Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Manó  2003.szept.12.

Sajnos pont azt nem írta meg, ami a legfontosabb lenne a véleményalkotásban, hogy a szőrhiányos foltos vajon szimmetrikusan helyezkednek-e el (az állat hossztengelyére nézve) vagy sem? Ha igen, akkor ez inkább hormonális eredetű problémára utal, amit alátámaszt még az is, hogy nem észlelt viszketést, vakarózást és nem tapasztal ezeken a helyeken más bőrtüneteket sem.
Az állatorvosi vizsgálat bizonyára tisztázza majd, hogy miről is lehet szó!

Jelige: Tappancs  2003.szept.11.

Ha beleolvasott egy kicsit e rovat korábbi válaszaiba, máris elképzelheti a válaszom lényegét, ami a következő: A "több szem, többet lát" elv alapján mindenképpen azt tanácsolom, hogy legalább egy,, de esetleg akár több állatorvosnak is mutassa meg a kutyát ill. a lábát. Ha mindenki egybehangzóan ugyanazt mondja, akkor nincs mit tenni! De ha esetleg valaki mégis tud valami okosat, talán akár segíteni is lehet majd rajta!

Jelige: Deni  2003.aug.26.

A bőr viszketését, a kiütéseket számos dolog okozhatja, ez az egyik leggyakoribb panasz a kutyáknál. Sajnos sok allergiás alapon alalkul ki, főleg a sebekkel, pörkökkel is járó formák. Ha ma már látta állatorvos, akkor egyenlőre csak azt tudom javasolni, hogy az ő utasításai szerint járjanak el, remélhetően javulni fog az állapota. Ha nem, akkor forduljanak esetleg majd másik kollégához, bár a sikertelenség oka nem biztos, hogy a kollégában, sokkal inkább a kutyában keresendő!

Jelige: Pinduri  2003.aug.22.

Az ivartalanításhoz először is meg kell várnia a tüzelés elmúltát. A műtét nem jár semmi különösebb kockázattal és nem kell tartania lényeges vioselkedésbeli változástól sem. A lényeg az, hogy a műtét után is megőrizzék az aktivitását és ne hagyja eltunyulni. Ha továbbra is sokat sétál, kirándul vele és rendszeresen jól megmozgatja, valamint nem eteti túl, akkor nem lesz semmi probléma. A testsúlya megőrzése érdekében figyeljen oda arra, hogy mit és mennyit eszik, ha látja, hogy hízik, akkor adjon kevesebbet enni és próbálja többet mozgatni, így remélhetőleg nem fog elhízni!

Jelige: tralli  2003.aug.21.

Sajnos rengeteg olyan anyagot ismerünk, amely a kutyában allergiás bőrelváltozásokat okozhat, ezek között szerepel a por is, bár inkább az a változata, amikor az ún. poratka okozza. A lakásfelújításnál keletkező por inkább úgy játszhat szerepet, hogy a szőr közé kerülve irritálhatja a bőrt, önmagában is viszketegséget okozhat (de ez még nem allergia) és ki is szárítja a bőrt. Biztosabbat talán az állatorvos tud majd mondani, javaslom mielőbb mutassák meg valakinek!

Jelige: Lucky  2003.aug.19.

Támogatom a tenyésztő javaslatát, bár annyiban pontosítanám, hogy az azért nem biztos, hogy a mintavétellel biztosan sikerül megállapítani a kiváltó okot, de az esély legalőább meg van rá! Ha a mostani állatorvosukkal nem jutnak dűlöre, mutassák meg a kutyát egy másiknak! Egy ilyen idült fülproblémánál ennyi próbálkozás után éppen itt az ideje egy kicsit mélyebben utána nézni a dolgoknak.

Jelige: Edmond  2003.aug.19.

Sajnos rettentően szűkszavú volt a levelében, igazából azt sem tudom, hogy mi lenne a kérdése: Kérem írja meg bővebben, hogy mire kíváncsi az epilepsziás kutyával kapcsolatosan!

Jelige: Gizmo  2003.aug.18.

Mielőbb vigyék ela kutyát állatorvoshoz, lehetőleg olyan helyre, ahol ultrahanggal meg tudják vizsgálni! Nekem nagyon gyanús a leírtakból, hogy esetleg gond lehet a terhességgel, esetleg vetélés zajlott le. A dolog sürgős, akár már holnap vigyék el valahová!

Jelige: Morzsi  2003.aug.18.

Attól, hogy a szomszéd kutyájának ekcémája volt, nem következik egyenesen, hogy az Önének is ugyanez a baja. Ettől függetlenül a dolog nem kizárható, mert ez az egyik leggyakoribb kutyabetegségek egyike. Viszont nem fertőző, tehát biztosan nem a szomszédétól kapta el. Legjobb lenne, ha megvizsgáltatná állatorvossal a kutyáját, majd ő megmondja, hogy kb. miről lehet szó! És ha ez majd kiderül, akkor lehet arról beszélni, hogy mivel lehet ezt megelőzni vagy kezelni. Ami az utolsó kérdését illeti, arr azt tudom mondani, hogy lehetnek olyan esetek és helyzetek, amikor valóban az elaltatás a megoldás a problémára.

Jelige: Camella  2003.aug.16.

Elpusztult kisállatok hamvasztásával több vállalkozás is foglalkozik a Fővárosban. Való igaz, hogy az elérhetőségükhöz alkalmasint nehéz hozzájutni, de általában azért 3-4 telefonnal megkaphatók a szükséges telefonszámok. Emellett minden újságárusnál kapható egy nagyon hasznos kiadvány, a címe az, hogy Állategészségügyi Címkereső, amelyben rengeteg hasznos telefonszám -közte a hamvasztással foglalkozóké is- megtalálható. Érdemes beszerezni mindenkinek, aki állatot tart, mert sojha nem tudni, mikor lesz szükség valamire. Évenete kétszer új kiadvány jelenik meg, frissített adatokkal és hirdetésekkel.

Jelige: Öreglány  2003.aug.14.

Nem akarom nagyon elkeseríteni, de az észlelt csomó az emlőben majdnem biztos, hogy daganat, és ezek a legritkább esetben jóindulatúak. Ha még xcsak ez az egy van, mindenképpen érdemes meggondolni az eltávolítását, még mielőtt áttéteket képezne! A műtétnek természetesen vannak kockázatai, de ne feledje azt sem, hogy az is kockázatos, ha nem operáltatja meg. Kellő körültekintéssel, a műtét előtt elvégzett vizsgálatokkal (vérvizsgálat, EKG) sokat lehet csökkenteni a veszélyeken és ma már van lehetőség az ún. kíméletes altatásra is.

Jelige: Dorci  2003.aug.14.

Első kérdésére azt tudom válaszolni, hogy egy 10 hetes kiskutyánál ez még nem olyan nagy probléma, igyekezzen a játékot csak addig folytatni, amíg ez a "bepörgés" még nem kezdődik el. Ha később is csinálja, mindenképpen forduljon kutyakiképzőhöz jótanácsokért.
Ami a levihetőségét illeti: ez elsősorban attól függ, hogy kapott-e már oltást, ha igen akkor milyet? Ma már vannak olyan oltóanyagok, amelyek elég megbízható védelmet tudnak kialakítani már ebben a korban is, így ha ilyet kapott, esetleg óvatosan leviheti. Általában azonban azt szoktuk tanácsolni, hogy jobb óvatosnak lenni és inkább csak az oltások megismétlése után vinni kutyák közé!

Jelige: Soma  2003.aug.14.

Szerintem a tapasztalt elváltozások bolhaallergiára, bolhaekzemára utalnak. Mint az allergiás betegségek mindegyike, jól reagál ez is bizonyos gyógyszerekre, de ismét kiújul, ha nem szüntetik meg (küszönölik ki) a kiváltó okot! Így amellett, hogy kezelni kell olyan gyógyszerekkel, amelyektől a kialakult tünetek meggyógyulnak, nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre is. ez a bolhaallergiánál azt jelenti, hogy szinte egész évben (de áprilistól októberig feltétélenül) használni kell valamilyen megbízható és jó bolhaellenes szert!

Jelige: Bonnie  2003.aug.12.

Az allergiás betegségeknek éppen az a sajátosságuk, hogy ebből meggyógyulni nem nagyon lehet, ha a szervezet újra és újra találkozik azzal az anyaggal, amire allergiás, mindig ki fognak alakulni a tünetek. Ezen segíteni csak azzal lehet, ha
- kiderítik azt, hogy mire allergiás,
- ha ezt sikerül megtudni, akkor igyekeznek kiküszöbölni, elkerülni ezzel a találkozást.
Ehhez lehetséges ún. allergiás bőrtesztet végeztetni, eről érdeklődjön az állatorvosuktól.
A nyári szezonban jelentkező allergiás tünetek legtöbbjét azonban a bolha (pontosabban a bolhanyál) okozza, emiatt a kezelések mellett a legfontosabb, hogy mindig használjanak jó és megbízható bolhairtó szert.
Ami a kérdésének azt a részét illeti, hogy vajon mennyire káros az állandó kezelés, azt tudom mondani, hogy károsnak káros, de ha nem kapja, akkor meg elviselhetetlenül rágja magár és vakarózik. Választani kell, hogy a két roszz lehetőség közül melyiket szeretnék inkább?

Jelige: Gyöngyös  2003.aug.12.

Meg kell mondanom őszintén, hogy a levele alapján nem tudok válaszolni a kérdésére! A dagasztás közbeni orrfolyás okát így nem lehet véleményezni. Ami pedig a másik kérdést illeti, hogy az ivartalanított macskát miért verik meg a többiek, szintén nehéz jót válaszolni a konkrét helyi szituáció részletes ismerete nélkül. Feltételezem azt, hogy ennek az az oka, hogy a szűk helyen a sok macska kénytelen osztozni, ami óhatatlanul veszekedéseket eredményez. Ennek pedig semmi köze ahhoz, hogy herélt cicaként az Ön cicája mennyire ellenfél vagy sem!

Jelige: Alex  2003.aug.12.

A legtöbb bolhairtó szert csak 10 hetes kortól lehet használni, bár vannak olyanok is, amit már ennél hamarabb is rá lehet tenni. Általánosságban azonban nehéz ajánlani bármit is, mert univerzálisan jó szerek nincsenek, ami az egyik kutyánál beválik, a másiknál lehet, hogy nem lesz jó!

Jelige: Elza  2003.aug.8.

A tüzelés elmaradása nem feltétlenül tekinthető kórosnak, különösképpen akkor, ha a következő tüzelés a várt időpontban bekövetkezik. Más kérdés az, hogy valóban kimaradt-e az áprilisi vagy csak Önök nem vették észre, annyira gyenge volt. Létezik ugyanis az ún. csendes ivarzás, amikor szinte semmi látványos dolog nem történik, a tüzelés mégis lezajlik. Most más tennivalója nincs, mint várni! Ha a következő számított tüzelés is kimarad, vizsgáltassa majd ki a kutyát "nőgyógyászatilag" és hormonálisan!

Jelige: Picike  2003.aug.6.

A kellően változatosan etetett kutya szervezete minden olyan vitamint képes előállítani, amire a szervezetének szüksége van. Éppen emiatt egészséges kutyának NEM KELL külön vitamint adni! Vitaminokat csak akkor szoktunk javasolni, ha valamilyen ok miatt (pl. egy betegség) arra szükség van. Így a kis nyugdíját ne költse feleslegesen semmilyen gyógyszerre, mert nincs rá szükség! Etesse Picikét változatosan, akkor nem lesz baj!

Jelige: Picúr 2003  2003.aug.5.

Nagyon nehezet kérdez, a jóslás az egy egészen más szakma, én állatorvos vagyok! Ha minden jól megy és a dolgok szerencsésen jönnek össze, akár még több hónapot is élhet Picur. A fertőtlenitést szerintem ne a Betadinnal csinálják, hanem a HYPEROL-lal. Egy tablettát 1 dl vízben oldjanak fel és ezzel mossák le naponta többször a daganatot ill. a sebet!

Jelige: Kiskutya tappancsa  2003.aug.5.

A fájdalomcsillapítót legalább 4-5 napig adja, utána hagyjon ki pár napot, nézze meg, hogy hogyan tud járni, nem sántít-e. Ha minden jó, akkor meggyógyult. Ha vissazjön a sántikálás, akkor esetleg érdemes újra megvizsgáltatni!

