nem megy! (A bódítás az altatás legenyhébb formája, olyan állapot, amikor a beteg alig alszik, szinte fenn van, csak nem ellenkezik. Ez a csípő röntgenhez nem elég.)

Jelige: Injekció  2017.jan.30.

Nincsenek olyan képességeim, hogy kitaláljam, mit adhatott az állatorvos kollégám a cicájának. Azt pedig, hogy elvigye-e éjszakai ügyeletre, Önnek kell eldöntenie, ami elsősorban attól függ, hogy Ön mennyire aggódik.

Jelige: Immunerősítés  2017.jan.30.

Csak a saját eddig tapasztalatimat tudom megosztani a kérdés kapcsán. Én mindig legalább másfél-két hónapon át szoktam javasolni, és utána 2 hónap kihagyás után ismét lehet adni, megint másfél-két hónapig. De volt olyan betegem is, aki folyamatosan kapta. Az eddigi (sok éves) tapasztalataim nagyon jók.

Jelige: Yorki hasi görcs  2017.jan.29.

Nagyon sajnálom, hogy ezt kell írjam, de sajnos nem tudok semmi okosat vagy újat írni! A leírás szerint sokat és alaposan vizsgálták a kutyáját, és nem találtak semmi olyat, ami megmagyarázhatná a visszatérő hasi görcsös tüneteket. Én, aki nem láttam, nem vizsgáltam, mit mondhatnék erről így látatlanban?
A személyes véleményem az, hogy mindig vannak olyan egyedek, amelyek valami olyat produkálnak, ami nehezen magyarázható, ill. aminek az okát nem sikerül kideríteni, bármennyire is próbálkoznak ezzel. Ilyenkor az oki megoldás helyett marad a tüneti kezelés akkor, amikor fellépnek a tünetek. Úgy néz ki, hogy a kutyájukkal is ez a helyzet. Lehet, hogy soha nem fog kiderülni, mi okozza ezeket a tüneteket, és segíteni csak akkor és annyit lehet, amit a görcsök jelentkezésekor ez lehetséges. De ki tudja, lehet, egyszer egy véletlen szituáció majd meghozza a megoldást!

Jelige: Kutyus  2017.jan.29.

A leírtak alapján nekem is az a gyanúm, hogy a kutyájának epilepsziás rohamai vannak. Ezek a leírás szerint nem teljesen tipikusak, de ettől ez még az. Az epilepszia azonban nem egy betegség, hanem egy tünet, ami sokféle elváltozásnak lehet a következménye (és egyben a jele is). A jelenlegi helyzetben annyit lehet biztosan mondani, hogy a kutyájának az agyában van valahol egy probléma, ami lehet kiterjedt is, de lehet akár egy kicsi góc is. Ezt nagyon alaposan ki kell vizsgálni (vizsgáltatni). Addig nagyon nehéz gyógyszerezni is, amíg nem derül ki, hogy mi van a háttérben. (Mondok egy példát: ha mondjuk agydaganata van, azon a gyógyszeres kezelés édeskeveset fog javítani.) Szóval, szerintem az előrelépéshez keressen egy jól felszerelt állatorvosi rendelőt és és egy jó állatorvost (aki nem ragad le a szteroidnál) aki fel tud állítani egy tervet a kivizsgálás menetére.

Jelige: Nagy a baj?  2017.jan.27.

Azt, hogy Rocky viselkedésének megváltozása mögött van-e valami egészségi probléma, csak úgy lehet megtudni, hogy megvizsgáltatják egy állatorvossal. E nélkül semmi konkrétat nem lehet erről mondani.
Vannak kutyák, akikben már egy kis hőemelkedés is előidézhet ilyesmit. De lehet valami fájdalomérzet is. Az állatok sok esetben a viselkedés változással jelzik, ha valami nincs rendben, de ez közel sem biztos, hogy Rockynál is így van. Ha nem változik a helyzet holnapig, akkor keressenek egy szombaton délelőtt is elérhető állatorvost és mutassák meg neki őt!

Jelige: Roky  2017.jan.26.

Az epilepsziás kutya kezelése soha nem egyszerű, igazából rettentő nehéz jól eltalálni a megfelelő és hatékony gyógyszerezést. Ráadásul, egy-egy beteg állapota soha nem stagnál, változik, ill. legtöbbször folyamatosan romlik. Lehet, hogy nem is a mostani gyógyszer adagját kellene emelni, hanem egy másikkal kombinálni inkább. És előbb-utóbb szükséges lenne egy alaposabb kivizsgálás is, hátha van más probléma is ami befolyásolhatja az epilepsziás alapbetegséget.

 1 ---- 17 - 18 - 19 - 20 - 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat