Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Babarczi  2003.júl.31.

Kérdésére, miszerint érdemes-e megkockáztatni az idős kutya műtétjét az altatási kockázatok miatt, nem könnyű megválaszolni, hiszen számtalan szubjektív szempont is szóba kerül ilyenkor, amit csak Ön (Önök) tudnak, én nem. Minden esetre én nem hamarkodnám el a döntést és ami nagyon fontos: mielőtt sor kerülne rá, előtte feltétlenül csináltassanak egy jó röntgen felvételt a mellkasáról! Ezzel kideríthető lenne, hogy van-e már áttét vagy sem, ami megkönnyíthetné a döntést. És persze szóba jöhet egy szív vizsgálat is, EKG-val és esetleg ultrahanggal valamint egy máj- vesefunkciós laborvizsgálat. Dönteni a leletek birtokában lehet.
Persze megértem aggodalmát és igazat adok abbn is, hogy lehet, hogy ha nem operáltatják meg, esetleg tovább fog élni, mintha a műtétet választják. Jósok azonban nem vagyunk!

Jelige: Perez  2003.júl.30.

Ha egy ilyen fiatal kiskutya feltűnően sokat vakarózik, annak bizonyára oka van. A leggyakoribb a bolha, de sok más is lehet. Például a túl száraz bőr, amit a sok fürdetés is előidézhet. Az sem indok, hogy már kezelték bolhairtóval, mert lehet, hogy nem a megfelelő szerrel csinálták, de lehet, hogy a kivitelezésben volt valami hiba és ezért nem működik a kezelés. Szóval én azt javaslom, hogy ha ez a probléma nagyon zavaró, akkor mutassák meg inkább állatorvosnak, hátha ő észre veszi majd a vakarózás okát és esetleg segíteni is tud majd!

Jelige: Polly  2003.júl.30.

A feltett kérdésére nehéz válaszolni, mert a leírt tegnap esti eseményekből még nem következik az, hogy ennek valami betegség lenne az oka, de természetesen az sem kizárt, hogy ez már valami "első tünet" volt, amit majd követ a többi is. Ha ennek a jelenségnek valami nyomós ok van a hátterében, akkor bizonyára meg fog ismétlődni, esetleg még mást is produkálni fog. Akkor kell majd lépnie és megvizsgáltatni a kutyáját!

Jelige: buborék  2003.júl.29.

Amit leírt, az alapján eléggé valószínű, hogy a kutyája lázas és emiatt "csendesebb" a szokottnál. A mért 39,2 C hőmérséklet ugyan csak hőemelkedésnek minősíthető, de lehet neki a nap más szakaszaiban ennél magasabb teshőmérséklete is. A feladat most már csak annyi, hogy ki kellene deríteni, vajon mitől van a láza! Ennek számtalan oka lehet, sokszor banálisan egyszerű dolgok, pl. így nyáridőben hideg víz miatti torokgyulladás. A legokosabb persze az, ha nem múlik pár nap után ez az állapot, megmutatja állatorvosnak!

Jelige: mi baja lehet neki?  2003.júl.26.

Egy ilyen korú kandúrnak számtalan baja lehet, ami étvágytalanságot és lefogyást okozhat. Feltehetőleg nyomós oka van a cicának arra, hogy ezt produkálja! Nem tudok okosabbat javasolni, mint azt, hogy mielőbb mutassa meg állatorvosnak, mert egy alapos vizsgálat a minimum ahhoz, hogy bármit mondani lehessen róla! De még az is lehet, hogy az sem lesz elég önmagában egy diagnózishoz és szükség lesz más vizsgálatokra (pl. vérvétel) is!

Jelige: mazsa  2003.júl.25.

Én az Önök helyében nem vinném magammal a kutyát a horvátországi nyaralásra,hanem keresnék valakit (barátot, családtagot, ismerőst), aki elvállalja, hogy erre a kis időre vigyáz rá és ellátja a gondozását. Neki ez a megoldás sokkal jobb lenne, mint utaztatni ebben a nagy melegben, ráadásul az ottani ellátása is sok gondot okozna, ott sem lehet mindenhová magukkal vinni, sok apróság adódhat, amivel akár tönkre is teheti a nyaralást!