Jelige: Kiskutya tappancsa  2003.aug.4.

Kár, hogy nem írta meg, hogy az állatorvos meg is röntgenezte-e vagy "csak" megnézte a lábát. Ha tényleg nincs komolyabb baj (tehát pl.törés), akkor valóban elég lehet a pihentetés és a fájdalomcsillapító. A borogatásnak nincs sok értelme, mert nem lehet jól rögzíteni a lábon. Ha 4-5 nap elteltével nem tapasztal lényeges javulást, akor viszont mutassa meg a kutyát és a lábát egy másik állatorvosnak!

Jelige: Tücsök  2003.aug.4.

A földevés inkább rossz szokás szokott lenni, valószínűleg ízlik neki, ezért eszi meg. Ellene tenni nem sokat lehet, próbálkozhat esetleg az élesztővel és ásványi anyag pótló szerekkel (pl. Minera cseppek -állatpatikában kapható).
A hereprobléma ügyében így nem sokat tudok mondani. valószínűnek tartom, hogy nem a heréivel van baj, hanem csak a herezacskó bőrével. A világosabb folt helyén valószínűleg egy seb vagy sérülés lehetett. Ezt a bizonyos "hűtést" nem igazán értem, szerintem ezt nem azért csinálja, mert a heréjét akarná hűteni. Ha ebben nincs változás, meg kellene mutatni állatorvosnak!

Jelige: Picúr 2003  2003.aug.4.

A kifekélyesedett daganat kezelés nem egyszerű, a legyektől való védelme pedig szinte megoldhatatlan. A legyek ugyanis a váladék szagára jönnek, távoltartásukhoz a legfontosabb az lenne, ha nem lenne váladékozás. Naponta 4-5 alkalommal tisztogassák, fertőtlenítsék (legjobb a Hyperol), ha lehet töröljék gyakran szárazra. Emellett irtsák a legyeket is, ma már sokféle légycsapda kapható a boltokban!

Jelige: Westi kislány  2003.aug.4.

A tüzelés átlagosan 3 (néha 4) hétig tart.
Az áterhesség gyakori következménye a tüzelésnek, különösen az elkényeztetett, sokat babusgatott szukáknál gyakori. Megelőzni leginkább azzal lehet, he nem babusgatja túlzottan! Ha már kialakult, túl sokat nem lehet tenni ellene, bár próbálkozni azért lehet. Én magam azt szoktam javasolni, hogy 3-4 hétig levegőnek kell nézni a kutyát, nullára kell redukálni minden szeretgetést. Kapjon enni-inni, vigyék sétálni, de ennél többet csak nagyon módjával. Ha összegyűjtöget ezt-azt, mindent el kell pakolni. Nem szabad simogatni, masszírozni az emlőit. Ha sok teje van, jó lehet a hideg borogatás és használ a víz és az ennivaló vissazfogása. Súlyos esetben esetleg szóba jöhet a kezelése, de minden gyógyszer ami ilyenkor adható, hormon, aminek számos mellékhatása is lehet, ezért csak végső esetben javaslom.
Az igazi megoldás az lehet, hogy amennyiben nem akarják majd tenyészteni, akkor jó lenne mielőbb ivartalaníttatni. Így nem lesznek gondok az álterhességgel sem!

Jelige: Rudi kutya  2003.aug.3.

A leírtak alapján eléggé valószínű az allergia, mint lehetséges ok, de azért 100%-ra így nem merném állítani! Elméletileg más okok is előidézhetnek hasonló tüneteket. Amennyiben valóban allergiás állapot van, akkor is rendkívül nehéz ezezkből a tünetekből megmondani azt, hogy vajon mire allergiás? Mindenképpen jó lenne allergiás bőrtesztet végeztetni rajta, talán ezzel kiderülhet a tényleges ok. Mindenképpen javaslom, hogy mutassa meg kisállatgyógyászatban járatos állatorvosnak és kérdezzen rá az allergia teszt elvégzésére is!

 1 ---- 345 - 346 - 347 - 348 - 349 - 350 - 351 - 352 - 353 - 354 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat