Kutyájával, macskájával kapcsolatos kérdéseire szívesen válaszolok itt, a honlapomon, ill. a megadott e-mail címre küldött levélben. Csak annyit kell tennie, hogy kitölti a szükséges űrlapot.

Jelige: Axi  2003.okt.15.

Szerintem ez nem baj, és nem betegség, főleg, ha csak álmában csinálja. Az ivartalanitás segíthet a dolgon, de csak emiatt ne operáltassa meg, csak ha nagyon zavarja Önöket!

Jelige: Baby  2003.okt.15.

Amit leírt, annak alapján csak annyit mondhatok, hogy a kutyájuk minden bizonnyal beteg, mégpedig feltehettőleg nagyon! A korából ítélve leginkább valamelyik fertőző betegség jön számításba, de alapos megvizsgálása nélkül ennél többet nem tudok mondani. Mielőbb mutassák meg állatorvosnak!

Jelige: Rozi  2003.okt.14.

A helyzet nem könnyű, sajnos ez a leggyakoribb probléma az ilyen beavatkozások után (többek között emiatt sem javasoljuk már a farokcsonkolási műtéteket, amit az Állatvédelmi Törvény is tilt), de ha már ez van, abből kell kihozni a legtöbbet. Mindenképpen tegyenek védőgallért a kutya nyakára, hogy ne tudjon hozzáférni a farokcsonkhoz. A csonkot Hyperol oldattal, vagy Betadin-nal rendszeresen fertőtlenítség. A gallért csak az után vegyék le róla, ha már teljesen begyógyult a sebe. Sajnos előadódhat olyan helyzet is, hogy a gyógyulás nem lesz gyors, esetleg újra és újra kirágja majd, aminek az oka egy fonákérzés a farokcsonkban, ami a csonkolás következménye. Ennek jó megoldása sajnos nincs!

Jelige: Lara  2003.okt.13.

A galléron kívül mostanában léteznek olyan nyakmerevítők, amelyek megakadályozzák a nyak hátrafordítását. Próbáljanak ilyet venni, állatpatikákban kapható ez is!

Jelige: Bobszika  2003.okt.13.

A válaszom rövid és tömör: mindenképpen mutassák meg a kutyát egy (vagy akár több) állatorvosnak, és annak figyelembe vételével döntsenek, hogy mit mondanak. Én látatlanban erről nem tudok nyilatkozni! Azt, hogy végül lesz-e műtét vagy sem, nem csak az dönti el, hogy milyen a daganat, hanem az is, hogy milyen a kockázata az altatásnak, ill. a műtétnek.

Jelige: sziszy  2003.okt.12.

Nem írta meg pontosan, de az adatlapon megjelöltek szerint ez egy kölyökkutya. Vélhetőleg már akkor megfertőződhetett valamelyik vírussal, amikor pár napja megtalálták és befogadták, csak még tüneteket nem mutatott (lappangó stádiumban volt a betegség). A közben megkapott oltás tovább rosszabbított a helyzeten, mert ilyenkor ez egy újabb fontos immunállapotot befolyásoló tényező. Tény, ami tény, most az a legfontosabb feladat, hogy sikerüljön meggyógyítani. Erre azonban otthon adott injekciókkal nem sok esélyt látok! Az ilyen problémák általában csak intenzív kezeléssel, leginkább állatkórházi körülmények között orvosolhatók eredményesen. Naponta többször infúziós kezelésre lenne szükség, ez a legfontosabb. Beszéljenek az állatorvos kollégával, hogy ő mit tud javasolni, hová lehetne a lakóhelyük közelében elvinni?

Jelige: Bella  2003.okt.12.

Szerintem parvovírusos bélgyulladása van. A leírtak alapján nem tudok másra gondolni. A rottweilerek sajnos különösen érzékenyek, nagyon intenziv kezelés ellenére is sokszor nem gyógyulnak meg. Ha rosszabbul van, állatkórházba kellene vinnie!!

Jelige: Kriszta  2003.okt.11.

Valóban nem valószínű, hogy egy fiatal állatban ez a csomó daganat legyen, de azért nem kizárt. Lehet ún, jóindulatú zsírcsomó is, persze ezt nem lesz könnyű eldönteni, mert biztosan csak szövettani vizsgálattal lehet mondani. De azért megnézetni nem árt, de szerintem egyelőre ne engedje megpiszkálni. Várjon pár hónapot, nézze meg, hogy növekszik-e, ha igen, akkor milyen mértékben, változik-e az alakja, tömörsége, szóval a jellemzői.

Jelige: Fiff  2003.okt.8.

A levelében feltett kérdések közül az utolsóval kezdeném: az ivartalanítási műtét nem egy "nagy dolog", nem terheli meg nagyon a kutyát, így nem kell attól tartania, hogy a gyógyulása hosszadalmas lenne. Ha nem kint van,hanem fedett helyen, akkor szerintem nem lesz semmi baj a tervezett időpontból.
Ami a többi kérdést illeti, megmondom őszintémn, kicsit zavarosnak érzem ezt a történetet. Szerintem nem kellően tisztázott, hogy mitől vannak a szőrhiányos foltok.Azt sem tudom, hogy milyen ampullás inj.-t kapott, esetleg akár ez is okozhatja a bepisiléseket. Ha nem ettől van, akkor így hirtelenjében nem sok ötletem van rá! Biztos van oka, csak rá kellene jönni, ez e nehezebb része a dolognak. Esetleg próbálja meg kizárni a szobából (azt írta, hogy fedett, de nem fűtött helyen van).

Jelige: Kormi kutya  2003.okt.7.

Sajnos ez minden bizonnyal daganat! Ezen a helyen, a farok alatt, a végbél környékén sajnos nem tartoznak a túl jóindulatúak közé. Minél előbb mutassa meg állatorvosnak! Lehet, hogy még operálható, de ha nem, akkor is meg kellene beszélni, hogy hogyan ápolhatja, fertőtlenitheti, kezelheti.

Jelige: maruat  2003.okt.7.

Nyugodtan adhat neki ilyen gyógyszereket, az Algopyrin is jó lehet, 3x1-et adjon belőle neki. De ezeknél sokkal jobb állatgyógyszerek is vannak erre a célra, érdeklődje meg az állatorvosánál, nem ajánlaná-e valamelyiket. Ki lehetne próbálni akár a Rimadyl tablettát, vagy a Quadrisol pasztát, de ezek receptköteles szerek, így fel kell íratnia, vagy közvetlenül az állatorvostól szerezheti be őket.

Jelige: viki  2003.okt.7.

A leírt panaszok, jelenségek minden bizonnyal a kora miatt vannak, pontosabban a korral és az alkatával járó izületi és más mozgásszervi elváltozások miatt. Feltehetőleg vannak fájdalmai is, mert általában ez ezzel jár. Mindenképpen jó lenne kipróbálni valamilyen fájdalomcsillapítót (elsőre jó lehet akár az Algopyrin is), és megnézni, hogy mit változik tőle. Ha jobban lesz, érdemes lenne hosszabb távon is adni neki valamit. Ma már kitűnő gyógyszerk vannak erre a célra, beszélje meg az állatorvosával, mit ajánl!

Jelige: Előre köszönöm  2003.okt.5.

Nagyon speciális kérdéseire, amelyek inkább a kísérletes állattenyésztés ill. állatorvoslás területeit érintik, sajnos nem tudok válaszolni. Ennek elsődleges oka, hogy ezekre a kérdésekre sajnos én sem tudom a választ. Utána nézni sok helyen lehetne, akár az interneten is, de talán legjobb lenne, ha valamelyik agráregyetem állattenyésztési karán, azon belül is valamely szaktanszékén érdeklődne.

Jelige: Max  2003.okt.1.

A májcirrhosis sajnos nem jó kórjóslatú betegség, sajnos nincs semmiféle gyógyszer, ami javítana a máj állapotán. Diéta sokat segíthet, de csak próba, szerencse alapon. Hogy meddig él el így azt nehéz megjósolni, lehet 1-2 hónap is, de lehet akár több hónap is.

Jelige: Benő  2003.okt.1.

Sajnos nem sok bíztatót tudok írni, mert a fülgyulladásnak ez a formája és éppen ebben a fajtában nem tartozik a jó kórjóslatú betegségek közé. Minden esetre érdemes tovább próbálkozni más fülcseppekkel (de az általános kezelést sem hagynám abba!). Sokféle fülcsepp van még, beszélje meg az állatorvosával melyik legyen a következő amit kipróbálnak!

Jelige: Fanni  2003.szept.29.

Annak eldöntése, hogy a nyilvánvalóan gyógyíthatatlan beteg állatunkat mikor váltsuk meg az esetleges szenvedésektől, nem egyszerű és nem könnyű dolog! A leírtakból eléggé egyértelműnek tűnik, hogy most a gyógyszeres kezelés tartja elfogadható szinten, de bizonyára előbb-utóbb elérkezik az az időpont, amikor már a kezelés ellenére is rosszabbodni fog az állapota. No, kb. ekkor jön el majd az ideje annak, hogy elgondolkozzanak a kérdésen. Én azt szoktam javasolni, hogy amíg "kutyaformája" van, addig hagyni kell élni. Amikor azonban láthatóan már csak vegetál, nem szabad késlekedni.
Egészen más kérdés az, hogy bizonyos kérédsek az eddigi vizsgálatok, műtétek ellenére is nyitottak még. Az emlődaganatok a legtöbb esetben rosszindulatúak, de pontos véleményt csak a szövettani vizsgálattal lehet megmondani. A kivitelezése nem túl komplikált, de csak néhány hozzáértő helyen tudják elbírálni a kenetet. Ami a bepisiléses panaszok meglétét illeti, az a véleményem, hogy sok veszteni valójuk nincs az ösztrogén pótló készítmény kipróbálásával. Ha mégis ez okozza a tünetet, akkor segíteni fog, ha nem, akkor ugyanott vannak, mint eddig! Kezdjék el adni, 1-2 hét alatt ki fog derülni, mi a helyzet!

Jelige: murcipapa  2003.szept.27.

A hörcsögök oldalán a két fekete folt a bőrön nem kóros, azok odavalók! Kicsi zsírmirigyek, azért nyalja őket rendszeresen, mert innen "keni be" a bőre többi részét. Ez tehát nem probléma. Ami a többi panaszt illeti, azok viszont elgondolkoztatóak. Lehet az is, hogy már sajnos nagyon öreg, de az is előfordulhat, hogy tényleg valami baj van vele. Érdemes lenne esetleg levinni egy állatorvosi rendelőbe megmutatni!

Jelige: Kölyök  2003.szept.26.

Kérdései, amelyeket az új kiskutya beszerzése előtt feltett, valóban fontosak és "jogosak", azonban ezekre a kérdésekre nehéz egy ilyen fórumon röviden és kielégítően válaszolni. Erről a témáról szakkönyvek sokasága olvasható, a legjobb az lenne, ha valamelyik könyvesboltban utána nézne egynek.
Azért, hogy mégis mondjak Önnek valami kézzel foghatót, a következőket tudnám ajánlani:

A kölyök kiválasztásánál főleg arra legyen tekintettel, hogy kellően egészségesnek látszódjon. Orra, szemei és egyéb testnyílásai legyenek tiszták, ott váladékok nyomai ne látszódjanak. Ha van mód a kiskutyákat együtt megnézni mielőtt választana közülük, érdemes figyelni őket egy órányit. Ennyi idő alatt már meglátható, hogy ki a fővezér és ki az, aki visszahúzódó és nem aktív. A tenyésztőtől a törzskönyvet és az oltási könyvet kell megkapnia (ez utóbbit csak akkor, ha már oltást is kapott a kiskutya). Az oltottság nem alapfeltétel, ha a 8 hetesnél fiatalabb kutya még nem kapott oltást, az nem baj! Mindenképpen rá kell viszont kérdezni arra, hogy mikor és milyen féregtelenítővel lett kezelve a kiskutya. Az első napokban lehetőség szerint azzal etesse, amivel a tenyésztő is etette, majd fokozatosan szoktassa át arra, amit Ön akar majd adni neki. Az első félévben a junior jelzésű tápok javasolhatók. A lakásba különösebb extrafelszerelés nem szükséges, némi játékszer azért nem árt.

Jelige: Brúnó  2003.szept.23.

Őszintén megmondom, nem tudom! Azt is hozzáteszem, hogy ha látnám, se biztos, hogy elsőre tudnám! Ez egy nem szokványos probléma, biztos van rá okos magyarázat, de erre rájönni nem lesz egyszerű!

Jelige: Fido  2003.szept.23.

Újabb levele után csak azt tudom mondani, hogy lehet azért mégis valami "hiba" a kutyában, de ezt alaposan ki kellene vizsgáltatni. Javaslom, hogy keressen fel egy másik állatorvos kollégát, esetleg vigye el az Állatorvosi Egyetem Klinikájára. Feltételezem, hogy egy belgyógyászati kivizsgálás csak kideríti, mi is lehet a baj!

Jelige: Elaltatás?  2003.szept.22.

Szerintem egyenlőre semmiképpen nem az elaltatása a megoldás! Vélhetőleg azért harapta meg az édesapját, mert hirtelen heves fájdalomérzete volt, ilyenkor a kutya ösztönösen cselekszik, nem nézi, hogy éppen a gazdáját harapja meg. Ma már nagyon sokféle igen jó és hatékony gyógyszer létezik az ilyen problémával küzködő kutyák kezelésére. Érdemes lenne ezek valamelyikét kipróbálni! Beszéljék meg az állatorvosukkal, biztosan fog ajánlani egyet!

Jelige: Fido  2003.szept.22.

Azt írja, hogy házi koszton is, és tápon is tartják a kutyát. Így nem igazán értem, hogy pontosan mit takar az, hogy "mindentől hasmenése van" ? A házi koszttól is? Vagy csak a tápoktól? Mindenesetre, ha a Darling még úgy. ahogy jó, akkor etesse ezt és ne adjon másfélét. Nem a legjobb minőség (szerintem), de ha a kutya szervezete ezt tolerálja legjobban, akkor ám legyen! Esetleg megpróbálkozhat azzal is, hogy minden nap ad neki 2-3 csirkenyakat is az ennivalóban. Ez jó szokott lenni a széklet szilárdításában!
A sok vakarózás okát illetően nehéz mit mondani, én azért nem lennék annyira biztos, hogy bolha nem lehet a dologban. Emiatt esetleg érdemes lenne állatorvossal alaposan megvizsgáltatni!

Jelige: Bendegúz  2003.szept.19.

A rejtettheréjűség viszonylag gyakori probléma. Ha eddig nem szálltak le a kutyája heréi, akkor most már nem nagyon lehet számítani rá. Későbbi esetleges következményeiről nehéz röviden írni. Még az is lehet, hogy soha életében nem lesz semmi baja emiatt. A hasüregben maradt herék azonban gyakran daganatosan elfajulnak, ami miatt hormonális eredetű szőrhullás, ill. szőrhiány alakulhat ki. Ennek látványos jelei, tünetei lesznek, ha netán bekövetkezne. Hogy mit tehet most? Egyrészt kereshet olyan állatorvost, aki esetleg elvállalja a herék hasüregbeli megkeresését és azok eltávolítását vagy a herezacskókba való "levarázslását". Másrészt várhat is és csak akkor csináljon majd valamit, ha később valami rendelleneset észlel.
Mellékes megjegyzésem a történetről, hogy kicsit furcsállom a kollégámat, mi az, hogy nem emlékszik rá, hogy megműtötte-e vagy sem? Nincsenek följegyzései? Nincs munkanaplója? Nincs számítógépes betegnyilvántartása? Ezek bármelyikéből utána lehetne nézni a dolgoknak 5 perc alatt!

Jelige: Lindus  2003.szept.18.

Talán jobb lett volna, ha a műtétet végző kolléga még a műtét előtt elvégzett volna egy tájékozódó vizsgálatsorozatot, akkor "időben" kiderült volna a rossz vesefunkció és a műtétet követően kicsit intenzívebb utókezeléssel meg lehetett volna előzni a most meglévő bajokat. De ez persze már most "eső után köpönyeg", az most nem sgít, ha ezen morfondírozunk. Az altatás a veseproblémát nem befolyásolta, viszont a kiválasztási zavarok miatt a gyógyszerek (így az altatók) kiürülése is jóval lassabban megy végbe. Ezért voltak a műtét utáni napokban tapasztalt tünetek. Persze aztán a gyógyszerek jelenléte miatti tompultság és az emiatti viselkedésváltozások (pl., hogy nem ivott) már befolyásolhatták magát a vesefunkciót is, nem beszélve arról, hogy ilyen állapotban a szervezete a műtéttel járó általános terhelést is sokkal rosszabbul tűrhette. Remélem azonban, hogy javulni fog az állapota!

Jelige: Júlia  2003.szept.18.

A 3 és fél hetes kölyöknek még anyatejre van szüksége. Ha a mamájától nincs elég, akkor tessék venni neki állatpatikában vagy esetleg állatorvosnál kutyatej pótló tápszert és abból csináljon neki pótlást. Szilárd ennivalóval majd csak másfél-két hét múlva próbálkozzanak. Szóba jöhetnek egyes tápok junior illetve ún. starter változatai illetve házikosztból a pépesített húsfélék, bébiételek.

 1 ---- 344 - 345 - 346 - 347 - 348 - 349 - 350 - 351 - 352 - 353 ---- 355 

Állatorvosi Elsősegély-szolgálat