Jelige: szuszi 2  2003.júl.25.

Nekem is van egy tacskóm, véletlenül az ő neve is Szuszi, 17 éves elmúlt áprilisban. Sajnos immáron több, mint egy éve hasonló bajokkal küszködünk mi is, mint amiről Ön is írt. De mit lehet tenni? Ezek a "bajok" sajnos már a korral járnak! Ha amúgy még jól van a kutyája, mit tehet mást, mint sok munkával és törődéssel ápolja, gondozza és hát bizony takarít utána, mint én is az enyém után! De azt hiszem én is, Ön is örömmel tesszük ezt, hiszen szeretett kutyánk hosszú évekig sok örömet okozott nekünk, megérdemlik hát, hogy öreg napjaikban elnézzük nekik ezt a kis kellemetlensáéget!

Jelige: mazsa  2003.júl.24.

A habzsolás, a gyors evés alapvetően nem betegség, de ha szinte minden etetés után hányás (öklendezés) a vége, akkor könnyen alakulhat ki belőle egészségkárosodás is. Sajnos egy olyan kutyában, amelyik már hosszú ideje hozzászokott ehhez a táplálkozási módhoz, nagyon nehéz ezen segíteni. Próbálják meg a napi adagját több (3-4) kisebb részletre elosztani és így odaadni neki részletekben. Az is segíthet, ha minél jobban összeaprózzák, feldarabolják és nem hagynak benne nagyobb darabokat. Emellett ha mód van rá, érdemes lehet kivizsgáltatni, főleg a gyomortelítődés-ürülés irányában. Ez nem egyszerű vizsgálat, "komolyabb" rendelőbe vagy állatkórházba kellene elvinni, ahol tudnak röntgenezni is és vállalják ezt a vizsgálatot.

Jelige: Negro  2003.júl.24.

A farokkergetés legtöbbször egy rossz szokás, egy rossz beidegződés eredménye. Ha már "mániává" fejlődött, sajnos nagyon nehéz leszoktatni róla! Esetleg egy tapasztalt kutyakiképző tanácsát kérje ki, hátha ő tud valami okosat tanácsolni.

Jelige: lassie  2003.júl.22.

Kérdésére sajnos csak azt tudom válaszolni, hogy nem tudom mi okozhatta a leírt állapotot. Ha a leletei jelenleg negatívak, akkor sajnos mást nem nagyon tehet, mint vár, hogy megismétlődik-e valamikor a közeljövőben ez a tünet. Ha igen, akkor van értelme majd esetleg tovább vizsgáltatni. Ha nem jelentkezik hasonló "roham", akkor pedig úgy kell felfogni ezt az eseményt, hogy az okára vonatkozólag nem tudni semmit.

Jelige: esztus  2003.júl.22.

Ennek az 1-2 hete fennálló krákogásnak sok ok lehet a hátterében, úgyhogy nehéz erről így látatlanban véleményt mondani! A legjobb az lenne, ha megmutatná egy állatorvosnak! Egy alapos száj-torok vizsgálattal minden bizonnyal kiderül, hogy mi lehet ennek az oka!

Jelige: Mici  2003.júl.18.

A szőrhullást nagyon sok minden okozhatja, hosszú lenne ezt itt mind felsorolni. Ha az állatorvos kollégám azt mondta, hogy ne aggódjon, akkor a leghelyesebb, ha most egy darabig (3-4 hét) tényleg nem aggódik. Közben 2 dolgot azért megtehet:
- adjon minden nap egy kicsi borsószemnyi mennyiségben friss élesztőt a kutyának (az ennivalójába keverje bele),
- vegyen neki Minera cseppeket állatgyógyszertárban és naponta annyi cseppet csepegtessen az ennivalójába, ahány kiló a kutya!
Ezek bizonyára segítenek csökkenteni a szőrhullást!

Jelige: Németjuhász  2003.júl.18.

Pár nappal ezelőtt Hasky jeligére már írtam választ egy kérdezőnek, kérem olvassa el azt az üzenetet is kicsit lejjebb! Sok újdonságot nem tudok hozzátenni, meg kell keresni azt az okot, ami miatt a fülön nedvesedés alalkul ki, ami odacsalogatja a legyeket! Ha nem lát rajta semmit, esetleg érdemes megmutatni állatorvosnak, hátha ő mégis talál valamit.

Jelige: Jennym  2003.júl.17.

A leírt probléma minden bizonnyal bonyolultabb annál, minthogy erre itt röviden válaszolni tudnék. A problémának biztosan meg van a maga oka, szerintem sem normális dolog a produkciója. A kérdés csak az, hogy hogyan lehet ezt kideríteni. Első lépésként azt javaslom, hogy vigye el egy másik kollégámhoz a kutyát és kérje meg, hogy alaposan vizsgálja meg! Az ilyen tipusú hányások hátterében lehet torokgyulladás, mandulaprobléma, de lehet nyelőcsőszűkület és még sok egyéb más is. Ha ez sem vezet eredményre és a probléma sem szűnik meg, akkor valami komolyabb klinikára érdemes elmenni, ahol tovább lehet vizsgálni!

Jelige: Megoldás?  2003.júl.17.

A kifekélyesedett emlődaganat áplása, kezelése nem egyszerű feladat és valóban nem a "pótgazdának" való feladat. Sok mindent lehet csinálni vele, de igazán jó megoldás nincs rá. Én az Önök helyében vagy megkockáztatnám az esetleges műtétet, ha sikerül, akkor jó, ha nem, akkor a kutya végeredményben ugyanoda jut, mintha rögtön a végleges elaltatását választják! Persze dönteniük Önöknek kell, és tudom, hogy a döntésben számos egyéb szempontot is figyelembe kell venni!

Jelige: Zeusz  2003.júl.16.

Nagyon sok ok állhat a kiskutya hasmenésének hátterében, ezek között sokszor nehéz kiigazodni. Ha már állatorvosnál is volt vele, bizonyára a kollégám is javasolt már valamilyen kezelést.
Én a következőket javasolnám:
Pár napra tegyék félre az eddigi tápját. Vegyenek friss csirkenyakat. Szedjék le róla a zsírt és a bőrét, majd egy erősebb késsel vágják fel ujjnyi széles karikákra. Ezután minden egyes karikát a húsklopfolóval verjenek szét péppé. A legvégén szinte rá se lehessen ismerni arra, hogy ez csirkenyakból származik. Ezt adhatják önmagában is, először csak keveset, majd egyre többet, de össze lehet keverni egy kevéske csirízesre, ragacsosra főzött rizzsel is. (2/3 rész húsos pép, 1/3 rész rizs). A csirkenyak nyers legyen, nem szabad megfőzni.
Ez a "diéta" nagyon sok esetben használt már, érdemes kipróbálni!

Jelige: Hasky  2003.júl.15.

Sajnos a leírt probléma megoldása nem lesz egyszerű feladat, végül is az eddigi próbálkozásainak sikertelensége is ezt mutatja! A kérdés megítélésében az a legfontosabb kérdés, hogy tisztázni kell a következőket: nem a legyek miatt sebes a füle a kutyának, hanem azért jönnek rá a legyek, mert a fül (vagy annak bőre) sebes illetve nedvedzik és a váladék csalogatja oda a legyeket, amelyek ennek az illatát már messzirúl megérzik! Ebből az alaphelyzetből kell kiindulni a kezelésben is, tehát a legfontosabb feladat a fül illetve a fül bőrének sebességét, gyulladását kell megszüntetni. Nincs begyulladva a fül és a hallójárat? Jó lenne ezt megfelelően tisztázni! Ha igen, akkor ezt kell kezelni ill. kezeltetni. Emellett valószínűleg jót tenne egy hatásos antibiotikumos kezelés és a gyakori fertőtlenítés, pl. minél töményebb Hyperol oldattal. Szóval azt tanácsolom, hogy ne saját maga próbálkozzon, hanem mutassa meg a kutyát egy jó állatorvosnak a környéken (biztos akad ilyen)!

Jelige: Rexi  2003.júl.10.

A leírt tünetek alapján az a gyanúm, hogy toklász vagy más idegen anyag került az orrába és ott eltokolódott, gyulladást okozott. Persze azért más lehetőség sem kizárt, lehet például daganatos elváltozás az ilyen tünetek hátterében. És bár azt írta, hogy évente oltva van, valamint a kora alapján sem túl valószínű, de gennyes orrfolyás, és kötőhártyagyulladás esetén még egy esetleges szopornyica fertőzés lehetősége is szóba jöhet!
A felmerült kérdések, lehetőségek csak nagyon alapos vizsgálattal válaszolhatók meg és a kezelkés sem lesz egyszerű!

Jelige: kakaskodás  2003.júl.9.

Nehéz kérdést tett fel, igazából én is inkább csak találgatni tudok! Ez a tyúkkergetési mánia feltehetőleg valamiféle vadász-szenvedély, ami előjöhetett a tudatalattijából. Hogy miért éppen egyetlen tyúkhoz ragaszkodik? Ki tudja? Biztosan van benne valami vonzó! Sokat segíteni nehéz rajta, leginkább csak azzal lehetne megpróbálkozni, hogy a tyúkokat biztonságosan el kell keríteni a kutyától! Más ötletem nincs!

Jelige: vizslaszem  2003.júl.9.

Sajnos nem tudom! Valószínűleg nincs jelentősége, de ha nagyon kíváncsi rá, akkor csak egyetlen módon lehet ezt eldönteni, mégpedig úgy, hogy meg kell vizsgáltatni a szemét, ha lehet akkor szemész állatorvossal!

Jelige: Passion Play  2003.júl.2.

Ebben a kérdésben nem tartom magam szakértőnek, ha hasonló ügyekben nekem kell véleményt mondani, én is mindig nálam okosabb kollégához irányítom a betegeimet!
A diszplázia műtéttel együtt szerintem nincs akadálya elvégeztetni az ivartalanitást is, bár nem biztos, hogy ezt mindenki vállalja! ennek fő oka az, hogy a diszplázia műtét egy egész más "műfaj", egészen más felszereléseket igényel, ráadásul önmagában is egy eléggé megterhelő műtét, amit nem biztos, hogy tetézni kell egy másikkal!

Jelige: aramisz  2003.jún.30.

Levelére magánlevélben válaszolok!

Jelige: bettinyuszi  2003.jún.29.

A megadott kor alapján az a gyanúm, hogy ez a cicus elérhette az ivarérett kort és ez az ide-oda pisilése nem más, mint a jelölgetés. Ez a jelenség jól ismert, fő indoka a terület megjelölése. Az ivartalnitás általában megoldja a problémát.
Ha mégsem erről lenne szó, akkor viszont az a sejtésem, hogy az alommal van valamilyen gondja, valami nem tetszik neki benne. Ilyenkor szoktak máshová pisilni. Ha ez sem, akkor nincs további ötletem!

Jelige: aneszt  2003.jún.29.

Az altatás során vagy következtében számos nem kívánt "mellékhatás" vagy következmény fordulhat elő. Ezek között elméletileg előfordulhatnak bénulásos jelenségek is, főleg akkor, ha az agyban valamilyen mozgatóközpont károsodik. Az elméleti lehetőség ellenére azonban az ilyen tipusú következmény nagyon ritka! Miután azt írta, hogy csak az egyik láb végén vannak bénulásra utaló jelenségek, szerintem az a valószínűbb, hogy ezt valami más okozza. Szóba jöhet például egy rossz helyre sikerült injekció (ez a legvalószínűbb) vagy a műtét során a láb lekötésének következtében is kialakulhat. Sok hasznos információt fog adni a lefolyás, vagyis annak ismerete, hogy a tünetek a következő napok során hogyan alakulnak majd!

Jelige: BonBon  2003.jún.26.

Kutyájának ilyen módon való elvesztése miatt én sem tudok mást tenni, mint hogy sajnálatomat fejezem ki. Őszintén megmondva azonban fogalmam sincs arról, hogy mit tehetnék Önért ebben a sajnálatos ügyben?

 1 ---- 346 - 347 - 348 - 349 - 350 - 351 - 352 - 353 - 354 - 355 -

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat